Смекни!
smekni.com

Конституція України Науково-практичний коментар (стр. 107 из 186)

Кабінет Міністрів України не тільки подає проект про Державний бюджет до Верховної Ради. Пункт 6 ст. 116 Конституції України наділяє його повноваженнями на розроблення проекту про Державний бюджет України і забезпечення виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюдже-

457

Конституція Україна

Розділ IV. Стаття 97

ту України та подання Верховній Раді України звіту про його виконання.

Розробка проекту Державного бюджету і проекту закону про Державний бюджет – дуже складна і тривала робота. Безпосередньо складає проект Державного бюджету, зведеного бюджету та проект закону про Державний бюджет Міністерство фінансів України. Міністр фінансів на підставі основних макропоказників економічного і соціального розвитку Украши на наступний бюджетний період та аналізу виконання бюджету в поточному бюджетному періоді визначає загальний рівень доходів та видатків бюджету і дає оцінку обсягу фінансування бюджету для складання пропозицій до проекту Державного бюджету України.

На підставі цих пропозицій складається проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період, який Кабінет Міністрів України подає Верховній Раді України для розгляду і схвалення або взяття до відома (пп. 1, 2 та 6 ст. 33 Бюджетного кодексу України). Кабінет Міністрів України згідно з Тимчасовим регламентом Кабінету Міністрів України (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2000 p.), організовує роботу, пов'язану із складанням проекту Державного бюджету України на кожний наступний рік. Кабінет Міністрів Украши розглядає проект Закону України про Державний бюджет України на наступний рік, приймає рішення щодо його схвалення і не пізніше ніж 15 вересня подає до Верховної Ради України.

Конституція України (ст. 92 та п. 6 ст. 116) встановила виключне право Кабінету Міністрів України на розробку і подання проекту Закону України «Про державний бюджет України».

Разом із проектом Закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Це положення розвивається у ст. 9.1.10 Регламенту Верховної Ради, присвяченої загальному фінансовому контролю за виконанням Державного бюджету, який здійснює Верховна Рада України та її Комітет з питань бюджету.

На засіданні Верховної Ради хід виконання бюджету розглядається двічі на рік: у липні і грудні. Під час розгляду заслуховується доповідь уряду (частіше цю доповідь робить Міністр фінансів), приймається постанова про затвердження доповіді уряду. Верховна Рада в разі затвердження доповіді уряду може вирішити питан-458

ня про його відповідальність або його членів. За пропозицією Комітету Верховної Ради з питань бюджету Верховна Рада в цьому разі може також розглянути і прийняти закон про внесення змін і доповнень до Закону про Державний бюджет України.

На засіданнях Комітету з питань бюджету Верховної Ради виконання бюджету розглядається чотири рази протягом терміну його виконання: у квітні, липні, жовтні й січні. Комітет може або схвалити бюджетну політику уряду або ініціювати розгляд Верховною Радою питання про недовіру до неї.

Стаття 97. Кабінет Міністрів України відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного

бюджету Украши.

Поданий звіт має бути оприлюднений.

У коментованій статті встановлюється процедура звіту уряду Украши перед Верховною Радою Украши про виконання Державного бюджету України.

Кабінет Міністрів України згідно з п. 6 ст. 116 Конституції України та ст. 61 Бюджетного кодексу Украши подає Верховній Раді України звіт про виконання закону про Державний бюджет не пізніше 1 травня року, наступного за звітним. Бюджетний кодекс України визначив складові частини звіту уряду. Річний звіт Кабінету Міністрів України про виконання Державного бюджету України включає: звіт про фінансовий стан (баланс) Державного бюджету України; звіт про виконання Державного бюджету України; звіт про рух грошових коштів; інформацію про виконання захищених статей видатків Державного бюджету України; звіт про бюджетну заборгованість; звіт про використання коштів із резервного фонду Кабінету Міністрів Украши; інформацію про стан державного боргу; звіт про кредити та операції, що стосуються державних гарантійних зобов'язань; зведені показники звітів про виконання бюджетів; інформацію про використання місцевих бюджетів; іншу інформацію, визнану Кабінетом Міністрів України необхідною для пояснення звіту.

Звіт про виконання закону про Державний бюджет Украши У двотижневий термін після його подання Кабінетом Міністрів Украши розглядає Рахункова палата і готує висновки щодо вико-

459

Конституція України

Розділ IV. Стаття 98

ристання коштів бюджету. Рахункова палата може не погодитися із звітом Кабінету Міністрів України і визнати деякі витрати нецільовими, виявити перевитрати резервного фонду Кабінетом Міністрів України тощо. У співдоповіді, з якою виступає у Верховній Раді України Голова Рахункової палати, викладаються висновки Рахункової палати щодо звіту про виконання закону про Державний бюджет.

У двотижневий термін з дня отримання висновків Рахункової палати щодо використання коштів Державного бюджету України Верховна Рада заслуховує звіт Міністерства фінансів України про виконання Закону про Державний бюджет. На засідання Верховної Ради можуть запрошуватись головні розпорядники бюджетних коштів, особливо ті, за кошторисами яких контролюючі органи робили зауваження. Представляє звіт про виконання закону про Державний бюджет Верховній Раді України безпосередньо Міністр фінансів України. Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету та Голова Рахункової палати на пленарному засіданні виступають із співдоповідями. За результатами розгляду Верховна Рада України приймає рішення щодо звіту про виконання закону про Державний бюджет України. Верховна Рада України має право прийняти й негативне рішення щодо затвердження звіту про виконання бюджету за минулий рік. Вона з'ясовує причини невиконання приписів, що були вміщені в Законі про Державний бюджет України, може не погодитися із звітом і матеріали по перевірці, складені Рахунковою палатою, передати слідчим органам.

Розгляд Верховною Радою України звіту про виконання бюджету є вищим контролем, який здійснює законодавчий орган за діями Кабінету Міністрів України та органами виконавчої влади у сфері мобілізації доходів у державний та місцеві бюджети і використання їх на фінансування пріоритетних витрат, пов'язаних із функціонуванням держави.

У статті 28 Бюджетного кодексу встановлено, що інформаціяпро виконання Державного бюджету України та місцевих бюджетів (крім бюджетів сіл і селищ) підлягає обов'язковій публікаціїне пізніше 1 березня року, що наступає за роком звіту: Державного бюджету України – в газетах «Голос України» та «Урядовийкур'єр», місцевих бюджетів – у газетах, визначених відповідними радами. і -жчй"

460

Стаття 98. Контроль за використанням коштів Державного бюджету України від імені Верховної Ради здійснює Рахункова палата.

У коментованій статті встановлюється механізм реалізації контролю Рахункової палати за використанням коштів Державного бюджету України.

Верховна Рада України відповідно до п. 4 ст. 85 Конституції затверджує бюджет, вносить зміни до нього, контролює його виконання і приймає рішення щодо звіту про його виконання. Організація контролю за використанням бюджетних коштів, як і за своєчасним і повним надходженням коштів до бюджету, є обов'язковим елементом управління цими коштами. За якість контролю органи, що його провадять, відповідають перед державою і суспільством. Метою контролю є виявлення відхилень від завдань (які в бюджеті відбиваються в певних сумах), визначених у Законі про Державний бюджет України та в поточному фінансовому законодавстві, ефективності та ощадливості використання бюджетних коштів. Порушення бюджетних приписів необхідно виявити якомога раніше з тим, щоб можна було виправити недоліки, притягнути до відповідальності винних, одержати компенсацію за завдану шкоду і запобігти подібним порушенням у

майбутньому.

Регламент Верховної Ради України (ст. 9.1.10) передбачає постійне здійснення контролю за виконанням Державного бюджету з боку Верховної Ради та Комітету з питань бюджету. Інші парламентські комітети можуть контролювати виконання статей бюджету відповідно до їх компетенції. Щомісяця Міністерство фінансів України надсилає Комітету Верховної Ради з питань бюджету необхідну інформацію про стан бюджету і його виконання.

На засіданні Верховної Ради хід виконання Державного бюджету розглядається двічі на рік: у липні і в грудні. Під час розгля-ДУ заслуховується доповідь уряду. Верховна Рада в разі не затвердження доповіді уряду може вирішити питання про його відповідальність або окремих його членів. За пропозицією Комітету з питань бюджету Верховна Рада може також прийняти закон про внесення змін і доповнень до закону про Державний бюджет.

На засіданні Комітетів Верховної Ради України виконання бюджету розглядається чотири рази протягом терміну виконан-

461

Конституція України

Розділ IV. Стаття 98

ня: у квітні, липні, жовтні і січні. Комітет може схвалити бюджет ну політику уряду або ініціювати розгляд Верховною Радою питання про недовіру бюджетній політиці уряду.

Конституція України передбачила створення спеціального органу контролю за використанням коштів Державного бюджету – Рахункову палату, діяльність якої визначається Законом України від 11 липня 1996 р. «Про Рахункову палату». Такі контрольні органи існують у більшості країн світу.