Смекни!
smekni.com

Природні умови та ресурси Омської області (стр. 2 из 3)

Таким чином, клімат Омської області відрізняється великою різноманітністю. Можна знайти як позитивні риси, так і негативні. До числа недоліків клімату відносяться тривала сувора зима, літні посухи, пізній повернення холодів і раннє настання заморозків. До позитивних сторін можна віднести велика кількість сонячного світла, підвищена кількість тепла в літній період. Суми позитивних температур становлять 2100 - 2500°. Також сухий сибірський клімат сприятливо сприймається людським організмом.

3. Корисні копалини

Особливості геологічної будови території Омської області зумовили формування корисних копалин лише осадового походження. Серед них переважають нерудні корисні копалини - глини, суглинки, піски, вапняна і хімічну сировину, і горючі копалини; з рудних зустрічаються тільки залізні руди. В особливу групу корисних копалин необхідно віднести підземні термальні води. Найбільше господарське значення з нерудних корисних копалин області має мінеральна сировина будівельних матеріалів - глини, суглинки, піски.

Глинистих порід у області зустрічаються повсюдно. За якістю глини поділяють на цегляні, керамзитові, бентонітові та ін. Цегляні глини і суглинки - легко плавкі, придатні для виробництва цегли, поширені широко. В області розвідано понад 126 родовищ цегельних глин і суглинків, загальні запаси яких становлять 83 млн. куб. м. Цегельний сировиною найчастіше є верхні четвертинні покривні суглинки, що залягають майже суцільним чохлом на межиріччях і на високих надзаплавних терасах річок. Товщина пластів досягає від 1 до 12 м. Широке поширення цегельної сировини дозволяє налагодити виробництво цегли в усіх районах області.

Керамзитові глини використовуються для одержання легкого, пористого гравійного матеріалу, за будовою нагадує вулканічну породу - пемзу. Керамзит відрізняється високими звуковими теплоізоляційними властивостями і довговічністю. Керамзитовий гравій є хорошим заповнювачем для бетону. Конструкції з керамзиту й бетону міцніше, легше і морозостійкість бетонних. Вони широко застосовуються в будівництві будинків і споруд. В якості сировини для керамзиту використовують високо пластичні неогенові глини, але до них потрібні добавки; а також пухкі, грудчастій будови четвертинні суглинки надзаплавних терас Іртиша і Омі.

ПІСКИ. Для господарства області найбільший інтерес представляють будівельні піски. Вони приурочені до перших надзаплавних терасах р. Іртиша і його приток. Кращі будівельні піски зустрічаються в руслах річок. Численні острови, мілини і берегові вали складені тонкозернистим до крупнозернистих річковими пісками, які можна використовувати в будівельній справі. Відомо більше 50 родовищ руслових пісків - Омський, Захламінське, Карташівське, Іртишських, Новотроїцьке, Черлакське та ін. Видобуток піску з русла р. Іртиша може негативно проявитися на гідрологічному режимі Іртиша. Скляні піски зустрічаються неподалік від с. Муромцева на правобережжі р. Тари. Ці піски дрібнозернисті, жовтого, бурувато-сірого кольору, сильно озалізнені і містять велику кількість домішки глинистих частинок, що знижує їх якість. В даний час їх не використовують, а в XIX ст. на базі Муромцевських пісків працювало 2 кустарних заводу.

Вапняна сировина. У зв'язку з особливостями геологічної будови території в Омській області немає чистих вапняків, необхідних для отримання вапна та цементу. Як вапнякового сировини можна назвати вапняно-мергелясті конкреції і болотні мергелі. Форма і розміри конкрецій дуже різноманітні (округлі, витягнуті, неправильної форми, від сантиметрів до десятків сантиметрів у діаметрі). Зовнішня поверхня конкрецій нерівна, горбкувата, від світло-сірого до темного кольору. Конкреції часто спостерігаються серед глин в берегових розрізах річок Іртиша і Омі. Вимиті, що випали з відслонень конкреції, утворюють скупчення вздовж русел річок, наприклад, Калачічінське, Сиропятське та ін. скупчення. У складі конкрецій міститься до 46% окису кальцію. в розмеленому вигляді їх можна використовувати для вапнування полів і у виробництві цементу.

Хімічна сировина. Представлено мінеральними солями, родовища яких пов'язані з озерами південних районів області. Наприклад, в озері Ебейти знаходиться велика кількість глауберової солі, хлористого натрію і магнію. У літню пору кількість солей у воді досягає 270 грамів на літр. На дні озера - шари випали в осад солей потужністю понад 1 метр. Загальні запаси глауберової солі, що містяться у воді і осаді, визначаються в 35 млн. тонн і близько 10 млн. тонн розчиненого хлористого натрію і магнію. Крім того, у воді оз. Ебейти містяться бром та інші цінні елементи, а на дні озера є поклади лікувальних грязей, 8250 тонн на кожен гектар озерного дна. Озеро Ебейти детально вивчено, але його мінеральні багатства поки що не використовуються. Хоча з озера можна б добувати глауберову сіль, хлористий натрій (кухонна сіль) і сірчанокислий магній для хімічної промисловості, а бром і бруду - використовувати в медицині. Місцеве населення використовує грязі для лікування.

У ряді озер зустрічаються сапропелю (грецьке "сапрос" - гнилий, "Пелес" - мул) - озерні мули. Це темна, оливково-бура драглиста, жирна на дотик маса. Сапропелі накопичуються на дні озер і глинистих частинок, принесених з навколишнього суші. Вони дуже багаті органічними речовинами, містять окисли Ca, Fe і Mg, а також каротин і біостимулятори. Сапропель є корисною копалиною. Його можна використовувати як паливо, як хімічна сировина для виробництва горючих матеріалів, дьогтю, добрив і медикаментів. У медицині сапропелі застосовують як лікувальні грязі, в тваринництві - це мінеральна підгодівля тварин. У нашій області ряд колгоспів північних районів додають сапропель в корм тваринам і отримують хороші результати.

Горючих корисних копалин (енергетична сировина). Великі торф'яні поклади знаходяться на півночі - в Тарскові, Знам'янському, Теврізькому, Усть-Ишимському районах, а також центральної частини області - Большереченської, Тюкалинської, Крутинської. Крім торфу в області зустрічається буре вугілля - лігніт. Більша частина вугілля перебуває в північних районах. Розвідані родовища Муромцевське, Лисинське, Мисовське, Петровське, Єкатерининське, Калачинське, Круп'янське. Буре вугілля залягають у вигляді лінз і пластів, протяжність яких рідко досягає 10 км, потужність - від 0,3 до 5 м. Глибина залягання вугілля на півночі від 5 до 30 м. Місцями вугілля виходить на денну поверхню, наприклад, по берегах річок Уй, Тара, Абросімовка. На південь глибина залягання наростає до 300 метрів. Зразкові запаси бурого вугілля Омської вугленосної території складають кілька млн. тонн. Пробурено кілька десятків нафто пошукових свердловин. Перспективними на нафту вважаються північні землі Омської області. Відкрито невеликі родовища нафти в Теврізькому районі (Тайтимське, Прірахтовське), Тарскові (Ягил-Яхске), в Седельніковському (Баклянське).

ПІДЗЕМНІ ВОДИ. За кількістю містяться в них розчинених солей поділяють на прісні - до 1 г / л, солоні - більше 1 г / л до 35 г / л і розсоли-понад 35 г / л. в мезозойських відкладах укладені великі запаси гарячих напірних (само виливних) вод. Їх мінералізація змінюється то 1 г / л до 16-17 г / л. Підземні води знаходять широке застосування в народному господарстві. Їх використовують для водопостачання населення, водопою худоби, промисловості, для зрошення і в медицині. Гарячі мінералізовані води мають лікувальні властивості.

На базі цих вод працюють водолікарні і налагоджено випуск омської мінеральної води. У південно-східних і центральних районах області мезозойські води використовуються для водопостачання, ряд підприємств в Омську гарячі підземні води застосовує у виробництві, наприклад, на суконній фабриці та ін. Отже, в Омській області є корисні копалини лише осадового походження.

корисна копалина природний ресурс

4. Природні зони

Омська область розташовується в межах трьох природних зон: лісової, лісостепової і степової Більша частина - 51,1% її території зайнята лісо степами. Північна частина Омської області, що входить в лісову зону, за даними фізико-географічного районування є лісо болотної і захоплює не тільки лісову, а й частину лісостепової зони.

ЛІСОВА ЗОНА. У межах Чернігівської області лісова зона займає північні адміністративні райони: Усть-Ішимський, Теврізькій, Знаменський, Тарський, Седельніковській, Большеуковській, північні частини Колосовського і Муромцевського районів. Ця зона має помірно холодний клімат з достатнім зволоженням (коефіцієнт зволоження К = 1,2). Для неї характерні прохолодне літо з середньою температурою січня - 19,9°. Окремі температурні мінімуми - 40° і нижче бувають з листопада по березень, тобто в період стійкого снігового покриву, потужність якого досягає 50-60 см. Абсолютний температурний мінімум - 49,7°, а абсолютний максимум +34°. Ґрунти промерзають на 80-100 см. Вегетаційний період триває в середньому 150 днів. Сума активних температур складає 1650-1850°. Кількість опадів близько 450 мм. Вони випадають в основному влітку, причому максимум опадів припадає на липень, що цілком забезпечує нормальний ріст деревної рослинності. Опади випадають переважно у вигляді затяжних дощів тривалістю 2-3 дні. Гідрографічна мережа зони досить густа. Вона представлена Іртиш і його численними притоками: Велика Бича, Туй (Великі тугри, Міс), Шиш (Імшагал), Уй (Велика Бобрівка) та інші. Водний режим річок залежить від потужності снігового покриву, швидкості його танення і у меншій мірі - від випадаючих влітку опадів. Крім того, влітку живлення рік йде за рахунок вод, що надходять з болотних масивів. У заплавах річок багато озер старого типу. Рослинність представлена хвойними лісами з домішкою дрібно листових порід - берези, осики і вільхи. У лісовій зоні Омської області ялиново-ялицево-кедрові ліси сильно винищені. В даний час вони зустрічаються розрізненими вузькими смугами по річкових долинах. Переважають березові ліси. Незважаючи на вторинний характер лісу, з'являються молоді їли, кедри, ялиці. Це вказує на те, що йде процес відновлення корінного типу лісів, які складаються з темнохвойних порід.