Смекни!
smekni.com

Представництво і довіреність як спосіб здійснення суб’єктивного права і виконання юридичного обов’язку (стр. 6 из 6)

Законом може бути встановлено право особи видавати безвідкличні довіреності на певний час (ст. 249 ЦК).

Згідно із ст. 250 ЦК представник має право відмовитися від вчинення дій, які були визначені довіреністю.

Представник зобов’язаний негайно повідомити особу, яку він представляє, про відмову від вчинення дій, які були визначені довіреністю.

Представник не може відмовитися від вчинення дій, які були визначені довіреністю, якщо ці дії були невідкладними або такими, що спрямовані на запобігання завданню збитків особі, яку він представляє, чи іншим особам.

Представник відповідає перед особою, яка видала довіреність, за завдані їй збитки у разі недодержання ним вимог, встановлених частинами другою та третьою ст. 250.

Висновок Потреба в представництві виникає тоді, коли особа, яку представляють в силу закону (наприклад, через відсутність дієздатності) або конкретних життєвих обставин (наприклад через хворобу, відрядження, зайнятості) неможе особисто здійснювати свої права і обов'язки, але часто до послуг представників звертаються заради того, щоб скористатися спеціальними знаннями і досвідом представника, заощадити час і засоби і т.п. Тому представництво є таким затребуваним у повсякденному житті. Щоб не виникало ніяких суперечок Цивільний кодекс України має Главу 17 в якій визначені поняття представництва та підстав його виникнення, розуміння сутності довіреності, наслідків діяльності в інтересах іншої особи без повноваження та з перевищенням повноважень тощо.

Важливими є ознаки представництва: цивільні права та обов’язки належать одній особі, а здійснюються безпосередньо іншою; представник вчиняє певні юридичні дії (вчинення виключно фактичних (не юридичних) дій представництвом не охоплюється); представник діє не від свого імені, а від імені іншої особи; представник діє виключно в межах наданих йому повноважень; правові наслідки настають не для представника, а для особи, яку він представляє. Якщо укладена представником угода спричинила для контрагента збитки, то зобов’язаною стороною буде не представник, а та особа, яка надала йому повноваження для вчинення цієї угоди.

Представництво і довіреність розширюють і полегшують можливості придбання і реалізації суб’єктивних прав і обов’язків, а для недієздатних громадян є основним засобом участі в правових відносинах. Таким чином, представництво виступає як одна з важливих гарантій реальності здійснення цивільних прав і виконання обов'язків суб'єктами права і в умовах розширення кількості учасників економічних відносин, посилення їхньої автономії виступає як ефективний засіб здійснення розвитку та пожвавлення цивільного обігу.

Отже, метою представництва є здійснення представником угод та інших юридичних дій в інтересах та за рахунок особи, яку він представляє. Угоди які здійснюються представником, є його власними, самостійними вольовими діями, які створюють, змінюють або припиняють цивільні права і обов’язки у іншої особи-особи, яку представляють.

Список використаних джерел

1. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу за ред. Дзери,2008

2. Цивільне право України: В 2-х томах. Том 1: Підручник / За ред. д-ра юрид. наук, проф. Є.О. Харитонова, канд. юрид. наук Н.Ю. Голубєвої. - X.: ТОВ "Одіссей", 2008. - 832 с.

3. Правознавство:Підручник/За ред. О. Дзери.-10-е вид.,перероб.і допов. - К.:Юрінком Інтер,2007.-848с.

4. Представництво / Л.М. Горбунова, С.В. Богачов, Г.В.Красій,М-во юстиції України. - К.(ТОВПоліграф-Експрес),2006. – 46с.

5. Цивільне право України. Академічний курс: Підруч.: У двох томах / За заг. ред. Я.М.Шевченко. – Вид.2-ге, доп. і перероб. – Т. 1. Загальна частина. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006.

6. Тацій В.Я., Битяк Ю.П., Грошевой Ю.М. Конституція України Науково-практичний коментар. - X. - К., 2005.

7. Цивільне право: Підручник для студ. юрид. вузів і фак. / О.А. Підопригора, Д.В. Боброва, А.С. Довгерт та ін.; О.В. Дзера (наук. ред.). – К.: Вентурі, 2005. – Ч. 1.

8. Цивільне право України.М.І. Панченко : Навч посіб.-К.:Знання, 2005.-583с.

9. Цвільне право України. Р.О.Стефанчук-Київ.,Прецендент, 2005.

10. Правознавство: Підручник / Авт. кол: Демський С.Е., Ковальський В.С., Колодій А.М.та інші,За ред.. В.В.Копєйчикова-7-е вид.,стер-К.:Юрінком Інтер,2003–736с.

11. Цивільний кодекс України: Коментар / За заг. ред. Є.О. Харитонова, О.М. Лапітенко. - Х.: Одісей, 2003. - 856 с.

12. Підприємницьке право України: Підручник для вищ. закл. освіти МВС України / О.М. Бандурка, О.П. Гетьманець, Д.В. Задихайло та ін.; Р.Б. Шишка (ред.); Університет внутр. Справ. – Х. Еспада, 2000.

13. Зобов’язальне право: Теорія і практика: Навч. посібник / О.В. Дзера (ред.); Київський національний ун-т ім. Т. Шевченка. – К.: Юрінком Інтер, 2000.

14. Карлін М.І. Правові основи підприємництва: Навч. посіб. / Волинський ін-т економіки та менеджменту. – К.: Наук. Думка, 2000.

15. Цивільне право України: Підручник. У 2 кн. / О.В. Дзера, Н.С. Кузнєцова (ред.); Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К.: Юрінком Інтер, 2000. – Кн. 1. – К., 2000.

16. Невзгодина Е.Л. Представительство по советскому гражданскому праву. – Томск, 1980.

17. Закон України “Про об’єднання громадян” від 16 червня 1992 р. // ВВР. – 1992. - № 34. – Ст. 504. із змінами від 19.03.2009, ВВР, 2009, N 32-33, ст.485

18. Закон України “Про товарну біржу” від 10 грудня 1991 р. // ВВР. – 1992. - № 10. – Ст. 140.

19. Цивільний кодекс України. Затверджений Верховною Радою УРСР 18 липня 1963 року. – К., 1998.

20. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року. // Голос України. – 12 березня 2003 р. – №45-46.

21. Закон України «про Нотаріат».

22. Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»від 03.03.2004 р.

Додаток

Зразок довіреності (генеральної)на право управління і розпорядження особистим майном

Довіреність

Місто Київ, двадцять шостого травня дві тисячі дев’ятого року.

Я, Трошин Григорій Омелянович, мешкаю в м.Києві, вул. Потехіна, буд. 92, кв. 117, даною довіреністю уповноважую громадянина Шевчука Валерія Васильовича, який мешкає в м.Києві, вул. Східна, буд. 17, кв. 34, управляти і розпоряджатися всім моїм майном, з чого б воно не складалось і де б воно не знаходилось, а в зв’язку з цим укладати всі дозволені законом угоди, а саме: купувати, продавати, дарувати, приймати подароване майно, обмінювати будови та інше майно, визначати в усіх випадках строки та інші умови на свій розсуд; провадити розрахунки по укладених угодах; приймати спадщину і відмовлятись від неї; отримувати належні мені майно, гроші, цінні папери, а також документи від усіх осіб, установ, організацій, підприємств, у тому числі з Державного та інших банків, пошти, телеграфу за всіх підстав; розпоряджатись рахунками в банках; отримувати поштову, телеграфну, коштовну та іншого роду кореспонденцію і посилки; вести від мого імені справи в усіх державних установах, кооперативних, громадських, приватних організаціях, цивільні і кримінальні справи в усіх судових установах з усіма правами, якими наділений законом позивач, відповідач, треті особи і потерпілий, в тому числі з правом закінчення справи мировою угодою, визнання чи відмови повністю або частково позовних вимог, зміни предмета позову, оскарження рішення суду, одержання виконавчого листа з правом одержання майна і грошей. Повноваження за даною довіреністю не можуть бути передані іншим особам.

Довіреність видана строком Підпис (Трошин Г.О.)на три роки.

26 травня 2009 р. дана довіреність посвідчена мною, Мироновим П.Т, державним нотаріусом 3-ї Київської державної нотаріальної контори. Довіреність підписана громадянином Трошиним Григорієм Омеляновичем в моїй присутності. Особистість його встановлено, дієздатність перевірено.

Зареєстровано у реєстрі за №...

Стягнуто держаного мита в сумі (грн.)...

Державний нотаріус Підпис (Миронов П.Т.)

Зразок довіреності (генеральної)на право представляти інтереси підприємства

(На бланку підприємства) 17 лютого 2009 p.

Довіреність

Цією довіреністю Київський електромеханічний завод (КЕМЗ) в особі директора заводу Захарченка Петра Павловича, який діє на підставі пункту 16 Статуту заводу, доручає юридичному консультантові заводу Марченку Павлу Івановичу представляти інтереси заводу у всіх установах і організаціях, вчиняти всі необхідні дії в інтересах заводу, бути представником в суді і арбітражі, користуватися всіма наданими позивачу, відповідачу і третій особі правами, у тому числі закінчувати справи мировою угодою.

Довіреність дійсна по тридцять перше грудня дві тисячі дев’ятого року.

Директор заводу Підпис (Захарченко П.П.)

печатка

Зразок довіреності (спеціальної) на користування автомобілем

Довіреність

Місто Київ, десятого квітня дві тисячі дев’ятого року.

Я, Корнієнко Василь Сергійович, мешкаю у місті Києві по вул. Зарічній, 5, кв. 10, цією довіреністю уповноважую громадянина Павлова Івана Петровича, який мешкає в м. Василькові Київської обл., по вул. Миру, 6, кв.7, користуватися належним мені на підставі свідоцтва про реєстрацію, виданого міжрайонним реєстраційним екзаменаційним відділом № 6 м. Києва 10 травня 2005 p. серії КІС № 017879, автомобілем марки ВАЗ 21099. двигун № 2966435, кузов № 0857695, реєстраційний №A 2465 КІ, який перебуває на обліку в МРЕВ № 6 м. Києва, стежити за технічним станом автомобіля, бути моїм представником у ДАІ, розписуватися за мене і вчиняти всі дії, пов’язані з виконанням цього доручення.

Довіреність видана строком на один рік.

Підпис (Корнієнко B.C.)

Десятого квітня 2009 p. ця довіреність посвідчена мною, Карповим С.М, державним нотаріусом 2-І державної нотаріальної контори м. Kиєва.

Довіреність підписана Корнієнком Василем Сергійовичем у моїй присутності Особистість довірителя встановлена, дієздатність його перевірена.

Зареєстровано у реєстрі за № …

Стягнуто державного мита в сумі (грн.)...

Державний нотаріус Підпис (Карпов С.М.)