Смекни!
smekni.com

Засоби виводу інформації на принтер в об’єктно-орієнтованому середовищі програмування Delphi (стр. 2 из 4)

Група Page frame встановлює властивості рамки:, наявність лінії зверху (Тор), знизу (Bottom), ліворуч (Left), праворуч (Right), колір ліній (Color) і їхню товщину (Width).

Група Bands визначає наявність різних смуг: заголовок сторінки (Page header), заголовок звіту (Title), заголовок стовпчиків (Column header), смуга для детальної інформації (Detail band), підсторінки (Page footer), підзвіту (Summary). Після вибору типу і висоти смуги вона з'являється в звіті, якщо натиснуто кнопку Apply або вікно закрите кнопкою ОК. Елементи Print first page header і Print last page footer керують, відповідно, друком заголовку на першій сторінці звіту і підзвіту на його останній сторінці.

У якості основних можна виділити наступні методи компонента QuickRep.

Метод NewColumn реалізує вивід інформації в наступному стовпчику звіту, а якщо визначено один стовпчик, то на наступній сторінці.

Метод NewPage забезпечує вивід інформації на наступній сторінці звіту.

Метод Prepare готує звіт для виводу у файл. Вивід звітуу файл виробляється в наступному порядку. Спочатку звіт підготовляється шляхом виклику методу Prepare, потім зберігається у файлі методом Save об'єкта QRPrinter, після чого цей об'єкт знищується і властивості QRPrinter присвоюється значення NIL. Це робиться, як показано нижче.

QuickRep1.Prepare;

QuickRep1.QRPrinter.Save('Report.QRP');

QuickRep1.QRPrinter.Free;

QuickRep1. QRPrinter := NIL;

Метод Print друкує звіт на принтері.

Метод PrintBackground дозволяє роздрукувати звіт у фоновому режимі. Після завершення друку викликається оброблювач події OnAfterPrint.

Метод Preview виводить стандартне вікно попереднього перегляду (див. мал. 3).

Метод PrinterSetup викликає стандартне вікно встановлення параметрів принтера.

Компонент ORBand.У даному розділі варто також згадати про найважливіші властивості компонента QRBand, тому що дані компоненти є основними складовими частинами звіту. Отже, розглянемо кілька специфічних властивостей компонента QRBand.

Властивість AlignToBottom (тип Boolean), що має значення True, вказує на те, що смуга буде розташовуватися безпосередньо над підсторінкою, у той час як звичайно вона розташовується праворуч або знизу від попередньої смуги.

Властивість BandType (тип TQRBandType) визначає призначення смуги і може приймати одне з таких значень:

rbTitle - друкується на першій сторінці звіту і, як правило, містить його назву;

rbPageHeader - друкується вгорі кожної сторінки і містить її заголовок;

rbDetail - містить інформацію з набору даних і автоматично повторюється для кожного запису, починаючи з першої і закінчуючи останньою;

rbPageFooter - зберігає підсторінку і виводиться внизу кожної сторінки:

rbSummary - являє собою підзвіт і виводиться в його кінці;

rbSubDetail - містить детальну інформацію з підлеглого набору даних у випадку зв'язку між кількома таблицями БД;

rbColuimHeader - являє собою заголовки стовпців і розміщається на кожній сторінці звіту після заголовка сторінки;

rbGroupFooter - зберігає підгрупу, застосовується при угрупованнях інформації в звіті і виводиться наприкінці кожної групи;

rbGroupHeader - містить заголовок групи і виводиться на початку кожної групи;

rbOverlay - використовується для зворотної сумісності з попередніми версіями QuickReport. He рекомендується використовувати даний тип без особливих на те основ;

rbChild - резервується для використання компонентів QRChildBand. Даний тип не слід установлювати вручну.

Властивість Enabled (тип Boolean) дозволяє друкувати смуги, якщо має значення True.

Властивість ForceNewColumn (тип Boolean), встановлене в True, вказує на те, що смуга буде друкуватися в наступному стовпчику.

Властивість ForceNewPage (тип Boolean), встановлене в True, указує, що смуга буде друкуватися на новій сторінці.

Властивість HasChild (тип Boolean) визначає, чи буде дана смуга мати дочірню смугу. Якщо цій властивості привласнити значення True, то в звіті буде автоматично створена дочірня смуга.

При виводі інформації на принтер в середовищі Delphi використовуються ще компоненти PrintDialogта PrintSetupDialog.

Компонент PrintSetupDialog
призначений для на лаштування параметрів принтера, не має особливих властивостей, тому що ці параметри суттєво відрізняються для різних видів принтерів. На основі цього компонента можна створювати свої власні компоненти для окремих принтерів.

Компонент PrintDialog

відображає стандартне вікно друку Windows. В ньому мона задати різні параметри друку, які визначаються наступними властивостями:
Властивість Значення
Collate Маркер. Розібрати по копіях
Copies Число копій
FromPage Номер сторінки з якої починається друк
MaxPage Максимальне число сторінок, яке може бути надруковане
MinPage Мінімальне число сторінок, яке може бути надруковане
Options Другорядні параметри налаштування
PrintRange Вигляд сторінок документу, що друкується. Можливі значення: prAllPages(всі сторінки); prSelection(сторінки вибраного фрагменту); prPageNums(сторінки з діапазону FromPage/ToPage)
PrintToFile Має значення True, якщо вивід має здійснюватись не на принтер, а у файл
ToPage Номер сторінки на якому закінчується друк

1.2. Створення звітів за допомогою QuickReports.

Створення найпростішого звіту не представляє особливих проблем. Для цього достатнім є використання тільки компонентів QuickRep і QRBand.

Створення найпростішого звіту.Розглянемо побудову простого звіту на невеликому прикладі.

Приклад. Нехай є таблиця students.db, у якій зберігаються дані про студентів інституту. У цій таблиці представлені такі поля: Номер студентського квитка (Nom_stud), Прізвище, ім'я, по батькові (Fio). Група (Grup). Потрібно створити найпростіший звіт, що містить заголовок і зведення з зазначеної таблиці БД.

Спочатку на форму поміщається компонент Table, що зв'язується з таблицею students.db. Таблиця відкривається, тобто властивості Active цього компонента привласнюється значення True. На форму поміщається компонент QuickRep. і його властивості DataSet встановлюється значення Tablel. У звіт додається компонент QRBand. При цьому його властивість BandType по замовчуванню має необхідне значення, а саме - rbTitle, тобто цей компонент буде містити заголовок звіту. Зверху на смугу заголовка поміщається компонент QRLabel, властивості Caption якого задається значення, що визначає заголовок звіту (наприклад, "Список студентів"). Крім того, при бажанні можна змінити шрифт, яким буде виводитися заголовок звіту. Це робиться за допомогою зміни значення властивості Font. Після цього в звіт додається ще один компонент QRBand. і його властивості BandType встановлюється значення rbDetail. У цій смузі буде відображатися вміст таблиці students.db. Потім на дану смугу поміщаються три компоненти QRDBText, що зв'язуються з полями таблиці БД - Norn stud. Fio, Grup. Для цього властивості DataSet кожного компонента QRDBText задається значення Tablel, а властивості DataField присвоюється ім'я відповідного поля.

Переглянути отриманий звіт, можна, клацнувши по ньому правою кнопкою миші і вибравши пункт Preview в відкритому контекстному меню. Зразковий вид вікна попереднього перегляду даного звіту показаний на мал. 5.

Якщо необхідно, щоб вікно попереднього перегляду відкривалося при створенні форми, досить створити такий оброблювач події OnCreate даної форми:

procedure TForml.FormCreate(Sender: TObject);

begin

QuickRepl.Preview;

end;

Для того щоб при закритті вікна попереднього перегляду закривалася і форма, на якій розташований звіт, можна використовувати такий оброблювач події OnAf terPreview компонента QuickRep:

procedure TForml.QuickRep1AfterPreview (Sender: TObject);

begin

Forml.Close;

end;

У результаті створення двох приведених оброблювачів подій може бути отримане найпростіший додаток, що забезпечує можливість перегляду і друку сформованого звіту.

Включення виражень у звіт.Для того щоб включити в звіт дані, одержувані в результаті обчислення деякого виразу, використовується компонент QRExpr

. Вираз формуються за допомогою спеціального редактора, що викликається у вікні Інспектора об'єктів кнопкою
у поле даних властивостей Expression вищевказаного компонента (див. мал. 6).

Вираз вводиться і редагується в поле Enter expression даного редактора. Вираз може складатися з імен полів, змінних, числових значень, функцій перетворення, арифметичних і логічних операцій, а також операторів порівняння. Імена полів додаються у вираження за допомогою допоміжного вікна, що викликається натисканням кнопки Database field, функції - за допомогою вікна, що відкривається при натисканні кнопки Function, а змінні - натисканням кнопки Variable. Також за допомогою відповідних кнопок додаються логічні, арифметичні оператори й оператори порівняння.

Розглянемо приклад складання виразу з наступним виводом результату його виконання в звіті. Нехай є таблиця shop.db, що містить найменування товарів, що є в магазині (поле Tovar), і його вартість (поле Price). Припустимо, що ціна товарів виражена в доларах США. Потрібно представити ціну в гривнях, з огляду на те, що курс дорівнює 5,35 гривень за один долар США. Крім цього, необхідно, щоб у звіті відображалася грошова величина, у якій виражена ціна товару. Таким чином, потрібно перетворити чисельне значення вартості товару до строкового типу, після чого до отриманого рядка додати під рядок “грн.”. Реалізувати це можна в такий спосіб. Після того як у звіт доданий компонент QRExpr, варто відкрити вікно редактора формул.