Смекни!
smekni.com

Гештальттерапія Ф. Перлза (стр. 2 из 2)

Техніки

Психотехнікам в гештальткоррекції надається дуже велике значення. Вони іменуються грою і експериментами. Широку популярність гештальткоррекция отримала багато в чому завдяки цій грі.

1. Експериментальний (диссоціїрованний) діалог. Це діалог між фрагментами власної особистості. Коли у клієнта спостерігається фрагментація власної особистості, психолог пропонує експеримент: провести діалог між значущими фрагментами особистості. Наприклад, між агресивним і пасивним початком, між нападником і що захищається. Це може бути діалог і з власним почуттям (наприклад, з почуттям страху), а також з окремими частинами тіла або з уявною (значущим для клієнта) людиною.

Техніка гри така: навпроти стільця, який займає клієнт («гарячий стілець») розташовується пустий стілець, на який «саджають» уявного співрозмовника. Клієнт почергово міняє стільці, програючи діалог, ототожнюючи себе з різними фрагментами своєї особистості і виступаючи те з позиції жертви, то з позиції агресора, і по черзі відтворює репліки від імені однієї, потім іншої психологічної позиції.

2. «Великий пес» і «Щеня». Широко поширеним прийомом є використання двох ігрових позицій: «Великий пес» і «Щеня». «Великий пес» втілює обов'язки, вимоги, оцінки. «Щеня» втілює пасивно-оборонні установки, шукає прийоми, отговорки, виправдання, що обгрунтовують ухиляння від обов'язків. Між цими позиціями відбуваються боротьба за владу і повний контроль над особистістю.

«Великий пес» намагається вчинити тиск загрозою покарання або прогнозом негативних наслідків поведінки, не відповідного вимогам. «Щеня» не вступає в пряму боротьбу, а використовує прийоми йому невластива агресивність. Фрагменти діалогу між цим частинами особистості виникають іноді в свідомості клієнта різних ситуаціях повсякденного життя, коли, наприклад, він намагається примусити себе зробити щось і одночасно маніпулює різними самовиправданнями. За допомогою систематизованого і щирого діалогу під час вправи клієнт може більш повно усвідомити безплідні маніпуляції, що здійснюються над власною особистістю, стати більш щирим і здатним більш ефективно управляти собою.

Техніка володіє вираженим енергетичним потенціалом, посилює мотивацію клієнта до більш адекватної поведінки.

3. Здійснення кіл, або йти але колу. Відома психотехніка, згідно з якою клієнт на прохання ведучого (техніка застосовується в груповій роботі) обходить всіх учасників по черзі, і або щось говорить їм, або здійснює якісь дії з ними. Члени групи при цьому можуть відповідати. Техніка використовується для активізації членів групи, заохочення їх до ризику нової поведінки і свободи самовираження. Часто пропонується початок висловлювання з проханням завершити його, наприклад: «Будь ласка, підійдіть до кожного в групі і завершіть наступне висловлювання: «Я відчуваю себе незручно тому, що…"» Клієнт може пройти по колу і звернутися до кожного учасника з хвилюючим його питанням, наприклад, з'ясувати, як його оцінюють інші, що про нього думають, або виразити власні почуття по відношенню до членів групи. Прийом дозволяє більш диференційовано визначати власні переживання і зв'язки з навколишніми.

Багаторазове повторення фрази, що виражає яке-небудь глибоке переконання, може сприяти зміні його значення і змісту для клієнта.

4. Техніка «навпаки» (перевертиш). Техніка полягає в тому, щоб клієнт зіграв поведінка, протилежна тому, яке йому не подобається. Скажемо, соромливий став поводитися зухвало; нудотно ввічливий грубо; той, хто завжди погоджувався, зайняв би позицію безперестанної відмови. Техніка направлена на прийняття клієнтом себе в новій для нього поведінці і на інтегруванні в «Я» нових структур досвіду.

5. Експериментальне перебільшення. Техніка направлена на розвиток процесу шляхом гиперболизації тілесних, вокальних і інших рухів. Це звичайно інтенсифікує почуття, прив'язані до тієї або іншої поведінки: голосніше і голосніше повторювати фразу, виразніше робити жест. І особливу цінність представляє ситуація, коли клієнт прагне подавити які-небудь переживання це приводить до розвитку внутрішніх комунікацій.

6. Незавершена справа. Будь-який незавершений гештальт є незавершена справа, що вимагає завершення. У більшості людей є немало неулагоджених питань, пов'язаних з їх родичами, батьками, товаришами по службі і т.д. Частіше за все це невисловлені скарги і претензії. Клієнту пропонується за допомогою прийому «пустого стільця» висловити свої почуття уявному співрозмовнику або звернутися безпосередньо до того з учасників групи, хто стосується незавершеної справи. У досвіді роботи гештальтгруп зазначається, що найбільш часте і значуще невиражене почуття це почуття провини або почуття образи, саме з цим почуттям працюють в грі, яка починається зі слів «Я скривджений…».

7. Проективні гри на уяву ілюструють процес проекцій і допомагають учасникам групи ідентифікуватися з аспектами особистості, що відкидаються.

Найбільш популярна гра «Старий покинений магазин». Клієнту пропонують закрити очі, розслабитися, а потім представити, що пізно вночі він проходить по маленькій вуличці мимо старого покиненого магазина. Вікна брудні, але якщо заглянути, можна помітити якийсь предмет. Клієнту пропонують ретельно його розглянути, потім відійти від покиненого магазина і описати предмети, виявлений за вікном.

Далі йому пропонується уявити себе цим предметом, і, кажучи від першої особи, описати свої почуття, відповівши на питання: «Чому він залишений в магазині? На що схоже його існування як цей предмет?» Ідентифікуючись з предметами, клієнти на них якісь свої аспекти.

8. «У мене є таємниця». У цій грі робиться дослідження почуття провини і сорому. Кожного з учасників групи просять подумати про яке-небудь важливе для нього і особистому секреті, що ретельно зберігається. Психолог просить, щоб учасники не ділилися цими таємницями, а уявили собі, як могли б реагувати навколишні, якби ці. таємниці стали ним відомі. Наступним кроком може бути надання кожному учаснику випадку похвастатися перед іншими, «яку страшну таємницю він зберігає в собі». Досить часто виявляється, що багато хто неусвідомлене дуже прив'язаний до своїх секретів як до чогось дорогоцінного.

9. «Перебільшення». Велика увага в гештальттерапії приділяється так званій «мові тіла». Вважається, що фізичні симптоми більш точно передають почуття людини, чим вербальний мова. Ненавмисні рухи, жести, пози клієнта іноді є сигналами важливих змістів. Однак ці сигнали залишаються перерваними, спотвореними. Пропонуючи клієнту перебільшити ненавмисне рушення або жест, можна зробити важливе відкриття.

Наприклад, скутий, понадміру стриманий чоловік постукує пальцем по столу, в той час як жінка в групі довго і просторікувато про щось говорить. Коли його питають, чи не хоче він прокоментувати те, про що говорить жінка, він відмовляється, запевняючи, що розмова мало його цікавить, але продовжує постукування. Тоді психолог просить посилити постукування, стукотіти все голосніше і виразніше доти, поки клієнт не усвідомлює, що робить.

Гнів клієнта наростає дуже швидко, і через хвилину він з силою б'є по столу, гаряче виражаючи свою незгоду з жінкою. При цьому він вигукує: «Вона точно як моя дружина!» У доповнення до цього усвідомлення він отримує швидкоплинне враження про надмірний контроль своїх сильних ствердних почуттів і можливості більш безпосереднього їх вираження.

10. «Репетиція». На думку Ф. Перлза, люди тратять багато часу, репетируючи на «сцені уяви» різні ролі і стратегії поведінки по відношенню до конкретних ситуацій і осіб. Часто відсутність успіху в діях в конкретних життєвих ситуаціях визначається тим, як дана особистість в уяві готується до цих ситуацій. Така підготовка в думках і уяві часто проходить відповідно до неефективних стереотипів, що є джерелом постійного неспокою неадекватної поведінки. Репетиція поведінки вголос в групі із залученням інших учасників дозволяють краще усвідомити власні стереотипи, а також використаний, нові ідеї і рішення в цій області.

11. Перевірка готової думки. Трапляється, що психолог, слухаючи клієнта, вловлює в його словах якесь певне повідомлення. Тоді він може скористатися наступною формулою: «Слухаючи тебе, у мене виникла одна думка. Я хочу запропонувати тобі повторити цю думку вголос і перевірити, як воно звучить в твоїх вустах, наскільки воно тобі підходить. Якщо згодний спробувати, повтори цю думку декільком членам групи».

У цій вправі міститься чинник інтерпретації прихованого значення поведінки клієнта, але психолог не старається повідомити свою інтерпретацію клієнту, він тільки надає пацієнту можливість дослідити переживання, пов'язані з перевіркою робочої гіпотези. Якщо гіпотеза виявиться плідною, клієнт може розвинути її в контексті власної діяльності і досвіду.

Ф. Перлз спочатку застосовував свій метод у вигляді індивідуальної корекції, але згодом повністю перейшов на групову форму, знаходячи її більш ефективної і економічної. Групова робота проводиться як центрована на клієнтові. Група при цьому використовується інструментально, по типу хору.

Під час роботи одного з учасників групи, який займає «гарячий стілець» рядом зі стільцем психолога, інші члени групи ідентифікуються з ним і проробляють велику мовчазну аутотерапію, усвідомлюючи фрагментування частини свого «Я» і завершуючи незавершені ситуації.

Вся різноманітна техніка гештальттерапії направлена на забезпечення психологічної підтримки особистості, на звільнення людини від тягаря минулих і майбутніх проблем і поверненні його «Я» в багатий мінливий мир особистісного буття.

гештальттерапія психолог перлз самосприйняття