Смекни!
smekni.com

Економічне положення Малайзії (стр. 4 из 4)

Щодо невеликого числа великих капіталістичних плантаційних господарств у Малайзії протистоїть велика маса господарств дрібнотоварного сектора. Всі останні малазійська статистика називає дрібними господарствами. Дійсно, переважна маса їх такими і є. За даними сільськогосподарського перепису 1960 р. (більш пізні відомості, тому питання відсутні), в Малайї 90% дрібних господарств, врахованих переписом, мали земельні наділи не більше 4 га, в тому числі 45% цих господарств володіли кожне не більше 1,2 га . Фактично ж частка дрібних господарств була ще вищою, оскільки перепис не враховувала дрібні господарства з наділом менше 0,1 га, скваттерскіе господарства (не мали законних прав на землю) і господарства орендарів. Слід зазначити, що 4 га - це той мінімальний розмір землеволодіння, який, як вважають, необхідний для ведення рентабельного виробництва і задоволення насущних життєвих потреб сім'ї його власника. У той же час офіційна малазійська статистика в число дрібних включає деяке число господарств, які раніше виділялися в самостійну категорію так званих середніх господарств.

Ці господарства мають земельну площу від 10 до 40 га, а в деяких випадках і більше, коли земельні володіння складаються з декількох ділянок менше 40 га, записаних за різними членами родини. Такі господарства, зайняті в основному виробництвом каучуку, не можна по суті вважати тільки дрібними, але й селянськими господарствами. Переважна більшість їх в Півострівній Малайзії належить поміщикам-абсентеїстів, міської буржуазії та чиновництва, а також сільським торговцям і лихварів. В деякій частині цих господарств (головним чином площею 10 - 20 га) ще використовується праця членів їх власників, В інших же власники та члени їх сім'ї практично не беруть участь у сільськогосподарському виробництві, а використовують для цієї мети найманих робітників.

Ці колишні середні господарства за характером і організації виробництва наближаються до дрібних плантаціям, хоча відрізняються від останніх тим, що найчастіше тут оплачують працю найманих робітників натурою і немає чітко вираженого виробничого розподілу праці всередині господарств.

2.4 Середні приватні господарства

На середні господарства доводиться зовсім незначний відсоток дрібних господарств (у 1960 р. в Малайї - тільки 1), але вони займають чималу земельну площу (у 1960 р. - 10%) і дають істотну частку товарної продукції.

Деякі дослідники вважають, що до середніх (тобто неселянські) господарствам слід відносити господарства навіть із земельною площею понад 15 акрів (6 га). Зокрема, П. Т. Бауер, у минулому обстежив каучукове господарство Малайї та Британської Борнео, писав, що «володіння земельною власністю понад 15 акрів або кількома дрібними господарствами загальною площею більше 15 акрів зазвичай ставить їх власників над класом селянства».

Але і серед господарств із земельною площею менше 6 га далеко не всі за своїм характером є селянськими. Більшість же їх зайнято в основному виробництвом продукції для ринку, а виробництво для внутрішніх потреб в багатьох дрібних господарствах або невелика, або зовсім відсутній. Останні з різним ступенем умовності можуть бути віднесені до фермерським господарствам, який визначається як господарства, що носять підприємницький характер, що ведуться в розрахунку на ринок і отримання прибутку.