Смекни!
smekni.com

Методи організації виробництва. Виробнича і соціальна інфраструктура (стр. 2 из 2)

Інфраструктура (infra - під, нижче і structur - будова, підстроювання) стало означати сукупність зовнішніх по відношенню до даного виробництва галузей і споруд. У науковий ужиток поняття "інфраструктура" введене в кінці 50-х - початку 60-х років в економічній літературі. Зміст поняття дотепер визначити достатньо складно, оскільки в нього включається широкий круг галузей, об'єктів і систем, обслуговуючих різні потреби матеріального виробництва, пов'язані один з одним функціональним призначенням і загальними виробничо-технічними ознаками. Географи розглядають інфраструктуру як територіальну систему об'єктів і споруд, що забезпечують різні потреби матеріального виробництва і життєдіяльності населення. Економісти під цим терміном мають на увазі упредметнену працю, закумульовану на певній території або як сукупність підприємств, установ і організацій, використовуваних засобів праці, що характеризуються спільністю. Філософи включають в його зміст також сукупність відносин (технологічних, організаційних, правових, соціальних і спеціальних).

Аналіз існуючих визначень інфраструктури дозволив виділити декілька її галузей: виробничу, соціальну, інституційну і психосуспільну. Виробнича забезпечує нормальне функціонування основного виробництва в межах певної території, соціальна - сприяє задоволенню матеріальних і духовних потреб людини, відновлення його працездатності. Інституційна об'єднує державні і недержавні (фінанси, постачання), науково-дослідні, проектно-конструкторські органи і установи. Психосуспільна об'єднує в собі традиційні в житті і діяльності культурні і господарські навики, схильності і знання, тобто психологію кожного народу або нації, що історично склалася.

З перерахованих галузей інфраструктури нас, перш за все, цікавить соціальна інфраструктура. Н.Ф. Голіков і інші економіко-географи ділять її на соціально-побутову, нормальні побутові умови мешкання населення і соціально-виробничу (санітарну), поліпшуючу умови мешкання і роботи на виробництві. Іншими словами, соціально-виробнича інфраструктура зберігає і покращує природу, перш за все для відновлення трудових ресурсів. Таке трактування поняття прийнятне для економічної географії періоду панування ресурсно-соціальної парадигми в географічних дослідженнях.

В даний час в наукових дослідженнях, у тому числі і географічних, панує екологічна парадигма, що дозволяє розглядати природу і суспільство, їх відносини у взаємному зв'язку і взаємообумовленості. Розвитку цього напряму сприяло загальне погіршення середовища життя і діяльності людини. Накопичення негативних наслідків господарської діяльності в природі привело до погіршення її стану і деградації, що викликало негативну дію природи у відповідь. Виникла необхідність ліквідації негативних наслідків антропогенної діяльності і збереження середовища існування живих організмів, у тому числі і людини.

Збереження і поліпшення життєвого середовища може відбуватися декількома шляхами: нейтралізацією і утилізацією відходів життєдіяльності суспільства за допомогою санітарних систем, а також збереженням, відновленням і формуванням сердостабілізуючих територій з природним режимом функціонування. Перший шлях цілком можна віднести до соціально-виробничої інфраструктури, оскільки ліквідація забруднювачів здійснюється переважно технічними системами. Останні потребують постійної підтримки з боку людини і, крім того, ефективно функціонують на локальному рівні. Другий шлях пов'язаний з територіями екологічно значущими - збереженими або відновленими природними геосистемами. Вони мінімально потребують підтримки з боку людини (за відсутності шкідливої на них дії) і здатні виконувати сердоформуюче функції, як на локальному, так і глобальному рівнях. Такі території об'єднані в загальне поняття «екоінфраструктура».

Екоінфраструктура - це комплекс мереж, територій, об'єктів і систем природного, природно-антропогенного і антропогенного походження з природним режимом функціонування, що забезпечує умови для підтримуючого, збалансованого розвитку природного середовища, збереження ландшафтної і біологічної різноманітності, поліпшення життєвого середовища. Вона є особливою інфраструктурною системою, що пояснюється поряд її особливостей.

По-перше, на відміну від соціально-господарської інфраструктури, обслуговуючої лише основне виробництво, екоінфраструктура забезпечує стабільне функціонування ширшої системи "природа-суспільство". Соціально-господарська інфраструктура створює додаткову вартість продукту, проведеного на основному виробництві, тобто має вузьку спеціалізацію і ефективна на локальному рівні. Екоінфраструктура одержала повсюдний розвиток і її ефективність висока на всіх рівнях, забезпечуючи екологічну надійність геосистем.

По-друге, на відміну від соціально-господарської, не утворюючої речовинних матеріальних цінностей, екоінфраструктура проводить конкретний матеріальний продукт, що має вартісний вираз. Додаткова вартість продукту, проведеного на основному виробництві, не є речовинною матеріальною цінністю на відміну від проведених екоінфраструктурой чистого повітря, чистої води, підвищеної родючості грунту, естетичних цінностей. На ці показники звертається особлива увага при облаштуванні рекреаційних комплексів, медичних установ, інтенсивно використовуваних сільськогосподарських площ, трудомістких виробництв. Раніше природні умови враховувалися недостатньою не мали вартісного виразу.

По-третє, оскільки екоінфраструктура створює необхідні сприятливі умови середовища, отже, є фундаментом для розвитку інших типів інфраструктури. По-четверте, домінування в сучасній географічній науці екологічної парадигми дозволяє об'єднати географічні дослідження з екологічними і тим самим сформувати якісно новий рівень наукового пізнання - геоекологічний. З цих позицій вивчення екоінфраструктури дозволяє виявити особливості розміщення природи і господарства, їх взаємодія на всіх етапах еволюційного розвитку з метою оптимізації цієї взаємодії в майбутньому.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок про особливу роль і значення екоінфраструктури як сердостабілізуючей і сердоформуючей системи, а також доцільному розгляді її як особлива галузь інфраструктурних досліджень (особливий тип інфраструктурних систем).


Список використаної літератури

1. Экономика, организация и планирование промышленного производства: Выш. шк., 2003. – 446с.

2. Экономика предприятия: учебник / под редакцией проф. Сафронова.- М.: “Юристъ”, 2004 г. с. 146

3. Экономика предприятия: Учебник для вузов ЮНИТИ, 2002. – 367с.