Смекни!
smekni.com

Економіка підприємства (стр. 2 из 10)

Ресурсное забезпечення підрозділяється на дві групи:

1) формує витрати виробництва відразу, цілком переносячи свою вартість на вартість готової продукції;

2) виробниче устаткування, машини і т.д. - переносять свою вартість на вартість готової продукції вроздріб.

Для першої групи ресурсів важливо, щоб вони набувалися по мінімальній ціні, і підприємство мало мінімальні їхні запаси.

Для другої групи необхідна надійність, довговічність, ремонтоздатністьі т.д.

Підприємство, вирішуючи що, скільки і як робити, повинно враховувати об’єм і склад прибутків і витрат. Витрати підрозділяються на середні і граничні. Середні - це собівартість, вони потрібні для того, щоб вирішити чи потрібно робити цю продукцію. Граничні - є критерієм оптимального обсягу виробництва.

1.3 Підприємство при рішенні основної економічної проблеми

Основна економічна проблема: наші потреби постійно зростають, а ресурси, що задовольняють їх, обмежені.

На підприємстві ця проблема транспонується в ряд завданнь, таких як: що робити, у якій кількості, яким засобом і як розподіляти продукцію. Процес безупинного прийняття таких рішень являє собою управління економікою підприємства. Кожне прийняте рішення таїть у собі багато протиріч.

Зміст основної економічної проблемиі її реалізації.

Чинники, що впливають на рішення економічної проблеми:

1) земля, це природні ресурси і сама земля, обмежені по своїх розмірах і можливостях використання. Під ними частіше всього розуміється: корисні копалини, ліс, повітряний і водяний простір і т.д.;

2) робоча сила,містить у собі розумову і фізичну працю, що у результаті прогресу людства розвивається в напрямку заміни фізичної праці розумовою;

3) знаряддя праці, це усе те, за допомогою чого виробляються товари і послуги: виробничі можливості, створені людьми у формі устаткування, інструментів, будинків і т.д. Особливість їх складається в тому, що вони повинні відновлюються в розширеному обсязі з тим, щоб мати можливість постійно збільшувати об’єм виробництва товарів і послуг;

4) підприємництво, ця особлива внутрішня властивість, пов'язана з ризиком, уміння звістки господарство на основі постійного пошуку нового;

5) капітал, це фінансові засоби, які використовуються для виробництва й одержання прибутку, розмір яких обмежений обсягом предметів споживання.

1.4 Класифікація підприємств (фірм) по визначених ознаках

1. Ціль і характер діяльності:

- комерційні;

- некомерційні.

2. Форма власності майна:

- приватні

- колективні;

- державні;

- спільні.

3. Приналежність капіталу:

- національні;

- іноземні;

- змішані (спільні).

4. Правовий статус і форма господарювання:

- одноособові (сімейні);

- кооперативні;

- орендні;

- господарські товариства.

5. Функціональний вид діяльності:

- промислові;

- сільськогосподарські;

- будівельні;

- транспортні;

- страхові;

- торгові й ін.

6. Технологічна (територіальна) цілісність і ступінь підпорядкованості:

- головні (материнські);

- дочірні;

- філії.

7.Розмір чисельності робітників:

- дрібні (малі);

- середні;

- великі.

1.5 Статут підприємства й інші установчі документи

Статут підприємства регулює сукупну діяльність фірм, їхні взаємовідносини з іншими господарськими об'єктами. Статут затверджується власником або фундатором підприємства, а для державних підприємств власником майна при участі трудового колективу.

У статуті повинні бути визначені:

1) точне найменування і месцезнаходження підприємства;

2) власник або фундатор;

3) основна місія і цілі діяльності;

4) органи управління.

У статуті може бути визначений орган, що має право репрезентувати інтереси трудового колективу (рада трудового колективу, профспілковий комітет і т.д.)

Колективним договором регулюються виробничі, трудові й економічні відношення трудового колективу з адміністрацією (власником). У колективний договір включаються зобов'язання з проведення конкретних заходів щодо створення сприятливих і безпечних умов праці, з впровадження нових технологій і т.д.

Колективний договір передбачає забезпечення росту продуктивності й оплати праці, фахового підготування і підвищення кваліфікації кадров, соціальний захист робітників.

Колективний договір повинний містити окремий підрозділ, що освітлює питання участі робітників у використанні прибутку підприємства.

1.6 Організаційно-правові форми підприємств

Об'єднання учасників підприємницької діяльності для спільного бізнесу називають партнерством (товариством). Це найпростіша форма підприємства, що дозволяє об'єднувати як зусилля, так і капітал його учасників.

Особи, що створюють товариства, називаються фундаторами. Кожен із них вносить визначений пай у вигляді грошей або свого майна. Сукупність цих внесків утвориє статутний капітал товариства.

Учасники товариства наділені такими правами:

1) брати участь вуправлінні господарською діяльністю;

2) одержувати відкриту інформацію про діяльність товариства;

3) брати участь у розподілі прибутку;

4) претендувати на частку майна при розформуванні підприємства (ліквідаційний пай).

Створення товариства закріплюється договором.

Обов'язки партнерів:

1) виконувати вимоги установчого договору;

2) своєчасно вносити додаткові засоби для розвитку підприємства;

3) соблюдати комерційну таємницю.

Товариство (партнерство) не є юридичною особою, тобто не може виступати як єдина фірма зі своїм відособленим майном, а являє собою заснований на угоді договір рівних осіб.

По ступеню майнової відповідальності партнерства підрозділяються на повні і командитні.

Повне товариство - об'єднання для спільної діяльності. Його характерною рисою є високий ступінь майнової відповідальності учасників по зобов'язаннях товариства, тобто учасники відповідають не тільки внеском у статутний капітал, але і розраховуються особистим майном. Об'єднане майно являє собою часткову власність, що належить всім учасникам, а розмір паю дозволяє учаснику одержувати більший або менший прибуток. Управління підприємством здійснюється спільно.

Командитне товариство - проміжна форма власності між повним товариством і товариством з обмеженою відповідальністю. Командитне товариство також являє собою об'єднання фізичних осіб, але вони розділяються на дві групи:

- повні товариші (партнери);

- командитисти (партнери-вкладники).

Повні товариші - несуть необмежену відповідальність по зобов'язаннях підприємства і приймають управлінські рішення. Командитисти - вносять пай, котрим і відповідають по зобов'язаннях підприємства, і не беруть участі в управлінській діяльності.

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Характерною рисою ТОВ є те, що учасники відповідають по зобов'язаннях підприємства тільки своїми внесками в статутний капітал. Саме ТОВ являється юридичною особою, відповідає перед кредиторами усім своїм майном.

Статутний капітал ТОВ не повинен бути менше встановленого законом розміру.

Переваги: страхує своїх учасників як юридична особа. Недоліки: масштаби діяльності обмежені.

Акціонерне товариство - це підприємство, статутний капітал якого ділиться на визначене число акцій.

АТ бувають відкритого і закритого типу. Акціонери відкритого АТ (ВАТ) можуть продавати свої акції будь-якій особі без згоди інших акціонерів, також дарувати, передавати в спадщину і т.д. У закритому АТ (ЗАТ) акції поширюються тільки серед обмеженого кола учасників, заздалегідь визначеного в складі АТ.

Головною особливістю АТ є те, що його майновий і грошовий капітал формується шляхом продажу акцій. Акції випускаються підприємством (емітуються), реєструються державою і реалізуються на первинному ринку цінних паперів по номінальній вартості. Надалі прямування акцій на вторинному ринку цінних паперів. Тут акції продаються по ринковій вартості, яка може бути вище або нижче за номінальну.

Акція є документом, що засвідчує те, що її власник володіє деякою долею власності підприємства.

Володіння акцією надає право:

1) діставати прибуток у вигляді періодичних виплат (частіше щорічних) - дивідендів. Розмір дивідендів пропорційний кількості акцій, що належать вкладнику;

2) право управління АТ. Акціонери періодично збирають раду, де обговорюють основні стратегічні питання управління підприємством. Рада акціонерів для поточного керування обирає виконавчий орган - дирекцію підприємства. На раді акціонерів власник однієї акції володіє одним голосом при голосуванні. Власник 51% акцій (контрольного пакета) має право блокувати рішення ради й обстоювати свою думку (рішення).

У залежності від дивідендів і участі в управлінні, акції діляться на прості і привілейовані. Привілейовані акції не дозволяють голосувати на зборах акціонерів, але забезпечують їхньому власнику визначена винагорода у виглядідивідендів.

Володіння акціями не дорівнюється до володіння фізичним майном АТ. Акціонери являються власниками тільки цінних паперів. Фізичним власником майна АТ є саме підприємство. При ліквідації акціонери одержують ліквідаційну квоту пропорційно числу акцій.

1.7 Форми об'єднання підприємств

Корпорація - акціонерне товариство, що об'єднує діяльність декількох підприємств. Як юридична особа корпорація відповідає по зобов'язаннях вхідних до складу підприємств. Корпорація реалізує адміністративне і фінансове управління діяльністю вхідних до складу підприємств.

Концерн - форма об'єднання значних підприємств на основі договору. Цей договір дозволяє використовувати можливості збільшення масштабів виробництва, кооперування стабільних виробничих зв'язків.