Смекни!
smekni.com

Трагедія Аральського моря як приклад недбалого користування природними ресурсами (стр. 3 из 5)

Ця думка є одним з найпоширеніших серед причин всихання Аралу. Президент Узбекистану І. Карімов, у своїй книзі «Узбекистан на порозі ХХІ століття: загрози безпеки, умови та гарантії прогресу», пише: «... найгострішої екологічною проблемою, можна сказати національним лихом, стала проблема зникнення Аральського моря. Проблема Аральського моря корінням сягає в далеке минуле. Але загрозливі масштаби прийняла в останні десятиліття. Інтенсивне будівництво зрошувальних систем по всій території Центральної Азії разом з тим, що дало воду багатьом населеним пунктам та промисловим підприємствам, стало причиною і глобальної катастрофи - загибелі Аралу. Ще не так давно звучали переможні фанфари з нагоди відвойованих у пустель і степів нових политих водою земель, забуваючи при цьому, що ця вода відібрано від Аралу, "знекровила" його. Сьогодні Приаралля - зона екологічного лиха.

·Підняття суші в районі Аралу.

Причиною висихання Аральського моря стало не тільки відведення річкових вод на зрошення бавовняних плантацій, а й підняття суші в районі Аралу, в якому люди, природно, не винні. Проте це не знімає з людини відповідальності за його багатосторонню природо руйнівну діяльність.

Починаючи з 1965 р. рівень моря став інтенсивно падати. Різко зросла мінералізація води. Арал ще в 1983 р. повністю втратив своє рибогосподарське значення. Якщо будуть продовжуватися тенденції останніх років, коли рівень моря падає з катастрофічною швидкістю, море зникає, перетворившись на ряд мілководних водойм з гірко-соленою водою, в якій не живуть навіть мікроби ... Як бачимо, процес висихання Аральського моря супроводжується цілим рядом негативних чинників, які вже чітко намітилися і мають стійку тенденцію у бік зростання.

Воістину, море мстить людям за свою загибель і звалює на їхні поля, пасовища, худобу, та й на власні голови піщано-пилові бурі, заморозки, отруйну сіль і різного виду хімікати, якими забруднювалися води Сирдар'ї та Амудар'ї.

·Деформація земної кори

До пояснення феномена системи «Каспій - Арал» Бориса Павловича Середина підштовхнула стаття наукового співробітника Інституту геології і геофізики АН Узбекистану Л.І. Морозової, яку вона опублікувала в журналі «Фізика Землі» (№ 10, 1993). Назва статті «Хмарні індикатори геодинаміки земної кори» зацікавило Середина. І він не помилився, бо розглядали раніше невідомі явища в природі: реакцію в атмосфері на сейсмогенез, виражений у тому, що хмарність над розломами розмивалася. Особливо красномовно показали це знімки з штучних супутників.

На фотографіях з космосу розмивання хмарності над розломами або виражалося у вигляді вузької темної смуги (безхмарний коридор), або в контрастних прямолінійних межах хмарності, що насувається на розлом. І відображений на знімках хмарний феномен був наслідком активізації тектонічних сил тієї ділянки розлому, який знаходився під ним у той момент.

На основі знімків серпня 1988 р., ясно видно активні розломи, що з'єднують Каспій і Аральське море. І далі, враховуючи те, що рівень Аралу значно вище Каспію (перепад 7075 м), то перетікання води цілком закономірний. Крім того, води Аральського моря в стародавні часи йшли за нині безводній річці Узбой до Каспія. Як повідомлялося вище, з старозавітних пір є спеціальна статистика спостережень про коливання рівня Каспію і Аралу. У підручнику з "Загальної гідрології» (В.М. Михайлов та А.Д. Добровольський. «Вища школа», 1991 рік, с. 216) наведені таблиці вікових і багаторічних коливань рівня Каспійського і Аральського морів. Із спостережень чітко видно, що спершу став падати рівень Аралу, а потім, через п'ять років, води Каспію почали прибувати. Ну а потім рівні морів синхронно змінювалися в різних напрямках. Так ось, зазначена циклічність рівнів системи «Каспій - Арал» добре ув'язується з гіпотезою Середина, який вважає, що має місце «дихання» літосферних плит згідно з його «приливної моделі». У результаті відбувається утворення в надрах глибинних каналів між морями десь у двокілометровій товщі сарматських вапняків, поверхня яких була колись дном ємного водойми (судячи по карті 1496 р.), а тепер це характерні відкладення між Каспійським і Аральське морями. Ну а вода внаслідок перепаду рівнів за законом сполучених посудин, перетікає в нижчих озеро. І ми спостерігаємо цей красномовний ефект сьогодні. За версією Б.П. Середина, спусковим механізмом по надзвичайної зрушення літосферних плит могли бути ядерні випробування під землею на полігоні під Семипалатинськом. [6]

5. Вплив на кліматичний режим, структуру ґрунту та кріосферу

Характерна особливість клімату Приаралля - різка континентальність. За рахунок процесу висихання Аралу відзначається помітне зміна кліматичних умов Приаралля. Раніше Арал виступав у ролі своєрідного регулятора пом'якшуючи холодні вітри, які приходили восени і взимку з Сибіру і зменшуючи немов величезний кондиціонер силу спеки в літні місяці. З жорсткістю клімату літо в регіоні стало більш сухим і коротким, зими - довгими і холодними. Вегетативний сезон скоротився до 170 днів. Продуктивність пасовищ зменшилася наполовину, а загибель заплавній рослинності знизила продуктивність заплави в 10 разів. На прибережних територіях Аральського моря атмосферні опади скоротилися в кілька разів. Їх величина в середньому складає 150-200 мм зі значною нерівномірністю по сезонах. Відзначається висока випаровуваність (до 1700 мм на рік) при зменшенні вологості повітря на 10%. Температура повітря взимку знизилася, а влітку підвищилася на 2-3°С. У літній період відзначаються високі температури (до +49°С).

Характерною рисою клімату Приаралля є висока повторюваність і значна тривалість пилових бур і сніг. Часто в районі Аральського моря дмуть сильні вітри. Найбільш інтенсивні і доданих до нього вони на західному узбережжі моря - більше 50 діб. Максимальна швидкість вітру може досягати 20-25 м/с. Зазначені кліматичні умови визначили умови, при яких землеробство без зрошення неможливо. Наслідком цього є інтенсивне накопичення солей у грунті, що тягне за собою необхідність витрат води не тільки для поливу рослин, але і для проведення промивок земель. [1]

Велика частина території Приаралля складена пісками і ґрунтами легкого механічного складу, які залучаються до вітрового переносу. Висихання Аралу викликало до життя процес подвійного опустелювання. Один обумовлений появою осушеного дна моря, другий - штучним заболочуванням зрошуваних земель. У результаті в центрі пояса великих пустель утворилася ще одна нова пустеля "Аралкум", небезпека якої полягає в тому, що вона являє собою суцільний солончак, що складається з дрібнодисперсних морських відкладень і залишків мінеральних відкладень, вимитих з зрошуваних полів. Настав якісно новий етап впливу опустелювання на процеси деградації екосистеми Приаралля, регіональний та глобальний клімат, гірські стокоформуючі системи і на водно-сольовий режим зони землеробства. Морське дно було у природному стані своєрідної опріснювальної фабрикою великого водозбірного басейну за рахунок життєдіяльності багатого на гідробіоценози моря, тепер діє як штучний антропогенний вулкан, викидаючи в атмосферу величезні маси солей і тонкодисперсної пилу. Ефект забруднення посилюється за рахунок того, що Аральське море розташоване на трасі потужної струменевої течії повітря з заходу на схід. Це сприяє виносу аерозолів у високі шари і швидкому їх поширенню в атмосфері Землі. Тому пестициди Аральського регіону виявлені в крові пінгвінів Антарктиди, а характерний Аральський пил осідає на льодовиках Гренландії, в лісах Норвегії і полях Білорусії, віддалених від Центральної Азії на тисячі кілометрів.[1]

Висихання Аралу призводить до посилення вітрової ерозії поверхні висохлого дна Аральського моря і до загального збільшення запиленості повітряного басейну Середньоазіатського регіону. Частина піднятою в повітря пилу може досягати великих висот і поширюватися на значні відстані. Осідання цього пилу на поверхні льодовиків Паміру й Тянь-Шаню призводить до їх забруднення, що викликає більш інтенсивне танення льоду. Експериментальна перевірка подібного припущення була виконана вченими Санкт-Петербургского Університету на основі аналізу аерозольних проб на різних льодовиках Паміру й Тянь-Шаню і близ Аралу. Отримані дані не дозволили зробити однозначного висновку про сильний вплив висихання Аральського моря на запилення поверхні льодовиків Паміру й Тянь-Шаню, хоча і спостерігається постійне збільшення у відкладеннях льоду концентрації елементів Na, Cl, Ba характерних для складу аерозолів морського походження.

До природних факторів відносяться кліматичні забруднення льодовиків пилом, що утворилася в результаті вивітрювання або протікання природних процесів. В атмосферу пил надходить з навколишніх Тянь-Шань пустельних районів. Особливо її багато приноситься під час імли, що утворюється при розвитку пилових бур в пустелях Середньої і Центральної Азії. Найбільш часто імла повторюється в посушливі і теплі роки. Тільки за холодний період на льодовику осідає 2,5-4,4 г / куб. м, а за рік - до 20 г / куб. м. Збільшення запиленості поверхні льодовиків і мінералізації випадають на них опадів збільшують інтенсивність їх танення. Іншою причиною відбувається деструкції заледеніння є глобальні потепління клімату.

На думку експертів Всесвітньої метеорологічної організації в останні десятиліття відбувається підвищення приземної температури повітря. До теперішнього часу на Паміро-Алтаї зник 1081 льодовик, на Заїлійськом Алатау - 71 льодовик, різко зменшився обсяг льодовиків масиву Акшірак. У середньому за рік долинні льодовики Тянь-Шаню відступають на 7,5-13,1 м, одночасно йде їх сплощення. Це небезпечний процес для посушливого регіону, так як у Центральній Азії гірські льодовики є єдиними віковими коморами запасів прісної води і основним місцем конденсації атмосферної вологи в регіоні. При подальшому збільшенні "чохла" власних моренних відкладень, вони перестануть бути конденсаторами вологи і почнеться різке зменшення стоку річок Амудар'ї і Сирдар'ї.[1]