Смекни!
smekni.com

Товар, його види та властивості (стр. 2 из 2)

Розподільна функція податкової системи проявляється в складній взаємодії із цінами, доходами, відсотком, динамікою курсів акцій і т.д. Податки виступають істотним інструментом розподілу й перерозподілу національного доходу, доходів юридичних і фізичних осіб. Розподільна функція податків впливає на розподіл не тільки доходів, але й капіталів, інвестиційних ресурсів.

Соціальна функція податків носить багатоаспектний характер. Саме матеріальне втримування податків як грошових ресурсів, що централізуються державою й вилучаються з відтворювального процесу, несе в собі можливість із обігу на невиробничі цілі. В умовах РФ соціальна функція податкової системи бюджету досить істотна в чинність тих зобов'язань, які несло радянську державу перед населенням і яке «у спадщину» перейшло до РФ. Багато соціальних витрат, фінансовані державою за рахунок податків (безкоштовне утворення, охорона здоров'я й т.д) [6].

Соціальна функція податків проявляється й безпосередньо через механізми податкових пільг і податкових ставок, що входить у внутрішній механізм дії податку (ПДВ, податку на прибуток і т.д.).

Соціальна функція податкової системи вимагає детального дослідження як з погляду її посилення, так і з погляду усунення невиправданих пільг і переваг, що не відповідають характеру ринкових перетворень, соціальним критеріям або внутріфедеральним відносинам.

Стимулююча функція податкової системи є однієї з найважливіших, але це сама «важконалаштова» функція. Як і будь-яка інша функція, що стимулює функція проявляється через специфічні форми й елементи податкового механізму, систему пільг і заохочень, заборонних або обмежуючих ставок і інші інструменти податкового механізму й податкової політики.

Стимулююча функція податків є в сучасній російській практиці слабко реалізованої й неефективно використовуваної [7].

Контрольна функція податків виступає свого роду захисною функцією: вона забезпечує відтворення податкових відносин держави й підприємств, реалізацію й дієвість чинності державної влади. Без контрольної функції інші функції податків нездійсненна або їхня реалізація підривається у своїй основі.

Контрольна функція, опираючись на закон, право, може ефективно реалізовуватися тільки на основі примуса, підпорядкування чинності державної влади й закону. Ослаблення державної влади веде до ослаблення контрольної функції податкової системи. І, навпаки, ослаблення контрольної функції податків означає ослаблення державної влади або веде до такого ослаблення [9].

У конкретному відношенні контрольна функція податків проявляється в обов'язковому виконанні податкового законодавства, у повноті збору податкових платежів і дієвості й ефективності штрафних санкцій і відповідальності тих, хто не виконує або не повною мірою виконує зобов'язання перед державою, що пропонуються законом [9].

Контрольна функція податкової системи визначає й визначає, як і вже відзначено, ефективність інших функцій. Отже, якщо контрольна функція податків ослаблена, те це відповідно знижує ефективність податкової системи в цілому.


Перелік використаної літератури

1. Кэмпбэлл Р. Макконнелл, Стэнли Л. Брю. Экономика: принципы, проблемы, политика. Москва, издательство “Республика”, 1993 год.

2. Нуриев Р., Розанова Н.. Поведение потребителя в рыночной экономике. Вопросы экономики № 1, 1994 год.

3. Сажина М. Рынки ресурсов (материалы к лекции). Российский экономический журнал № 4, 1994 год.

4. Стенлейк Дж. Ф. Экономикс для начинающих. Москва, издательство “Республика”, 1994 год.

5. Эдвин Дж. Долан. Микроэкономика. Издательство АО “Санкт-Петербург оркестр”, 1994 год.

6. Пансков В.Г. Налоги и налогообложение в Российской Федерации. Учебник для вузов. 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Книжный мир, 2000. – 457с.

7. Финансы. Учебное пособие/Под ред. Проф. А.М. Ковалевой.- 4-е изд., перераб. и доп. – М.: Финансы и статистика, 2000. – 384с.

8. Финансы: Учебник для ВУЗов. Под ред. Проф. М.В. Романовского, проф. О.В. Врублевской, проф. Б.М. Сабанти. – М.: Изд. «Перспектива»; Изд. «Юрайт», 2000. – 520с.

9. Черник Д.Г., Починок А.П., Морозов В.П. Основы налоговой системы: Учебное пособие для вузов/Под ред. Д.Г. Черника. – М.: Финансы, ЮНИТИ, 1998. – 422с.