Смекни!
smekni.com

Облік запасів на підприємстві ТОВ "УНІКУМ 2007" (стр. 7 из 9)

Код за УКУД _________

ІНВЕНТАРИЗАЦІЙНИЙ ОПИС ____ НА ___________ 199 __ Р.

товарно-матерiальних цiнностей, що знаходяться ________________

склад, комора

на вiдповiдальному зберiганнi __________________________________

посада, прiзвище, iм'я, по батьковi

iнвентаризацiя проведена на пiдставi наказу (розпорядження)

вiд ___________ 199 _ р. N _____________

--------------------------------------------------------------------------------

|NN | номенклатур-|Найменування|Розмiр|Сорт або|Одиниця|Фактична |Цiна|Примiтка|

|п/п| ний номер |матерiалу |(тип) | марка |вимiру |наявнiсть| | |

--------------------------------------------------------------------------------

i т.д. до кiнця (лiновка через 16 пунктiв)

-------------------------------------------------------------

Зворотний бiк форми N М-21

--------------------------------------------------------------------------------

|NN | номенклатур-|Найменування|Розмiр|Сорт або|Одиниця|Фактична |Цiна|Примiтка|

|п/п| ний номер |матерiалу |(тип) | марка |вимiру |наявнiсть| | |

--------------------------------------------------------------------------------

i т.д. до кiнця (лiновка через 16 пунктiв)

Всього за описом порядкових номерiв ____________ з N _______ по N _________

прописом

Голова комiсiї _________________________________________________

посада, прiзвище, iм'я, по батьковi, пiдпис

Члени комiсiї _________________________________________________

посада, прiзвище, iм'я, по батьковi, пiдпис

_________________________________________________

посада, прiзвище, iм'я, по батьковi, пiдпис

Усi цiнностi, перелiченi в iнвентарному описi, комiсiєю пе-

ревiренi i в моїй присутностi прийнятi на вiдповiдальне зберiган-

ня.

Пiдпис матерiально вiдповiдальної особи

"__"_________________ 200 _ р.

Рис. - 2.1 Типова форма N М-21

Матеріальні цінності, по яких виявлені розходження (залишки, недостача), записують в порівняльну відомість, а матеріально відповідальна особа повинна давати інвентаризаційній комісії письмове пояснення про причини їх виникнення.

Свої висновки і пропозиції щодо врегулювання інвентаризаційних різниць комісія оформляє протоколом і подає на затвердження керівнику підприємства. Керівник повинен прийняти рішення про оприбуткування лишків і списання недостач матеріальних цінностей і затвердити протокол у 5-денний строк. У бухгалтерському обліку результати інвентаризації відображають в такому порядку:

Залишки виробничих запасів зараховують в доход операційної діяльності записом:

Д-т рах.20 "Виробничі запаси" (відповідний субрахунок) К-т рах.719 "Інші доходи від операційної діяльності".

Вартість недостачі виробничих запасів списується з кредита рахунка 20 "Виробничі запаси" (відповідний субрахунок) на дебет рахунка 947 "Нестачі і втрати від псування цінностей".

Недостачі і втрати від псування цінностей з вини матеріально відповідальних осіб відносяться на їх рахунок записом:

Д-т рах.375 "Розрахунки по відшкодуванню завданих збитків" К-т рах.716 "Відшкодування раніше списаних активів".

Якщо на час виявлення недостачі виробничих запасів конкретні винуватці не встановлені, то вартість такої недостачі відображається на забалансовому рахунку 07 "Списані активи", субрахунок 072 "Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей". Після встановлення осіб, які повинні відшкодувати витрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості в доход звітного періоду записом:

Д-т рах.375 "Розрахунки по відшкодуванню завданих збитків" К-т рах.716 "Відшкодування раніше списаних активів".

2.2.2 Облік запасів за рахунком 21 Поточні біологічні активи на підприємстві ТОВ "Уніком-2007"

Незважаючи на те, що ТОВ “Уніком-2007” не займається вирощуванням молодняка худоби та птахів, та вирощуванням рослин, Статутом товариства передбачено здійснення подібної діяльності, тому розглянемо загальні принципи здійснення обліку за рахунком Поточні біологічні активи, якими буде керуватися підприємство у своїй діяльності та надамо поради щодо організації даного обліку. Облік повинен здійснюватися згідно з Методичними рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів. Розглянемо основні принципи обліку:

Біологічний актив визнається активом, якщо:

підприємству перейшли ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на біологічний актив;

підприємство здійснює управління біологічним активом та контроль за його використанням;

є впевненість, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з його використанням у сільськогосподарській діяльності;

вартість біологічного активу може бути достовірно визначена.

Біологічний актив визнається запасом, якщо він не використовується в сільськогосподарській діяльності та утримується для продажу або напрям його використання не визначено. Біологічний актив визнається основним засобом, якщо він використовується в іншій діяльності, ніж сільськогосподарська, та очікуваний строк його використання більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Надходження, переміщення та вибуття біологічних активів на підприємстві оформлюється відповідними первинними та зведеними обліковими документами, типові форми яких затверджуються Державним комітетом статистики України та іншими центральними органами виконавчої влади. Якщо підприємство використовує для оформлення господарських операцій форми первинних та зведених облікових документів, які не затверджені органами державної влади, ці документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату і місце складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції та одиницю її виміру;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

В аналітичному обліку біологічні активи відображаються у вартісному та кількісному виразі.

Одиницею виміру біологічних активів є штуки, голови тощо.

Окремі види біологічних активів тваринництва, можуть додатково характеризуватися їх живою масою, якщо її на дату балансу можна достовірно визначити (велика рогата худоба, свині тощо). Біологічні активи рослинництва в аналітичному обліку кількісно можуть відображатися у одиницях площі, яку вони фактично займають, у разі якщо їх кількість неможливо визначити або це економічно недоцільно (зернові культури, соняшник, цукрові буряки, насадження тощо).

Біологічні активи, придбані за плату, оприбутковуються за первісною вартістю, яка складається з витрат, фактично понесених підприємством для їх одержання, зокрема:

ціна придбання за вирахуванням знижок, відповідно до договору з постачальником (продавцем), непрямих податків, крім випадків, якщо вони не відшкодовуються підприємству відповідно до чинного законодавства;

суми ввізного мита;

витрати на транспортування;

інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням біологічних активів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.

Первісна вартість безоплатно одержаних біологічних активів дорівнює їх справедливій вартості з урахуванням витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою ціллю. На справедливу вартість безоплатно отриманих довгострокових біологічних активів збільшується додатковий капітал, а поточних активів - інший операційний дохід. Первісною вартістю біологічних активів, що одержані як внесок до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання в запланованих цілях. Витрати на доставку та інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням безоплатно отриманих та одержаних як внесок до статутного капіталу біологічних активів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою, включаються до первісної вартості поточних біологічних активів безпосередньо, а довгострокових активів - з відображенням в обліку капітальних інвестиційБіологічні активи відображаються на дату проміжного та річного балансу за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу. Визначення справедливої вартості додаткових біологічних активів та сільськогосподарської продукції ґрунтується на цінах активного ринку. До витрат на місці продажу включається тільки частина витрат на збут, які безпосередньо пов'язані з продажем біологічних активів та сільськогосподарської продукції на активному ринку, зокрема комісійні винагороди продавцям, брокерам, а також непрямі податки, що сплачуються при реалізації цих активів. Транспортні та інші витрати на збут до витрат на місці продажу не відносяться. Підприємство може самостійно визначити методику аналізу джерел інформації з метою встановлення справедливої вартості біологічних активів та/або сільськогосподарської продукції. Сільськогосподарська продукція та додаткові біологічні активи при їх первісному визнанні оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу. Визначення справедливої вартості додаткових біологічних активів і сільськогосподарської продукції ґрунтується на цінах активного ринку.

Таблиця 2.1 Кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку за основними операціями з біологічними активами та сільськогосподарською продукцією

N з/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
1 2 3 4
Облік надходження біологічних активів
1 Придбано поточний біологічний актив:
- отримано від постачальників - платників податку на додану вартість (ПДВ) за вартістю без ПДВ 21 "Поточні біологічні активи" 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
- на суму податкового кредиту з ПДВ за операцією 64 "Розрахунки за податками й платежами" 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
- отримано від постачальників - неплатників ПДВ за вартістю у сумі зобов'язання перед постачальником 21 "Поточні біологічні активи" 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Облік первісного визнання сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів
16 Первісне визнання сільськогосподарської продукції 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" 23 "Виробництво"
Первісне визнання приросту живої маси 21 "Поточні біологічні активи" 23 "Виробництво"
17 Первісне визнання додаткового біологічного активу:
- рослинництва 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" 23 "Виробництво"
- тваринництва 21 "Поточні біологічні активи" 23 "Виробництво"
Облік вибуття біологічних активів
22 Списано собівартість реалізованих додаткових біологічних активів:
рослинництва 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва"
тваринництва 901 "Собівартість реалізованої готової продукції" 21 "Поточні біологічні активи"

2.2.3 Облік запасів за рахунком 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети" на підприємстві ТОВ "Уніком-2007"

Організація обліку малоцінних і швидкозношуваних предметів зі строком корисного використання менше одного року (або одного операційного циклу) повинна повністю грунтуватись на Положенні (стандарті) 9, згідно з яким первинною вартістю таких предметів у складі інших запасів, придбаних за плату, є собівартість, яка складається з таких фактичних затрат: