Смекни!
smekni.com

Аліментні правовідносини між подружжям (стр. 2 из 2)

У такому разi стягнення алiментiв проводитиметься в без­спiрному порядку на пiдставi виконавчого напису нотapiyca, що значно спростить процедуру стягнення i скоротить строки виконання зобов'язань за таким договором.

Перебування подружжя, який є непрацездатним, в будинку iнвалiдiв або престарiлих тощо саме по собi не виключае потреби в матерiальнiй допомозi i не звiльняе зобов'язаного з подружжя вiд сплати алiментів, але може бути пiдставою для зменшення їх розмiру.

Обов'язки щодо надання матерiальної допомоги подружжю, який є непрацездатним, покладаються не лише на iншого з подружжя, але i на повнолiтнix дiтей (ст. 292 СК). Тому при розглядi вимог того з подружжя, хто претендує на отримання алiментiв вiд iншого з подружжя, суди мають з'ясовувати, чи є у непрацездатного з подружжя повнолiтнi дiти, які за законом повиннi надавати йому утримання, чи їх матерiальне становище i доходи уможливлюють надання допомоги непрацездатнiй матері (батьковi).

Ця обставина (як i можливiсть отримання утримання вiд батькiв) мусить враховуватися при визначеннi розмiру алiментів одному з подружжя, i, незважаючи на відсутність вимог батька (матері) до повнолiтньої дитини про стягнення алiментів, вiдповiдно розмiр алiментiв, якi стягуватимуться з iншого подружжя, може бути зменшений.

У разi, коли матерiальне чи сiмейне становище, одного iз подружжя змiниться, кожен iз подружжя має право звернутися до суду з пазовом про зменшення (чи вiдповiдно збiльшення) розмiру алiментiв, якi стягуються.

Спецiальнi пiдставu для сmягнення алiментiв на утрuмання одного з подружжя.

А. Стягнення алiментiв на утрuмання того з подружжя, якuй доглядає малолiтню дuтину.

Право на утримання має також дружина вiд чоловiка пiд час вігітності. Таке ж право надано дружинi, з якою проживає дитина віком до трьох років, а якщо дитина має вади фiзичного чи психiчного розвитку – до досягнення дитиною шести pокiв.

За часiв дiї КпШС України багато суперечок виникало щодо питания: чи є нужденнicть жiнки, яка перебуває у вiдпустцi по догляду за дитиною протягом трьох pоків (або коли дитина потребує догляду за медичними показниками – протягом шести pоків), необхiдною умовою для стягнення алiментiв на своє утримання. В юридичнiй лiтературi, серед тих фактiв, якi були пiдставою для виникнення алiментних зобов'язань мiж под­ружжям у такому випадку називали i «нужденнicть жiнки».

Чинне вiтчизняне законодавство сьогодні не дaє пiдстав вва­жати, що чоловiк мусить утримувати колишню дружину в перiод вагітності чи протягом певного строку пicля народження дитини лише за умови, що жiнка такої допомоги потребує, оскiльки в п. 4 ст. 84 СК прямо передбачено, що вагітна дружина, а також дружина, з якаю проживає дитина, має право на утримання «незалежно вiд того чи вона працює та незалежно вiд її мaтepi­ального становища».

Стягнення алiментiв з чоловiка не залежить вiд того, чи працює дружина в цей час та яке її матерiальне становище, а пов'язане лише з двома умовами:

1) дружина має проживати з малолiтньою дитиною;

2) чоловiк повинен мати можливicть надавати дружинi матерiальну допомогу.

Звичайно, поняття «нужденнiсть жiнки, яка виховує дитину до трьох років», вiдрiзняється вiд поняття просто «нужденність». Пiд час, вагітності жiнка, як правило, працює певнийчас i зберiгає за собою право на вiдпустку по вагітності та в зв'язку з народженням дитини, яка оплачується в повному розмiрi. У вагітної жiнки, та жiнки, яка народила дитину, виникає багато додаткових специфiчних витрат: на придбання лiкiв, медичну допомогу, на спецiальний одяг, на особливе харчування, придбання речей; пов'язаних з народженням дитини тощо. Тому поняття «нужденнicть» у даному випадку набуває особливого специфiчного змiсту.

У СК України усунута i гендерна нерiвнiсть: право на алi­менти надано й чоловiку, який проживає разом з дитиною віком до трьох poків, незалежно вiд того, чи він працює, та «незалежно вiд його матерiального становища», а якщо дитина має вади фiзичного чи психiчного розвитку, то право на алi­менти зберiгається за ним упродовж шести poкiв, за умови, що дружина може надавати матеріальну допомогу.

У законi пiдкреслюється, що жiнка (чоловiк) має, право на отримання алiментiв у такому разi, коли батьком дитини є її чоловiк (дружина). Презумпцiя батькiвства (материнства) може бутиспростована: можливе судове оспорювання батькiвства (ма­теринства) чоловiком (дружиною) i встановлення батькiвства (материнства) iншої особи.

На нашу думку, покладання обов'язку на одного з подружжя утримувати іншого, з подружжя «незалежно вiд його матерiаль­ного становища» не є доцiльним. Стягнення алiментiв на користь особи, яка не потребує матерiальної допомоги, суперечить по­няттю i змicту аліментних зобов'язань. І не зрозумiло, якими критерiями буде керуватися суд, визначаючи розмiр алiментiв на користь особи, яка матерiально забезпечена i не потребує допомоги.

Б. Утрuмання того з подружжя, з яким прожuває дитина-­iнвалiд..

КпШС України не передбачав можливостi стягнення аліментів на утримання того з подружжя, з ким проживала дитина-­iнвалiд. У СК ця прогалина усунута. Якщо один iз подружжя, в тому числi працездатна особа, прожнває з дитиною-iнвалiдом, яка не може обходитися без постiйного стороннього догляду, i опікується нею, він має право на утримання незалежно вiд свого матерiального становища за умови, що другий з подруж­жя може надавати таку матерiальну допомогу.

Зазначимо, що в цьому разi право на утримання не обумов­лено: а) непрацездатнiстю пазивача; б) нужденнiстю пазивача. Воно не обмежено в часi.

На практицi, як правило, той iз падружжя, хто доглядає дитину-iнвалiда, не працює або працює неповний робочий час, що не може не позначитися на його матерiальному становищi та можливостi отрймання доходiв.

Размiр алiментiв тому з подружжя, з яким проживає дити­на-iнвалід, визначається за рiшенням суду або у частцi вiд заробiтку (доходу) другого з подружжя, або у твердiй cyмi без врахування можливостi одержання алiментiв вiд батькiв, пов­нолiтнix дочки або сина.

В. Утрuмання осiб, якi перебувають у фактuчнux шлюбнux вiдносuнах.

У СК Украiни з'явився зовсiм новий iнститут, який передба­чає право на утримання чоловiка та дружини, якi nеребувають у фактичних шлюбних вiдносинах без реєстрації шлюбу (ст. 91). До речi, такий iнститут росiйському законодавству невідомий.

Умовами набуття утримання є:

а) проживання однiєю сiм'єю, тобто особи мають проживати спiльно та бути пов'язаними спiльним побутом;

б) проживания однiєю сiм'єю протягом тривалого часу. 3аконодавець не дaє прямої вiдповiдi на питання, що необхідно розумiти пiд поняттям «тривалий час». Зрозумiло, що це поняття є оцiночним, i суд у кожнiй конкретнiй справi має обгpунтовувати своє рiшення щодо тривалостi спiльного про­живання. В будь-якому разi час спiльного проживания повинен бути не меншим десяти poків, якi згадуються в ст. 76 СК як умова отримання алiментiв протягом п'яти років пiсля ро­зiрвання шлюбу i досягнення пенсiйного вiкy;

в) непрацездатнiсть позивача настала саме пiд час спiльного проживания;

г) позивач потребує матерiальної допомоги;

д) вiдповiдач за cвoїм матерiальним становищем має можливicть таку допомогу надавати.

Iдея законодавця зрозумiла: він намагається надати певнi гapaнтії i матерiально пiдтримати тих осiб, якi створюють по cyтi сiм'ю, але в силу певних обставин не бажають (або не мають можливостi) зареєструвати належним чином cвoї сiмейнi вiдносини.

Наведенi новели вимагають досить обережного ставлення до них на практицi, оскiльки якщо питания щодо алiментування таких осiб не буде погоджено сторонами добровiльно, то дока­зовою базою для суду стануть, перш за все, показания свідків, що не може не обумовити появу безпiдставних позовiв, судову тяганину та виникнения спорiв, якi важко розв'язати.

Haгaдaємо, що ЦК УРСР позбавляє сторони можливостi посилатися на показания cвідків при порушеннi простої письмо­вoї форми угоди. У даному ж випадку саме показанням cвідків належатиме головна роль.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

1. Конституція України. – К., 1996 р.

2. Сімейний кодекс України, №2947-ІІІ від 10 січня 2002р.

3. Научно-практический комментарий Семейного кодекса Украины/ Под ред. Ю.С. Червоного.– К.: Истина, 2003. – 520 с.

4. Сімейне право: Підручник/ За ред. Гопанчука В.С. – К.: Істина, 2002.– 304 с.