Смекни!
smekni.com

Богдан Хмельницький – держаний діяч (стр. 3 из 3)

За гетьманування Богдана Хмельницького на території Української козацької республіки були ліквідовані магнатське та шляхетське землеволодіння, фільварково-панщинна система господарства, кріпосницькі відносини, що зумовило грандіозний соціально-економічний переворот. Таким чином, було зроблено важливий крок на шляху до утвердження в Україні селянської (по суті — буржуазної) власності на землю. Крім того, вважаємо, що тоді виникли сприятливі умови для еволюції козацького господарства в господарство фермерського типу.

Не можна не відзначити й виняткові дипломатичні здібності Богдана Хмельницького. За короткий час він зумів налагодити дипломатичну службу, яка уважно стежила за подіями у Східній та Південно-Східній Європі. Чигирин став визнаним центром міжнародного життя середини ХVІІ ст. сюди прибували посольства з Польщі, Росії, Криму, Порти, Молдавії, Валахії, Трансільванії, Швеції, Австрії, Бранденбурга, натомість до цих країн виряджалися українські місії та посольства. В роки Визвольної війни Хмельницькому вдалося паралізувати дії польського уряду, спрямовані на створення антиукраїнської коаліції.

Викликають повагу висока освіченість гетьмана, його глибокі знання життя й культури рідного народу.

Водночас Богдан Хмельницький — це історична особа, котра не піддається однозначної оцінці. Безперечно, він був однією з найвидатніших постатей в української історії: відбиваючи загальнонародні інтереси, зробив справжній прорив у формуванні внутрішньої політики, згуртував у єдиний повстанський табір найрізноманітніші суспільні сили, організував і повів їх на повалення влади польської шляхти в Україні, стояв біля джерел створення Української держави.

Разом із тим нині, можна бачити вже відзначувані непослідовність і навіть половинчастість дій гетьмана, часом нелогічність його вчинків, відсутність окремих ціннісних орієнтирів тощо. Але все це треба узгоджувати з контекстом тогочасної епохи — неоднозначної й суперечливої, де перепліталися старі й нові порядки, де все ще панував середньовічний світогляд і тільки зароджувалися суспільні явища, характерні для Європи ХVІІ ст. в оточенні ворожих сил гетьманові доводилося маневрувати, йти на компроміси, часто відмовлятися від своїх планів і задумів. Але генеральної лінії свого життя, глибокий сенс якої полягав у визволенні рідної землі від ненависного іноземного гноблення, Богдан Хмельницький дотримувався до останнього свого подиху.

Висновок

Ім’я великого сина українського народу Богдан Хмельницький завжди було для українців символом боротьби за волю, людську гідність, за соціальне й національне визволення України. Його діяльність мала надзвичайно важливе значення для історичної долі сучасного українського народу.

Важко переоцінити роль гетьмана у становленні Української державності. Здобуті Богданом Хмельницьким перемоги, а також його гнучкі й далекоглядні політичні заходи створювали сприятливі умови для розвитку національно-визвольної та антифеодальної боротьби народу України. Незважаючи на деякі суперечності у діях, певні тактичні прорахунки, Богдан Хмельницький зробив максимум того, на що можна було сподіватися конкретно-історичних умовах середини ХVІІ ст. — добився автономії для української державності, залишивши тим самим собі шанси в подальшій боротьбі за незалежність України.

В особі Богдана Хмельницького український народ дістав такого вождя, який, як ніхто інший, розумів його потреби і бачив мету своєї діяльності у їх здійсненні. І саме на народні маси, козацтво спирався він у боротьбі за визволення українського народу від поневолення, за утвердження української держави.

Високі громадянські ідеали, в ім’я яких невтомно боровся з ворогами свого народу Богдан, благородна мета висвітила йому історичний шлях у віки.

На мою думку, ми повинні пам’ятати героїв, яку боролися за українську незалежність. Богдан Хмельницький зробив величезний внесок у відновлення української незалежності. Він є визначною постаттю історії нашої держави, яка подає приклад нашому поколінню.


Список використаної літератури

1. Смолій В.А., Степанков В.С. Богдан Хмельницький. Соціально-політичний портрет. К., Либідь, 1995.

2. Володарі гетьманської булави. Історичні портрети. К., Варта, 1994.

3. Замлинский В.А. Богдан Хмельницкий. М., 1989.

4. Апанович О.М. Розповіді про запорізьких козаків. К., 1991.

5. Апанович О.М. Гетьмани України і кощові отамани Запорізької Січі. К. 1993.