Смекни!
smekni.com

Служба дільничних інспеторів міліції (стр. 2 из 5)

Важливим завданням дільничного інспектора є здійснення постійного контролю за об'єктами дозвільної системи, власниками вогнепальної зброї, які мешкають на закріпленій дільниці, роз'яснення населенню правил цієї системи, необхідності добровільної здачі вогнепальної зброї, вибухових матеріалів, які зберігаються незаконно, При виявленні порушень зазначених правил він вживає заходів до їх припинення і притягнення порушників до передбаченої законом відповідальності.

Дільничний інспектор зобов'язаний сприяти органам охорони здоров'я у виявленні осіб, які складають групу ризику на СНІД. За їх поданням, з санкції прокурора і за наказом начальника міськрайоргану він доставляє таких осіб в медичні заклади. В рамках своїх повноважень дільничний інспектор сприяє органам охорони здоров'я, ветеринарного нагляду при проведенні ними карантинних заходів під час епідемій та епізоотій.

Одним з основних завдань дільничного інспектора є попередження і розкриття злочинів та розшук злочинців. З метою виконання цього завдання на нього покладається ряд обов'язків. Перш за все він негайно доповідає в чергову частину міськрайоргану одержані ним під час роботи на дільниці заяви та повідомлення громадян про скоєні злочини, які готуються, особисто вживає необхідних заходів до їх попередження та розкриття. Дільничний інспектор зобов'язаний до прибуття оперативної групи вжити необхідних заходів до затримання злочинця, забезпечення збереження обстановки злочину, виявлення його очевидців, надання медичної допомоги потерпілим. Він також повинен організувати переслідування й затримання злочинців, забезпечити за допомогою патрульно-постових нарядів, позаштатних співробітників міліції та народних дружинників нагляд за місцями їх можливого появлення з дотриманням заходів власної безпеки і безпеки громадян. Про вжиті заходи дільничний інспектор доповідає старшому слідчо-оперативної групи, яка прибула на місце події, й виконує його доручення.

До обов'язків дільничного інспектора належить участь у розшуку осіб, які переховуються від слідства та суду, які втекли з-під варти і безвісті зникли; умовно-звільнені або умовно засуджені, які самостійно залишили підприємства, де вони повинні працювати, засуджені до позбавлення волі з відкладенням виконання вироку, які зникли з місця проживання, злісно ухиляються від сплати аліментів; підлітків, які втекли із спеціальних навчально-виховних закладів; іноземних громадян та осіб без громадянства, які порушують правила перебування в Україні або ухиляються від реєстрації в міськрайоргані.

Важливим напрямком в роботі дільничного інспектора є запобігання злочинам. Вирішуючи це завдання, він виконує ряд обов'язків по загальній та індивідуальній профілактиці відповідно до законодавства України та інших актів, які регламентують цю діяльність.

Зд'йснюючи загальну профілактику, дільничний інспектор, перш за все, виявляє причини та умови, які сприяють скоєнню злочинів на адміністративній дільниці, вживає заходів до їх усунення, а також вносить відповідні пропозиції начальнику міськрайоргану. Особливу увагу він зобов'язаний приділяти профілактиці злочинів проти власності. З цією метою дільничний інспектор повинен виявляти факти безгосподарного ставлення до зберігання матеріальних цінностей, перевіряти стан охорони приміщень банків, крамниць, складів та інших сховищ державного та громадського майна. При виявленні порушень правил, які забезпечують зберігання матеріальних цінностей та грошових коштів, він зобов'язаний вимагати від адміністрації вжиття заходів до їх усунення.

Важливе значення в запобіганні злочинам має правовиховна робота серед населення. З цією метою дільничний інспектор повинен систематично виступати з доповідями й бесідами в трудових колективах, на підприємствах, в установах, роз'яснювати громадянам законодавство з питань охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю, інформувати їх в необхідних випадках про скоті злочини, про злочинців, які розшукуються, й заходи, які вживаються міліцією до їх затримання.

Здійснюючи профілактику на індивідуальному рівні, дільничний інспектор перш за все виявляє категорію осіб, від яких, зважаючи на їх поведінку, можна очікувати скоєння злочинів, бере їх на облік і веде з ними виховну роботу. Перелік таких осіб наведено в Інструкції по роботі дільничного інспектора міліції.

Інформацію про причини та умови скоєння правопорушень особами, щодо яких здійснюються профілактичні заходи, дільничний інспектор повинен збирати під час повсякденних перевірок скарг та заяв громадян, при одержанні повідомлень посадових осіб та громадськості, оформленні матеріалів на осіб, які вчинили адміністративні правопорушення. Доцільно не менше одного разу на місяць на підставі аналізу зібраної інформації він повинен вносити пропозиції керівництву органу внутрішніх справ про недоліки у виховно-профілактичній роботі в окремих трудових колективах з конкретними особами, особливо це стосується осіб, які зловживають спиртними напоями.

Дільничний інспектор (в разі необхідності) порушує питання про встановлення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, здійснює контроль за дотриманням ними встановлених обмежень, інформує керівництво підрозділів кримінального розшуку про встановлення адміністративного нагляду за конкретною особою для проведення необхідних оперативно-розшукових заходів, вживає заходів до притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності винних у порушенні встановлених правил та обмежень.

Одним з основних завдань дільничного інспектора є охорона державного і громадського майна. Він повинен контролювати на закріпленій дільниці стан технічного укріплення підприємств торгівлі, громадського харчування, інших об'єктів, де зберігаються грошові кошти та матеріальні цінності, виявляти прояви безгосподарності, які сприяють крадіжкам та іншим правопорушенням. Про виявлені недоліки й необхідність оснащення об'єктів охоронно-протипожежною сигналізацією, він доповідає керівнику міськрайоргану.

3. Права дільничних інспекторів міліції

Коло обов'язків дільничного інспектора обумовлює різноманітність засобів, за допомогою яких він їх виконує. Частіш за все використовуються засоби виховного впливу (бесіди, поради, рекомендації), перевірка об'єктів, інформування адміністрації підприємств, установ, громадських організацій про причини й умови, які сприяють правопорушенням.

Дільничний інспектор наділений широким колом прав щодо використання примусових засобів охорони громадського порядку й боротьби з правопорушеннями. Він має право вимагати від громадян та посадових осіб дотримання вимог правових норм, вживати заходів до припинення правопорушень, складати у передбачених законодавством випадках протоколи про адміністративні правопорушення. Йому надано також право перевіряти у громадян паспорти та інші документи, які засвідчують їх особу.

Дільничний інспектор може викликати осіб, які систематично порушують громадський порядок та вчиняють інші правопорушення, для реєстрації і офіційного застереження про неприпустимість протиправної поведінки. У випадку ухилення від явки цих осіб може бути піддано приводу. Офіційне застереження може бути винесене у приміщенні міськрайоргану, кабінеті дільничого інспектора або в приміщенні місцевої Ради. Офіційне застереження неповнолітніх . виноситься в присутності батьків та осіб, які їх замінюють. Привід і офіційне застереження оформлюються протоколом. У разі відмови особи від підписання протоколу в ньому робиться про це відповідний запис.

Дільничний інспектор має право доставляти в міськрайорган і затримувати до трьох годин осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, з метою їх припинення, коли вичерпано інші заходи впливу, для встановлення особи порушника, складення протоколу про адміністративне правопорушення. Йому надано також право затримувати осіб, які ухиляються від виконання постанови суду про направлення на примусове лікування від алкоголізму або наркоманії, військовослужбовців, які злісно порушують громадський порядок, й доставляти їх в чергову частину міськрайоргану (у випадку відсутності військових патрулів).

Дільничний інспектор може забороняти або обмежувати до прибуття співробітника державтоінспекції рух транспорту й пішоходів на окремих ділянках вулиць та автомобільних доріг з метою попередження аварій, які можуть привести до тяжких наслідків, або охорони місця та збереження слідів дорожньо-транспортної події; . зупиняти в необхідних випадках транспортні засоби і перевіряти у водіїв посвідчення на право керування, дорожній (маршрутний) лист, реєстраційні документи на транспортні засоби, на вантаж, що перевозиться; відстороняти від керування транспортом осіб, які перебувают в нетверезому стані або які не мають права на керування цим видом транспорту.

Дільничний інспектор має право вилучити вогнепальну зброю та боєприпаси на підприємствах, в організаціях, установах у разі порушення ними правил їх придбання, зберігання, обліку, використання, перевезення; вилучати вогнепальну зброю у громадян в разі анулювання дозволу на право її зберігання, а також у інших випадках, передбачених законодавством; входити в будь-який час доби в житлові приміщення осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, з метою перевірки, в житлові приміщення та в приміщення підприємств, установ та організцій при переслідуванні осіб які підозрюються у скоєнні злочину, для припинення злочинів або порушень, які загрожують громадському порядку або особистій безпеці громадян.