Смекни!
smekni.com

Особистість і культурне середовище (стр. 3 из 4)

Якщо розглядати зв'язок культури з процесами суспільного розвитку і виділити його суб'єктний-особовий аспект, то необхідно відзначити, що саме культура формує і характеризує людину як діяльного суб'єкта цих процесів. У цьому сенсі культура концентрує досвід людства в освоєнні природного і соціального світу, на основі якого формуються, зберігаються, удосконалюються і передаються від покоління до покоління форми людської ментальності. Людина стає особою у міру освоєння їм культурного простору, своєрідної «соціальної пам'яті» суспільства. Відбувається процес соціалізації індивіда, в ході якого людська істота з певними біологічними завдатками набуває якостей, необхідних для життєдіяльності в суспільстві з історично заданими культурними характеристиками.

Особистість соціокультурна по своїй суті, але індивідуальна і неповторювана за способом свого існування. Але тільки асиміляція культурних цінностей ще не вирішує проблеми, в цьому потребітельски пасивному вимірюванні чоловік проявляє себе лише як об'єкт культурно-історичного процесу. А ось щоб культура була саме процесом, а не тільки сукупністю готових цінностей, потрібний постійний саморозвиток людини і людства. В якості суб'єкта культури може бути лише індивід, прагнучий до саморозвитку, самоформування, самооцінки. Саморозвиток і є атрибутивна ознака особи. Гегель в своїй філософії відстоював ідею автономності особи, підкреслюючи при цьому, що особистість ніколи не завершена, і це спонукає її до самовдосконалення. Відсутність інтересу до власного розвитку означає духовну летаргію. Сама ж духовність є внутрішня активність суб'єкта, вона пов'язана з вибором свого власного буття, своєї долі, а це завжди проблематично і не означає можливості зупинки, кінцівки самого процесу. Духовність завжди виступала як принцип самобудівництва людини, як вихід за реалії наявного буття, як відвертість буттю, у тому числі і власному.

2.3. Розвиток особистості з погляду культурно – історичної теорії і діяльністного підходу.

Психологічний словник дає наступне визначення, що таке розвиток особистості. [10, с. 331]

Розвиток особистості – процес формування особистості як соціальної якості індивіда в результаті його соціалізації і виховання.

Народжуючись, дитина тільки володіє передумовами для того, щоб стати особистістю. Але вступаючи у взаємодію з культурним середовищем (перш за все це сім'я), дитина соціалізується, засвоює те, що дає йому середовище. Культура все перетворює на знак, за допомогою якого транслюється досвід. [2]

Л. С. Виготській розробив культурно – історичну теорію, за допомогою якої пояснюється, яким чином засвоюються знаки, «интеріоризуються», причому не тільки в онтогенезі, але і у філогенезі. [3, 4]

Можна говорити, що зміна культур, перехід від традиційного суспільства до динамічного, необхідний для розвитку не тільки окремої людини процес, але і для всього людства в цілому. Завдяки свободі вибору, яке дає динамічне суспільство, може розвиватися самосвідомість людини, його особистість.

Ідентифікація людини, формування його самосвідомості, у свою чергу, ставало центральним і головним чинником, що визначає весь хід розвитку культурних, економічних і соціально-політичних процесів. [16]

Також як в історичній перспективі, самосвідомість в онтогенезі розвивається в процесі індивідуалізації, після соціалізації. Дитина спочатку прагне прийняти, засвоїти і освоїти вимоги її культурного середовища, референтної групи. Відокремившись діяльністно (тобто, навчившись робити що-небудь самостійно), дитина відділяється і психологічно – усвідомлює себе.

Всі ці процеси, природно, неможливі без суспільства, без того культурного середовища, яке воно створює.

Як вже наголошувалося вище, людина в процесі життя включається в різні групи, в кожній з яких своє культурне середовище. І кожного разу, особистість проходить декілька етапів адаптації в кожну спільність. Але такі етапи ми проходимо не тільки в маленьких групах, також і включаємося в культурне середовище соціуму, в якому живемо, тобто, засвоюємо менталітет, національний характер, вимоги, закони країни, в якій живемо, тобто її культуру. Завдяки всьому цьому відбувається розвиток особи.

У найзагальнішому вигляді розвиток особи може бути представлений як процес входження людини в нове соціальне середовище і інтеграція в ній в результаті цього процесу. У випадку, якщо індивід входить у відносно стабільну соціальну спільність, він при обставинах, що сприятливо складаються, проходить три фази свого становлення як особи. Перша фаза (адаптація) припускає засвоєння діючих цінностей і норм і оволодіння відповідними засобами і формами діяльності і тим самим до деякої міри уподібнення індивіда іншим членам тієї ж спільності. Друга фаза (індивідуалізація) породжується суперечностями, що загострюються, між необхідністю «бути таким як вся» і прагненням індивіда до максимальної персоналізації, що характеризується пошуком засобів і способів позначення своєї індивідуальності. Третя фаза (інтеграція) детермінується суперечністю між прагненням індивіда бути ідеально представленим своїми особливостями і відмінностями в спільності, з одного боку, і потребою спільності прийняти, схвалити і культивувати лише ті його індивідуальні особливості, які сприяють її розвитку і тим самим розвитку його самого як особи в групі, – з іншою. У випадку якщо суперечність не усунена, наступає дезинтеграція і, як наслідок, або ізоляція особи, або її витіснення із спільності, або деградація. Якщо індивідові не вдається подолати трудності адаптаційного періоду, у нього можуть складатися якості конформності, залежності, боязкості, невпевненості. Якщо на другій фазі розвитку індивід, пред'являючи референтні для його групи особові властивості, що характеризують його індивідуальність, не зустрічає взаєморозуміння, то це може сприяти формуванню негативізму, агресивності, підозрілості. При успішному проходженні фази інтеграції у високорозвинутій просоціальній спільності у індивіда формуються такі якості як гуманність, довіра до людей, справедливість, колективістське самовизначення, вимогливість до інших як і до себе, і т.д. У зв'язку з тим, що ситуація адаптації (дезадаптації), індивідуалізації (деіндивідуалізації), інтеграції (дезинтеграції) при послідовному або паралельному входженні індивіда в різні групи багато разів відтворюється, закріплюються відповідні особові новоутворення, внаслідок чого складається достатньо стійка структура особи. [10, с. 332]

Перед особистістю перманентно стоїть завдання пристосування до соціуму. Соціум, культурне середовище пред'являє певні очікування до людини з тим, щоб він свою поведінку будував згідно цим очікуванням. Соціум застосовує певні санкції при відповідності або невідповідності індивідуальної поведінки вказаним очікуванням і розпорядженням. Як відзначає Т. Шибутані, соціальне пристосування і координація дій в процесі спільної діяльності будується на основі "Я"-образів особистості, в яких зафіксовані очікування і розпорядження інших щодо даної особи – носія цих "Я"-образів [14]. За допомогою такого механізму врахування інших в собі можливе здійснення соціального контролю і самоконтролю індивідуальної поведінки.

Інтеріорізація соціальних норм і цінностей, процес соціалізації індивіда має адаптивну функцію. Пристосування до свого соціального статусу і ухвалення певної соціальної ролі пов'язане з формуванням відчуття приналежності до певної спільності (національною, етнічною, професійною, віковою і т.д.) і причетності до неї як до деякого колективного організму, що характеризується специфічними способами самозбереження і самопідтримки (традиції, ритуали, стереотипи і шаблони поведінки і т. д., прийняті і використовувані саме в цьому культурному середовищі). Тим самим індивід стає залученим до певної культури і субкультури. Такого роду причетність пов'язана з наявністю системи "ми", яка в історико-психологічному плані хоч і передувала появі відчуття "Я", проте в новий час – в епоху буржуазного індивідуалізму, взаємного відчуження і некомунікабельності – її отримання для індивіда все більш і більш ставало проблематичним. Е. Фромм, наприклад, розглядав питання психічного здоров'я і хвороби під кутом зору наслідків сепарації людей від спільності і один від одного, а також пошуку способів залучення, які в умовах капіталізму виражаються в хворих тенденціях втечі від свободи, конформізму і соціального уніформізму [18].

Адаптація до соціального середовища, як стратегічна лінія взаємодії індивіда з оточенням, завжди має свій вираз в певних когнітивних, емоційних і мотиваційно-вольових процесах. Більш того, вона на них базується. По-перше, пристосування до соціального оточення залежить від того, як людина визначає ситуацію. Це положення стало основоположним в дослідженнях когнітивистськи орієнтованих соціальних психологів. По-друге, емоційні стани, пов'язані з адаптованністю (задоволеність, позитивні відносини до тих, що оточують і їх прийняття, відчуття соціальної захищеності і відчуття гарантованості і т. п.) або дезадаптованності (незадоволеність і фрустрированість, тривожність, негативні відносини до тих, що оточують, неприйняття інших, відчуття соціальної незахищеності і негарантованості і т. п.) грають величезну роль у внутрішньому житті людини, в регуляції його поведінки і системи міжособистісних відносин. По-третє, стан дезадаптованності зазвичай є специфічним фоном для виникнення або функціонування тих або інших потреб, витікаючих з тенденції "бути" або прагнення "мати": у одних випадках суть цих мотиваційних сил виражається в тенденції "бути як інші", в інших випадках – в прагненні "володіти самим собою", з тим, щоб підігнати свою поведінку під загальноприйняті в своєму культурному середовищі стереотипи. [2]