Смекни!
smekni.com

Порівняння Чорного та Червоного морів (стр. 4 из 5)

Північна і південна частини моря відрізняються по видовому складу і кількості риб і їх лічінок. У північній частині моря на глибинах від 0 до 50 м в значній кількості мешкають лічінки морського окуня, бичків, в глибших шарах моря, від 50 до 150 м, -лічінки анчоусів, що світяться, вугрів. У південній частині моря загальне число личинок риб в 2-3 рази вище, ніж в північній. Тут багато пелагічних оселедців, з яких частіше зустрічаються сардіна, ставріда, морський карась. У прибережних водах і яскраво забарвлені риби-ліри або пескарки, індійський плоскоголов, які в північній частині не зустрічаються. По всій акваторії моря широко поширені пелагічні риби-мікрофіди, їх лічинки численні протягом всього року.

Виключно різноманітний світ коралові рифів. Серед коралових риб багато ендеміків. Проте багата іхтіофауна цих районів дуже уразлива і при промислі швидко вступає перелов. Всього в Червоному морі більше 400 видів риб, мешкають дельфіни, дюгони, акули, морські черепахи [3].

Флора і фауна Чорного моря. Рослинний світ моря включає 270 видів багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей (цистозира, филлофора, зостера, кладофора, ульва, энтероморфа і ін.). У складі фітопланктона Чорного моря не менше шестисот видів. Серед них динофлагелляти, панцирні жгутиконосці, різні диатомові водорослі.

Фауна Чорного моря помітно бідніше, ніж Червоного. У Чорному морі мешкає 2,5 тис. видів тварин (з них 500 видів одноклітинних, 160 видів хребтових риб і ссавців, 500 видів ракообразних, 200 видів молюсків, інше – безхребетні різних видів). Серед основних причин відносної бідності тваринного світу моря:

широкий діапазон солоності води

помірно холодна вода

наявність сірководня на великих глибинах.

У зв'язку з цим Чорне море підходить для проживання досить невибагливих видів, на всіх стадіях розвитку яких не потрібні великі глибини.

На дні Чорного моря мешкають мідії, устриці а також молюск-хижак рапан, занесений з кораблями з Далекого Сходу. У міжгір'ях прибережних скель і серед каменів живуть численні краби, є креветки, зустрічаються різні види медуз (найбільш поширені корнерот і аурелія) актинії,губки.

Серед риб, що водяться в Чорному морі: різні види бичків (бичок-головач, бичок-батіг, бичок-кругляк, бычок-мартовик, бичок-ротан), азовська хамса, чорноморська хамса (анчоус),акула-катран, камбала-глосса, кефаль п'яти видів, луфар,мерлуза (хек), барабуля (звичайна чорноморська ултанка), пікша, скумбрія, ставрида, чорноморсько-азовський оселедець, чорноморсько-азовська тюлька, морський коник і ін. Зустрічаються осетрові (білуга, севрюга, чорноморсько-азовський (російський) і атлантичний осетри).

Серед небезпечних риб Чорного моря є морской дракончик (найбільш небезпечна отруйні колючки спинного плавника та зябер ), чорноморська і помітна скорпени, скат-хвостокол (морський кіт) з отруйними шпильками на хвості.

З птахів поширені чайки,буревісники, баклани і ряд інших видів. Ссавці представлені в Чорному морі двома видами дельфінів (дельфіном-белобочкой і афаліной), азово-чорноморським звичайним морським поросям (нерідко званої азовським дельфіном), а також білобрюхим тюленем.

Деякі види тварин, що не мешкають в Чорному морі, часто заносяться в нього через протоки Босфор і Дарданелли течією або припливають самостійно [11].

Порівняльна таблиця Чорного та Червоного морів

Показник Червоне море Чорне море
Площа 460 тис. км² 422 тис. км²
Глибина 3039 м 2210 м
Середня температура січня 15,5° на півночі, 24° - на півдні в центральній частині моря близько 8 °С, біля східних берегів 6°С, у північно-західних — 3°С
Середня температура липня на півночі 27° і 32° - на півдні 22-24°С
Кількість опадів від 28 мм на півночі до 217 мм на півдні З заходу складає 300—500 мм в рік, на півдні — 750—800 мм, на сході – 1800-2500 мм.
Солоність 40-41‰ тому що не впадає жодна річка 18‰
Наближеність до океану сполучене з океаном віддалене від океану
Належність до басейну океану Індійський океан Атлантичний океан
Клімат тропічний субтропічний
Властивості води Наявність високих температур води на глибині 150 – 200м. наявність сірководню

Розділ III. Сучасний стан Червоного та Чорного морів

Узбережжя Чорного моря і басейн річок, що впадають в нього, є районами з високою антропогенною дією, щільно заселеними людиною ще з античних часів. Екологічний стан Чорного моря в цілому несприятливий.

Серед основних чинників, що порушують рівновагу в екологічній системі моря слід виділити:

Сильне забруднення впадаючих в морі річок, особливо стоками з полів, що містять мінеральні добрива, особливо нітрати та фосфати. Це спричиняє за собою евтрофікацію вод моря, а, як наслідок, бурхливе зростання фітопланктону («цвітіння» моря інтенсивний розвиток синьо-зелених водоростей), зменшення прозорості вод, загибель багатоклітинних водоростей;

Забруднення вод нафтою і нафтопродуктами (найзабрудненішими районами є західна частина моря, на яку доводиться найбільший об'єм танкерних перевезень, а також акваторії портів). Як наслідок, це приводить до загибелі морських тварин, що потрапили в нафтові плями, а також забрудненню атмосфери за рахунок випаровування нафти і нафтопродуктів з поверхні води;

Забруднення моря відходами людської життєдіяльності злив неочищених або недостатньо очищених стічних вод;

Масовий вилов риби;

Заборонене, але повсюдно використовуване донне тралення, що знищує донні біоценози;

Зміна складу, зменшення кількості особин і мутація водного світу під впливом антропогенних чинників (зокрема заміна корінних видів природного світу екзотичними, такими, що з'являються в результаті дії людини). Так, наприклад, за оцінками фахівців з Одеського відділення ЮГНИРО, тільки за одне десятиліття (з 1976 по 1987 рік) поголів'я чорноморської афаліни скоротилося з 56 тисяч до семи тисяч особин.

На думку фахівців екологічний стан Чорного моря за останнє десятиліття погіршав не дивлячись на зниження економічної активності у ряді причорноморських країн [14].

Тисячоліттями море і його узбережжя привертали мореплавців, мандрівників, любителів природи. В порівнянні з іншими відомими морськими районами вода в Чорному морі, менш солона, отчого купання тут приємніші, а гартуючі і лікувальні властивості її ті ж самі. Крім того, в морі відсутні приливи і відливи, немає хижаків і отруйних морських тварин, на побережжі переважають обширні піщані пляжі, прекрасні гірські і лісові прибережні ландшафти.

Природні, етнічні, культурно-історичні та інші особливості Чорноморья, порівняно високий ступінь розвитку курортно-туристської справи дають підставу сприймати побережжя моря як цілком особливу туристську зону.

За такими ознаками, як туристські ресурси, розвиток матеріально-технічної бази, число відвідинах, географічні, державні і адміністративні межі, чорноморську зону можна розділити на райони (мікрорайони), підрайони, мікрорайони і курорти. Доцільно виділити наступні туристични райони: болгарське Черноморье; румунське Черноморье; чотири райони в російських Черноморье: западночерноморский (Одессько-Ськадовській), кримський, северо-кавказский і південнокавказький; три райони в турецьких Черноморье: західний, центральний і східний. Ці райони знаходяться на різних стадіях туристського, освоєння - одні значно пішли вперед, в інших зроблені рішучі перші кроки, а в третіх тільки складені проекти розвитку. Відмічені тенденції, проте, показують, що могутній схід світового і європейського туризму [10].

Відносно Червоного моря джерелом забруднення виступають пластикові відходи. Є безліч свідоцтв про сміття, яке у відкриту скидають з катерів і поромів. Бедуїну складно зрозуміти, що викинутий їм пластик шкодить навколишньому їх середовищу. Поколіннями вони мали справу тільки з органікою, і така поведінка дотепер вважається нормою. Бедуїни до цього дня рибалять на території заповідників і виловлюють молюсків. У місцях інтенсивного дайвінгу корали пошкоджені підводниками.

Узбережжя Червоного моря є територією декількох держав. У північно-західній частині і на Синайском півострові до моря виходить Єгипет. Західний берег на протязі між 22 і 18° с. ш. належить Судану, а на ділянці від 18° до 12°40' с. ш.-Эфиопии. У вершині зат. Акаба невелика ділянка берега відноситься до Ізраїлю і Йорданії. Східний берег зат. Акаба і Червоного моря приблизно до 16°20' с. ш. належить Саудівській Аравії, а на решті частини східного побережжя моря розташована Йеменська Арабська республіка.

Населення всіх країн, прилеглих до Червоного моря, розміщено украй нерівномірно. Величезні простори усередині Аравійського півострова, Нубійської пустелі, Ефіопського нагір'я, що протягнулися уподовж моря, мають дуже рідкісне постійне населення. На порівняно малонаселеному побережжі виділяються окремі економічні ареали, пов'язані в основному з діяльністю морських портів. Інші галузі морського господарства поки розвинені слабо. Проте в економіці прибережних країн, що розвиваються, роль Червоного моря зростає, і є реальні передумови для її розширення і поглиблення.

Серед сучасних напрямів використання берегів Червоного моря всього більшого значення набуває їх рекреаційне використання (наприклад в Йорданії курорт Акаба з прекрасними кораловими рифами). Тисячі людей в різних країнах світу відпочивають на цьому морі. У багатьох країнах рекреаційні ресурси берегової зони відмежовані. Це відноситься в першу чергу до країн, розташованих в приполярних районах. Число жителів таких країн, що потребують відпочинку і лікування біля берегів теплих морів, набагато перевершує можливості узбережжя в національних межах. Це спонукає до широкого розвитку іноземного туризму, до міжнародного "розділення" індустрії відпочинку.