Смекни!
smekni.com

Шкідливий вплив паління на травну систему людини (стр. 2 из 2)

Тернівського ліцею

м. Кривого Рогу

Ямко Діани

Прибувши до Америки, Христофор Колумб серед найрізноманітніших подарунків отримав від місцевих жителів сухе листя рослини «петум». Вони курили його, згорнувши трубкою, яку називали «сигаро».

У грудні 1492 року корабель «Санта Марія» зазнав катастрофи. Людей і цінний вантаж вдалося врятувати, але на маленькому судні «Нінья», яке залишилося від експедиції, не можливо було розмістити два екіпажі. Тому вирішили частину людей залишити і повернутися за ними згодом. Христофор Колумб кораблем «Нінья» відправився до Європи. А матроси, що залишилися під орудою монаха Фра Пано, стали першими європейцями, які навчилися курити за прикладом місцевих жителів. Набожні іспанці вважали, що «пускати дим з ніздрів» може лише нечиста сила. Незважаючи на це, спокуса тютюном для них була сильнішою від будь-яких переконань.

Рослина, яка отримала назву від імені провінції Тобаго (острів Гаїті), почала свій похід країнами і континентами. Після другого походу Христофора Колумба (1493-1496 рр.) насіння тютюну завезли в Іспанію, звідти воно потрапило в сусідні європейські країни. Пізніше, в період великих відкриттів, морськими і сухопутними караванними шляхами його завели в різні куточки земної кулі.

Колумб та його супутники завезли тютюн в Європу як чудодійний лікарський (заспокійливий, такий, що знімає головний біль і втому).

На початку XVII ст. тютюн почали вирощувати Голландії, трохи пізніше – в Англії, потім – у Німеччині. В Росії тютюн набув широкого розповсюдження завдяки Петру I, який досить швидко зрозумів стратегічну цінність для державної казни цієї шкідливої звички.

За 20 років,, якщо викурювати до пачки сигарет щодня, курець викурить 292 тис. сигарет, які коштують понад 15 тис. гривень.

Ось декілька доказів того, що куріння шкодить здоров’ю:

· Курець шкодить не лише собі, а й навколишнім. Людина, яка провила в накуреному приміщенні понад годину, отруюється так само, як людина, що викурила 4 сигарети. Рідні й близькі не зі своєї вини стають «пасивними курцями».

· Німецькі вчені обстежили 656 жінок, що курять, понад 5 тис. тих, хто уникає куріння. З’ясувалося, що перші старіють майже у 10 разів швидше.

· Перший удар нікотин наносить мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять:

- Знижується обсяг пам’яті (на 5%);

- Знижується точність виконання математичних дій (на 5,5%);

- Знижується здатність до навчання (на 4,5%).

· Вагітні жінки, які курять, зазвичай народжують немовлят з меншою вагою і не лише.

Сумний факт: Щорічно в Україні тютюн стає причиною смерті понад 100 тисяч людей.

· Чим більше людина курить, тим більшим є ризик хвороби серця, раку, бронхіту, розладу кровообігу та виразок. Проте курці висловлюють думку, що тютюновий дим допомагає їм розслабитися або сконцентруватися. Деякі люди переконані, що куріння допомагає зменшити вагу.

· Викурюючи пачку сигарет за день, курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже одна викурена сигарета скорочує життя на 15-20 хвилин. То хіба ж це не самогубство?

Негативні наслідки куріння:

1. (протягом кількох хвилин після затягування): прискорення серцевих скорочень, підвищення кров’яного тиску, подразнення тканин гортані, потрапляння чадного газу у кров, подразнення очей.

2. (тривалі негативні наслідки): рак легенів, порожнини рота, шлунку, стравоходу й жовчного міхура.

3. (інші негативні наслідки): пошкодження слизової оболонки губ, язика, гортані, поява сильного кашлю, порушення нормального дихання.