Смекни!
smekni.com

Апаратура залізничної автоматики (стр. 5 из 6)

Причини виробничого травматизму встановлюють у результаті вивчення матеріалів службового розслідування нещасних випадків. Всі випадки виробничого травматизму, що відбуваються із працівниками залізничного транспорту, розслідують відповідно до Положення про розслідування й облік нещасних випадків на виробництві.

Найважливішими завданнями службового розслідування поряд з реєстрацією й обліком нещасних випадків є:

забезпечення невідкладних і своєчасних заходів щодо надання першої допомоги потерпілому;

ретельне й всебічне виявлення, розбір і глибокий аналіз обставин, умов і причин, внаслідок яких стався нещасний випадок;

розробка й проведення в життя заходів щодо оздоровлення умов праці, забезпеченню техніки безпеки, що виключають можливість виникнення подібних нещасних випадків із працівниками на виробництві;

установлення винних осіб, визначення ступеня їхньої відповідальності й міри покарання.

Нещасний випадок на виробництві, що викликало в працівника втрату працездатності не менш чим на один робочий день або переклад його з роботи з основної професії на іншу роботу, оформляють актом за формою Н-1.

Акт за формою Н-1 з матеріалами розслідування підлягає зберіганню протягом 45 років на підприємстві, де взятий на облік цей нещасний випадок. Відповідальність за правильне й своєчасне розслідування й облік нещасних випадків, оформлення актів за формою Н-1 і виконання намічених заходів щодо попередження подібних нещасних випадків несе керівник підприємства.

Контроль за правильним і своєчасним розслідуванням і обліком нещасних випадків на підприємстві, а також за виконанням заходів щодо усунення причин, що викликали нещасний випадок, здійснюють вищестоящі організації - керування й відділення доріг, технічна інспекція праці, органи державного, а також відомчого нагляду, ревізори по безпеці руху поїздів на підконтрольні їм підприємствах.

У випадку відмови адміністрації в складанні акту за формою Н-1, а також при незгоді постраждалого або іншого зацікавленої особи зі змістом акту або кваліфікацією нещасного випадку конфлікт розглядається комітетом підприємства в строк не більше 7 днів з моменту подачі заяви.

Рішення комітету є обов'язковим для виконання адміністрацією.

По запиті комітету підприємства технічний інспектор праці дає свій висновок. Його висновок про зв'язок нещасного випадку з виробництвом, а також про причини нещасного випадку є обов'язковим для адміністрації підприємства й профспілкового комітету.

Про кожний нещасний випадок на виробництві, у тому числі без втрати працездатності, потерпілий або очевидець нещасний випадок не, повільно сповіщає майстра або відповідного керівника робіт, що повинен негайно організувати першу допомогу потерпілому й направити його в медичний пункт, повідомити про випадок, що трапився, керівникові організації й профспілковому комітету, зберегти до розслідування обстановку на робочому місці й стан устаткування такими, якими вони були в момент події.

У тих випадках, коли потерпілий або очевидець не повідомив протягом робочої зміни про нещасний випадок, що трапився, або коли втрата працездатності наступила не відразу після нещасного випадку, а через деякий час, акт за формою Н-1 становлять тільки після всебічної перевірки заяви працівника про нещасний випадок, що трапився з ним, з урахуванням всіх обставин, у тому числі довідок медичних установ про характер травми й причині її походження, показань очевидців і інших доказів у строк не більше 1 місяця від дня подачі заяви.

Для розслідування кожного нещасного випадку на виробництві створюється комісія в складі начальника підприємства, начальника відділу охорони праці підприємства, голови профспілкового комітету, старшого суспільного інспектора по охороні праці, що повинна протягом 3 доби розслідувати обставини й причини нещасного випадку, що трапилися, визначити заходу щодо попередження подібних випадків, а також скласти акт про нещасний випадок за формою Н-1 у чотирьох екземплярах.

Керівник підприємства негайно вживає заходів до усунення причин, що викликали нещасний випадок на виробництві, протягом 3 доби після закінчення розслідування направляє по одному екземплярі акту форми Н-1 потерпілому або особі, що представляє його інтереси, начальникові цеху, начальникові відділу охорони праці підприємства з матеріалами розслідування, технічному інспекторові праці.

Нещасний випадок, що трапився в організації із працівником, спрямованим іншим підприємством, розслідується й ураховується організацією, де він відбувся. Матеріали розслідування направляють за місцем роботи потерпілого.

Якщо працівник працює за сумісництвом і з ним стався нещасний випадок, то такий випадок розслідують і враховують там, де він відбувся.

Нещасні випадки, що трапилися з учнями загальноосвітньої школи, профтехучилища, середнього спеціального навчального закладу, студентами вузу, що проходять виробничу практику під керівництвом персоналу підприємства, розслідує комісія підприємства разом із представником навчального закладу й ураховує підприємство. Копії акту пересилають по одному екземплярі адміністрації й профспілковому комітету в навчальний заклад потерпілого.

Нещасні випадки, що трапилися з учнями й студентами, що проходять виробничу практику під керівництвом викладача на виділеному організацією ділянці, розслідує комісія навчального закладу разом із представником підприємства й ураховує навчальний заклад.

Спеціальному розслідуванню підлягають: груповий нещасний випадок, що трапилися одночасно із двома й більше працівниками незалежно від ваги травм потерпілих; нещасний випадок зі смертельним результатом.

Про кожний груповий нещасний випадок і нещасний випадок зі смертельним результатом керівник підприємства зобов'язаний негайно повідомити по телефоні або телеграмою:

а) керівникові вищестоящої організації:

по підприємствах, що перебуває в безпосередній підлеглості головного керування міністерства, - телеграмою начальникові цього головного керування;

по підприємствах, що входить до складу об'єднань, трестів і керувань транспортного будівництва, - начальникові об'єднання, управління будівництва, що управляє трестом;

б) технічному інспекторові праці, а при відсутності технічного інспектора праці головному технічному інспекторові праці;

в) у транспортну прокуратуру по місцю, де стався нещасний випадок;

г) місцевим органам державного й відомчого нагляду якщо зазначені нещасні випадки відбулися на об'єктах, підконтрольних цим органам, або якщо ці органи причетні до розслідування нещасних випадків;

д) ревізорові по безпеці руху - про нещасні випадки, що трапилися внаслідок порушень Правил технічної експлуатації залізниць, Інструкції з руху поїздів і маневровій роботі на залізницях.

Про нещасний випадок зі смертельним результатом і про груповий нещасний випадок керуючий трестом; начальник управління будівництва, керівник підприємства, що перебуває в безпосереднім підпорядкуванні керування, у добовий строк повідомляють телеграмою по підпорядкованості начальникові відповідного головного керування, начальникові відділу охорони праці й техніки безпеки.

Технічний інспектор праці про нещасний випадок зі смертельним результатом і про груповий нещасний випадок у добовий строк повідомляє телеграмою відділу охорони праці.

Повідомлення повинне відповідати наступній схемі: назва підприємства, міністерства; обставини - дата, місцевий час, місце події, виконувана робота, обставини й причини, при яких стався нещасний випадок; число потерпілих, у тому числі загиблих; прізвище, ім'я, по батькові, професія, посада загиблого, відомості про члени родини, що перебувають на втриманні (для випадків зі смертельним результатом); дата й час відправлення повідомлення, прізвище, посада особи, яка підписала повідомлення; посади й прізвища осіб, що виїхали на розслідування.

Розслідування нещасного випадку з особливо важкими наслідками, при якому загинули 5 чол. і більше, проводить комісія, призначувана міністром, керівником відомства за узгодженням з відповідним профспілковим органом. До складу комісії поряд з відповідальними працівниками міністерства, відомства включають представників органів охорони здоров'я, соціального забезпечення, профспілок, технічної інспекції праці, а при необхідності також представників органів державного й відомчого нагляду.

У необхідних випадках розслідування нещасного випадку проводить комісія зі спеціального розслідування. Комісія зі спеціального розслідування негайно розслідує нещасний випадок і протягом 10 днів складає акт спеціального розслідування й оформляє інші необхідні матеріали й документи, які направляють на підприємства, у вищестоящий господарський орган, обласний, комітети, прокуратуру по місцю, де стався нещасний випадок.

6.3 Питання екології на залізничному транспорті

Головним завданням екології є охорона навколишнього середовища.Охорона навколишнього середовища - система державних заходів, спрямованих на раціональне природокористування, збереження й оздоровлення навколишнього середовища в інтересах нині живучих і майбутніх поколінь людей.

Науково-технічний прогрес неминуче підсилює вплив людини на природу. У зв'язку із цим питання охорони навколишнього середовища придбали особливе значення й вимагають негайного рішення. Це ставиться безпосередньо й до залізничного транспорту й транспортного будівництва.

До факторів несприятливого впливу залізничного транспорту на навколишнє середовище відносять викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря, зовнішні шуми залізничних об'єктів, забруднення ґрунту й водойм.