Смекни!
smekni.com

Вдосконалення організації безготівкових розрахунків у приватному підприємстві агрофірма "Нива" (стр. 3 из 6)

Майно ПП утворилось за рахунок: внеску власника; прибутку, отриманого від реалізації продукції, робіт і послуг, а також інших видів діяльності; кредитів банку та інших кредиторів; придбання майна інших юридичних і фізичних осіб.

За засобами короткотермінового використання слід здійснювати постійний оперативний контроль, який забезпечуватиме їх своєчасне повернення і оперативну мобілізацію в господарському обороті підприємства (табл. 2.З.).

Таблиця 2.3

Власні і позичкові кошти, вкладені у майно у ПП агрофірма „Нива", 2009 р.

Показник На початок року На кінець року

Відхилення

(+,-)

Майно всього, тис. грн. в т.ч. : 201,5 170,1 -31,4
1. Власні кошти господарства, тис. грн. 37,0 49,9 + 12,9
- в % до вартості всього майна, з них: 18,4 29,3 + 10,9
2. Довгострокові зобов'язання , тис. грн. - 31,3 +31,3
- в % до вартості всього майна. - 18,4 + 18,4
3. Поточні зобов'язання, тис. грн., всього 164,5 88,9 -75,6
а) кредиторська заборгованість, тис. грн. 129,5 88,9 -40,6
- в % до поточних зобов'язань 78,7 100,0 +21,3
б) короткострокові кредити банку, тис. грн. 35,0 -35,0
- в % до поточних зобов'язань 21,3 -21,3

Аналізуючи табл. 2.З., зробимо висновок, що у 2009 р. в господарстві відбулося зменшення майна на 31,4 тис. грн. Це відбулося за рахунок зменшення суми поточних зобов'язань та взятих довгострокових зобов'язань. Зокрема господарство у 2009 р. не погасило жодної гривні короткострокового банківського кредиту.

Однією з важливих характеристик фінансового стану підприємства є його незалежність від зовнішніх джерел фінансування. Запас джерел власних коштів - це запас фінансової стабільності підприємства за умов, що його власні кошти перевищили позичені. Фінансову стабільність оцінюють за співвідношенням власних і позичених коштів в активах підприємства. Досвід показує, що загальна сума заборгованості не повинна перевищувати суму власних джерел фінансування.

Прибуток є частиною чистих надходжень господарства, які набувають своєї специфічної форми на стадії реалізації. В показнику прибутку відображається обсяг реалізації продукції, її структура, ефективність використання підприємством наявних матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

Цей аналіз проводиться з метою оцінки результатів діяльності підприємства, ефективності використання ресурсів і виявлення конкретних резервів росту прибутку. Кінцевий результат діяльності підприємства характеризує балансовий прибуток, який включає в себе прибуток від реалізації товарної продукції (робіт, послуг), прибуток від іншої реалізації та позареалізаційний прибуток (табл. 2.4.).

Таблиця 2.4

Динаміка балансового прибутку в ПП агрофірма „Нива" Жовківського району Львівської області

2007р. 2008р. 2009р. 2009р. до 2007р., %
Валовий прибуток, тис. грн. | 38,2 20,3 29,3 76,7
Прибуток (збиток) від операційної діяльності, тис. грн. -13,8 -9,2 8,2 22,0
Прибуток від звичайної діяльності, тис. грн. 1,2 123,8 24,6 у 20,5 р.
Чистий прибуток, тис. гри. 1,2 115,6 8,5 у 7 р.

Дані табл. 2.4. свідчать, що у 2009 р. господарство отримало валового прибутку на 23,3 % менше, ніж у 2007 р. Поряд з цим прибутки від операційної діяльності збільшилися на 22 тис. грн. Позитивним є збільшення чистого прибутку за вказаний період у 7 раз. Свідчення прибуткової діяльності ПП є чистий прибуток, що залишається в розпорядженні господарства і розподіляється па поповнення основних і оборотних засобів та матеріального стимулювання працівників.

фінансовий безготівковий розрахунок контроль

2.2 Форми безготівкових розрахунків та порядок оформленнярозрахункових операцій

Безготівкові розрахунки в своїй цілісній сукупності формують певну систему. Система безготівкових розрахунків є складовою загальної національної грошової системи, В ході становлення ринкових відносин і відповідної трансформації грошової сфери економіки посилюється значення і роль безготівкових розрахунків як важливого самостійного і відособленого об'єкта економічних відносин, а відповідно й окремого предмета дослідження економічної науки.

Спосіб безготівкових розрахунків у широкому розумінні —- це економічно і фінансове обумовлений порядок здійснення грошових відносин між постачальником (продавцем) і платником (покупцем). Способи розрахунків визначаються конкретними умовами виконання господарськими суб'єктами своїх грошових зобов'язань один перед одним. Різні форми економічної організації сфери грошового обороту зумовлюють і різні способи платежу за продукцію .

Безготівкові розрахунки здійснюються у різних формах, які відрізняються одна від одної особливостями економічних відносин контрагентів. Способами платежу та організацією документообігу, тобто системою оформлення, руху та використання розрахункових документів. В Україні прийняті такі форми розрахункових документів для здійснення безготівкових розрахунків: платіжні доручення: платіжні вимоги-доручення; чеки, векселі; акредитиви.

Розрахунки платіжними дорученнями - це найпоширеніша форма розрахунків. Платіжне доручення являє собою письмове розпоряджання клієнта банку, який його обслуговує, на списання з його рахунку певної суми грошей на рахунок одержувача, вказаного в дорученні. Дана форма може застосовуватись клієнтами банків для розрахунків за придбані товари, одержані послуги, виконані роботи, по зобов'язаннях перед, фізичними особами (аліменти, пенсії, зарплата і т.п.), за зобов'язаннями перед фінансовими органами, банками, іншими юридичними особами.

Розрахунковий чек - це письмове розпорядження банку власника рахунку, про виплату певної суми грошей пред'явнику чека. Оплата може здійснюватись шляхом перерахування грошей з рахунку чекодавця на рахунок пред'явника або шляхом виплати останньому готівки. В першому випадку чеки називаються розрахунковими, а в другому - грошовими. Розрахункові чеки звичайно виписуються на пред'явника, а грошові - на конкретну особу, тобто вони є іменними.

Відповідно до прийнятого Положення про безготівкові грошові розрахунки чеки використовують для розрахунків між юридичними особами, між фізичними та юридичними особами. Заборонено використовувати їх для розрахунків між фізичними особами. Оплата чеків гарантується:

1) депонуванням чекодавцем власних коштів на окремому рахунку;

2) одержанням банківської гарантії, коли оплата проводиться за рахунок кредиту;

3) бюджетними коштами, коли фінансові органи використовують чек для повернення підприємствам лишків за внесеними платежами у бюджет.

Одержаний від платника чек здають в банк протягом 10 днів з моменту виписки. Після цього терміну банк не приймає чеки. В банк чеки здають разом з реєстром, в якому зазначають основні їх реквізити. І чеки, і реєстр їх завіряють підписом та печаткою. Розрахунки чеками мають ряд переваг: гарантія оплати, контроль платника за товарною угодою, наближення оплати і поставки товарів.

Розрахунки за допомогою акредитивів застосовуються переважно в іногородніх розрахунках, коли постачальник хоче мати гарантію оплати, та в міжнародних розрахунках. Акредитивна заява --- це письмове доручення клієнта банку забронювати за його рахунок або за рахунок банку певну суму грошей для оплати документів конкретного постачальника за відвантажені на його адресу товари па певних умовах. Акредитив - зобов'язання банку оплатити продукцію, яке банк видає за дорученням клієнта-платника своєму контрагенту-постачальнику. Вони можуть бути: покриті і непокриті (гарантовані); відзивні та безвідзивні; відкриті в банку платника або постачальника; з акцептом платника та без акцепту.

Вексель - це безумовне письмове зобов'язання однієї юридичної особи перед іншою (простий вексель) а також його наказ іншій особі (переказний вексель) виплатити в установлений термін вказану суму грошей власнику векселя, який пред'явив його до оплати. Останній може виступати і як платіжний документ, який передасться однією особою іншій із зобов'язанням або наказом їй оплатити певну суму грошей пред'явнику цього документа. Розрахунки Із застосуванням векселів являють собою складну систему, яка формує вексельний обіг.

За метою та характером угод, які укладаються учасниками підприємницької діяльності, виділяються комерційні або торгові, фінансові та фіктивні. Перші з'являються в обігу на основі угоди купівлі-продажу товарів у кредит, тобто з відстрочкою платежу. Це основа вексельного обігу, бо вони обмежені терміном та сумами проданих у кредит товарів. Тобто вексель виступає як кредитний документ та платіжний засіб. Він може бути власним або чужим, проте повинен мати передавальний напис.

З векселем здійснюється ряд операцій. Облік (дисконт) векселів -- це операція щодо видачі пред'явнику векселя суми до настання терміну платежу з утриманням відповідних процентів. Юридично вона оформляється як передача (індосамент) векселя на ім'я банку.