Смекни!
smekni.com

Формування основ лікарської етики в країнах Стародавнього Сходу (стр. 3 из 4)

Теорія китайської медицини займається фізіологією людського організму, його патологією (виникнення захворювань і їх причини), методами лікарського дослідження, діалектичною діагностикою, терапією і профілактикою захворювань. і питанням науково-теоретичного розмежування китайської медицини і сучасної західної медицини.

ВІДНОСИНИ МІЖ ЗАХІДНОЮ І ТРАДИЦІЙНОЮ КИТАЙСЬКОЮ МЕДИЦИНОЮ

Перш за все слід вказати на те загальне, що властиво традиційній китайській і сучасній західній медицині. В першу чергу необхідно підкреслити, що теоретична система китайської медицини, без сумніву, орієнтується на ту ж дійсність, якою займається і західна медицина, а саме на людський організм. Хвороби виглядають в Китаї точно так, як і на Заході. Пацієнти страждають на ті ж захворювання з тими ж симптомами. То, що таке ж положення існувало вже і до часу написання книги «Ней-цзін», було продемонстровано недавно західному миру китайським документальним фільмом. У ньому показане патологоанатомічне розкриття жінки, законсервованої більше двох тисяч ста років тому в лаковій труні, яка була знайдена в 1972 році в могилі періоду західної Ханьськой династії (206-24 рр. до н.е.). При цьому виявилося, що причиною смерті жінки (вона належала до верхніх шарів суспільства) з'явився серцевий інфаркт. Всі анатомічні і гістологічні розрізи мумії дали ту ж картину, яка характерна для померлих у наш час. У шлунку ще знаходився вміст останньої їди, в м'язах були знайдені трихіни, суглоби мали ревматичні деформації, стінки судин носили сліди артеріосклерозу, яким страждала китаянка.

Окрім таких підтверджень історичного характеру, існують обставини науково-теоретичного і практичного порядку, вказуючі на те, що в основі традиційної китайської і сучасної західної медицини лежить одна і та ж реальність. До них відносяться:

1. Збіг активних точок, званих у нас на Заході точками акупунктури (по китайські чжень-цзю), з найхарактернішими в топографоанатомічному відношенні місцями людського організму, які виконують цілком певну роль і в західній анатомії.

2. Схожість уявлень про фізіологічні зв'язки між внутрішніми органами, властивих навчанню китайської медицини і сучасної західної фізіології.

3. Той факт, що західна медицина містить по суті всі діагностичні елементи, які відомі в традиційній китайській медицині, а саме:

а) грунтовний огляд пацієнта;

б) прослуховування внутрішніх шумів і дослідження запахів тіла;

в) бесіда лікаря з пацієнтом;

г) дослідження пальпації, включаючи діагностику за даними дослідження пульсу.

Як причини більш різносторонньої диференціації методів безпосереднього обстеження хворого в Стародавньому Китаї слід назвати культурні і історичні умови. Раніше для китайської жінки вважалося непристойним показуватися лікарю в голому вигляді. Тому китайські медики були вимушені обмежуватися при оцінці внутрішніх змін діагностикою на підставі стану мови, очей і пульсу. Цьому простому факту зобов'язані ми сьогодні наявністю доведеної до досконалості китайської діагностики.

Подальшу схожість видно з порівняння основних глав західного підручника диференціальної діагностики внутрішніх хвороб з основними главами підручника традиційної китайської медицини, присвяченими тій же темі. Західна книга містить в двадцяти чотирьох розділах наступні рубрики: анемії, геморагічний діатез, підвищена температура, задишка, порушення серцевого ритму, ціаноз, зміни ЕКГ, болю в грудях, гіпертонія, гіпотонія, наявність затемнень в легенях, збільшені лімфатичні вузли, болі в животі, діарея, замки, жовтушність, збільшення селезінки, наявність крові, білка, слизу в сечі, набряклість, болі в кінцівках і у області хребта, паралічі, втрата свідомості, порушення водного обміну. У китайському підручнику містяться наступні тридцять три розділи: підвищення температури, озноб, пітливість, головні болі, болі в грудях, болі в підкладковій області, болі в животі, болі в спині, болі в суглобах, болі, пов'язані з виникненням грижі, замки, пронос, затримка сечі, полиурія, запаморочення, безсоння, спрага, відсутність апетиту, надмірно підвищений апетит, блювота, жовтушність, набряклість, кашель, астма, задишка, тонічні і клонічні судоми, блювота з кров'ю, кровохаркання, носова кровотеча, кровоточивість ясен, кров в стільці і в сечі, паралічі і парестезія, серцебиття.

При цьому порівнянні впадає в очі, що декілька глав західного підручника зв'язано із застосуванням сучасних наукових методів дослідження: зміни ЕКГ, наявність затемнень в легенях, гіпертонія і гіпотонія. Інші глави західної диференціальної діагностики знаходять вплив точних методів дослідження: порушення серцевого ритму, анемії, порушення водного обміну, гематурія, протеїнурія, піурія. В основному ж і в китайській, і в західній діагностиці йдеться про одні і ті ж категорії розпізнавання хвороб. В першу чергу при безпосередньому обстеженні хворого і в китайській, і в західній медицині перевіряються одні і ті ж функції. Зв'язана із застосуванням спеціальної апаратури, розрахована на використовування технічних засобів діагноста західної медицини здійснює, крім того, перевірку численних параметрів згідно вимогам сучасних природних наук, тобто з дотриманням принципів точності, однозначності, кількісного виразу показників, логічного взаємозв'язку, можливості перевірки одержаного результату і об'єктивності, що дозволяє одержати велику надійність результату дослідження хворого. Проте у будь-якому випадку - і це слідує завжди мати на увазі - китайський лікар, що користується прийомами традиційної медицини, стикається в своїй повсякденній роботі з тією ж дійсністю, що і його сучасний західний колега.

Спільність і відмінності в історичному розвитку

Якщо обернути погляд в глиб історії, то можна знайти ще більші паралелі між китайською і західною медициною. Остання аж до введення природно-научної методології приблизно двісті п'ятдесят років тому також мала і у області теорії феноменологічний характер, як і традиційна китайська медицина. Древнєєвропейськая медицина має тому деякі паралелі з традиційною китайською медициною. Як підтвердження цього положення приведу витяг з «Регулювання способу життя» Гіппократа, в якій йдеться про аналогічний китайському вченню про інь і ян взаємовідношення між вогнем і водою: «Всі живі істоти, а отже і людина, утворені з двох основних складових частин, які різні по своїх можливостях, але мають одну і ту ж кінцеву мету, а саме, з вогню і води. Узяті разом, вони достатні для всього іншого і один для одного, але окремо ні для себе самого, ні для чого іншого. Можливості, яких має в своєму розпорядженні кожний з них, полягають в наступному: вогонь в змозі постійно приводити все в рух, вода - постійно живити все. Вони ділять владу між собою і піддаються власті один іншого до крайнього максимуму і мінімуму». У працях німецького лікаря Парацельса, що жив в епоху пізнього середньовіччя, є наступне зауваження, що відноситься до терапії: «Застосовуй лікування по відповідності, холодне лікуй теплим, вологе сухим, переповнювання спорожненням, пустку наповненням, бо природа учить, що все виганяє своєю протилежністю». Це останнє місце нібито узяте у якого-небудь класика. Рання західна медицина оперувала, як і традиційна китайська, в основному якісними показниками, була пройнята ідеєю єдності людського організму і виходила з діалектичних передумов. Ці ознаки зникли із західної медицини з введенням сучасної природно-научної методики, що з'явилася слідством філософії Декарта і його учнів. У XVIII столітті природно-научна методика ставала у все зростаючому ступеню пробним каменем для західної медицини, яка заслужила, йдучи по цьому шляху, незаперечне світове визнання. Проте в захваті від успіхів, досягнутих завдяки точній методиці, західна медицина забула більшість своїх джерел або втратила їх. Внаслідок цього їй загрожує небезпека впасти в однобічність, тому настав час пригадати про свої старі джерела. При цьому необхідно уникнути помилки, яка може привести до руйнування всього досягнутого: не слід прагнути до того, щоб повернути назад колесо історії, так це і неможливо. У наш час неможливо відродити «додекартовськую» медицину, яка відмовилася б від природно-научної методики, характерної для сучасної медицини.

Відмінності між сучасною західною і традиційною китайською медициною у області теорії пізнання і наукової теорії

Це ясно зрозуміють в Китайській Народній Республіці. Мао Цзедун вже в 1928 році висловився на користь з'єднання традиційної китайської медицини з сучасною західною. Два чинники привели його до такого висновку.

Діалектичне мислення, яке, з одного боку, відповідає китайській традиції і, з другого боку, властиве діалектичному матеріалізму. В зв'язку з цим указується на статтю Мао «Про суперечність», в якій він говорить про «єдність протилежностей». Шляхом діалектичного вирішення протиріч в сучасному Китаї уникають того, що піддається критиці як властиві Заходу «метафізики» або «реакційного ідеалізму». З цих позицій як механистически-причинна точка зору, так і односторонній ідеалістичний світогляд, що віддає перевагу духовному початку перед фізичним, розглядаються у однаковій мірі як «метафізичні помилки».

Специфічна ситуація, характерна для політики у області охорони здоров'я в 40-й, 50-й і 60-й роки в Китаї. У той час в Китаї відчувався гострий брак фахівців західної медицини за наявності цілої армії лікарів традиційної медицини різної кваліфікації. Ми побачимо згодом, що Мао виявився прав як в суспільно-політичному відношенні, так і з теоретично-пізнавальної і науково-теоретичної точок зору.