Смекни!
smekni.com

Роль та функції державної служби (стр. 2 из 2)

Окрема стаття Закону України "Про державну службу" визначає етичні норми поводження державних службовців. Вони повинні сумлінно виконувати свої службові обов'язки, шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не припускатися дій і вчинків, що можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця. Забороняється проявляти бюрократизм, упередженість чи прихильність до будь-якого підприємства, установи, організації, органу, об'єднання чи громадянина.

З жовтня 2000 року в Україні діють Загальні правила поведінки державних службовців, що є особливим кодексом "честі", з яким кожний державний службовець ознайомлюється при вступі на посаду.

Законами України "Про державну службу" і "Про боротьбу з корупцією" встановлено певні обмеження, пов'язані з проходженням державної служби. Державні службовці не можуть брати участь в акціях, що суперечать національним інтересам України, вчиняти дії, що ускладнюють функціонування державних органів чи можуть бути розцінені як використання свого службового становища в корисливих цілях. Державні службовці не мають права займатися підприємницькою діяльністю особисто чи через посередників, входити до складу керівних органів підприємств та інших суб'єктів господарювання, що займаються підприємницькою діяльністю, сприяти, використовуючи своє службове становище, фізичним і юридичним особам у здійсненні підприємницької діяльності з метою одержання за це винагороди, приймати подарунки чи послуги у зв'язку зі своєю службовою діяльністю.

Державним службовцям дозволено займатися науковою, викладацькою, творчою діяльністю, а також медичною практикою.

Громадяни України, що вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу державного службовця. При вступі на державну службу може встановлюватися випробувальний термін строком до шести місяців. . .

Становище державного службовця визначається категорією посади, яку він займає, і рангом державного службовця. Законом визначено сім категорій посад державних службовців і 15 рангів, розподілених відповідно до категорій.

Оплата роботи державного службовця має декілька складових: посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі, надбавки і премії за високі показники в роботі і виконання особливо відповідальної роботи. Державним службовцям можуть виплачуватися також інші грошові винагороди в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Принципове значення для забезпечення ефективності державної служби має суворе додержання положень Закону щодо основних обов'язків державних службовців та обмежень, пов'язаних з проходженням служби. Державний службовець не може займатися підприємницькою діяльністю безпосередньо чи через посередників, бути повіреним третіх осіб у справах державного органу, де він працює, а також виконувати роботу на умовах сумісництва (крім наукової, викладацької, творчої діяльності, а також медичної практики). Несумісним зі статусом державного службовця є сприяння, використовуючи своє службове становище, фізичним і юридичним особам у здійсненні підприємницької діяльності з одержанням за це винагороди у грошовому чи іншому вигляді, будь-яких послуг або пільг. Державний службовець не може самостійно або через представника входити до складу керівних органів підприємств, організацій, спілок, об'єднань, кооперативів, господарських товариств тощо. Несумісним з державною службою є прийняття подарунків чи послуг від фізичних або юридичних осіб у зв'язку із службовою діяльністю. Державний службовець не може вчиняти дії, що перешкоджають нормальному функціонуванню державного органу. Організація оплати державних службовців має бути спрямована на забезпечення професіоналізму і відповідальності в роботі, сприяти підвищенню ефективності роботи органів державного управління. Оплата праці державних службовців має залежати від кваліфікаційного рівня службовця, індивідуальної якості роботи, ефективності роботи органу влади та фінансових можливостей держави.

Сьогодні Закон України "Про державну службу" поширюється на 226985 державних службовців, а також (у частині, що не суперечить Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування") - на 77442 посадових осіб органів самоврядування. У контексті соціального забезпечення Закон регулює відносини держави і 61 258 співробітників податкової адміністрації (44 820) та митної служби (16 258).

Розвиток державної служби передбачає послідовне здійснення систематизованих за напрямами та етапами комплексів практичних заходів спрямованих на забезпечення єдності всіх елементів державної служби, на чіткий взаємозв'язок її інституційних елементів з професійно-кадровим складом, з корпусом державних службовців.

державний служба влада політичний


Література

1. Закон України “Про боротьбу з корупцією”

2. Вісник державної служби України, №3, Київ, - 2001р

3. Державна служба в Україні, Київ, - 2002р

4. Вісник державної служби України, №2, Київ, - 2003р

5. Закон України “Про державну службу”