Смекни!
smekni.com

Оборона Брестської Фортеці (стр. 2 из 3)

На Центральному острові залишки оборонялися, які зосередилися в північних казармах Цитаделі, 26 червня вирішили пробиватися з фортеці. В авангарді пішов загін з 100–120 бійців під командуванням лейтенанта Виноградова. Загону вдалося пробитися за межі фортеці, втративши половину свого складу, проте іншим обложеним на Центральному острові цього зробити не вдалося – зазнавши великих втрат, вони повернулися назад. Увечері 26 червня залишки загону лейтенанта Виноградова були оточені німцями і майже повністю знищені. Виноградов і кілька бійців потрапили в полон. Спроби прориву з Центрального острова тривали 27 та 28 червня. Вони також були припинені з-за великих втрат.

28 червня ті ж два німецьких танки і кілька самохідних знарядь, які поверталися з ремонту на фронт, продовжували обстрілювати Східний форт на Північному острові. Однак це не принесло видимих результатів, і командир 45-ї дивізії звернувся за підтримкою до Люфтваффе. Однак через низьку хмарність в той день авіаудар нанесений не був. 29 червня в 8:00 німецький бомбардувальник скинув на Східний форт 500-кілограмову бомбу. Потім було скинуто ще одну 500-кілограмову і нарешті 1800-кілограмова бомба. Форт був практично зруйнований. До настання темряви було взято в полон 389 осіб. Вранці 30 червня руїни Східного форту були обшукані, знайдено кілька поранених захисників (майора Петро Гаврилова не було знайдено – він потрапив в полон лише 23 липня 1941). Штаб 45-ї дивізії вдруге доповів про повне взяття фортеці.

До вечора 30 червня німці оволоділи більшою частиною фортеці, за винятком ділянки кільцевої казарми (Будинок офіцерів) біля Брестських (трьохарочних) воріт Цитаделі, казематів у земляному валу на протилежному березі Мухавца (т. зв. п. 145) і розташованого на Кобринському зміцненні т. н. «Східного форту» (його обороною, що складалася з 400 бійців і командирів Червоної Армії, командував майор П. Гаврилов). У цей день німцям вдалося полонити 1250 захисників Фортеці. Останні 450 захисників Цитаделі були полонені 1 липня, після підриву кількох відсіків кільцевої казарми «Будинку офіцерів» і п. 145, а 2 липня, після скидання німцями останніх бомб, упав Східний форт. Проте остаточно зачистити його німцям вдалося лише 3 липня. 6 липня німці почали використовувати артилерію калібру 600-мм Karl-Gerät, який стріляв бетонобійними снарядами вагою більше 2-х тонн і фугасними масою 1250 кг. Після розриву снаряда 600-мм гармати утворювалися воронки діаметром 30 метрів і наносилися жахливі травми захисникам, включаючи розрив легенів у тих, хто переховувався в підвальних приміщеннях фортеці від ударних хвиль.

Організована оборона фортеці на цьому закінчилася; залишалися лише ізольовані осередки опору і поодинокі бійці, які збиралися в групи і знову розсіюється і гинули, або намагалися прорватися з фортеці і піти до партизанів у Біловезьку пущу (деяким це вдалося). Гаврилов був полонений пораненим в числі останніх – 23 липня. Один із написів у фортеці говорить: «Я вмираю, але не здаюся. Прощавай, Батьківщина. 20.VII.41 р.»

За свідченнями свідків, стрілянина чулася з фортеці до початку серпня. Сумарні втрати німців в Брестській фортеці склали до 5% від загальних втрат Вермахту на Східному фронті за перший тиждень війни.

Були повідомлення, що останні ділянки опору були знищені лише в кінці серпня, коли Гітлер і Муссоліні відвідали фортецю з посиленою охороною, щоб зачистити його від захисників, що залишилися. Також відомо, що камінь, який Гітлер взяв з руїн моста був виявлений у його кабінеті вже після закінчення війни.

Для усунення останніх осередків опору німецьке верховне командування віддало наказ затопити підвали фортеці водою з річки Буг.

Звільнення фортеці

Берестейську фортецю було звільнено в результаті Люблін-Брестської операції, що була складовою частиною операції «Багратіон». Операцію провели війська Першого Білоруського фронту під проводом маршала К. Рокоссовського.

Головний удар завдавали війська лівого крила Першого Білоруського фронту на ковельсько-люблінському напрямку. Німецькі війська поблизу міста збудували укріплений район, до якого входили доти, мінні поля. В систему оборони були включені форти Берестейської фортеці. 28 липня 1944 року частинами 12-ї гвардійської стрілкової дивізії, 212-ї стрілковой дивізії, 415-ї стрілкової дивізії, 9-го гвардійского Берестейського стрілкового корпусу 61-ї армії, 48-ї гвардійскої стрілкової дивізії та інших формувань Берестя було звільнено. 20 воїнів у результаті даної операції були нагороджені орденами Героїв Радянського Союзу.

Берестейська фортеця після війни

23 лютого 1956 року була відкрита кімната-музей в приміщенні колишньої оборонної казарми, розташованої на Цитаделі. А 8 листопада на її базі був створений музей оборони Берестейської фортеці. На протязі 5 років співробітники збирали матеріали про оборону фортеці, поповнювали фонди. У 1961 році під час відзначення 20-ї річниці героїчної оборони відбувся мітинг, після якого було встановлено камінь на місці майбутнього монументу та відкрита нова експозиція музею.

8 травня 1965 Президія Верховної Ради СРСР присвоїли Берестейській фортеці звання фортеця-герой із врученням ордену ордену Леніна та медалі «Золота Зірка». На протязі 1967–1969 рр. авторський колектив виконував креслення всього меморіального комплексу. Роботи розпочалися на початку жовтня 1969 року. Під час виконання земляних робіт було знайдено понад 1 000 музейних експонатів, а також тіла померлих. 18 вересня 1971 року 823 людини були поховані на території меморіалу. З них 201 ім'я було винесене на плити меморіалу, решта – позначені як «невідомий». Урочисте відкриття меморіального комплексу «Берестейська фортеця-герой» відбулася 25 вересня 1971 року.

Частини 13-ї радянської армії відступали. Не відступав тільки навідник Коля Сиротінін – зовсім хлопчисько, невисокий, тихий, щупленький. Якщо вірити нарису в орловському збірнику «Добре ім'я», потрібно було прикрити відхід військ. «Тут залишаться двоє людей з гарматою», – сказав командир батареї. Микола зголосився добровольцем.

Другим залишився сам командир. Вранці 17 липня на шосе виїхала колона німецьких танків. Коля зайняв позицію на пагорбі прямо на колгоспному полі. Гармата тонула у високому житі, зате йому добре видно було шосе і міст через річечку Добрость. Коли головний танк вийшов на міст, Коля першим же пострілом підбив його. Другим снарядом підпалив бронетранспортер, що замикав колону. Тут треба зупинитися. Тому що не зовсім зрозуміло й досі, чому Коля залишився у полі один. Але версії існують. У нього, мабуть, якраз і було завдання – створити на мосту «пробку», підбивши головну машину гітлерівців. Лейтенант біля мосту і коригував вогонь, а потім, мабуть, пустив на затор з німецьких танків вогонь іншої нашої артилерії. З-за річки. Достовірно відомо, що лейтенанта поранили і потім він пішов у бік наших позицій. Є припущення, що і Коля повинен був відійти до своїх, виконавши завдання. Але… у нього було 60 снарядів. І він залишився!

Два танки спробували об’їхати головний танк з мосту, але теж були підбиті. Броньована машина спробувала подолати річку Добрость не по мосту. Але загрузла в болотистому березі, де і її знайшов черговий снаряд. Коля стріляв і стріляв, вибиваючи танк за танком… Танки Гудеріана вперлися в Колю Сиротиніна, як в Брестську фортецю. Вже горіли 11 танків і 6 бронетранспортерів! Те, що більше половини з них спалив один Сиротінін – точно (якісь дістала і артилерія з-за річки). Майже дві години цього дивного бою німці не могли зрозуміти, де окопалася російська батарея. А коли вийшли на Коліну позицію, у того залишилося всього три снаряди. Пропонували здатися. Коля відповів стріляниною по них із карабіна. Цей, останній, бій був нетривалим…

«Все-таки він росіянин, чи потрібна така пошана?»

Ці слова обер-лейтенант 4-ї танкової дивізії Хенфельд записав у щоденнику: «17 липня 1941 року. Сокольничий, поблизу Бреста. Увечері ховали невідомого російського солдата. Він один стояв біля гармати, довго розстрілював колону танків і піхоту, так і загинув. Усі дивувалися його хоробрості… Оберст (Полковник) перед могилою говорив, що якби всі солдати фюрера билися, як цей російський, то завоювали б увесь світ. Три рази стріляли залпами з гвинтівок. Все-таки він росіянин, чи потрібне таке поклоніння?»

Вірші про оборону Брестської фортеці

Каждый год у развалин Бреста

Старый дед с сигаретой сидит,

И не может найти себе место

Груз былого на сердце лежит.

Вспоминает тот день жарким летом,

Птицы смерти летели к стране.

И немецкий сапог с рассветом

Нагло встал на русской земле.

Это было начало сражений,

Это было начало войны,

Отступали, несли пораженья,

Немец гнал нас вглубь нашей страны.

И один «островок» на границе,

Тот, который не взяли враги,

Он на карте словно крупица,

Крепость Брест долго взять не могли.

Долго немцы крепость бомбили,

Долго взять его не могли,

Сколько сил они положили,

Об этот осколок земли.

С каждым днём оборона слабела,

Не слабел только дух боевой,

Но немецкая рать одолела:

Пал под натиском «гордый герой».

Каждый год у развалин Бреста,

Старый дед с сигаретой сидит,

Вспоминает защитников Бреста,

Честь и слава под камнем лежит.

Невідомий автор


Висновки

Єдиним старшим командиром (старшим офіцером) серед оборонців в Брестській фортеці був командир 44-го стрілецького полку майор Гаврилов. Справа в тому, що артобстрілу і обстрілу реактивними мінометами в перші хвилини війни зазнали будинки комскладу на Північному острові – природно, не такі міцні, як споруди Цитаделі і фортів, і в результаті цього обстрілу було виведено з ладу значну кількість командирів.

Для порівняння – в ході польської кампанії за 13 днів німецька 45-а дивізія, пройшовши з боями 400 кілометрів, зазнала людських ресурсів 158 убитих і 360 поранених.