Смекни!
smekni.com

Основи податкового обліку (стр. 2 из 2)

Валовий дохід включає також доходи від продажу цінних паперів, здійснення банківських, страхових та інших операцій з надання фінансових послуг, торгівлі валютними цінностями, цінними паперами, торговими зобов'язаннями та вимогами.

Певні суми коштів не включаються до складу валових доходів підприємства, що є платником податку на прибуток (рис. 1.8).


До валових доходів підприємства відносяться також суми штрафів та /або неустойки чи пені, фактично одержаних за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.

Наприклад, підприємством-постачальником було укладено договір купівлі-продажу, згідно з яким покупцеві відвантажено готову продукцію. Від покупця після закінчення терміну сплати, обумовленого договором, оплата не надійшла. Для стягнення з покупця — боржника постачальником було подано позов до господарського суду. За рішенням суду з боржника було стягнуто пеню за неналежне виконання умов договору у розмірі 3% річних і компенсацію збитків постачальника у зв'язку з інфляцією. .

У постачальника на суму неустойки в розмірі 3% від суми простроченого боргу та інфляційних виплат виникає дохід і в податковому, і в фінансовому обліку (Дт 374 Кт 715 Дт 311 Кт 374).

Якщо підприємство реалізувало товари, то дохід виникає і в податковому, і в фінансовому обліку.

А якщо підприємство забезпечує працівників путівками з фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, операція з передання таких путівок застрахованим особам не веде до виникнення у підприємства валових доходів, тому що не являє собою факту продажу. Власником путівок є фонд соціального страхування; і підприємство тільки виконує доручення з передання путівок.

Якщо підприємство придбаває путівки для оздоровлення дітей (у санаторій або через профспілкову організацію), а потім передає їх працівникам, то і в такій ситуації валові доходи не виникають, оскільки виконується соціальна функція. Для її підтвердження потрібен підтвердний документ — лист фонду соціального страхування про те, що він не заперечує проти придбання підприємством путівок.

Не виникають доходи за такими операціями і у фінансовому обліку.

Датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу; у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку — дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) — дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.

Підприємства можуть здійснювати специфічні операції, де дата збільшення валового доходу має свої особливості (рис. 1.9).

Доходи, отримані (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на дату отримання (нарахування) таких доходів, і не підлягають перерахуванню у зв'язку зі зміною обмінного курсу гривні протягом такого звітного періоду.

До валового доходу платника податку включається прибуток від продажу (обміну, інших видів відчуження) основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів, сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі — запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат.

Вартість запасів оплачених, але не отриманих (не оприбуткованих) платником податку — покупцем, до приросту запасів не включається.

Вартість запасів оплачених, але не відвантажених (не знятих з обліку) платником податку — продавцем, до убутку запасів не включається.

У разі, коли балансова вартість таких запасів на кінець звітного періоду перевищує їх балансову вартість на початок того ж звітного періоду, різниця включається до складу валових доходів платника податку у такому звітному періоді.

3. Задача

Визначити оподатковуваний прибуток підприємства за звітний період і заповнити декларацію про прибуток, виходячи з таких даних:

- виручка від реалізації продукції – 600 тис. грн., в т. ч. ПДВ;

- кредиторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності – 30 тис. грн.;

- дебіторська заборгованість за якою минув термін позовної давності – 10 тис. грн.;

- суми штрафних санкцій, сплачені підприємству за порушення умов договору – 5 тис. грн.;

- фінансова допомога, надана підприємству – 40 тис. грн.;

- витрати на придбання сировини та матеріалів – 100 тис. грн.;

- приріст балансової вартості сировини та матеріалів – 10 тис. грн.;

- заробітна плата працівників – 150 тис. грн.;

- відрахування до державних фондів соціального страхування і податки до бюджету – 60 тис. грн.;

- оплата послуг з охорони підприємства – 5 тис грн.;

- виплата дивідендів – 50 тис. грн.;

- оплата навчання дитини працівника підприємства – 4 тис. грн.;

- утримання дитячого садка, що знаходиться на балансі підприємства – 30 тис. грн.;

- амортизація – 20 тис. грн.


Використана література

1. Гарасим П.М. Податковий облік і звітність на підприємствах: Підручник. / П. М. Гарасим, Г. П. Журавель, П. Я. Хомин - К.: ВД “Професіонал”, 2004. - 448 с.

2. Податковий облік і аудит: Підручник. Авторы: Войнаренко М.П., Пухальська Г.В., Издательство: АКАДЕМІЯ, ВЦ, 2009г.

3. Сердюк В.М. Податковий облік: Навчальний посібник. - Київ: Центр навчальної літератури, 2005. - 312 с.