Смекни!
smekni.com

Китайська стіна, шовковий шлях та їх історичне значення (стр. 3 из 3)

Висновок

Військове значення Великої Китайської стіни, коли вона була укомплектована військами відповідно своїй довжині, ставало величезним. «...Незважаючи на те, що вона споруджена з повним презирством до законів фортифікації, вона настільки солідна і неприступна, вежі і ворота її настільки розумно розташовані, що навіть сучасна армія, першокласно збройна для штурму фортець, може зупинитися перед нею, за умови, щоправда, якщо буде зроблена хоч якась спроба для її оборони» – так говорив у другій половині XIX століття англійський генерал Вільсон. Але в тім раз у раз, що велику частину часу охороняти таку довгу міцність було комусь.

І зараз, як і тисячу років тому, вона біжить через весь Китай, зустрічаючи на шляху гору, вона не обгинає її, а вибігає на вершину, щоб також спуститися з іншої сторони; вона перетинає сухі степи і проходить поблизу міст. Вона дивна і трагічна. Це найбільший у світі пам'ятник багатовіковій праці цілого народу, але одночасно і пам'ятник людському горю, безправ'ю і марності починання, зупинитися в створенні якого ніхто не зміг і не захотів.

Щодо Шовкового шляху, то він став не тільки головною дорогою, якою вивозили речі з Китаю на продаж, і якою прибували іноземні торговці. Завдяки Шовковому шляху, китайці мали змогу отримувати відомості про культуру і звичаї інших країн, а деякі навіть переймали і вкорінювали у своє повсякденне життя.


Список використаної літератури

1. Вернер Э. Міфи і легенди Китаю /Пер. з англ. С. Федорова. - М, 2005.

2. Весь мир. - Мн.: Литература, 1996.

3. Все страны мира. Энциклопедический справочник /Автор-сост. Родин И. О., Пименова Т. М. - М.: Вече, 2002.

4. Куліков В. С. Китайці про себе. - М.: Політвидав, 1989.

5. Мировая экономика: Учебник /Под ред. проф. А. С. Булатова. - М.: Юристъ, 2001.

6. Народы и религии мира: Энциклопедия /Гл. ред. В. А. Тишков, Редкол.: О. Ю. Артемова, С. А. Арутюнов, А. Н. Кожановский и др. - м. Большая Российская энциклопедия, 1999.

7. Самбурова Е. Н., Медведева А. А. Китай. - М.: Мысль, 1991.

8. Страны мира: Энциклопедический справочник. - Смоленск: Русич, 2001.