Смекни!
smekni.com

Архітектура Стародавнього Єгипту (стр. 2 из 3)

Святилище знаходилося в глибині храму і складалося з декількох приміщень. У центральному стояла статуя головного божества храму, в інших найчастіше містилися зображення дружини і сина цього бога.

Основні приміщення храму оточували додаткові зали: кімнати для здійснення різних складних ритуалів, храмова бібліотека та комори.

До храму від берега Нілу вела процесійна дорога, обрамлена статуями сфінксів і тому звана "алеєю сфінксів". Вона вела до головного входу в храм, який був оформлений величезним пілоном у вигляді двох монументальних башт з похилими стінами.

На пілонах майоріли стяги з емблемами божеств і царя, які кріпилися до дерев'яних високим щогл. Перед пілонами споруджували обеліски і гігантські статуї фараонів.

Двори храмів були залиті світлом. Колонні зали висвітлювалися через вікна, розташовані під дахом вищого центрального нефа, який зазвичай був вище бічних нефів. Ця особливість храмів називається - базилікальною. У глибині храму не було вікон, тому тут завжди панував напівморок.

Для храмів Нового царства характерне поєднання різних типів колон: геометричної форми і колон, що імітують живу природу: зі стовбурами у вигляді зв'язок папірусу або його стебла. Капітелі таких колон, які яскраво розфарбовувалися, зроблені у формі квітки або бутона лотоса або ж кісточки папірусу.

Храмовий комплекс бога Амона-Ра у Фівах - Карнак - був головним святилищем Єгипту. Тут протягом 1500 років з часів Середнього Царства зводилися грандіозні споруди - храми, молитовні, пілони, зали, обеліски. Величезний священний ставок у Карнаці призначався для ритуального плавання сонячної тури Амона-Ра.

Від Карнакського храму до Луксорськом вела довга, майже двокілометрова мощена каменем алея, прикрашена сфінксами. Карнак називають кам'яним архівом історії Єгипту: тут збереглися присвятні написи царів різних династій, гімни богам; сцени, що зображують ритуали, а також відомості про найважливіші історичні події Нового Царства.

Сама вражаюча частина храму Амона-Ра - грандіозний гіпо - стильний зал довжиною 102 м і шириною 53 м з 134 колонами. Величезним масштабом вражають два ряди колон в центрі залу з капітелями у вигляді мітелок папірусу висотою майже 20 м, а також колони бокових нефів у вигляді гігантських зв'язок папірусу в 13 м. Цей похмурий зал нагадує справжню гущавину лісу. Стіни і колони були покриті розписаними і позолоченими рельєфами, частина яких збереглася.

Цар Аменхотеп III, що дійшов до саме обожнювання, поставив тут свої статуї колосальних розмірів - від 18 до 24 м заввишки. Його попередники ж ставили в храмах тільки обеліски.

Найзнаменитіші колоси Аменхотепа III колись прикрашали перші пілон його заупокійного храму, від якого мало що збереглося. Греки назвали їх велетнями Мемнона.

Легенда розповідає про те, що після одного з землетрусів одна з статуй початку "співати" - видавати на світанку жалібні звуки. Греки назвали "спів" статуї плачем давньогрецької богині ранкової зорі Еос по загиблому в Троянській війні її синові Мемнона. Насправді нічний холодне повітря пустелі усередині статуї вранці нагрівався і, розширюючись, з протяжним тужливим звуком виходив назовні. Коли за наказом римського імператора Септимія Півночі колос відреставрували, він "замовк".

Луксорський храм, присвячений богині Мут-Сохмет, дружині бога Амона-Ра, і їх синові Хонсу, був другим за величиною спорудою Фів. Побудований Аменхотепом III наприкінці XV ст. до н. е. храм є зразком святилища класичного типу.

Величні стрункі колонади вестибюля і гіпостильного залів - відмітна прикраса Луксорського храму. Споруда нагадує зарості гігантських кам'яних папірусів. Тут можна знайти подвійні ряди колон у вигляді зв'язок папірусу і капітелі у вигляді квітки лотоса. Одна з композицій на стінах храму оповідає про народження фараона Аменхотепа III від шлюбу його матері з самим богом Амоном-Ра.

На самому півдні сучасного Єгипту в береговій скелі за наказом самого енергійного будівельника з усіх фараонів - Рамсеса II Великого - був вирубаний великий храм. Він перебувати в Абу - Сімбел - територія давньої Нубії.

Споруджений в ознаменування підкорення Нубії храм був присвячений тріаді богів - Амону - Ра, Хармакиса і Птаху. Фасад храму прикрашено чотирма велетнями, які зображують Рамсеса II. Цей печерний храм вражає своїми розмірами: ширина фасаду - 38 м, довжина 68 м. Висота статуй - 20 м, ширина осіб статуй Рамзеса II від вуха до вуха - 4 м.

Величезні статуї, вирубані в піщанику, були здалеку видно що пропливають по Нілу турам.

Усередині храм складається з чотирьох послідовно зменшуються залів, розташованих на одній осі. У перший пускали всіх єгиптян, у другій лише "шляхетних", в третій - жерців. Останній зал був доступний тільки для царя та жерців. Там встановлено чотири статуї богів, як і біля входу в храм, - Амона-Ра, Хармакиса, Птаха і самого Рамсеса II.

Два рази на рік, 21 лютого і в день коронації Рамсеса 21 жовтня, в цьому залі відбувається "сонячне чудо" - промені сонця проникають в глибину храму, досягають святилища і протягом 20 хвилин висвітлюють всі статуї, крім зображення Птаха. У цей період бог Птах шанувався богом загробного світу.

архітектура стародавній єгипет храм

Поруч з храмом Рамзеса II в Абу-Сімбел знаходиться храм, присвячений коханій дружині Рамзеса II - знаменитої красуні давнину, цариці Нефертарі. Храм - менших розмірів. Фасад святилища прикрашений 10-метровими фігурами Рамсеса і Нефертарі у вигляді богині любові Хатхор.

Напис над входом говорить: "Храм споруджений навічно заради Великої дружини Нефертарі. тієї, заради якої світить сонце".

Усередині святині Нефертарі постає в образі священної зірки Сіріус (Сотіс).

У 1960-х р. під час будівництва Ассуанской греблі ці храми були розпиляні на блоки і перенесені на 90 метрів вище колишнього рівня, щоб врятувати їх від затоплення.

Після завоювання Єгипту Олександром Македонським в IV ст. до н. е. в країні утвердилася династія Птолемеїв. Незважаючи на те що Птолемеї були македонцями і греками, вони будували храми в традиціях єгипетської архітектури. Але в цей період у храмовій архітектурі. Перший двір храму, доступний для всіх, відокремлювався стіною від інших частин святилища. Ця перешкода робилася з кам'яних плит з рельєфами. У цей час з'явився і новий тип колон. Капітелі колон нагадували букет з папірусу, пальмового листя, лотоса та інших квітів.

Містерії культу бога Осіріса відбувалися на даху храму і були недоступними для погляду непосвячених.

Великий інтерес представляє храм бога Гора в Едфу. Храм був побудований царем Птолемеєм III Евергетом в 327 р. до н. е. на місці храму царя Нового царства Тутмоса III. Це святилище - друге в Єгипті за масштабом після Карнакського храму бога Амона-Ра в Єгипті. Вхід до нього охороняють два соколи з граніту, уособлюють бога Гора.

Потужний пілон прикрашений величезними рельєфними фігурами Гора і богині Хатор. На його зовнішніх стінах представлені церемонія, присвячена його будівництва, і сцени з міфів про Горі. Перед храмом розташований Маммісі ("місце народження" мовою коптів), де Гор, за уявленнями єгиптян, символічно народжувався кожен день.

Храм богині Ісіди на острові Філе у першого порога Нілу - одне з найбільш знаменитих споруд епохи Птолемеїв. Він був побудований в 350 р. до н. е., завершуючи собою історію розвитку давньоєгипетського зодчества.

Єгиптяни вірили, що святилище богині Ісіди розташоване там, де в Єгипті починається розлив Нілу. Тільки на одній стороні двору храму богині Ісіди були зроблені вікна, через які богиня могла споглядати сусідній острівець Біге. Там була могила її божественного чоловіка Осіріса.

Місце, де Ісіда поховала Осіріса, було доступне тільки жерцям, які прибували туди для здійснення ритуальних таїнств.

На стінах першого пілона храму Ісіди висічені зображення царя Птолемея XIII, який жертвує богам Хатор і Гору полонених ворогів.

На стіні павільйону Траяна збереглася остання за часом з ієрогліфічних написів IV ст. н. е.

Цей храмовий комплекс також включає в себе також павільйон царя Нектанеба I і павільйон римського імператора Траяна. Римські імператори були останніми, хто добудовував давньоєгипетські храми.

У 1972-1980 рр. храми були розібрані і перенесені на острів Аджилкія у зв'язку з будівництвом Асуанської греблі і затопленням частини території Південного Єгипту.

Символом великого самовладдя єгипетських царів стали не їх палаци, а піраміди.

2. Шедеври Стародавнього Єгипту

У 1922 р. під час розкопок у Долині Царів Фиванского некрополя поблизу сучасного міста Луксора англійським археологом Говардом Картером була виявлена гробниця царя Нового Царства Тутанхамона, що жив в XIV ст. до н. е. Це єдина з відомих давньоєгипетських царських усипальниць, майже не розграбованих мисливцями за скарбами. У ній чудово збереглися мумія Тутанхамона в декількох саркофагах і більше трьох з половиною тисяч предметів поховального інвентарю. Серед них: колісниці, меблі, світильники і ритуальні прикраси. Усього - понад 100 видів предметів, що представляють період розквіту єгипетського мистецтва Нового Царства.

Обеліск - це моноліт, виточений у вигляді чотиригранного стовпа, що звужується догори і закінчується маленької пірамідкою - пірамідону.

Згідно з поданням римського історика Плінія Старшого, обеліски - це зображення в камені сонячних променів. Вертикальна форма обеліска символізувала устремління вгору, до вічності.

Єгиптяни називали їх tekhenu, але саме древні греки стали їх називати обелісками через гостроверхій форми.

Слово "обеліск" походить від давньогрецького "obeliskos", що буквально означає "невеликий рожен", це слово можна перекласти як "піку", "спис".

Цікава технологія створення і підйому обелісків. У скельні тріщини вбивали дерев'яні клини, які довго просочували водою. З часом дерево розбухало і відривало від скелі кам'яні брили. Камне теси вміли направляти лінію відриву блоку каменю від материкової скелі. У каменоломнях брилі надавали форму обеліска.