Смекни!
smekni.com

Використання рольової гри при навчанні іншомовного спілкування (стр. 4 из 5)

У процесі гри вчитель іноді може взяти собі якусь роль, але не головну, щоб гра не перетворилася в традиційну форму роботи під його керівництвом. Звичайно, вчитель бере собі ролі лише на початку, коли школярі ще не освоїли даний вид роботи. Надалі необхідність у цьому відпадає. У процесі гри сильні учні допомагають слабким. Учитель же керує процесом спілкування: переходить від групи до групи, допомагаючи учням, що потребують допомоги, вносить необхідні корективи в роботу, помічає помилки, щоб після рольової чи гри на наступному уроці приступити до роботи над ними.

У ході гри учителю варто бути дуже тактовним і не засмучуватися, якщо хтось з учнів не приймає активної участі в грі.

Якщо гра викликає емоційне перевантаження учнів, вони можуть перейти на рідну мову. До невеликого “вторгнення” рідної мови варто ставитися терпимо, якщо це сприяє просуванню гри.

Ефективність рольової гри як методичного прийому навчання підвищується, якщо вчитель правильно визначає тривалість мовленнєвого спілкування учасників. За даними досліджень, тривалість оптимальної працездатності у спілкуванні семикласників – до десяти хвилин, а дев'ятикласників і старших – до п'ятнадцяти хвилин [12: 58].

Тому на кожен етап гри вчитель має установити ліміт часу і домагатися, щоб кожен етап йому відповідав. І також учитель завжди повинен продумувати наступні види діяльності для тих чи груп пар, що закінчують гру раніше за інших.

3.5.3.Обговорення рольової гри. Аналіз помилок учнів

Недоцільно проводити аналіз помилок відразу по закінченні гри. Коли гра закінчиться, бажано провести обговорення, з'ясувати, що учні вважають удалим, а що - ні.

Обговорюючи проведену гру, оцінюючи участь у ній школярів, учителю варто бути дуже тактовним, особливо при оцінці результатів першої рольової гри. Негативна оцінка діяльності її учасників неминуче приведе до зниження активності. Бажано почати обговорення результатів гри з удалих моментів і лише потім перейти до недоліків.

Помилки є невід'ємною частиною процесу навчання мові, і можливість вільно робити помилки на уроці скоріше сприяє навчанню, ніж стримує його. Помилки поступово зникають у міру того, як учні стають більш компетентними й упевненими в собі. При роботі над помилками дуже важливо змусити учнів самим дати правильний варіант фрази чи слова, у якому були допущені помилки, написати їх на дошці і супроводити їх коррективними вправами, що могли б найкраще сприяти відпрацьовуванню правильного варіанта самими учнями.

В оптимальному випадку, учитель записує всю гру на магнітофонну стрічку - так жодна помилка не буде пропущена. Якщо вчитель не має достатніх технічних засобів, то йому доведеться запам’ятовувати помилки або записувати їх в зошиті, не перериваючи гри і не перебиваючи її учасників.

3.6.Класифікація ролей. Форми проведення рольових ігор.

Згідно із Г.А.Китайгородською, В.А.Бухбіндером [10] та І.Л. Бімом [3] ролі класифікуються на:

1. Статусні ролі, що не мають особистісних характеристик і діють в стандартних ситуаціях повсякденного життя ( наприклад, професійна

роль );

2. Позиційні ролі: звичайно кодовані правилами, що визначають деяку позицію в суспільстві, зокрема, сімейний стан, стать, вік, особисті якості.

Наприклад: “На вулиці холодно, йде сніг, а шестикласниця Ганна збирається йти погуляти без теплого шарфа і рукавичок. Члени родини (дідусь, старший брат і батьки) намагаються переконати дівчинку одягтися тепліше”;

3. Ситуативні ролі, представлені у виді фіксованих стандартів поводження і діяльності, для програвання яких досить бути короткочасним учасником ситуації спілкування: роль гостя, туриста, пішохода та інші [20: 43].

Рольова гра може зображувати елементарний комунікативний акт (покупка, поздоровлення, знайомство) і складний комунікативний акт, що складається із серії елементарних актів (вибір маршруту подорожі у бюро подорожей, у залізничній касі) [20: 43].

Найбільш розповсюджені форми рольових ігор: презентація, інтерв'ю, заочна подорож, прес-конференція, круглий стіл, телеміст, екскурсія, казка, репортаж, клуб по інтересах [22].

4. Приклади рольових ігор до уроків французької мови в старших класах

В учнів старших класів підвищується інтерес до міжособистісного спілкування. У цих умовах зростає значення сюжетних рольових ігор побутового змісту, що відбивають різні сторони життя школяра (навчання, працю, дозвілля), що відтворюють фрагменти його життєвого досвіду.

А також у них особливо проявляється прагнення до самоствердження, до можливості відстоювати свої погляди та переконання, отже важливо обирати темами рольових ігор такий матеріал, який носить проблемний характер, стимулює обмін думками, спонукає до роздумів.

4.1. Рольова гра « Дискусія між українськими та французькими

однолітками »

Половина класу бере на себе роль українських школярів, інші учні – « гості з Франції ». Українські учні розповідають « закордонним гостям » про свою країну, її географічне положення, столицю, традиції, права та обов’язки громадян України, а також називають та доводять усі переваги України над іншими країнами, зокрема над Францією, інші роблять аналогічне. І саме та група учасників, яка доведе кращість, першість своєї країни, отримує певну винагороду.

Кожен « українець » і кожен « гість » повинні задати хоча б одне запитання і дати відповідь хоча б на одне запитання.

Таку гру доцільно провести із десятикласниками після вивчення ними таких тем, як « Lasituationgéographiquedel’Ukraine », « LaFrance » , « France: constitution et administration », « Le régime politique del’Ukraine », « Le climat del’Ukraine », « Le climat de laFrance », «Kiev - la capitale del’Ukraine », « Paris - la capitale de laFrance », « Le climat delaFrance ».

Серед типових запитань та відповідей між учнями можуть бути такі:

1. En quelles matières premières l’Ukraine est-elle riche ?

– Le sous - sol del’Ukraine renferme en abondance de la houille, du pétrole, du gaz naturel, et d’autres minéraux.

2. Que les entreprises ukrainiennes produisent-elles ?

– Les entreprises ukrainiennes produisent des locomotives,des avions,des appareils radioélectroniques,des turbines,etc.

3. Quel est le plus vaste Etat de l’Europe ?

– Lе plus vaste Etat de l’Europe est laFrance.

4. Quelles sont les branches industrielles les plus développées ?

– Les principales industries françaices sont l’industrie métalurgique, les constructions mécaniques, l’industrie chimique, les industries alimentaires.

5. En quelles matières premières laFrance est-elle riche ?

– Elle est riche tn fer et en bauxite.

6. Comment s’appelle le Président actuel de la République Française ?

– depuis 1995, le Président de laFrance est Jacques Chirac.

7. Quand l’Ukraine a-t-elle été proclamée indépendante ?

– Le 24 août 1991 la Verkhovna Rada a proclamé le nouveau Etat

indépendant – l’Ukraine

8. Comment est le climat en France ?

– Le climat en France est tempéré mais bien varié.

9. Quel climat préférez-vous ?

– Moi, je préfère plutôt le climat doux et sec,par exemple le climat méditerranéen.

10. Pourquoi Kyiv est un grand centre culturel ?

– Parce que à Kyiv il y a un grand nombre de musées,de bibliothèques publiques,de salles de cinéma. A Kyiv il y a douze théâtres.

11. Qu’est-ce qui fait de Paris une ville très connue dans le monde ?

– Paris est connue dans le monde par ses musées et ses collections, par un grand nombre de monuments historiques,enfin,par son mode de vie.

У ході дискусії учні можуть користуватися таблицями з даними про площу України та Франції, а також використовувати фотографії з видами Парижу, визначними пам’ятками Києва.

4.2. Рольова гра «Міжнародна конференція з питань захисту навколишнього середовища »

Кілька людей бере на себе ролі комісії з питань вирішення проблем забруднення навколишнього середовища, один учень бере на себе роль представника України, і ще один – представника Франції.

Завданнями представників є повідомити на «міжнародній конференції» сучасні проблеми забруднення навколишнього середовища у їхніх країнах.

Завданнями «комісії» - поцікавитися як із цими проблемами справляються дані країни, вказати на важливість захисту навколишнього середовища, запропонувати певні альтернативи вирішення вказаних проблем.

Спочатку член комісії виступає з вступним словом.

Le comité de la protection de la nature:

La protection de la nature est une affaire très importante, parce que l’homme lui-même est une partie intégrante de la nature.On doit protéger l’environnement pour soi- même,ses enfants,et les générations à venir. Mais le problème del’environnement devient de plus en plus important, surtout dans les grandes villes.

Потім він запитує як вирішуються дані проблеми у країнах представників.

Кожен з представників доповідає про ситуацію у їхніх країнах, і кожен з членів комісії пропонує свою альтернативу вирішення даних проблем.

Таку рольову гру доцільно провести з одинадцятикласниками після розгляду ними теми « Laprotectiondel’environnement».

4.3.Рольова гра « Обмін учнями між країнами Україна та Франція »

Половина класу бере на себе роль « школярів Франції», інша половина – «школярів України».

Учні цікавляться перед переїздом до іншої країни у своїх товаришів про традиції святкування, про основні свята, висловлюють надію, що їм буде там весело та цікаво.

Наприклад:

Nina:Bonjour Charles ! Dis-moi s’il te plaît, quelles sont les fêtes les plus importantes en France ?

Charle: Salut Nina ! La fête principale française est la Fête Nationale, le 14 juillet, anniversaire de la prise de la Bastille

Marie:Et quand les Français célébrent-ils les autres dates importantes?

Alex: Ce sont le 1-er janvier – le Jour de l’An, le 1-er Novembre – le Toussaint, le 25 décembre – le Noёl, le 1-er mai – la fête du Travail.

Olessia: Comment les Français fêtent-ils la Fête Nationale ?

Marta:Le matin, , le 14 juillet des soldats de différents armes défilent en musique sur les Champs Elysées à Paris.Il y a des défilés militaires dans les grandes villes de laFrance.

Nina: Merci, à bientôt !

Alex:Salut !

Дану рольову гру доцільно проводити після розгляду таких тем: « Lesfêtesdel’Ukraine », « LesfêtesdelaFrance », «Les jeunes en France»і т. п.

Висновки

Завдання педагога полягає в тому, щоб знайти максимум педагогічних ситуацій, у яких може бути реалізоване прагнення дитини до активної пізнавальної діяльності. Педагог повинен постійно удосконалювати процес навчання, що дозволяє дітям ефективно і якісно засвоювати програмний матеріал. Тому так важливо використовувати рольові ігри на уроках.