Смекни!
smekni.com

Сучасна макроекономічна політика стабілізації в Україні (стр. 5 из 5)

Робота над формуванням цього проекту почалася ще в 1996 р.

Податковий кодекс повинний бути єдиним комплексним,рамковим законодавчим актом,правові норми якого врегулювали б взаємовідносин у процесі оподаткування, зборів і обов'язкових платежів між усіма суб'єктами економічних відносин.

Необхідно розробити новий механізм оподаткування, узгоджений і із загальної концепції реформування податкової системи України.По моєму переконанню, предста­влена народними депутатами України Б.Губським, В.Альошиним, І.Белоусової в най­більшій мірі відповідає саме інноваційній моделі економічного зростання.

По-перше, ліквідація "інституту привілеїв" в сфері оподаткування з одночасним розширенням бази оподаткування і збільшенням надходжень до бюджету означає розширення можливостей держави забезпечувати, розвиток пріоритетних галузей, захист і підтримку малозабезпечених верств населення через систему бюджетних адресних дотацій.

По-друге, дуже важливе значення має запропоноване загальне зменшення подат­кового преса, спрощення нормативної бази, наближення ставок до європейських стан­дартів

Ставка ПДВ встановлена на рівні 15%, що є кроком до гармонізації податкового за­конодавства.

Основна задача Податкового кодекса- створення правового поля з регулюванням податкових відносин і забезпечення надходжень у бюджет країни.

У кодексі необхідно закласти такі правові норми,форми і методи по мобілізації прибутків у бюджет і загальнодержавні цільові фонди ,що спрацьовували б на різного роду порушень финансово-податкового законодавства . Для цього передбачено: виз­начення списку податків усіх рівнів забезпечення чіткості й однозначності при визна­ченні суб'єктів і об'єктів оподатковування,розв'язок проблеми подвійного оподатку­вання, забезпечення помірного зниження податкового тягаря на товаровиробника, стимулювання інноваційних і інвестиційних процесів.

2.3. Інвестиційна поліика

Наша країна не хоче інвестицій.І робе все, що б їх не було, інакше ми б вже дав­но були на іншій траєкторії економічного зростання.

Багато хто кажуть, що у країни немає грошей для нормального протікання процесу інвестування.Ні, гроші є.Тільки поза банківського обігу знаходиться майже 9 млрд. грн. Більше за 10 млрд. доларів наличньїх на руках у населення, а це дуже чималий інвестиційний ресурс, але поки він лежить мертвим капіталом.

У період стабільності обмінного курсу національної валюти спостерігалася велика притока іноземної твердої валюти.Так, в 1997 році при загальному обсязі експорту товарів 14,1 млрд. доларів США було продано 32,4 млрд(в 1999 році відповідні показ­ники становили 11,5 і 9,5 млрд.)Тоді в економіку вони не пішли.[3.,с.8]

Зараз на Україні не створено нормальних передумов для інвестування в економіку.

Деякі роблять акцент на тільки великих інвестиціях і заадют питання: чи варто взагалі говорити про якісь інвестиції на суму біля 2 тис. грн? Це адже крапля в морі, не здатна вплинути істотний чином на положення справ.Категорично затверджувати про це абсолютно не правильно, це є абсолютною помилкою. Наприклад, в Польщі заре­єстровано 2,5 млн. підприємств на 36 млн. населення, тобто в середньому одне на 14 чоловік. І цьому з урахуванням інвалідів, дітей, пенсіонерів. Соромно порівнювати ці показники з Україною.

Не треба затратити великих зусиль, щоб зрозуміти, що більшість підприємств - це дрібні інвестори.Але 2,5 млн. громадян, які можуть вкласти приблизно по 2000 гривень -це вже 5 млрд. інвестицій.Як говориться, крапля в морі перетворюється в могутній потік.

Масові дрібні інвестори формують головне для економічного зростання - внутріш­ній платіжний попит.

Також невирішеною залишається проблема структурного оновлення української економіки.Раніше багато говорилося про необхідність глибоких структурних перет ворень промисловості України. Питома вага машинобудування становила 30,7% в 1991 році., а в 1999 році -13,8%, питома вага легкої промисловості скоротилася в 8 раз. Формуча за роки реформ модель економічної політики не тільки не мала в своєму арсеналі відповідних інструментів регулювання, але і заперечувало необхідність так­их.Всі питання структурних перетворень повинні були вирішуватися мимовільно - на основі ринкової кон'юктури.Відповідно виникає питання: чи повинне це так залишати­ся? . Відповідь: одночасно з підвищенням питомої ваги базових галузей неухильно збільшилася енергоємність одиниці ВВП. Економіка, в структурі промисловість якої майже 60 % складає базові галузі безперспективна з точки зору темпів свого розвитку.Потенціал їх зростання в зв'язку з низькою оборотністю капіталу надто обмежений.

Економічна криза, в якій перебуває Україна , посилення фіскальної функції податків, штучна стабілізація гривні, призводить до зменшення фінансових ресурсів підприємств і зниження платоспроможності населення. У свою чергу це не тільки не допомагає розвитку власного виробництва, навпаки -ще більше руйнує його.

Без реальних інвестицій у новітні технології наші вітчизняні підприємства не зможуть вийти з економічної скрути. Пошук інвестиційних джерел за кордоном поки що не дає бажаного результату. Невпевненність у стабільності політики держави, висока корумпованність усіх рівнів влади, та інші чинники стоять на заваді припливу реальних коштів в Україну.

Але якщо сподіватися тільки на іноземні інвестиції, то проблеми оновлення виробничого апарату і виходу з кризи ніколи не буде розв'язано. Відомо, що інвести­ційні потреби України оцінюються в 50 міль'ярдів доларів. Необхідно шукати і внут-ришні джерела.Ця проблема може бути розв'язана внедрінняи нової форми фінансових відносин - лізингу. Справді,основні фонди на наших підприємствах спрацьовані,на них практично неможливо виготовляти якісну і конкурентоздатну продукцію.Так, по групі великих машинобудівних підприємств спрацювання основних фондів становить 40-55%,а по найваж-ливішій для виробництва третій групі -робочі й силові машини та обладнання -ще більше:64-87%.Ці підприємства збиткові та малорентабельні і через це вони неможуть оновити основні виробничі фонди.

Спрацювання основних засобів обумовлено острою нехваткою засобів і мізерно малими розмірами отриманих підприємствами прибутків.Аналіз показує,що останній етап сучасного оновлення основних засобів підприємств міського господарства був здійснений 10 років тому.В результаті на початок 1997 року знос його основних засобів складає около 80%.

Такхпрацювання основних засобів на підприємствах є реальною причиною того,що підприємства позбавлені можливостей нарощування своїх виробничих потуж-ностейдобто для вирішення цієї проблеми необхідно переходити на систему лізин­гових відносин.

Про необхідність активізації процесу відтворення основних фондів свідчать статис­тичні дані.На підприємствах галузей народного господарства України від 60-80% обладнання фізично зношене чи морально устаріле, 40% основних засобів функціонує більше 20 років, ще 40%-від 10-20 років.Аналіз тенденцій структурних перетворень економіки свідчить, що без всебічно обгрунтованих інвестицій у пріоритетні галузі народного господарства не обійтись.Для модернізації неефективних виробництву різними оцінками, потрібно від 170-300 млрд.доларів.


Висновок

Оцінки, які виникають в економічній тенденції дуже важливі для вироблення правильної економічної політики. Вони дають багато відповідей на запитання, щодо вироблення необхідних політичних рішень.

У багатьох країнах економічне зростання відбувається по власному сценарію. Було б безглуздо копіювати умови розвитку економіки інших країн на нашу площину. Поштовх до реального зростання економіки повинен відбуватися на новій продуктивній базі: повинно збільшуватися кількість середніх, малих і великих підприємств. Технічне і технологічне оновлення галузей для нас повинне стати локомотивом прогресу, при цьому даючи імпульс розвитку “старого” сектору економіки, розширюючи внутрішній попит і потребу в продукції.

Кажуть, що в Україні почалося економічне зростання. Так, безумовно, в Україні є структурні зміни в позитивну сторону, в деяких аспектах ми показали, що можемо працювати, але ці тенденції, ці зміни на жаль носять тимчасовий характер, а повинні бути постійними. Можна виразитися, що наша економіка збільшується убуваючими темпами і не треба удавати, що це не так.

Для нормального і позитивного розвитку економіки країни необхідні грошові вливання, але поки в Україні не можливий інвестиційний бум. Правильно відповісти на це питання не можливо без розуміння того, хто повинен бути суб’єктом такого інвестування.

Економіка країни “затрамбована”, безліч тромбі не дають нормальному протіканню інвестицій, наша економіка хвора, а це загрожує дуже серйозними проблемами. Питання оздоровлення економіки повинно вирішитися так: або ми вилучаємо тромби, або збільшуємо текучість інвестицій. Видалення тромбів дасть позитивний ефект, а збільшення текучості інвестицій при наявності, навпаки, тільки сповільнить і віддалить деструктивний процес в організмі країни – економіці.

Багато хто надіється на рятівну допомогу держави. Це ілюзія. Держава не спроможна врятувати економіку. Тому, що в її розпорядженні знаходиться єдине джерело – бюджет, той бюджет, який не виконує свої обв’язки перед пенсіонерами, лікарями, учителями. Говорити при ціх умовах про державні інвестиції – значить збільшити борг по пенсіях, соціальній допомозі.

Україна пережила загрозу дефолта, але тільки пережила, бо реальна загроза існує. Немає в країні тієї середини, яка заманювала б інвесторів. Великі борги.

Багато фахівців пропонують безліч варіантів виходу з кризи. Розробляються всі можливі проекти, схеми, механізми.

Звичайно можна закрити очі на розв’язання назрілих проблем, але це не приведе до їх зникнення. Все одно прийдеться робити якісь кроки.


Список літератури

1. "Зеркало Недели",г., 1.04.2000, №13, с.4

2. "Зеркало Недели",г., 19.02.2000, №7, сі,7

3. "Зеркало Недели",г., 8.04.2000, №14, с.3,8

4. "Бизнесс Информ",ж.;№2 1998г. стр.75,83-84.

5. "Зеркало Недели",г„ 4.03.2000, №9, с.8

6. "Зеркало Недели",г., 15.04.2000, №15, с.10

7. "Посредник", ж. №35, 1998, с.4,11

8. "Посредник", ж. №6, 1999, с.6,4,43

9. "Вісник НБУ";ж.,червень,№6 1999р.стор.62.

10.Закон України "Про лізинг",Відом.ВРУ, 1998р.; № 16.
1 1.ІО.В.Ніколенко,]У[.М.Діденко,А.В.ІІІегда "Основи еко­
номічної теорії" , ПідручникіУ 2 кн.Кн. 2: Підприємниц­
тво, маркетинг, менеджмент.Відтворення в національ-но-
му та світовому господарстві,К:Либідь, 1998р,272с, стр.
37-40.

12.А.М.Ковалева "Финанси",Научное пособие,М:97 ІЗ.А.М.Поддерьогін "Фінанси підприємств", К:КНЕУ, 1999-368с.

14.Василик О.Д."Державні фінанси України":Навч.посіб­ник. -К.гВища школа, 1997.,-383с. 15. "Зкономика" ,том 2-ой ,П.Самузльсон ,]УГ.,1992

16 ."Экономическая теория" ,Е.Ф.Борисов ,144., 1993

17 ."Маркетинг" ,Дж.Р.Зване ,Б.Берман ,ІМ.,1990