Смекни!
smekni.com

Теорії особи в психології (стр. 2 из 3)

Соціальний інтерес

Соціальний інтерес (або відчуття спільності), по Адлеру, включає прагнення до кооперації, до ідентифікації з групою, до прояву емпатії і тому подібне. Концепція соціального інтересу в сутнісному плані полягає в тому, що у людей виражена тенденція підпорядковувати свої особисті потреби, приватні вигоди справі соціальної користі, спільної користі. У основі своїм соціальний інтерес є природженим, оскільки люди — за своєю природою соціальні істоти. Проте спонтанно, автоматично ця природна схильність навряд чи буде реалізована, для того, щоб вона виявилася в належній мірі, необхідні певні зусилля. У розвитку соціального інтересу велике значення, таким чином, має соціальне оточення і виховання, причому вже на ранніх етапах розвитку дитини.

Життєвий стиль

Точно визначити, що таке життєвий стиль, достатньо важко, оскільки сам Адлер по-різному представляв це поняття в своїх роботах. Разом з тим саме це поняття вважається за найбільш характерну особливість теорії особи Адлера. Та, всі люди мають спільну базову мету — досягнення переваги, але шляхи її досягнення — різні. Життєвий стиль включає унікальне з'єднання рис, способів поведінки і звичок, які, узяті в сукупності, і визначають неповторну картину існування індивіда. Вся поведінка людини визначається його життєвим стилем. Одна людина прагне знайти перевагу, розвиваючи свій інтелект, інший бачить цей шлях у фізичному вдосконаленні. Життєвий стиль, по Адлеру, формується в дитинстві, приблизно до п'ятирічного віку, і надалі не зазнає істотних змін. Передбачається, що життєвий стиль визначається специфічною неповноцінністю дитяти, уявною або реальною. Тобто життєвий стиль — це компенсація конкретній неповноцінності. В його основі лежать наші зусилля, направлені на подолання відчуття неповноцінності і за рахунок цього що зміцнюють відчуття переваги.

Креатівне «Я». Концепція креативного «Я» є найголовнішим і найостаннішим (у тому числі і в хронологічному плані) елементом теорії особи Адлера. Згідно ідеї креативного «Я», людина сама творить свою особу. Спадковість і навіть суб'єктивний життєвий досвід є лише матеріалом, з якого людина сама будує свою особу. І навіть таке основоположне для Адлера поняття, як стиль життя, виявляється підпорядкованим креативному «Я»: стиль життя формується під впливом творчих здібностей особи. Тобто кожна людина може вільно створювати свій власний стиль життя. Таким чином, саме креативне «Я» є в теорії Адлера першопричиною особи — тією першопричиною, яка визначає і життєвий стиль, і розвиток соціального інтересу, і самі цілі життя, а також способи їх досягнення.

Широкого поширення набула в психології концепція особи Р. Айзенка. В ній виділяються два виміри особи: інтроверсія - екстраверсія і нейротизм — стабільність. Вказані два виміри (або чинники) є незалежними один від одного. Кожен з полюсів цих вимірів особи є якоюсь супермежею, оскільки, по Айзенку, в основі кожною з них лежить сукупність декількох складених рис. Крім того, кожна супермежа (наприклад, інтроверсія) — це не дискретний кількісний показник, а континуум певної протяжності. Тому в теорії Айзенка щодо суперрис застосовується термін «тип».

Екстравертований тип характеризується звертанням особи до навколишнього світу. Таким людям властиві: імпульсивність, ініціативність, гнучкість поведінки, товариськість, постійне прагнення до контактів, тяга до нових вражень, розкуті форми поведінки, висока рухова і мовна активність. Вони легко відгукуються на різні пропозиції, «запалюються», беруться за їх виконання, але також легко можуть і кидати почате, беручись за нову справу.

Інтровертований тип характеризує спрямованість особи на себе, на явища власного світу. Для таких людей характерна низька товариськість, замкнутість, схильність до самоаналізу, рефлексії. Перш ніж взятися за що-небудь, вони аналізують умови, ситуацію, завдання; схильні до планування своїх дій. Зовнішній прояв емоцій знаходиться під контролем, але це не свідчить про низьку емоційну чутливість, швидше зворотне.

Залежно від поєднання параметрів інтроверсія—екстраверсія і нейротизм — стабільність, всіх людей можна розділити на чотири групи (табл.2).


Таблиця 2

Категорії людей, що виділяються на основі комбінації суперрис (Eysenk,1975)

СТАБІЛЬНИЙ НЕВРОТИЧНИЙ
ІНТРОВЕРТ Спокійнийврівноваженийнадійнийконтрольованиймиролюбний, уважнийдбайливий, пасивний Схильний до змін настрою, тривожний, ригідний, розсудливий, песимістичний, замкнутий, нетовариський, тихий
ЕКСТРАВЕРТ Лідер, безтурботний, веселий, поступливий, чуйнийбалакучий, доброзичливий, товариський Неспокійний, агресивний, збудливий, непостійний, імпульсивний, оптимістичний, активний

Потрібно відзначити, що представлені в таблиці риси, відносяться до крайніх варіантів типу. Зрозуміло, що при менш виражених особливостях (екстраверсії, інтроверсії або нейротизму) і описи будуть «м'якшими», не настільки категоричними.

За роки існування даної концепції по всьому світу проведена величезна кількість досліджень, метою яких було виявлення відмінностей між типами. Як невелика витримка з них представимо наступні факти (Wilson, 1978; Хьел Л., Зіглер Д., 1997). Емпірично встановлено, що:

• екстраверти значно терплячіше відносяться до болю, чим інтроверти;

• екстраверти роблять більше пауз під час роботи, щоб поспілкуватися та попити каву, чим інтроверти;

• інтроверти віддають перевагу теоретичним і науковим видам діяльності, тоді як екстраверти схильні віддавати перевагу роботі, пов'язаній з людьми;

• інтроверти відчувають себе бадьорішими вранці, тоді як екстраверти — вечорами; відповідно, інтроверти краще працюють вранці, а екстраверти — в другій половині дня;

• інтроверти частіше признаються в практиці мастурбації, чим екстраверти; але при цьому екстраверти вступають в статеві зв'язки в ранньому віці, частіше і з великим числом партнерів, чим екстраверти.

Значно пізніше за те, як Айзенк описав екстраверсію, і інтроверсію, він ввів в свою теорію ще один вимір — психотизм.

Таким чином, в даний час в теорії Айзенка виділяються не два, а три ортогональні (незалежних) виміри особи. Люди з високим ступенем вираженості такої супермежі, як психотизм, є егоцентричними, імпульсними, байдужими до інших, схильні до асоціальної поведінки, важко контактують з людьми і не знаходять у них розуміння, відрізняються конфліктністю і неадекватністю емоційних реакцій.

В моделі особи К.К. Платонова, яка відома під назвою динамічної функціональної структури особи, виділяються чотири процесуально-ієрархічні підструктури особи. При цьому задається субординація нижчих і вищих підструктур. Основними підструктурами особи є 1) спрямованість особи, 2) досвід, 3) особливості психічних процесів, 4) біопсихічні властивості. В свою чергу кожна з цих підструктур складається з лави компонентів, які К.К. Платонов називає «підструктурами підструктур». Спрямованість особі включає переконання, світогляд, ідеали, прагнення, інтереси, бажання. Досвід включає звички, уміння, навики і знання. Підструктура «особливості психічних процесів» — це відчуття, сприйняття, пам'ять, мислення, емоції, воля, увага. Біопсихічні властивості включають темперамент, статеві і деякі вікові особливості.

На всі підструктури особи, крім того, накладаються здібності і характер. Всі підструктури розрізняються між собою по ступеню представленности в них соціального і біологічного, специфікою їх розвитку і формування в процесі життєдіяльності, а також співвідношенням їх з конкретним рівнем психологічного аналізу. Ієрархія основних підструктур особи, а також їх зміст представлені в табл.3.


Таблиця 3

Основні підструктури особи і їх ієрархія (по До. До. Платонову, 1984)

Підструктури Підструктури підструктур

Співвідношення соціальне

і біологічного

Специфічні

види

формування

Необхідні рівні

психологічного

аналізу

Спрямованість особи Переконання, світоглядідеали; прагнення, інтереси, бажання Визначальну роль грає соціальне, біологічногомайже немає Виховання Соціальнопсихологічний
Досвід Звички, уміння, навики, знання Значнобільше соціального Навчання Психолого-педагогічний
Особливості психічнихпроцесів Увага, воля, відчуття, сприйняття, мислення, відчуття, емоції, пам'ять Частіше більше соціального Вправа Індівідуально-психологічний
Біопсихічні властивості Темпераментстатеві, віковіфармакологічно обумовлені властивості Соціальногомайже немає Тренування ПсихофізіологічнийНейропсихологичеський

Особа — це соціальний індивід, суб'єкт суспільних стосунків, діяльності і спілкування. У декілька спрощеному вигляді можна сказати, що терміном «індивід» позначають біологічну суть людини, а терміном «особу» — його соціальну суть. Індивідом народжуються, а особою стають. Соціальне в людині не відірвано від біологічного. Індивід включений в особу і виявляється в особовому.