Смекни!
smekni.com

Становлення ринку електронних угод (стр. 2 из 3)

Сьогодні багато українських бірж почали використовувати у своїй діяльності Internet. На цих біржах продаються і купуються не тільки товари, але і валюта, нерухомість, промислові об'єкти. Поступовопереходить до комерціалізації і ринок праці, що дотепер лише називався таким. При цьому, якщо в нас у сфері торгівлі практично дотепер безроздільно панують стихійні процеси, тоді у країнах ринкової економіки усе виглядає цілком інакше. У відповідності з специфікою спеціалізації бірж у всьому світі їх прийнято поділяти на товарні, товарно-сировинні, а також фондові і валютно-фінансові. Більшість світових товарних ринків вже давно мають свої біржові центри, де фактично постійно визначається кон'юнктура профільного ринку і відкіля “диктується“ рівень світових цін. Так. центром світової торгівлі зерном вважається Чикагська торгова біржа СВОТ (www.chot.cow), рівень світових цін на нафту формується на Міжнародній нафтовій біржі в Лондоні IPE (www.ipe.uk.com), а Лондонська міжнародна біржа фінансових ф`ючерсів LIFFE (www.liffe.com), незважаючи на свою назву, є світовим центром торгівлі цукром. Практично всі головні світові біржі мають власні Web-сторінки, які буквально переповнюються від розміщеної на них біржової інформації. Що ж стосується України, то на сьогодні кількість офіційно зареєстрованих бірж у нашій державі перевищує дві сотні (www.rql.kiev.ua / ukr_exchanges /). В українському інформаційному просторі існує не більше двох десятків біржових Web-сторінок таблиця 5 (додаток). Проведення електронних торгів залишається лише перспективою. Що ж стосується результатів безпосередньо біржових торгів, то оперативний доступ до них можна одержати тільки за додаткову плату. Проте результати біржових торгів на українських товарних біржах, так само, як і багато іншої дуже корисної інформації, доступні у вільному режимі на Web-сторінці Національної асоціації бірж України (НАБУ) (www.nabu.com.ua). Крім того в Україні деякі біржові Web-сторінки змушені займатися тим, чим у більшості закордонних країн займаються маркетингові агентства. Наприклад, за додаткову плату на Web-вузлі можна підписатися на одержання свіжої інформації про ціни з головних-товарних бірж світу. Більше того, адміністрація деяких Web-сторінок організує в себе навіть дошку безкоштовних оголошень про купівлю - продаж продукції. Все це робиться для того, щоб залучити більшу кількість користувачів.

Інтегровані ринкові послуги, загальний підхід.

Спеціалісти прогнозують у недалекому майбутньому створення на основі розгалуженої інформаційної інфраструктури інтегрованих ринкових послуг (IntegratedMarketServices), які сприятимуть удосконаленню структури взаємовідносин в усіх галузях економіки (наприклад, ліквідація проміжних ланок).

До недавнього часу більшість посередників виконували одну з трьох функцій, зокрема:

· надання інформації (наприклад в площинах: покупці - продавці, товари - послуги, канали маркетингу);

· маркетинг (вивчення проблем розробки та виробництва, юридичне забезпечення);

· виконання замовлень (обробка замовлень, проведення розрахунків та інших фінансових операцій, доставка замовлень).

На сьогодні всі ці послуги можуть охопити “інтегровані посередники”. В залежності від обставин, доступ до інтегрованих ринкових послуг може відбуватися через використання персонального комп’ютера, терміналу чи звичайних засобів двостороннього зв’язку, що в останній час швидко інтелектуалізуються. Результати широкого вивчення ринку виявили і чітко визначили чотири групи властивостей, якими повинні володіти сучасні інтегровані інформаційні ринкові послуги незалежно від виду чи розміщення пристроїв та доступу до них.

1. Система надання послуг повинна забезпечувати високу, близьку до ідеальної якість обміну текстовими, графічними та звуковими видами інформації та їх інтеграцію. Можливості широкого застосування передачі комп’ютеризованих текстів і графіки (наприклад, системи ASCII, відеотекс, телекс, які використовуються для підтримки банківських операцій і електронної пошти) не задовольняють вимогам інших потенційно прибуткових видів послуг. Для більшості замовників послуг, а також користувачів, які потребують різносторонньої інформації (наприклад, про товари для покупок), вирішальною умовою стає наявність високоякісного озвученого нерухомого або рухомого зображення. В цьому напрямку проводиться вдосконалення методів передачі статичних і динамічних зображень, звуку, мови і даних. В результаті з’являється нове покоління інтегрованих програмних засобів і послуг, орієнтоване на використання гіпертекстів та можливостей мультимедіа. Для спрощення роботи користувачів системне програмне забезпечення роботи каналів зв’язку та прикладні програми синтезуються у взаємодіючі інформаційні послуги. За рахунок використання технології штучного інтелекту ці послуги можуть забезпечити користувача інформаційним продуктом таким чином, що форма і час його доставки визначалися саме користувачем.

2. Спектр пропонованих послуг повинен бути широким та різноманітним., як мінімум, він повинен включати такі послуги, як закупки, банківські операції, електронну пошту, а також підтримання дійового ділового зв’язку з постачальниками, крупними замовниками та партнерами. Більшість цих послуг базуватиметься на існуючій інформаційній інфраструктурі, яка в свою чергу стимулює розвиток нових продуктивніших видів зв’язку. Буде продовжуватися і розвиватися інтеграція систем телекомунікацій, офісної автоматики та відео технологій. Можна прогнозувати появу радикально нових напрямків, цілком нових сфер і видів послуг.

3. Послуги і маркетинг на основі інформаційних технологій повинні інтегруватися в об’єднану, здатну до взаємодії систему, просту з таких поглядів:

· технології доступу до неї (користувач повинен освоїти правила роботи всього за один сеанс);

· маркетингу (прозоре призначення цін і стимулювання);

· обміну інформацією між окремими сферами послуг (наприклад, інформація про покупки буде поступати безпосередньо на рахунок покупця).

4. В доповнення до вказаних аспектів інтеграції повинні бути приведені у відповідність механізми доступу до інформаційних систем, а також механізми призначення цін за надання послуг. Соціально-економічна значимість інформації сприяє поширенню сфери інтегрованих ринкових послуг на ранніх стадіях створення. Користування прикладним забезпеченням повинно стати швидше задоволенням, аніж роботою. Інтерактивна форма реклами повинна бути не тільки економічно вигідною, але такою, що інтелектуально розвиває користувача. Кабельне телебачення, звукові та відео системи можуть стати діловими елементами інтегрованих ринкових послуг при під’єднанні до них інтерактивних пристроїв управління

Практичне використання інформаційних інтегрованих послуг в будь-якій організації насамперед вимагає проведення наступних заходів:

· забезпечення комутації всіх видів мереж передачі інформації (наприклад, проведення комутації для телефонного зв’язку, мережі передачі даних та відеозображення);

· досягнення на основі запровадження єдиних стандартів здатності до взаємодії, як внутрішніх, так і зовнішніх систем при одночасній організації централізованого управління мережною системою сигналізації, експлуатації, обслуговування і адміністративної діяльності.

Принципи функціонування ринку електронних угод.

Ринок електронних угод (операцій) зможе охопити системи банківських і міжбанківських операцій, електронних торгів, системи резервування квитків і місць у готелях, замовлення товарів, послуг та інше. Поки що на території України відчуваються лише перші зрушення в цій сфері. В основі сервісу, що дозволяє купувати і продавати товар через комп’ютерну мережу, лежить технологія електронної комерції. Це поняття включає в себе набір варіантів дій, як продавців, так і покупців. Головне, що відрізняє види технологій електронної комерції - це спосіб оплати. Якими б різноманітними не здавалися існуючі системи комерції, всіх їх можна поділити на дві групи, які можна назвати: “спочатку гроші - потім товар” і “тут і зараз”.

До першої категорії “спочатку гроші - потім товар” відносяться електронні магазини, які дозволяють покупцю робити замовлення. В цьому випадку угода здійснюється пізніше, а під час ”відвідування” через мережу такого віртуального магазину покупець ознайомлюється з пропонованими товарами, відкладає те, що йому сподобалось у “віртуальний кошик” і в результаті отримує рахунок-фактуру (або ж якийсь інший документ) з нарахованою загальною сумою, розрахованими податками, печаткою і підписом. Цей документ може бути основою для проведення оплати.

До другої категорії “тут і зараз” відносяться системи “продавець - банк - покупець”. Головною подією цієї системи комерції є момент натиску кнопки клієнтом. Саме тоді здійснюється угода, в результаті якої гроші переходять від покупця до продавця, або вірніше - блокуються на рахунку клієнта, а товар починає рухатися в зворотному напрямку. Як платіжний інструмент в таких системах можуть використовуватися міжнародні пластикові карти. Такий проект реалізовується в Україні. Це пілотний проект - Система Інтернет Комерції (СІК), що розроблена Міжнародним центром інформаційних технологій INT при підтримці Національного банку України та добровільній участі деяких комерційних банків. Участь у системі платежів відкрита для використання будь-якого платіжного документу (наприклад, пластикової картки). Для кожного товару в СІК зберігається його зображення, основні характеристики. Покупцю надається доступ до цієї інформації в режимі реального часу. Наприклад, пропонується вся необхідна інформація про якість тканини, кольори та моделі. Покупець самостійно формує список замовлених товарів, який можна переглядати і змінювати. Після завершення сеансу покупець отримує оформлений рахунок-фактуру. Для підтримання безпеки проведення угод передбачені електронні системи захисту інформації і аудентифікації учасників угод. Зазначимо, що в Internet вже давно налагоджено сервіс-бронювання квитків, готельних номерів, замовлень перекладачів, служби охорони і т. п.