Смекни!
smekni.com

Статистичний аналіз продуктивності корів та валового виробництва молока (стр. 1 из 6)

Курсовая работа

З статистики на тему:

"Статистичний аналіз продуктивності корів та валового виробництва молока"

Зміст

Вступ

1. Огляд літератури

2. Статичний аналіз продуктивності корів та валового виробництва продукції

2.1 Аналіз рівня факторів продуктивності корів методом аналітичного групування

2.2 Кореляційний аналіз

2.3 Аналіз динаміки продуктивності корів

2.4 Індексний аналіз продуктивності корів та валового виробництва продукції

Вступ

Тваринництво - одна з основних галузей сільськогосподарського виробництва, що зайнята розведенням худоби, птиці та інших тварин. Вона забезпечує населення високоякісними продуктами харчування, питома вага яких у раціоні людини становить близько 35 % загальної калорійності і більш як 60 % потреби білка. Крім того, ця галузь є джерелом для виробництва промислової і лікарської сировини.

Важливим напрямом розвитку тваринництва є його інтенсифікація на основі прискореного розвитку кормо виробництва, поліпшення породного складу і підвищення племінних якостей тварин, впровадження нових форм господарювання та організація виробництва, поглиблення спеціалізації і досягнення оптимальної концентрації поголів’я тварин, освоєння передового досвіду та інтенсивних технологій утримання тварин, поліпшення зоотехнічної роботи і ветеринарного обслуговування.

В успішному розвитку тваринництва важливу роль відіграє статистика, яка повинна всебічно відображати стан і розвиток цієї галузі. Стан та розвиток тваринництва вивчають за допомогою системи статистичних показників, яка включає показники наявності, складу і розміщення тварин, відтворення, руху і продуктивності тварин, виходу валової і товарної продукції тваринництва. Велике значення для характеристики розбіжностей у рівні розвитку тваринництва мають показники інтенсифікації виробництва: споживання і якість кормів, наявність основних виробничих фондів і енергетичних потужностей, рівень механізації виробничих процесів, забезпеченість кваліфікованими кадрами, форми та якість зоотехнічних і ветеринарних заходів тощо. Використання цієї групи показників дає змогу виявити резерви збільшення виробництва продукції і підвищення ефективності галузі, визначити оптимальні співвідношення між кількістю і продуктивністю тварин, своєчасно виявляти і запобігати можливим диспропорціям між кількістю худоби, трудовими та матеріальними ресурсами.

Особливу увагу в умовах реформування економічних відносин і переходу до багатоукладної ринкової економіки слід приділяти вивченню різноманітних форм господарювання, розвитку орендних, кооперативних акціонерних відносин. В цих умовах статистичний аналіз тваринництва має бути спрямований на удосконалення економічного механізму господарювання, зміцнення госпрозрахунку, впровадження досягнень науково-технічного прогресу і передового досвіду, формування у працівників галузі навичок з економічного мислення.

Статистика вивчає стан і розвиток тваринництва по категоріях господарств, адміністративних та економічних районах, сільськогосподарських зонах і підзонах, а також по виробничих типах господарств.

Статистичні показники в тваринництві характеризуються абсолютними моментами (поголів’я тварин на відповідну дату) та інтервальними рівнями (виробництво продукції, загальні витрати кормів за відповідний період тощо), а також відносними величинами (структура стада, щільність худоби, продуктивність тварин, показники динаміки тощо).

Отже, метою даної курсової роботи є: аналіз продуктивності корів та валового виробництва молока; застосування системи статистичних показників; побудова таблиць; застосування статистичних методів у економічному аналізі; розробка пропозицій по підвищенню ефективності сільськогосподарського виробництва.

Основним завданням курсової роботи виступає вивчення статистичного розвитку тваринництва, а також аналіз продуктивності корів та валового виробництво продукції.

1. Огляд літератури

Статистика тваринництва визначає обсяги виробництва кожного виду продукції окремо в натуральних одиницях і в умовно-натуральному виразі (молоко в перерахуванні на стандартну та базисну жирність, м'ясо в забійній масі). У деяких випадках, коли продукція однорідна, її обсяг визначають підсумовування продукції різних видів тварин, наприклад виробництво коров’ячого і буйволового молока і т.д.

Обсяги виробництва продукції нормальної життєдіяльності тварин характеризуються такими показниками, як валовий надій молока, валовий вихід продукції тваринництва. Поряд з цими показниками, що характеризують розміри виробництва різних видів продукції тваринництва, визначають показник продуктивності тварин - середніх видів продукції в розрахунках на одну тварину. Цей показник характеризує якісний стан тваринництва. Визначення показника продуктивності сільськогосподарських тварин необхідне:

1. для постійного збільшення їх продуктивності на основі визначення факторів, що зумовлюють його рівень та динаміку;

2. для організацій правильної годівлі тварин залежно від їх продуктивності;

3. для визначення найпродуктивніших тварин і відбору їх на розплід, тобто для раціонального ведення племінної роботи;

4. для оцінки стану і розвитку як окремих галузей тваринництва, так і в цілому всієї галузі, а також для розробки програм їх подальшого розвитку.

Показник продуктивності тварин, як і показники, що характеризують обсяги виробництва різних видів продукції тваринництва, визначають за певний період часу (день, місяць, рік) по окремих видах тварин, фермах, підприємствах та їх групах, категоріях господарств, економічних районах, природно-економічних зонах та адміністративно-територіальних одиницях в цілому по країні.

До закінченої продукції тваринництва, одержаної в результаті вирощування худоби, відносять:

1. тварин вирощених для племінних цілей (комплектування основного стада);

2. тварин, вирощуваних для використання як живої тяглової сили;

3. тварин, вирощуваних для забою на м'ясо;

4. приріст живої маси вибракуваних дорослих тварин, поставлених на відгодівлю.

До продукції тваринництва, як і в рослинництві, сільськогосподарська статистика відносить сиру первинну продукцію, яка не піддалася промисловій переробці. Тваринницька продукція, що піддалась переробці, відноситься до промислової і вивчається статистикою переробних галузей промисловості. У зв’язку з цим до складу продукції тваринництва не включають продукти забою тварин (м'ясо, сало, шкіряну та хутряну сировину), а також продукти переробки первинної продукції тваринництва (масло, сир, сметану та ін.).

Показники виходу продукції тваринництва поділяються на натуральні та вартісні. Натуральні показники мають частковий характер, вони дають уявлення про вихід молока, продукції вирощування худоби. Вартісні показники використовуються звичайно для узагальнюючої характеристики виходу продукції тваринництва в цілому.

Показники продукції господарського використання тварин - це передусім натуральні показники фактичного її виходу. Натуральні показники - це валовий надій молока за день, місяць, квартал, рік, продукцію вирощування за місяць, квартал, рік. Спочатку їх одержують у первісній вазі або вигляді, а потім розраховують умовно-натуральні показники обсягу продукції в перерахунку на певну якість.

Отже, статистика тваринництва визначає обсяги виробництва кожного виду продукції окремо. Допускається підсумовування натуральних показників однорідної продукції різних видів продукції, наприклад, виробництво молока. Тому статистичне спостереження за виходом продукції тваринництва ведеться регулярно протягом року.

Обсяг одержаної тваринницької продукції обліковується за видами в натуральних (кг, ц, т тощо) і умовно-натуральних вимірниках (м'ясо в забійній масі, молоко в перерахунку на базисну жирність. Загальний обсяг продукції тваринництва визначається у грошовому виразі в поточних і порівняних цінах.

2. Статичний аналіз продуктивності корів та валового виробництва продукції

Молоко і молочні продукти є одними з найважливіших продуктів харчування людини. Молоко сільськогосподарських тварин - високопоживний і легкозасвоюваний організмом продукт, широко використовується у харчуванні людей і є основною сировиною молочної промисловості. З молока виготовляють масло, сир, сметану, вершки, кефір, ряжанку та інші молочні продукти.

Молоко - складна колоїдна рідина, до складу якої входять понад 100 необхідних для харчування людини компонентів: вода, білки, жир, молочний цукор (лактоза), мінеральні речовини (в тому числі мікроелементи), вітаміни, ферменти, гормони, імунні тіла та інші. Перетравність поживних речовин молока досягає 98%, а білки засвоюються на 75-100%. За харчовою цінністю молоко може замінити будь-який інший харчовий продукт, але жоден з них не може замінити молоко. Складі властивості молока залежать від виду і породи тварин, їх годівлі, умов утримання, віку, здоров’я, періоду лактації та ін.

Одним з найважливіших показників продукції тваринництва є обсяг виробництва молока. Облік його ведеться за окремими видами (коров’яче, овече, козяче, кобиляче, буйволове) і в цілому натуральному (фізичному) ваговому виразі.

Найбільше значення для продовольчих цілей та харчування людей і найбільшу питому вагу у виробництві молока займає коров’яче молоко, тому його вивченню приділяється особлива увага.

Для характеристики обсягу виробництва молока використовують показники валового виробництва (надою) молока. У валове виробництво молока включається все фактично надоєне молоко від усіх корів молочного і м’ясного стада, ялових корів, корів на відгодівлі та нагулі, розтелених телиць залежно від того чи було воно реалізоване або частина його використана в господарстві для виробничих потреб (на випій телятам, поросятам, курчатам та іншим тваринам), а також втрати при зберігання й транспортуванні. Молоко, випоєне телятам при їх підсисному вирощуванні, у валовий надій молока не включають, оскільки точне призначення його обсягу практично не можливе.