Смекни!
smekni.com

Кладка фундаменту (стр. 2 из 6)

По використовуваних матеріалах фундаменти бувають бутові, бутобетонні, бетонні і цегляні. Посмимося, чим вони відрізняються.

Бутові фундаменти кладуть з крупного бутового каменя, підібраного формою і розмірам, при цьому бажано вибирати пласкі камені з плоскими гранями. Кладку ведуть на цементному розчині, щільно укладаючи камені між собою, для чого самі «незручні» з них іноді доводиться розколювати. Товщину кладки бутового фундаменту приймають з конструктивних міркувань незалежно від розрахунку, в межах 50–70 см. Це наймасивніші і трудомісткі зі всіх видів фундаментів. Тому їх застосування в будівництві житлових будинків і тим більше садових будиночків не виправдано. Як виняток ці фундаменти можна рекомендувати лише в тих місцевостях, де бутовий камінь є в достатній кількості, що називається «Під ногами», тобто є місцевим матеріалом. Позитивні якості бутового фундаменту – максимально можлива довговічність і міцність; крім того, він стійкий до промерзання і дії агресивних ґрунтових вод.

Масив бутобетонного фундаменту складається з розчину і наповнювача, як який використовують середні і дрібні бутові камені, крупний щебінь або гравій. Підійде також бій цеглини і перепалена цеглина – залізняк.

Застосовують, як правило, цементно-вапняний або чисто цементний розчин, залежно від вологості ґрунту. Бутобетонний фундамент кладуть в дерев'яній опалубці або безпосередньо в траншеї з вертикальними стінами («у розпір»), щільно заповнюючи її об'єм. При цьому для того, щоб ґрунт не обсипався і не змішувався з бетоном, стінки траншеї закривають смугами толі або руберойду. Технологія кладки бутобетонного фундаменту досить проста. Спочатку на дно траншеї насипають шар наповнювача 10–15 см і добре його утрамбовують важкою трамбівкою, потім проливають розчином і укладають наступний шар наповнювача і т.д. По міцності і довговічності бутобетонний фундамент мало поступається бутовому, а по простоті виконання перевершує його.

Бетонний фундамент називають іноді «холодцем». Він складається з чистого бетону без крупних каменів, з наповнювачем з дрібного і середнього гравію або щебеня. Його заливають в опалубку з легким трамбуванням, добре, якщо при цьому використовують вібратори – якість бетону помітно поліпшується. Унаслідок однорідності складу товщина бетонного фундаменту може бути прийнята менше, ніж у двох попередніх типів, – як правило, вона знаходиться в межах 20–40 см. Міцність і довговічність приблизно такі ж, як у бутобетонного фундаменту. Недолік бетонних фундаментів – підвищена витрата цементу і, отже, значна вартість.

Цегляний фундамент є цегляною кладкою із звичайної (повнотілого), добре обпаленої цеглини на цементному або цементно-вапняному розчині. Товщину фундаменту приймають кратною розмірам цеглини, тобто 38, 51 і 64 см. Пристрій цегляного фундаменту в звичайних умовах будівництва слід визнати недоцільним, оскільки він досить дорогий і найголовніше недовговічний унаслідок поганої водостійкості. Тому його можна рекомендувати практично в одному, достатньо окремому випадку: для зведення тільки в сухих ґрунтах і за наявності дешевої цеглини у необхідній кількості.

Зі всіх розглянутих частіше за інших використовують різні варіанти бетонного і особливо бутобетонного фундаменту як найбільш прості.

2. Охорона праці

2.1 Вимоги и правила зведення кладки

Перевірку міцності кріплень стінок траншей і котлованів здійснюють до початку і під час кладки фундаментів. Щоб не відбулося обвалення ґрунту у незакріплених траншей, котлованів, або кріплення недостатньо надійне і не розраховано на навантаження від матеріалів, катальних ходів, необхідно краї цих ходів і розміщення матеріалів розташовувати за межами призми обвалення ґрунту. Майстер визначає цю відстань на місці. Під час роботи в котлованах і траншеях стежать, щоб брівки були вільні від матеріалів на ширину до 50 см. У траншею камені подають по жолобах у відсутність робочих, не можна камені скидати в траншею і перекидати з тачки. У міру зведення фундаменту прибирають кріплення стінок траншей і котлованів, після зняття верхніх розпірок прибирають нижні. Щоб не відбулося обвалення по висоті, знімають тільки одну або дві дошки одночасні. Робочі в траншеї спускаються за допомогою драбини шириною 0,75 м або приставних сходів з поручнями, які в зимовий час очищають.

2.2 Організація робіт по зведенню бутобетонних фундаментів

Фундаменти з бутового каменя викладають, починаючи з самого нижнього по рівню залягання ділянки. Перепади рівнів заставляння підошви виконують уступами, в проекті передбачаються перепади, даються відмітки підошви. Кожен уступ виконується з двох лав кладки, що складає близько 35–60 см. Камені верхнього ряду уступу перев'язуються з нижнім поряд вищерозміщеної кладки. Кладка ведеться ярусами 0,8–1,0 м. Висота розриву на межах окремих ділянок не повинна перевищувати 1,2 м. Розриви кладуть у вигляді вертикальної (рис. 4, а) або втікаючої штраби (рис. 4, б) уступами, де висота до довжини відноситься як 1:2 або 1:1.


Рис. 4. Штраби: а – вертикальна; б – втікаюча

Припиняти роботу можна в тому випадку, якщо заповнені всі проміжки між каменями останнього викладеного шару, а розчином поверхні каменів покривають при продовженні кладки. Щоб в суху, жарку, легковажну погоду кладка швидко не висохла, її покривають рулонними матеріалами.

Фундаменти з бутобетону. Укладання каменів в бетонну суміш має свої особливості, камені повинні бути очищені від сміття, пороши, інакше камені погано зчіплюватимуться з бетоном. Уламки каменів поливають водою перед укладанням в бетонну суміш в суху погоду. Розриви так само, як в бутовій кладці, виконуються уступами – пошарово. Перерви в роботі при зведенні бутобетонної кладки допустимі лише після того, як втоплені всі камені, втоплені пошарово у верхній шар бетонної суміші і виконано її ущільнення. Для підтримки необхідної вологості в суху літню погоду бутову і бутобетонну кладку поливають водою не рідше за 3–4 рази протягом дня. Відступи від проектних розмірів в положенні фундаментів з буту і бутобетону не повинні перевищувати розмірів, вказаних в проекті. Якщо кладка не відповідає проекту, її треба виправити. Якість бутової і бутобетонної кладки перевіряється тими ж вимірювальними приладами, що і цегляна кладка. На рис. 5 показані відхилення, що допускаються, в кладці бутових і бутобетонних фундаментів.


Рис. 5. Відхилення, що допускаються, при кладці фундаментів з бутового каменя

2.3Будівельно-монтажніроботи

Фундамент – одна з найвідповідальніших частин будівлі, що сприймає навантаження від надземних частин будівлі. Фундаментом називається підземна частина будівлі, що передає навантаження від надземних частин будівлі на підставу. Підошвою фундаменту називається нижня частина фундаменту, суміщена з поверхнею підстави. Глибиною заставляння фундаменту називається відстань від планувальної відмітки до підошви фундаменту. Підставою називається товща ґрунту, що сприймає навантаження від споруди. Ґрунти підстави бувають скельні і нескельні. Скельні ґрунти – це вивержені, осадкові і метаморфічні породи, які мають жорсткий зв'язок між частинками. Скельні породи залягають суцільним або тріщинуватим шаром, але, не смлячись на це, скельні породи як підстава володіють великою міцністю. Нескельні породи – крупнообломочні, піщані і глинисті. Ґрунти підстави можуть бути однорідними і неоднорідними. Підстави називаються однорідними, якщо вони складаються з одного ґрунту, і неоднорідними, якщо складаються з декількох шарів ґрунту. Підстави бувають природними і штучними. Природними називаються такі ґрунти, як які використовують ґрунти природного залягання; якщо перед пристроєм фундаменту підставу потрібно заздалегідь ущільнювати, то воно називається штучним.

3. Матеріалознавство

3.1 Фундамент и цегляна кладка

Будівельно-монтажні роботи включають комплекс робіт, що виконуються на будівельному майданчику при зведенні будівель і споруд. Кінцевим результатом будівельно-монтажних робіт є готова будівля або споруда, введена в експлуатацію. Будівельно-монтажні роботи складаються з будівельних процесів – підготовчих, основних, допоміжних, транспортних. Будівельний процес – це ряд операцій, після виконання яких отримують готовий продукт у вигляді цегляної кладки, штукатурки, заповнення віконних і дверних отворів і т.д. Складні процеси виконують одночасно робочі декількох спеціальностей, прості, – робочі однієї професії. Операція – невелика частина будівельного процесу, при виконанні якого залишаються незмінними робота, знаряддя праці, склад робочих. Операція не ділиться на дрібніші ділянки і не дає закінченого продукту, наприклад, укладання розчину на стіні або підвезення цеглини до місця роботи каменяря, наклейка шару руберойду і т.д. Основні процеси – це готовий результат, наприклад, зведення стіни і т.д. Допоміжні процеси – це те, без чого не обійтися при виконанні основного процесу, наприклад: пристрій подмостей для каменярів і штукатурів, кріплення стінок траншей і котлованів. Транспортні процеси – це підвезення будівельних матеріалів, під'їм їх до робочого місця і т.д. Будівельні процеси і робочі операції можуть бути як механізованими, так і виконуватися уручну. Наприклад, під фундаменти риття траншей можна виконувати екскаватором, але можна і уручну, і т.д. Механізованими роботами є роботи, частково або повністю виконувані з використанням механізмів, машин, установок, вживаних для полегшення важких і трудомістких процесів. В процесі будівництва беруть участь, як правило, не один, а декілька робочих. Робочі, що виконують ряд операцій, складають простій будівельний процес і називаються ланкою. Кожен робочий має своє робоче місце, де здійснюється певний об'єм роботи. Організація робочого місця повинна створювати зручність в роботі, тобто робочому необхідно здійснювати мінімальну кількість рухів, коли він бере будівельні матеріали, інструменти і коли кладе їх на місце і ін. Ділянкою називається ділянка роботи, на якій працюють декілька ланок, розміри його визначаються з умови завантаження на нім протягом зміни без переміщення на інші ділянки, перестановки підмостків і пристосувань. Захваткою називається частина будівлі, що зводиться, або споруди, де протягом певного часу виконується певний будівельний процес. Наприклад, при зведенні кам'яної кладки захваткою є протяжність стіни, для теслярів – площа підмостків, які повинні бути підготовлені до переходу каменярів на наступну захватку.