Смекни!
smekni.com

Розвиток перукарського мистецтва в різні історичні часи (стр. 10 из 12)

З 1820 року з'являється новий силует зачіски, що отримав подальше розповсюдження в 30-е роки. Її характерною деталлю був проділ — зигзагоподібний, прямий, бічний. Відсутність чубків зробила зачіски більш строгими, доповненням сталі пучки локонів, розташовані над вухами, високий пучок з кіс кріпився на верхівці. Коли природного волосся для зачіски не хапало, вдавалися до використовування шиньйонів, які наперед завивалися і укладалися.

Розберемо декілька зачісок більш детально. «Портрет мадам Рекамье» Франсуа Жерара: красива жінка предстає перед нами в легені, майже прозорому одіянні античного зразка, напівлежачи на витонченій кушетці. Зачіска нагадує по силуету грецьку: волосся забрано вгору в невеликий пучок і сколено золотою довгою шпилькою. Треба лобом зачіска розділена прямим проділом, з кожного боку утворюються невеликі «шторки», що прикривають лоб, типа «грецького лампадіона».

На портреті Луї Давида зображена та ж жінка. Але зачіска зовсім інша. Волосся коротко підстрижено, скручені окремими дрібними пасмами. На лобі чорна стрічка, з-під якої вибиваються тонкі пасма, укладені в легкий чубок типу «тітус».

13. Зачіски стилю Бідермайер

Основні види і форми зачісок. Лінії чоловічих і жіночих зачісок в 30—40-е роки зберігаються колишніми, з невеликими змінами. Чоловіки продовжують носити короткі зачіски «а-ля Тітус» і «а-ля Каракалла» (мал. 153, 154 і 155). Але після війни 1812 року розповсюдилися зачіски з напівдовгих волосся — «а-ля мужик». Спочатку поборниками довгих романтичних локонів були молоді художники, музиканти, літератори, що наслідували знаменитому піаністу Ференцу Листу. Після його блискучого турне по Європі розповсюдилася зачіска з напівдовгих волосся. Але їй слідували не всі. Студентам заборонялося носити довге волосся. Начальство строго стежило за дотриманням цього правила. Більш немолоді чоловіки продовжували носити зачіски з коротким волоссям «подих вітру». Але мода вносила і в них свої доповнення у вигляді різноманітних проділів. Так з'явилися зачіски з проділом від лоба до потилиці посередині або збоку. Проділ розділяв волосся на дві сторони. В 30—40-е роки з'являється косий проділ в зачісці. Волосся збивалося коками треба лобом або з боків проділу у вигляді чубка, з скронь зачісувалися вперед. В кінці 40-х років волосся в зачісках значно подовжується, закриваючи вуха, доходять до коміра. Їх злегка підвивають крупними хвилями. Ця романтична зачіска була данню захоплення середньовічними романами Вальтера Скотта. Борід в цей час не носили. Власті категорично забороняли відрощувати бороди урядовцям і студентам. Той, хто бажав уславитися «добромисним», незважаючи на моду, повинен був голити особу і коротко підстригати волосся. Проте мода на бакенбарди збереглася. Їх носили з короткими стрижками. Особливою популярністю користувалися «фаворити». З 30-х років розміри бакенбард дещо збільшуються. На вуса у Франції почалося гоніння з часів буржуазної революції 1789 року. Так, в армії були проведені спеціальні реформи, що дозволяли або забороняючі носити вуса солдатам і офіцерам. Ці реформи досить часто мінялися.

Після липневих подій 1830 року розповсюджується мода серед молоді на бороди, з 1848 року вона стає загальною. Бороди і вуса в цей період сталі своєрідним виразом політичних поглядів: демократично набудовані чоловіки наслідували вигляду Гарібальді. Із закінченням революційних хвилювань до борід сталі відноситися негативно, тому мода на «повні» бороди переходить в середній стан. В подальші роки наступає повна свобода щодо борід і вусів. Продовжують носити різноманітні бакенбарди. Вони явилися як би продовженням зачіски.

Романтична течія найбільш повно відобразилося в жіночих зачісках 1820—1840 років. Знову починають застосовуватися невигідні коси, буклі, локони, пучки. Витіюваті зачіски сталі одній з головних частин жіночого туалету.

В цей період модна жіноча зачіска «а-ля мадонна», «а-ля Малібран», на ім'я знаменитої французької співачки. Обидві зачіски були з гладкого волосся, їх доповнювали прикраси — фероньєрка, шнур з аграфом, який поміщали посередині лоба. Спостерігалося три напрями в зачісках: перше — буклі, зібрані у великі пучки, нерівно розташовані на скронях; друге — пучки волосся, об'ємні косі буклі треба лобом, перехрест з волосяних смуг посередині лоба; третє — довге скручене волосся на англійський зразок, три-чотири локони по обох сторонах особи. Остання зачіска стала користуватися щонайбільшим успіхом.

Зачіски для балів були високими і низькими, спостерігалася суміш грецького силуету із зачіскою «мадам Севінье». Локони біля вух падали до середини шиї. Розповсюджується зачіска «негліже» — в наслідування героям творів письменників-романтиків, передусім відомого романа Ф.Р. Шатобріана «Рене».

Французький перукар Круазат в 40-х роках видав п'ятитомний твір, що детально висловлював прийоми причісування, досвід в створенні нових моделей. З'явилася зачіска, в якій все волосся збирало на скронях у вигляді півкулі.

Увійшли до моди зачіски з великими скроневими пучками і петлями на верхівці, для яких використовували штучні локони. Зачіска піднялася вгору у вигляді петель і бантів з волосся, залишаючи відкритим потилиця. Така зачіска робилася з різного виду локонів і була сильно переобтяжена деталями (мал. 156, 157, 158 і 159). Ці зачіски отримали назву стилю — бідермайер. В перших подібних зачісках волосся на скронях укладалося в буклі, створюючі пучки. При цьому симетрія, як правило, порушувалася. Могло бути і так, що з одного боку особи була щільна маса локонів, що нагадує кетяг винограду, а з іншою — декілька косих букль. Такі зачіски робилися для парадних виходів, балів і свят. Поступово щільні пучки з букль змінилися пухнастими хмарами дрібних, збитих локонів, що отримали назву «навіяний сніг» або «збиті вершки». Різновидом цієї хмари були тугі дрібні локони типу стружки. Обов'язковим для цієї зачіски була наявність проділів — одного або двох, зигзагоподібних або паралельних. Пучки на верхівках відповідно модному силуету повинні були підійматися як можна вище. Тому в їх конструкції використовували каркаси.

Слідує особливо відзначити форми цих пучків. Вони представляють собою, як правило, великі повітряні петлі з кіс, торсад, гладких, зачесали пасм у вигляді волосяних бантів. Іноді зачіска включала всі ці елементи, які, не дивлячись на уявне безладдя, створювали гармонію. Велика кількість деталей вимагала великої кількості волосся. Недивно, що постижерські вироби придбавають все велику популярність.

В 1830—1840 роках жінки носили довге розбещене волосся, скручене в спадаючі на плечі локони. Ця зачіска називалася «покаяние»,— деяка недбалість вважалася жіночною. В 1834 року новинкою сезону стала зачіска «а-ля Гортензія Манчині», що складається з напівдовгих локонів, що звисають по обидві сторони особи. З часом вони стають довшими. Цю зачіску прикрашали перами страуса, павича, марабу.

В 30-е роки входить в моду зачіска «а-ля шінуа» («по-китайські»). Зачіска повторювала силуети китайських жіночих зачісок. Волосся треба лобом і скронях підіймалися вгору і укладалися в щільні вали, ззаду зв'язувалися в пучок. Вся зачіска декорувалася довгими шпильками і квітами.

В 40-х роках з'являється мода на довгі локоны— «англези» (в Англії вони проіснували значно довше, ніж в Європі, майже до 50-х років). Англійські локони вже не лежать пишною хмарою, а звисають вниз і, закриваючи вуха, досягають плечей. Пучок на верхівці став щільним, плоскої форми. Така зачіска отримала назву «плакуча верба». Локонів могло бути дещо або цілий каскад.

З середини 40-х років з'являється нова зачіска. Для неї характерна гладка форма і повна відсутність волосяних нетель і яких-небудь локонів. Волосся, розділене прямим проділом, гладко зачісувалося на вуха, потім відводилося назад. Кінці їх ховалися в тім'яному пучку. Зачіска стає набагато строго. Бічні локони зникають. Їм на зміну приходять гладкі пасма, що зачесали на вуха у вигляді півкіл, або пасма, що лежать нижче за вуха і що залишають їх відкритими.

Іноді ці пасма замінюють тонкими косами, укладеними у вигляді бубликів. Пучок поступово переміщається з верхівки на потилицю, втрачаючи свою масивність і стаючи більш плоским, у вигляді раковини.

Пані носили зачіски «баранячий ріг» і «а-ля агнес Сорель». Остання була надзвичайно витончена, жіночна, призначалася для балів, прийомів, театру. Зачіска розділялася прямим проділом, обидві половини гладко зачісувалися. На потилиці укладали об'ємний пучок, вузол з джгута або кіс. Зачіска декорувалася стрічкою в колір туалету.

14. Зачіски 20-го століття

Основні види і форми зачісок. В порівнянні з кінцем XIX століття чоловічі зачіски змінилися дуже мало. Всі так само носили короткі стрижки з різними проділами — бічним, прямим. Зачіска «а-ля Капуль» протрималася близько двох десятиріч. Тепер волосся підвивалося, укладалися за допомогою діаманта. Всі зачіски вражали своєю пригладженою, акуратністю. Зустрічалися зачіски з полуваліками, вірніше, зачосами на одну сторону. Доповненням зачісок були бороди і вуса. Бороди мали форми еспаньйолок. Деякі носили великі бороди. Вуса часто підвивалися, кінцям додавали вид кільця або стріли.

З Америки прийшла мода на гладко поголені обличчя. Але деякі продовжували носити вуса у вигляді «щітки». Для додання форми використовували всілякі косметичні засоби — фіксатори, фабру, креми.

Жіночі зачіски початку століття робилися переважно з довгого волосся і хитромудро укладалися. В 1905—1908 роках носять зачіски типу «тюрбан», «крило орля», «шолом», «еглон». Всі вони робилися з скрученого волосся способом гарячої завивки щипцями Марселя.

В 1904 року німецький перукар Карл Неслер винайшов довгострокову завивку. «Шестимісячна» завивка, або, як її ще називають, перманент, стала найбільш поширеною. Вона увійшла до моди в перші десятиріччя XX століття, продовжує користуватися популярністю і в даний час. Вона може бути електричною і паровою, при цьому існують два способи завивки — горизонтальний і вертикальний.