Смекни!
smekni.com

"Техніка тіла" Марсель Мосс (стр. 2 из 2)

Адже спосіб життя – соціологічна категорія, яка характеризує особливості та умови життєдіяльності людей, техніки тіла в суспільстві, соціальній групі, на певній території, в межах якої проживає це суспільство. Часом ці межі чітко встановлені, так як суспільство ізольовано.

3. Перерахування технік тіла

Об'ємна третій розділ «Біографічне перерахування техніки тіла» оповідає про іншу, емпіричної класифікації технік тіла, шляхом приведення окремих прикладів.

Техніка народження та акушерства.

Мосс, користуючись різними джерелами, фіксує те, що жінки багатьох народів народжують стоячи, як мати Будди і сучасні індійські породіллі. Представниці інших етносів стають рачки, сідають або лягають. Часом, вони самі допомагають собі, часом, допомога породіллі проводять інші особи.

Також з цим пов'язані такі, традиції, як, наприклад, умертвіння близнюків або слабких новонароджених.

Техніка дитячого періоду.

Для розвитку техніки тіла важливі дитячі навички. Так дитина, вигодуваний грудьми і довго не відлучає від неї, чіпляється за шию і стегна матері. Це відмінна гімнастика, закладаються рухові навички на все життя.

Сам процес відлучення від грудей може змінюватись за часом і супроводжуватися додатковим вигодовуванням молоком тварин.

Людство умовно можна розділити на колискове і безколибельное. Всі країни Північної півкулі, регіону Анд і деякі народи Центральної Африки укладають немовлят в колиску.

Після відлучення від грудей дитина навчається їсти, ходити, рухатися, часто у формі танцю з музичним супроводом.

3. Техніка юності.

На даному етапі техніка тіла найбільш важлива для хлопців, проте для дівчат. Більшість етносів відокремлюють юнаків у групи для військового та ремісничого навчання. Цей метод передачі техніки найбільш обґрунтований у слаборозвинених країнах.

У сучасних благополучних соціумах подібне розмежування техніки тіла втратило свою силу. Багато в чому техніка тіла хлопців і дівчат стала схожою. І ті й інші займаються спортом, освоюють одні й ті ж навички та методи технік тіла.

4. Техніка зрілого віку.

У першу чергу виділяються техніки сну і неспання.

У різних соціумах і умов люди відходять до сну по-різному. З настанням темряви, або в інший час, лежачи або сидячи, на подушках або інших предметах, сховавшись чи ні, зігнувшись або навіть стоячи.

У техніці неспання Марсель Мосс виділяє також техніки відпочинку, руху, догляду за тілом, прийому їжі, сексу та інших не основних, як, наприклад, масаж.

Відпочинок у різних народів відбувається в різних позах: сідаючи, лягаючи, сідаючи навпочіпки та інші. Головне поділ – людство сидить навпочіпки і людство сидить на опорі.

Крім того, відпочинок можуть супроводжувати прийом їжі, розмови куріння. Люди спираються на дерева чи палицю, сідають на лави чи природні утворення. У більшості поширений естетичний вид відпочинку: танок.

У числі рухів до основоположним можна віднести: повзання, тиск, ходьбу та її ритм, дихання, погойдування куркулів, ліктів, біг, танець, стрибок, опускання.

При ходьбі корпус тіла може бути висунутий або нахилений назад. Ноги вигнуті назовні або всередину, кроки широкими або вузькими. Швидкість руху і дихання при цьому також відрізняються.

При бігу важливі рухи ніг і рук, ритм дихання і витривалість. Можна порівняти види спортивного бігу або біг корінних народів при полюванні, змаганнях та деяких ритуальних актах.

Розглянемо і танець, як проміжну ланку між відпочинком і неспання.

Танець відпочинок в рух і рух у відпочинку.

У ньому особливо відчувається відміну чоловічої та жіночої технік. Парний танець – є культурний продукт Європи та її суспільства. Він не властивий корінним народам інших регіонів.

Стрибки характеризується не тільки рухами, а й глибиною, шириною, довжиною.

Метод підйому вгору, на дерево, скелю або стовп характеризуються не тільки технікою, а й допоміжними інструментами. Так, в гори піднімаються і на гірських велосипедах, і за допомогою альпіністського спорядження. А на дерево найчастіше залазять на ногах і руках.

Корінні народи віддалених регіонів навряд чи б могли уявити подальший спуск на підборах. У той час, як представники всіх західних країн, як правило, роблять дані руху у взутті непристосованій для цього, не відчуваючи особливого дискомфорту. Що особливо характерно для жінок.

Приклад різних технік плавання наведено раніше.

Догляд за тілом увазі миття, натирання або намилювання тіла, чищення порожнини рота та інші індивідуальні гігієнічні потреби.

Техніка прийому їжі полягає в застосуванні або незастосуванні столових приладів. Як, і в колишні часи, так і тепер в певних соціумах культивується їжа руками.

Також і питво проводиться безпосередньо з джерела або посудини.

Ніщо не є більш технічними, ніж секс. Але, дана сфера чітко аргументується нормами моралі. Сюди також відносяться різні види поцілунків і еротичних дотиків.

Існують і такі специфічні техніки руху, як боротьба, застосування зброї, метання, рухи пальцями, зубами, під пахвами та інше.

4. Загальні роздуми

Зміст четвертої останньої глави «Загальні роздуми» зводиться до таких тез як: всі наведені вище акти руху, техніки і способи їх передачі мають соціологічну основу. Навіть абсурдні акти можуть стати загальними.

З іншого боку задіється фізіологічний, біологічний апарат. Психологічні аспекти лише перехідні між соціальними і біологічними. Вони виступають лише вигляді збігу обставин, причин а не. Хіба що, в момент зміни техніки.

З цього дуже ясно випливає, що скрізь має місце накладення фізичних, психологічних і соціальних актів. Ці акти виявляються у великій кількості, як у повсякденному житті, так і в минулому, в різних групах і на різних територіях.

Досліджуючи ці явища глибше можна сказати, що техніка тіла формується і адаптується індивідом після формування та адаптації їх у суспільстві.

Для цього суспільство має достатньо сили і інструментів влади. Воно передає і закріплює техніку тілу, як предмет культурної антропології.

Випадки винаходи технік рідкісні, частіше має місце психологічна адаптація.

Але на порядку денному психології варто співвідношення індивідуальних якостей, технічних моментів і біотипології, класифікації, яку вивів Мосс.

Вона універсальна для всіх рас і етносів. Але й вона ж певною мірою формує розбіжності між сучасними антропологами.

Автор наполягає на верховенстві соціобіологічної складової. Саме суспільство визначає панування свідомого над емоціями.

Соціум – творець культури. Культура тіла, техніка тіла, як головного інструменту людства завжди грала, і буде грати величезну роль. У органічному поєднанні суспільно, індивідуального (фізіологічного та психологічного) і намічається прогрес культури і розвиток технік тіла.

Марсель Мосс обґрунтовує необхідність розгляду людського тіла як одного з привілейованих аналізу об'єктів соціологічного.

Разом з тим, Мосс не тільки вніс істотний внесок у формування соціології, але й докладно описав особливості співвідношення тіла і традицій товариств.

Ми неодноразово зустрічали приклади традицій та побуту народів земної кулі, розділених великими відстанями, під час ізольованих працю від одного. Також ми могли замислитися над історичними змінами технік тіла.

Висновок

антропологія тіло мосс техніка

У даній роботі ми розглянули поняття культурної антропології і техніки тіла.

Культурна антропологія – це наука, що займається проблематикою людської поведінки і результатів діяльності. Розуміння терміна, як цілісної науки і структурного підрозділу неоднаково у всіх країнах. Найбільш поширеним є трактування видатного французького вченого Марселя Мосса дана в його основної роботі «Техніка тіла» (1934) року.

Автор праці визначає поняття «техніка тіла» як набір рухових навичок та дій, обумовлений низкою об'єктивних факторів.

І якщо до цього панували біологічні та психологічні гіпотези, то новаторством Мосса стала «потрійна точка зору» на техніку тіла.

На його думку, поєднання трьох чинників: соціального, фізіологічного і психічного дають все розмаїття технік тіла.

Саме суспільство з його силою і владою здатне сформувати техніку тіла. Головними механізмами є імітація і адаптація. Індивіди часто успадковують руху, які диктуються традиціями, модою і престижем.

Подав Марсель Мосс і класифікацію типів технік тіла. Умовно їх можна поділити на чотири групи: технік, пов'язані з статтю, віком, техніки, що відрізняються за досвідом і методами передачі.

Вироблена і підвиди технік: техніки пологів і допомоги при пологах, техніки дитячої та юнацької періодів, технік зрілого періоду.

Для технік тіла дорослого періоду властиво поділ на техніки сну і неспання.

У роботі наводяться наочні приклади, що надає їй більшу цінність і значимість. Публіцистичний стиль автора також заклав основи доступного викладу матеріалу в цій сфері. Зробив культурну антропологію і суміжні дисципліни популярними. Допоміг, як і був покликаний, багатьом етнографам у розробці методології даної проблеми.

Результатом стало поглиблене вивчення і пильна увага до соціологічної домінанті техніки тіла, як предмета культурної антропології.

Соціологічний аналіз тепер включає техніку тіла, як одну з головних складових.

Література

1. Марсель Мосс «Les методи дю корпус» (1934), Журналь де Психологія, XXXII, Ne, 3–4, 15 Марс – 15 квітня 1936 року. Зв'язок де ле Психологія 17 травня 1934.

2. Мосс М. Техніки тіла / / Мосс М. Товариства. Обмін. Особистість. Праці з соціальної антропології. М., 1996.