Смекни!
smekni.com

Виникнення і становлення філософських учень. Предмет філософії, його історичне трактування (стр. 6 из 8)

Підсумовуючи онтологічне учення Платона, слід сказати, що як першопричина всього сущого він розглядає ідеальні субстанції — “єдине”, “розум”, “душу”, які існують об'єктивно, незалежно від свідомості людини.

Теорія пізнання Платона базується не на плотських знаннях, а на пізнанні, любові до ідеї. Схема цієї концепції будується за принципом: від речового тілесного кохання по висхідній лінії до кохання душі, а від неї до чистих ідей. Платон вважає, що ні відчуття, ні відчуття через свою мінливість ніколи і ні за яких умов не можуть бути джерелом дійсного знання. Саме більше, що можуть виконати відчуття — це виступити як зовнішній стимулятор, спонукаючий до пізнання. Результат відчуттів - це формування думки про предмет або явище, дійсне знання — це пізнання ідей, можливе лише за допомогою розуму.

Велику увагу Платон приділяє розробці питань діалектики. При цьому слід врахувати, що його відношення до діалектики мінялося у міру еволюції його філософських поглядів взагалі. Якнайповніше своє вчення про діалектику Платон виразив в діалогах “Парменід” і “Софіст”. Якщо в цілому резюмувати його погляди з цієї проблеми, то слід зазначити, що діалектика у нього виступає як основна наука, оскільки з її допомогою визначається єство всіх інших наук. Досягається це завдяки тому, що діалектика виступає і як наука, і як метод. Ось лише одне з діалектичних міркувань Платона, за допомогою якого розкривається єство понять: “Небуття, таким чином, необхідне є як в русі, так і у всіх пологах. Природа, що адже поширюється на все, іншого, роблячи все іншим по відношенню до буття, перетворює це в небуття, і, отже, ми по праву може назвати все без виключення небуттям і в той же час, оскільки воно причетне буттю, назвати таким, що його існує”.

Як метод діалектика виступає завдяки тому, що допомагає чітко розділяти єдине на багато що, зводити багато що до єдиного, дозволяє представити ціле як роздільно-єдину множинність. Ось яку дорогу дослідження пропонує Платон філософові-діалектикові: “Розрізняти все по пологах, не набирати одного і того ж вигляду за іншою і іншою за той же самий — невже ми не скажемо, що це (предмет) діалектичного знання? — Хто, таким чином, в змозі виконати це, той зуміє достатньою мірою розрізнити одну ідею, всюди пронизливу багато що, де кожне відокремлене від іншого; далі він розрізняє, як багато відмінних один від одного ідей охоплюються ззовні однією і, навпаки, одна ідея зв'язана в одному місці сукупністю багато, нарешті, як багато ідей абсолютно відокремлено один від одного. Все це називається уміти розрізняти по пологах, наскільки кожне може взаємодіяти (з іншим) і наскільки немає.”

Великий інтерес представляє соціальна філософія Платона. По суті, він був першим з грецьких мислителів, хто дав систематичний виклад вчення про державу і суспільство, які він, судячи з усього, насправді, ототожнював. Держава, по Платону, виникає із-за природної потреби людей до об'єднання з метою полегшення умов свого існування. Згідно Платону, держава “виникає, коли кожен з нас не може задовольнити сам себе, але має потребу ще ув багатому — таким чином, кожна людина залучає то одного, то іншого для задоволення тієї або іншої потреби. Випробовуючи нужду багато в чому, багато людей збираються воєдино, аби мешкати спільно і надавати один одному допомогу: таке спільне поселення і отримує у нас назву держави...”

Розробляючи концепцію ідеальної держави, Платон виходить з тієї відповідності, яка, на його думку, існує між космосом в цілому, державою і окремою людською душею. У державі і в душі кожної окремої людини є одні і ті ж початки. Трьом початкам людської душі, а саме: розумному, лютому і жадаючому в державі відповідають три аналогічних почала — дорадче, захисне і ділове, а останнє у свою чергу формує три стани — філософів-правителів, воїнів-захисників і виробників (ремісників і землеробів). Держава, по Платону, може вважатися справедливою лише в тому випадку, якщо кожен з трьох його станів виконує в нім свою справу і не втручається в справи інших.

У державі можуть існувати три основні форми правління — монархія, аристократія і демократія. У свою чергу, кожна з них ділиться на дві форми. Законна монархія — це влада освіченого царя, незаконна, — тиранення; влада освічених і небагато — аристократія, влада небагато, що думають лише про себе, — олігархія. Демократія як влада всіх може бути законною і незаконною. Симпатії Платона однозначно на стороні царської влади.

Кожна форма держави, по Платону, гине із-за внутрішніх протиріч. Тому, аби не створювати в суспільстві передумов для хвилювань, Платон ратує за помірність і середній достаток і засуджує як надмірне багатство, так і крайню бідність.

Управління державою Платон характеризує як царське мистецтво, головною для якого є наявність дійсного царського знання і здатність управляти людьми. Якщо правителі мають такі дані, то буде вже неважливо, чи правлять вони за законами або без них, добровільно або проти волі, бідні вони або багаті: приймати це в розрахунок ніколи і ні в якому разі не буде правильним.

Філософська концепція Аристотеля

Наше уявлення про старогрецьку філософію буде неповним без аналізу філософської спадщини Аристотеля (384—322 до н. э.), одного з найбільших мислителів в історії людської цивілізації. Аристотель народився в Стагире, саме тому його інколи називають Стагирітом. У сімнадцятилітньому віці Аріистотель стає слухачем Платонівської академії і залишається там протягом двадцяти років до смерті Платона. Покинувши академію, він вісім років був вихователем знаменитого царя і полководця Олександра Македонського. У 335—334 роках недалеко від Афін організував учбовий заклад під назвою Лікей, де він разом зі своїми послідовниками виучував учнів філософії.

Характеризуючи погляди Аристотеля, слід сказати, що спочатку він знаходився під сильним впливом учення Платона, але поступово звільнився від нього, потім піддає його критичному аналізу і створює власне філософське учення. Приголомшує масштаб діяльності старогрецького мислителя. Практично не було в той період науки, якою не торкнувся б Аристотель і до розвитку якої він не вніс би свій внесок. Ось назва лише деяких його робіт, по яких можна скласти уявлення про його наукові інтереси: “Категорії”, “Аналітика перша і друга”, “Фізика”, “Про небесні явища”, “Про душу”, “Історія тварин”, “Політика”, “О мистецтві поезії”, “Метафізика”.

На відміну від Платона, що розглядав як все суще лише ідеї, Аристотель з інших позицій трактує співвідношення в бутті загального і одиничного, реального і логічного. Він не протиставляє і не розділяє їх, як це робив Платон, а об'єднує. Єство, а також те, чиїм єством вона є, не можуть, згідно Аристотелю, існувати окремо. Єство знаходиться в самому предметі, а не поза ним і вони складають єдине ціле. Своє учення Аристотель починає із з'ясування того, яка наука або науки повинні вивчати буття. Такою наукою, яка б, абстрагуючись від окремих властивостей буття (наприклад, кількість, рух), могла б пізнати єство буття, є філософія. На відміну від інших наук, які вивчають різні сторони, властивості буття, філософія вивчає те, що визначає єство буття. Єством, вважає Аристотель, є те, що лежить в основі: у одному сенсі — це матерія, в іншому — поняття і форма, а на третьому місці — те, що складається з матерії і форми. При цьому під матерією мається на увазі щось невизначене, яке “само по собі не позначається ні як визначене по суті, ні як визначене по кількості, ні як що володіє яким-небудь з інших властивостей, якими буває ясно суще”. Правда, по Аристотелю, матерія приймає визначеність лише за допомогою форми. Без форми матерія виступає лише як можливість, і лише набуваючи форми, вона перетворюється на дійсність.

Єство є причиною не лише реально існуючого, але і майбутнього буття. В рамках цієї парадигми Аристотель визначає чотири причини, що детермінують буття:

1) єство і суть буття, завдяки чому річ така, яка вона є;

2) матерія і субстрат — це те, з чого все виникає;

3) рушійна причина, що означає принцип руху;

4) досягнення поставленої мети і блага як закономірний результат діяльності.

Ідеї Аристотеля про пізнання істотним чином переплітаються з його логічним ученням і діалектикою і доповнюються ними. В області пізнання Аристотель не лише визнавав значення діалогу, спора, дискусії в досягненні істини, але і висунув нові принципи і ідеї про пізнання і, зокрема, вчення про знання правдоподібному і імовірнісному або діалектичному, ведучому до знання достовірному, або аподиктическому. Згідно Аристотелю, діалектиці доступне імовірнісне і правдоподібне знання, а дійсне знання, побудоване на необхідно дійсних положеннях, властиво лише аподиктическому знанню. Зрозуміло, “аподиктическое” і “діалектичне” не протиставляються один одному, вони зв'язані між собою.

Діалектичні знання, що спираються на плотське сприйняття, витікаюче з досвіду і рухоме в області несумісних протилежностей, дає лише імовірнісне знання, тобто більш менш правдоподібна думка про предмет дослідження. Аби додати цьому знанню велику міру достовірності, слід зіставляти різні думки, думки, існуючі або такі, що висуваються після виявлення єства пізнаваного явища. Проте, не дивлячись на всі ці прийоми, отримати таким дорогою достовірне знання неможливе. Дійсне знання, згідно Аристотелю, досягається не за допомогою плотського сприйняття або шляхом досвіду, а завдяки діяльності розуму, який володіє необхідними здібностями для досягнення істини. Ці якості розуму властиві людині не від народження. Вони існують у нього потенційно. Аби ці здібності виявилися, необхідно цілеспрямовано зібрати факти, сконцентрувати розум на дослідження єства цих фактів і лише тоді стане можливим дійсне знання. Оскільки із здібностей мислити, володіючи якими, ми пізнаємо істину, — вважає Аристотель — одними завжди осягнулася істина, а інші ведуть також до помилок (наприклад, думка і міркування), істину ж завжди дають наука і розум, то і жоден інший рід (пізнання), окрім розуму, не є точнішим, ніж наука.