Смекни!
smekni.com

Структура та штатна чисельність апарату місцевого суду (стр. 2 из 2)

Апарат суду здійснює важливу функцію організаційного забезпечення роботи суду, спрямовану як на діяльність із здійснення правосуддя, створенню необхідних умов для реалізації прав і виконання обов’язків учасників судового процесу, так і на забезпечення функціонування суду як державної установи і юридичної особи та підтримання належних умов для перебування і роботи в суді його працівників і громадян.

У місцевому суді апарат веде діловодство – приймає, обліковує і реєструє судові справи, позовні заяви і скарги, кореспонденцію і листи, забезпечує оформлення і відправлення вихідної кореспонденції, судових справ, а також здійснює контроль за проходженням документів і судових справ, дотримання встановлених законодавством чи розпорядженням строків їх проходження і вирішення. На апарат суду покладається безпосереднє ведення первинних документів статистичного обліку – реєстрація в журналах, комп’ютерного обліку, ведення статистичних карток на судові справи, позовні заяви, скарги тощо, а також контроль і виготовлення та належне спрямування документів щодо виконання судових рішень, виготовлення копій документів, забезпечення ознайомлення сторін з матеріалами справи.

На апарат суду покладається забезпечення організації судового процесу: своєчасне і правильне повідомлення учасників процесу і осіб, що викликаються, про день, час і місце слухання справи; перевірка явки осіб у судове засідання; дотримання вимог законодавства щодо унеможливлення впливу на свідків, експертів тощо; підтримання порядку в залі судового засідання і суді; ведення протоколі судового засідання, його фіксацію технічними засобами тощо.

Апарат суду вживає заходів для підтримання приміщення суду у стані, придатному для належного його функціонування, створення безпечних та комфортних умов для працівників та осіб, що перебувають у суді, забезпечує наявність необхідних ресурсів (папір, бланки, штампи, письмове приладдя тощо) та оргтехніки і безперебійне її функціонування; належне ведення архіву, кодифікації та бібліотечної справи, а також планово-економічної та бухгалтерської роботи, обслуговування рахунків в установах банку.

Апарати апеляційних судів, крім означених повноважень, залучаються до виконання завдань відповідного суду щодо аналізу судової статистики, узагальнення судової практики, розбори матеріалів щодо надання методичної допомоги місцевим судам у застосуванні законодавства, проведенні навчання і підвищення кваліфікації працівників апарату місцевих судів, забезпечують роботу президії цих судів.

Апарати вищих спеціалізованих судів та Верховного Суду України, крім названих функцій, здійснюють повноваження по забезпеченню роботи Пленумів, кадрової роботи щодо внесення відповідних подань про призначення, обрання, переведення та звільнення суддів, здійснення міжнародно-правового співробітництва, забезпечення роботи науково-консультативних рад та друкованих органів цих судів тощо.

Актуальним в контексті останніх законодавчих новел (Закон України "Про доступ до судових рішень" від 22.12.2005 р., Програма інформатизації судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи на 2004-2006 роки, затверджена рішенням Ради суддів України № 22 від 02.04.2004 р.) є удосконалення взаємовідносин апарату суду із засобами масової інформації. Зокрема, названим Законом передбачене розміщення усіх судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади. Це потребує залучення відповідних організаційних та інтелектуальних ресурсів працівників апарату, оскільки рішення суду перед опублікуванням у веб-порталі мають бути попередньо опрацьовані згідно з вимогами Закону. У Програмі інформатизації судів загальної юрисдикції передбачено введення в штатні розписи судів посади працівників, відповідальних за експлуатацію інформаційних систем (п. 16).

Судова влада зацікавлена в утвердженні у громадян упевненості ефективно забезпечити судовий захист від будь-яких суперечливих дій, а тому відправним моментом її взаємовідносин із засобами масової інформації має бути відкритий характер судочинства, який виключає необґрунтовані заборони і обмеження на доступ до інформаційним ресурсам правосуддя.

Інформаційне забезпечення є важливим видом організаційного забезпечення діяльності судів, завданням якого є підвищення авторитету судової влади і престижу професії судді, створення сприятливої суспільної думки про діяльність суду. Досягненню цієї мети служить призначення відповідальних працівників апарату по зв’язках з громадськістю (прес-секретарів) в усіх судах, які будуть взаємодіяти із громадськістю і засобами масової інформації. Останніми роками така практика існує у деяких місцевих та апеляційних судах України.

Доцільність такої посади в структурі апарату суду підтверджується світовим досвідом. Так, у Федеральному суді Германії, суд регулярно, 1-2 рази на тиждень, видає відомості для преси. Як правило, у них містяться інформація про найважливіші, цікаві вироки, а також публікуються відомості про персоналії, наприклад, про призначення нового судді або голови колегії. Крім того, із суддями працюють близька 20 журналістів, які постійно висвітлюють судову практику Федерального суду і Федерального конституційного суду. Представник із зв’язками із пресою, або судовий прес-представник, є у деяких судах США. Він виконує функцію організації трансляції судових засідань у необхідних випадках (якщо справа має загальнонаціональний резонанс), отримання журналістами інформації про суд (графік судових засідань, хворобу судді тощо), контролю за доступом журналістів у зали засідань (по черзі) і т. ін. Представник по зв’язкам із громадськістю обґрунтовує норми закону, на які послався суд при винесенні рішення. Робить він це або у вигляді брошури, у котрій роз’яснюється сутність норм права, або інформації, розміщеної на сайті суду в Інтернеті. У Верховному суді США утворено інформаційний відділ, де можна ознайомитися із правилами, які необхідно дотримуватися журналістам, які висвітлюють діяльність Верховного суду, зокрема про порядок отримання доступу до заду суду, у судове приміщення, про форму спеціальних посвідчень та іншу практичну інформацію. Цей відділ готує численні інформаційні видання для громадян.

Нині у Верховному Суді України створено спеціальну інформаційну службу, до якої громадяни можуть звертатися за своїми питаннями, отримувати довідки. Верховний Суд України, на думку його голови, є повністю відкритим для преси. Якщо раніше існували документи так званого «внутрішнього користування», то тепер цього немає. Будь-яка інформація може бути отримана, у тому числі представниками ЗМІ, за виключенням тої інформації, доступ до якої обмежено законом. Вищі судові органи України, Державна судова адміністрація мають також власні Інтернет-сайти, де розміщено інформацію про їх діяльність, адреси і графік роботи, є посилання на чинне законодавство. Однак, на рівні місцевих і апеляційних судів ситуація є незадовільно. Отже, існує нагальна потреба проведення роботи із підготовки і поширенню у засобах масової інформації відомостей про діяльність судової влади, ужиття відповідних організаційних заходів.

Підсумовуючи викладене, можна резюмувати, що у відповідності з положеннями чинного законодавства апарат суду виконує такі функції:

(1) організує попередній досудовий прийом осіб, які беруть участь у справі;

(2) приймає і видає документи, завіряє копії документів суду, здійснює розсилку і вручення документів, перевіряє оплату державного мита та інших судових витрат;

(4) сприяє суддям у підготовці справ для розгляду в судових засіданнях;

(5) веде перелік руху справ і строків їх проходження у судах, здійснює зберігання справ і документів;

(6) вивчає і узагальнює судову практику;

(7) готує пропозиції із удосконалення законодавства та інших нормативних правових актів, веде інформаційно-довідкову роботу;

(8) веде статистичний облік у сфері діяльності суду;

(9) здійснює матеріально-технічне забезпечення суду, соціально-побутове обслуговування суддів і працівників апарату суду;

(10) здійснює інформаційне-аналітичне забезпечення суду.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.Організація судових та правоохоронних органів: Навч. Посібник/ за ред. І.Є. Марочкіна, Н.В. Сибільової, О.М. Толочка.- Харків, 2009.

2. Організація судочинства в Україні (під заг. ред. Лавріновича)- К., вид. МЮ, 2008.

3.Халдеев Л.С. судья в уголовном процессе.- М., 2008.

4. Жилин Г.А. Судья в гражданском процессе.-М., 2009.

5.Бринцев В.Д. Організаційне забезпечення діяльності судів на регіональному рівні.- Київ., 2007.

5. Тимчасова Інструкція з діловодства в місцевому загальному суді // Офіційний Вісник України - 2005.- № 13, ст.. 694.