Смекни!
smekni.com

Основи створення і концепція функціонування ІС державних і комерційних структур (стр. 2 из 4)

Приведений перелік підистем на держ. Рівні характерний і для РУ НБУ, і для комерц. банків, за виключенням підсистеми валютна біржа.

Валютна біржа функціонує в двух режимах: режим торгів та режим роботи.

При режимі торгів в локальній мережі працюють такі АРМи: АРМ брокера, на якому формуються масиви попиту та прогноз; АРМ довідників, він є загального користування, може містити перелік банків, курс валют; АРМ оформлення угод (заготовка документів); АРМ виходу в канал: а) для вільного користування (модеми), б) для службового користування (передається інформація в систему електронних платежів для ЦРП); АРМ керівника торгів (інформативний).

В період між торгами крім названих АРМів існують АРМи внутрішньогосподарського обліку.

Коцепція функціонування.

ІСБ функціонує у реальному масштабі часу. На кожному робочому місці організований АРМ. Ці АРМи об`єднуються в локальну обчислювальну мережу, яка створюється в кожній окремі й банківській установі. Між банківськими установами функціонує система передачі даних. Всі комерц. банки підпорядковані НБУ і тому загальна структура ІС має древовидну форму. Всі платежі, які виконуються по міжбанківським розрахункам проходять через систему електронних платежів НБУ, і тому НБУ може отримувати інформацію із ІС про стан любого комерц. банку на заданий момент часу.

2.Засоби комунікації НБУ.

Засоби комунікацій - це апаратні і програмні засоби. Апаратні засоби - це ЕОМ, які використовуються длф передачі даних, модеми, канали передачі даних. Канали передачі даних в НБУ використовуються комутаторні, телефонні, волокно-оптичні канали, радіорелейні канали зв`язку, спутниковий зв`язок. Програмні засоби - пакети загальносистемні, системноприкладні (сім рівнів) і спеціальні пакети, за допомогою яких функціонує СЕП (система електр. платежів) і пакети для функціонування спец. АРМів СЕП: АРМ-3, АРМ-2, АРМ-1.

Структура СЕП (див.схему 1)

СЕП є загальнодержавною платіжною системою, яка виконує міжбанківські розрахунки. Вона основана на безпарперовій технології і передачі електронних повідомлень засобами електронної пошти НБУ. СЕП на сьогодняшній день організаційно явяляє собою розрахункові палати НБУ, регіональні розрахункові палати (РРП) і ЦРП. В РРП кожному комерц. банку, що є учасником СЕП відкривається кореспондентський рахунок, на якому ведеться автоматизованим способом облік руху коштів банку при міжбанківських розрахунках. АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3 (АРМи НБУ) являють собою програмно-технічні комплекси, за допомогою яких виконуються міжбанківські розрахунки. АРМ-3 (АРМ НБУ) організується в окремому приміщенні з обмеженим доступом. Він обмінюється інформацією з ОДБ та АРМ-2.

Основні функції в головному меню:

1. Початок дня. На початку дня проходить тестування системи, корегування списку учасників СЕП і прийом виписки із кореспондентського рахунку.

2. Прийом-передача платіжних електронних документів та іншої інформації. При цьому інформація формується в конверт, який має заголовок (адресне призначення інформації тощо); інформація про платіжні поручення; технологічна інформація (контрольні суми, електронні підписи).

Між АРМ-3 та АРМ-2 передаються файли:

1) пакет проміжних документів (тип файлу "А")

2) квітанція - підтвердження РРП на получений пакет платіжних документів (тип "Т")

3) пакет платіжних документів з АРМ-2 до АРМ-3 (тип "В")

4) квітанція АРМ-3 до АРМ-2 (тип "S")

5) в кінці кожного сеансу з АРМ-2 до АРМ-3 передається інформація про динамічний стан коррахунку (тип "К")

6) офіційний файл змін списку учасників СЕП (тип "U") від ЦРП

7) файл з випискою з технологічного коррахунку від РРП в кінці кожного робочого дня (тип "Z")

8) протокол роботи АРМ-3 у формі контрольних сум по видам операцій з АРМ-3 РРП при завершенні робочого дня.

Функції АРМ-2:

Проводить обмін інформацією з:

1) АРМ-3 по каналам

2) ОДБ РРП

3) АРМи-2 інших РРП

4) АРМ-1.

Між РРП передається інформація за типами файлів "А", "Т", "В", "S". Між АРМ-2 та АРМ-1 передається інформація з АРМ-2 у вигляді зведених синтетичних показників про електронні платежі. Ця інформація використовується на рівні ЦРП для регіонального правління. З АРМ-1 на АРМ-2 відправляється вся службова директивна інформація, включаючи файл "U". АРМ-1 обмінюється інформацією з відділами міжнародних розрахунків з АРМ-2, ОДБ ЦРП.

З 4 січня 1998 року вводиться в експлуатацію нове покоління СЕП, його особливістю є:

1) На рівні ЦРП буде вестись аналітичний облік міжбанківських розрахунків в головний книзі. Це дасть можливість центральному НБУ в реальному масштабі часу аналізувати діяльність комерц. банків.

2) Вводиться два типа системи платежів:

а) система термінових платежів (on-line) - це система оперативних розрахунків з великими сумами;

б) система клірингових форм розрахунків (off-line) буде функціонувати в системі БРУТТО.

3) на ряду з СЕП в засобах комунікації буде проводитись обмін інформацією такого характеру:

а) фондовий ринок України

б) національна система масових електронних платежів

в) інші платіжні системи, зокрема SWIFT.

Міжнародні розрахунки поводяться за технологіями:

1. Комерц. банки відкривають коррахунки в зарубіжних банках. Для оперування коштами на коррахунку комерц. банк підключається до міжнародних банківських систем (на Україні SWIFT). Вона функціонує за тими ж принципами, що і СЕП. Аналогічно АРМ-3 в банку відкривається робоче місце для роботи з SWIFT. Через електронну пошту з АРМу SWIFT інформація скидується в робочі сервери, яка потім розподіляється по головним комп`ютерним центрам світу. Це є трьохрівневою системою (АРМ, електронна пошта, комп'ютерні центри).

Функції SWIFT:

· платіжні доручення клієнтів

· платіжні доручення фінансових установ

· обмін валюти

· інкассо

· цінні папери, дорогоцінні метали

· гарантії

· дорожні чеки

· балансові звіти

Комерц. банки підключаються до системи СЕП за 8 моделями (0-7), базові 0, 2, 3. При нульовій моделі кожен комерц. банк чи його філіал має АРМ-3 і відкриває коррахунок в РРП. При другій моделі, яка впроваджена в Ощадбанку, АРМ-3 і коррахунок мають обласні управління Ощадбанку; районні відділення мають МФО. При третій моделі ("Промінвестбанк") банк має один коррахунок в СЕП, а в середині банку є своя СЕП. При 4, 5, 6, 7 моделях являються різновидом третьої моделі, тобто банк має один регіональний коррахунок НБУ, але технічний коррахунок відкривається для низових структур.

3. Системи обробки інформації в комерційних банках.

В кожному комерційному банку (КБ) обов'язково повинні функціонувати система автоматизованої обробки інформації, яка може автоматизувати всі функції, при цьому обов'язково повинні бути автоматизовані такі функції:

*облік руху коштів на рахунках клієнтів;

* формування бухгалтерського балансу;

*формування статистичних звітів у вигляді звітних файлів.

Ці функції автоматизуються за допомогою пакету ОДБ.

НБУ провів ліцензування всіх ОДБ, що є в банках.

В КБ виділяються такі підсистеми:

1) обслуговування банківських рахунків, включаючи банкомати;

2) каса і сховище;

3) депозити і депозитні сейфи;

4) валютне господарство і валюті операції, включаючи АРМ-SWIFT;

5) підсистема аналізу АРМ-NORM;

6) міжбанківські рахунки АРМ-3;

7) підсистема міжфіліальних розрахунків, контролю роботи філій;

8) внутрішньогосподарський облік, облік розрахунків по з/п, матеріальних цінностей;

9) бухгалтерський модуль (бух. звіти);

10) центральна БД.

На практиці існують технології, в яких перелік вище названих підсистем чи функцій, автоматизуються повністю, частково за допомогою пакету ОДБ. Напр., інтегрований пакет має головне меню структури:

А - обслуговування банківських рахунків;

Б - обсл-ня кредитів;

В - обсл-ня кас і сховищ;

Г - бух-рія;

Д - адміністрування системи;

Е - зарубіжні перерахунки;

Ж - обсл-ня цінних паперів;

З - обсл-ня депозитних сейфів;

Ї - інф-ція та аналіз;

К - обробка за день

Л - обробка періодична;

М - архів;

Н - власне госп-во;

О - обсл-ня обмінних пунктів;

Я - кінець роботи.

Довідник звітних файлів:

· Файли оперативної інф-ції містять дані про залишки і рух коштів на розрахункових та поточних рахунках:

1) файл договорів (угоди по кредитам і депозитам);

2) файл обліку цінних паперів;

3) файли обліку цінностей;

4) файли внутрігосподарського обліку (розрахунки по з/п, облік матер.цінностей, облік основних засобів - файли типу _.obj);

5) файл аналітичного обліку руху коштів і засобів всіх видів.

· Архівні файли формуються на основі файлів оперативної інф-ції і звітних файлів. В цілому по банкам формується більше 20 форм звітності, а в НБУ, крім цих, формується і використовується ще 17форм.

· Файли НДІ формуються як повні, так і часткові копії файлів цього типу, записаних в центральну БД. В локальних БД на функціональних АРМ спеціалісти можуть сформувати і підтримувати свої файли НДІ незалежно, які вони особисто будуть використовувати (напр., особистий календар, нормативи тощо).

· Файли оперативної інф-ції в локальних БД формуються як первинні, а потім вони акумулюються в центральній БД. В більшості файлів оперативної інф-ції формуються як вхідні файли з первинних док-ів.

Підсистема обслуговування рахунків:

Основне завдання - авт-ція руху коштів на розрахункових і поточних рахунках. Це завдання виконується за допомогою пакету програм ОДБ. Ф-ція обсл-ня банк. рахунків на даному рівні ієрархії меню деталізується такими процедурами:

А - відкриття рахунку;

Б - відкриття рахунків в рамках існуючого номера;