Смекни!
smekni.com

Проблеми інвестування та розвитку АПК України (стр. 2 из 2)

Залучення іноземних інвестицій, як свідчить світова практика, є засобом стимулювання конкуренції на внутрішньому ринку. Наприклад, уже на сучасному етапі маються умови для створення за рахунок іноземних інвестицій більш конкурентного середовища на спеціалізованому ринку устаткування для хлібопекарської промисловості. Тут існує потенційна можливість залучення в Україну цілого ряду іноземних фірм. Визначену зацікавленість в українському ринку виявляють,наприклад, такі французькі фірми, як"АПВ Павае Эквипмент", "К. Ш. И Кросан Шов Интернасиональ", "Верб Шарпентье Интернасиональ". Можливе залучення й аналогічних німецький фірм, наприклад,"Гюнтер Хейм Геретебау Гмбх" і ін.

Для одержання вигод і прибутків від іноземних інвестицій українськими підприємцями і державою в цілому необхідно не тільки ликвидироватьсуществующие в Україні перешкоди, про які згадувалося вище, але і взяти до уваги,що процес інвестування в умовах ринкової економіки органічно зв'язаний із усім комплексом маркетингу. Тому для прийняття рішень про імпорт чи товарів створення підприємств з іноземним капіталом необхідно вирішити ряд питань, а саме: де, у чи Україні за її межами, буде продаватися продукція, виготовлена завдяки чи імпорту на підприємствах з іноземним капіталом? Яка величина ймовірного платоспроможного попиту на цю продукцію? Які фактори сприяють залученню іноземних інвестицій в Україну? Які шляхи підвищення конкурентноздатності товарів, зроблених завдяки надходженню іноземних інвестицій? Які міри необхідно почати по стимулюванню ефективних для українського суспільства іноземних інвестицій?

Взаємозв'язок відзначених проблем може бути проілюстрована в процесі аналізу техніко-економічних характеристик устаткування для хлібопекарень, виробленого фірмою "АПВ Павае Эквипмент". Розглянемо комплекти з максимальною потужністю -1, 2 і 3 т готової продукції за зміну (8 годин), що мають велике поширення в європейських країнах.

Виходячи з рівня споживання хлібобулочних виробів в Україні і за умови полуторасменной роботи, найменш могутнього комплекту устаткування досить для забезпечення потреб у хлібобулочному і борошняному кондитерському виробах близько 4-5 тис. чіл., а комплекту устаткування на 3 т - 12-15 тис. чел. відповідно.

Для визначення платоспроможного попиту необхідно враховувати те, що дрібні хлібопекарні здатні більш оперативно реагувати на запити покупців, чим великі підприємства, але і продукція в них відносно дорожче. Тому за умови скорочення реальних доходів населення України погіршується можливість збуту продукції насамперед дрібних підприємств, хоча у великих містах існує досить численний прошарок споживачів, здатних і готових платити більш високу ціну за більш якісну продукцію. Саме в цьому сегменті споживчого ринку продукція гнучких дрібних хлібопекарень найбільш конкурентноздатна в порівнянні з продукцією великих підприємств.

Позитивно впливає на попит на хлібобулочні і кондитерські вироби і традиція їхнього значного споживання в раціоні населення України.

За умови обмеженості попиту виробники хлебопродукции можуть вибрати варіант максимального завантаження потужностей за рахунок скорочення удельноговеса виробів дрібної фасовки в загальному асортименті.Це дозволить знизити витрати за рахунок зменшення частки вартості устаткування, що приходиться на 1 т готовій продукції. Аналогічні міри широко застосовуються в роботі підприємств різних галузей харчової промисловості. Наприклад, устаткування фірми "Тетра-Пак Альфа Лавань", використовуване дня розливу молока на підприємствах Києва тільки в пакети обсягом 1 л, дозволяє расфасовыватьпродукцию в різноманітний набір дрібних упакувань від 355 до 750 мол. За умови росту цін це особливо важливо, оскільки дозволяє більш раціонально використовувати ресурси.

Але повернемося до нашого приклада з пекарським устаткуванням. Предварительныйанализ свідчить, що потенційний внутрішній платоспроможний попит населення України, звичайно, за умови правильної організації маркетингу, є достатнім для забезпечення роботою принаймні 30-40 дрібних хлібопекарень потужністю 1-3 т готової продукції за зміну. Але значні перешкоди для імпорту відповідного устаткування (а саме імпорт товарів, як свідчить світова практика, в основному випереджає створення спільних підприємств) зв'язані з неконвертованістю карбованця. Українські підприємства, як і державні органи, відчувають гостру недостачу вільно конвертованої валюти. Якщо ж купувати валюту за курсом Національного банку України, то вартість відзначеного імпортного хлебопекарского устаткування в розрахунку на тонну потужності в десятки разів буде перевищувати вартість експлуатованого на Україні зараз, хоча останнє переважно і більшої потужності. Тому реальні можливості покупки устаткування для дрібних хлібопекарень значно менше тих, що можуть забезпечити потенційний внутрішній попит в Україні.

За таких умов у вітчизняних покупців може виникнути бажання заощадити валютні ресурси за рахунок придбання тільки часткового комплектаоборудования. Така можливість по технологічних нормах існує. До того ж величина економії по визначених комплектах може складати 79,7 - 212,6 тис. франків.

Але використання скороченого комплекту не дозволяє зменшити собівартість готової продукції в частині амортизаційних відрахувань з ростом потужності такими темпами, як це дає можливість робити використання повного комплекту. Аналіз показує, що рівень ціни устаткування в розрахунку на 1т потужності зменшується більш високими темпами при використанні повного комплекту, чим скороченого. До того ж зменшення набору машин у технологічній лінії зажадає більш високих витрат робочої сипы, особливо з ростом виробничої потужності. Так, якщо при повному комплекті продуктивність праці одного робітника, що працює на устаткуванні потужністю в 3 т, у три рази більше продуктивності праці працюючого на устаткуванні потужністю в 1 т, те при скороченому комплекті - тільки вдвічі. З ростом потужності виробництва зменшується вартість устаткування, що заміщає один робітник, у випадку використання скороченого комплекту з 42,5 до 8 тис. франків . Звичайно, якщо перерахувати цю суму за валютним курсом Національного банку України в карбованці і порівняти її з заробітною платою робітників хлібопекарської промисловості України, то виявиться, що в даний момент, принаймні, для комплекту потужністю одна, а можливо і дві тонни, економічно більш вигідно придбати скорочений варіант. Але з проведенням приватизації, що істотно розширить сферу товарного обороту в Україні, курси іноземних валют стосовно чи карбованця національній валюті безумовно знизяться, а це може звести нанівець відзначену вище економію. До того ж в умовах відкритої економіки об'єктивно буде відбуватися зближення рівнів оплати однакових видів праці. Це також ставить під сумнів доцільність придбання скорочених комплектів хлібопекарського устаткування, маючи у виді довгострокову перспективу.

Узагалі, така невизначеність в економічних відносинах у з'єднанні з високою інфляцією негативно впливає на будь-яку схильність підприємців до довгострокових інвестицій. Тому значне зниження інфляції і послідовне проведення економічних реформ є навряд чи не головним фактором залучення іноземних інвестицій у господарство України. Тільки на цій основі можливе впровадження дійових заходів в області податкової, митної і кредитної політики.

Доцільним для економіки України сценарієм залучення іноземних інвестицій в АПК є поетапний перехід від імпорту невеликих партій технологічного чи устаткування інших товарів виробничого призначення з метою вивчення й освоєння ймовірного ринку збуту продукції до створення спільних підприємств із їхньою наступною експансією на ринки за межами України. Можливість такого варіанта дій залежить від послідовності в проведенні радикальних економічних реформ. При цьому необхідно відзначити, що всі рішення щодо висновку контрактів повинні приймати незалежні від держави суб'єкти, що хазяюють, підприємці, що будуть розпоряджатися власними чи позиковими ресурсами і відповідати за результати прийнятого рішення своїм майном. Державі повинна приділятися роль регулятора податкової, митної, а опосредованно - і кредитної політики. Тільки на такій основі залучення іноземних інвестицій буде сприяти підйому агропромислового комплексу й економіки України в цілому.

ВИКОРИСТОВУВАНА ЛІТЕРАТУРА

4.Д.Острава “Проблеми інвестування”,”Російський Економічний Журнал”, №8, 1993 р.