Смекни!
smekni.com

Ліцензування та акредитація в системі охорони здоров’я (стр. 3 из 4)

Експертиза - перевірка практичних навичок та вмінь особи, яка виявила бажання використовувати методи НіНМ у медичній діяльності.

Претендент - особа, яка виявила бажання здійснювати медичну діяльність у галузі НіНМ та проходить атестацію й експертизу з метою підтвердження її здібностей.

Протокол (програма) випробування - документ, у якому викладено обґрунтування, мету та завдання, планування, методологію та організацію клінічного випробування (експертизи), а також методи опрацювання даних (включаючи статистичні).

МЕТОДИ, ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ В НАРОДНІЙ І НЕТРАДИЦІЙНІЙ МЕДИЦИНІ

Методи, що застосовуються у НіНМ, класифікуються таким чином:

- Методи, що мають доведену практичну цінність.

- Методи, цінність яких є сумнівною і вимагає додаткового вивчення та підтвердження.

- Методи, що визнаються небезпечними і шкідливими та застосування яких має бути припинено.

АТЕСТАЦІЇ ТА ЕКСПЕРТИЗИ

Ураховуючи різноманітність напрямків НіНМ, до осіб без спеціальної освіти, які виявили бажання займатися медичною діяльністю у цій галузі (далі - Претендент), установлюються загальні та спеціальні вимоги.

Загальні вимоги до осіб без спеціальної медичної освіти, які виявили бажання займатися медичною діяльністю у галузі НіНМ, передбачають опанування медичних знань, навичок та вмінь в обсязі, що відповідає вимогам програми "Основи медичних знань", які затверджуються МОЗ України.

Для об'єктивного висновку щодо рівня підготовки Претендента відповідно до поданої ним заяви проводиться співбесіда із співробітниками Комітету з питань НіНМ при Міністерстві охорони здоров'я України (далі - Комітет).

При поданні заяви необхідно представити документ, що засвідчує особу Претендента.

Для проходження співбесіди Претендент повинен подати такі документи:

- довідку про стан здоров'я за формою Ф 086У;

- довідку встановленого зразка про стан здоров'я від психіатра;

- копії документів, що засвідчують рівень освіти, необхідні для здійснення діяльності в галузі НіНМ, а саме: свідоцтва, атестати, дипломи, інші документи, які видані в установленому порядку державними навчальними закладами освіти системи МОЗ України різного рівня акредитації, науковими закладами або такими, що до них прирівняні, і мають право видавати документи державного зразка згідно з чинним законодавством України;

- дві фотокартки;

- ксерокопію першої та другої сторінок паспорта.

Заяву розглядає Комітет протягом десяти робочих днів з дня її подання і приймає рішення щодо подальшого проходження атестації та експертизи здібностей Претендента в галузі НіНМ.

При позитивному рішенні Комітетом видається направлення до закритого акціонерного товариства Української асоціації народної медицини (м. Київ) або інших організацій, визначених МОЗ України, для подальшої атестації та експертизи здібностей Претендента.

Експертна оцінка діагностичних та лікувальних здібностей Претендента, залежно від методу НіНМ, який застосовується, складається з двох етапів:

- атестація рівня підготовки (теоретичний етап);

- експертиза здібностей (клінічний етап).

З Претендентом укладається угода про умови та порядок проходження атестації та експертизи.

На кожного Претендента оформлюється атестаційно-експертна картка.

При позитивному результаті атестації складається протокол (програма) проведення клінічної експертизи здібностей Претендента відповідно до зазначеного ним методу в галузі НіНМ.

ТЕСТУВАННЯ РІВНЯ ТЕОРЕТИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ПРЕТЕНДЕНТА В ГАЛУЗІ НіНМ

Визначення обсягу теоретичних знань і оцінка професійних умінь Претендента здійснюються за результатами відповідних тестових та ситуаційних завдань.

Тестові та ситуаційні завдання складаються спеціалістами організації в галузі НіНМ, погоджуються з Комітетом. При тестуванні оцінюються:

- рівень професійного уміння;

- знання принципів методу, який використовується Претендентом.

Результати тестового контролю та ситуаційних завдань уносяться до атестаційної картки (додаток 3).

Позитивним уважається результат, що дорівнює не менше 70 відсоткам.

При незадовільному результаті (менше 70% правильних відповідей) Претендент не допускається до проходження клінічного етапу експертизи.

Повторне тестування може бути проведене після засвоєння Претендентом необхідного обсягу знань з програми "Основи медичних знань" та напрямків НіНМ.

ОЦІНКА ДІАГНОСТИЧНИХ ТА/АБО ЛІКУВАЛЬНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ПРЕТЕНДЕНТА

Процедура оцінки діагностичних та лікувальних здібностей Претендента вимагає спеціальних умов і проводиться в підрозділах визначеної організації.

Перед початком клінічного етапу Претендент повинен надати пояснювальну записку з описом та обґрунтуванням методу, який він буде застосовувати для діагностики, лікування, профілактики.

Організація планування та координація проведення клінічного етапу експертизи покладаються на лікаря клінічного відділення, де проводиться експертиза, завідувача цього відділення та експерта, який відповідає за даний напрямок НіНМ.

Проведення клінічної експертизи за Протоколом передбачає:

- відбір хворих;

- оцінку здібностей Претендента з діагностики захворювання та/або впливу на його перебіг;

- аналіз результатів клінічних випробувань;

- складання звіту про клінічний етап експертизи.

Лікар, під контролем якого Претендент проходить експертизу здібностей в галузі НіНМ, зобов'язаний вести облікову документацію:

- журнал обліку діагностичних та/або лікувальних процедур, де зазначаються дані пацієнтів (прізвище, ім'я та по батькові, вік, стать, місце проживання), діагноз, обсяг лікувальних процедур, спостереження за динамікою стану хворого та висновок лікаря щодо ефективності проведеного лікування;

- обліковий листок хворого.

На кожного Претендента оформлюється картка, у якій зазначаються аналізи результатів проведення клінічної експертизи .

Інформація про діагностичні здібності Претендента вноситься до картки оцінки результатів діагностування.

Після кожної проведеної діагностичної та/або лікувальної процедури Претендент заповнює відповідні графи облікового листка на хворого, зазначаючи діагноз, використаний ним метод лікування, опис самопочуття хворого та результати лікування.

Результати об'єктивних і суб'єктивних досліджень хворого уносить лікар клінічного відділення у відповідні графи облікового листка.

Відбір хворих для клінічного етапу експертизи здійснюється за такими критеріями:

- наявність гострого або хронічного захворювання (при відсутності загрози для життя хворого), яке потребує перебування у стаціонарних умовах не менше двох тижнів;

- здатність критично оцінювати свій стан і відповідати на запитання, пов'язані з випробуванням;

- письмова згода хворого про його обізнаність з метою, завданням, методикою діагностування та/або лікуванням і згода на участь у випробуванні.

Обов'язковою умовою при доборі хворих повинна бути клініко-лабораторна оцінка стану патологічного процесу та підтвердження діагностичних та/або лікувальних здібностей Претендента.

Відбір пацієнтів з певними захворюваннями здійснюється лікарем клінічного відділення й експертом організації, у якій проводиться експертиза.

Група хворих добирається у кількості не менше десяти осіб з чіткими симптомами (одного класу хвороб), що виявляються і оцінюються на підставі результатів об'єктивних методів дослідження.

При оцінці діагностичних та/або лікувальних здібностей Претендента лікарем визначаються методи діагностики та лікування, якими володіє Претендент. У разі потреби уточнюються захворювання, до лікування яких Претендент виявив здібності.

Результат уважається позитивним, якщо діагностичний та/або лікувальний ефект спостерігається не менше ніж у 80% хворих, про що робиться запис в експертній картці Претендента.

Для оцінки ефективності проведення діагностики та лікування лікар клінічного відділення порівнює об'єктивні й суб'єктивні клінічні результати загальноприйнятого лікування і діагностику та/або лікування, проведені Претендентом.

Експертну оцінку діагностичних та/або лікувальних здібностей Претендента дають лікар і завідувач клінічного відділення організації, у якій проводилась експертиза.

Результати експертної оцінки вносяться до картки аналізу результатів проведення клінічної експертизи Претендентом.

Здібності Претендента до діагностики та/або лікування зазначаються в атестаційно-експертному висновку.

КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ КЛІНІЧНИХ ВИПРОБУВАНЬ

Контроль якості клінічних випробувань здійснюється атестаційно-експертною комісією. Після кожного контрольного відвідування клінічних баз складаються акти у двох примірниках: один зберігається в організації, у якій проводиться атестація та експертиза, а другий - у Комітеті.

Лікар клінічного відділення відповідає за дотримання клінічних випробувань згідно з Протоколом. Усі результати лікар повинен систематично вносити до історії хвороби та в обліковий листок хворого, у якому обґрунтовується достовірність проведеної діагностики та/або лікування.

Завідувач клінічного відділення, на базі якого проводиться клінічний етап експертизи, щомісяця складає звіт, у якому зазначає такі дані:

- кількість Претендентів, що пройшли експертизу;

- методи НіНМ, за допомогою яких проводилась діагностика та/або лікування;

- кількість хворих, яких діагностували та/або лікували, із зазначенням статі, віку, діагнозу, особливостей стану, ускладнень, даних про вплив Претендента на перебіг хвороби;

- аналіз отриманих даних із зазначенням відмінностей або переваг випробуваних методів НіНМ, лікувального впливу в порівнянні із загальноприйнятими методами діагностики та/або лікування.