Смекни!
smekni.com

Томмазо Кампанелла і його утопія (стр. 2 из 2)

На чолі общини стоїтьверховний правитель, він же першосвященник. Його всі називають “Сонце”, або “Метафізик”.”Він має найвищу владу як у світських, так і в духовних справах; в усіх інших спірних питаннях йому належить остаточне вирішення.” [4] Його помічниками є три співправителя: Сила, який відає питаннями війни імиру, військовими справами і фортифікацією, ремеслами,пов”язаними з обслуговуванням воєнних потреб ; Мудрість, який відає вільними мистецтвами, науками, ремесламий навчальними закладами, і Любов, який займається справами контролю за дітонародженням і вихованням немовлят, медециною, виготовленням ліків, землеробством іскотарством. Ці правителі обирають, а по суті призначаютьрешту посадових осіб; при цьому їх обрання затверджується Малою радою. Найвищих правителів обирають на все життя, якщо тільки вони самі не захочуть скласти повноваження.Вони обираються на основі досконалості їхніх знаньу всіх необхідних науках. Кожен співправитель повинен бездоганно знати ті науки, які стосуються його сфери управління і знати їх в “ досконалості…краще за будь-кого іншого” – а інші науки вони повинні знати хоча б поверхово. Що ж стосується самого верховного правителя-священника – Сонця-Метафізика, то він повинен крім того знати також “історію всіх народів, всі їхні звичаї, релігійні обряди,закони, всі республіки й монархії, законодателів і обирателів, науки і ремесла, будову й історіюнеба”.Він повинен хоча б поверхово ознайомитись з усіма ремеслами, а головне, зверх пізнання математичних, фізичних і астрологічних наук знати обов”язково метафізику і богослів”. Маючи такі високі стандартищодо правителя-Сонця, солярії вже задовго знають, хто стане Метафізиком.

Вирішальну роль освіти, ерудованості у справі державногокерування Кампанелла постійно підкреслює .Коли Мореходсумнівається в пригідності вченогодо справ держави, солярії відповідають :” Ми, звичайно, певні того, що всебічно освічена людина мудрокеруватиме державою, на відміну від вас, бо виставите на чолі уряду неуків, вважаючи їхздатними керувати тільки тому, що вони знатного походження або ж є обранцями панівної верстви. Наш Сонце навітьпри цілковитому браку досвіду в керуванні державою ніколи не стане ні мучителем, ни злочинцем, ні тираном саме через те, що наділений глибокою мудрістю.” [5] Не тільки найвищі керівникидержави, але й всі чиновники Міста Сонця є освіченими спеціалістами і саме через свої великі пізнання займають відповідні посади ; під егідою правителя Мудрості знаходяться Астролог, Космограф, Геометр, Поет, Логік, Політик тощо. Під проводом Любові знаходяться такі правителі, як Завідуючий дітонародженням, Медик, Агроном тощо.Під владою Сили знаходяться Стратег, Інженер, Начальник розвідки ..

Політична влада в Місті Сонця пов’язана із священнослужінням: першосвященником є Метафізик, священниками – найвищі посадові особи. Вони відають богослужінням і сповідують громадян. При храмі існує особлива колегія жерців. Вони визначають години для запліднення, дні посіву, жнив, збору винограду; записують основні події й займаються науковими дослідами.

В цьому об’еднанні церковної й політичної влади дослідники утопії Кампанелли бачуть теократичні спрямування реформатора. В.Ф.Асмус бачить в теократичних ідеях “вимушене пристосування до умов сучасності”: “Кампанелла, ченець-домініканець, жертва інквізиції, вимушений був прикрити свої суспільно-політичні ідеї “містичною й теократичною формою”.Цілком можливо, що у вченні про ідеальну державну владу Кампанелла виходив не тільки із свого минулого ченця. В своїй соціально-політичній програмі Кампанелла передає керівництво суспільством в руки вчених – філософів. Функції вченого, священнослужителя і політика співпадають.Ще одна важлива суспільна функція “магічної” релігії соляріїв полягає в тому, що , зберігаючи в ідеальній державі релігію, Кампанелла спирається на уявлення про найважливіше значення духовного єдинства у житті суспільства. “Першою зброєю влади є язик, а другою – меч”, – писав він в “Іспанській монархії”.

З першого погляду “Місто Сонця” стоїть обабіч інших політичних творів Кампанелли, таких , як “Політичні афоризми”, “Іспанська монархія”, “ Монархія мессії”, не згадуючи вже такі конкретні політичні памфлети і панегірики, як “До Венеції”, “Про свободу і щасливе підкорення церковній державі”. Сучасні католицькі дослідники вважають саме “Місто Сонця” твором випадковим для всієї системи поглядів Кампанелли. Досі дослідники не можуть узгодити думку щодо форми правління в Місті Сонця. Можливо, що це олігархія, через те, що найважливіші рішення в місті приймаються четвіркою правителів, але найбільшою могутністю володіє Метафізик. То, можливо, це монархія? Але вся влада Метафізика не тільки не спадкова, але й часто тимчасова. Як тільки з’явиться людина, яка володіє більшим знанням і більше здатна до правління, Метафізик повинен відмовитися від правління на її користь. У соляріїв не було ні олігархії, ні республіки, ні монархії.Арістотель з цього приводу пише: “Деякі стверджують, що найкраща форма державного устрою повинна складатися з об’єднання усіх форм; тому вони і надають перевагу лакедемонському державному устрою, який на їх думку складається з олігархії, монархії і демократії: царська влада в Лакедемоні уособлює монархію, влада геронтів – олігархію, демократичний компонент виявляється у владі ефорів, тому що вони обираються з народу…” [6] Арістотель приходить до висновку, що той державний устрій, який складається із з’єднання кількох форм, є найкращим. Мабуть, Арістотелю сподобалось би “Місто Сонця”, якби він міг його прочитати.

Із мислителів, найбільш близьких Кампанеллі за часом, можна було б очікувати впливу на нього з боку Мора, “Утопія” якого протягом ХVI століття мала широке розповсюдження.Однак, як це не дивно, В “Місті Сонцґя” ми не бачимо помітних слідів читання Мора, хоча в інших своїх творах Кампанелла посилається на Мора як на проповідника ідеї спільності.Організація вмробництва, розподілення управління, шлюб – всі ці найважливіші риси соціальної утопії викладені Кампанеллою зовсім по-іншому, ніж в “Утопії”. Деякі спільні риси можна виокремити хоча що в зображенні спільних трапез та ще в кількох дрібних деталях.Якщо і можна припустити вплив “Утопії” на Кампанеллу, то тільки в сенсі найзагальнішого, і до того ж не єдиного поштовху його думки у напрямі вирішення соціальної проблеми на основі спільності.

Літературні впливи, під якими склалася соціальна ідея Кампанелли, важко встановити. Він був добре ознайомлений з класичною літературою. В тексті “Міста Сонця” ми зустрічаємо посилання на Сократа і Платона, але відомо, що Кампанелла читав набагато білльше. Він вивчав Арістотеля, читав багатьох римських прозаїків і поетів. Найсильнішим з цих античних впливів був вплив Платона. Кампанелла посилається на Платона, як на свого попередника. Він стверджує, що Платон дав нарис держави, яка б могла чудово існувати при стані невинності люддей і тільки їхня гріховна природа пеерешкоджає цьому. Найбільш різко вплив Платона кидається у вічі в тій частині твору Кампанелли, де говориться про шлюбні відносини.

Інша група літературних впливів, які можуть бути відмічені в “Місті Сонця”, - це впливи ранніх християнських письменників, “батьків церкви”. Ми знаходимо в Кампанелли згадки про Климента, Тертулліана, Августина тощо. Він впевнений в комунізмі раніх християн і в тому, що спільність відповідна не тільки розуму, але й одкровенню, завітам Христа. Таке злиття двох традицій – античної і ранньохристиянської є типовим майже для увсіх утопістів ХVI – ХVIII століття.

Розуміння соціальних передумов “Міста Сонця” відкриває нам шлях до розуміння його довготривалого впливу. Але воно також пояснює і межі впливу на Кампанеллу його літературних античних і ранньохристиянських вчителів. Кампанелла не просто ковтає те що йому дає літературна традиція, але й перетворює її матеріал у вілповідності з потребами свого часу і тих соціальних груп, інтереси яких він висловлює. Саме це дає йому можливість, відкинувши аристократичні риси вчення Платона, і “пристосуванство” батьків церви, побудувати утопічну схему ідеального суспільства.

5 червня 1638 року, в день, коли Кампанеллі виповнилося сімдесят років, народився спадкоємець французьрого престолу. Кампанеллі – астрологу і поету було замовлено гороскоп на народження царственного немовляти. У віршованій латинській “Еколозі на народження дофіна” Кампанелла дав волю своїм мріям про настання золотоо віку. “Народився великий герой і він возз’єднає всі народи в в єдиному християнстві і збудує храм миру” – проголошував він в останньому пориві пророчого натхнення. Образ майбутнього короля франції вже вкотре набуває знайомих рис правителя – філософа:

До основи вивчить він мистецтво війни й миру,

В таємниці небес і у все, що земля і вода виробляють,

Він проникне розумом глибоким і

Речей пізнає всю систему, всі зв’язки охопить,

Розкриваючи веління Долі…

Людовік ХIV не здійснив покладених на нього філософом надій. Він не створив царства божого на землі, не збудував Міста Сонця. Його самого придворні панегіристи називали “Король – Сонце”. Восторжествувала макіавелістська державна необхідність абсолютної монархії.

Політична програма Томмазо Кампанелли обернулася утопією.


Список використаної літератури :

1) Кампанелла Т. Місто Сонця. – К.,1988.

2) Рутенбург В. І. Кампанелла. – Ленінград,1956.

3) Львов С. Громадянин Міста Сонця. – М.,1979.

4) Гогфункель А. Х. Томмазо Кампанелла. – М.,1969

5) Штеклі А. Кампанелла. – М.,1966.

6) Штеклі А. Утопія і наука. – М.,1978.



[1] “Місто Сонця” Т. Кампанелла; с.148.

[2] с.140 там же.

[3] “Кампанелла” А. Штеклі., с.176.

[4] “Місто Сонця” Кампанелла., с.135.

[5] “Місто Сонця” Кампанелла., с. 142.

[6] Аістотель. “Політика” М.1911., с.58.