Смекни!
smekni.com

Фінансовий аналіз оборотних активів підприємства (стр. 7 из 8)

- оптимального обсягу замовлення;

- моменту замовлення;

- раціонального способу закупівлі.

Метою управління оборотними активами є забезпечення постійної платоспроможності підприємства. Об’єктами фінансового управління є грошові кошти та їх резерви у формі поточних фінансових інвестицій у грошові інструменти та цінні папери. З позиції теорії інвестування грошові кошти – це окремий вид інвестицій у товарно-матеріальні цінності, а тому управління ними має здійснюватися на таких загальних засадах:

- підтримка мінімального залишку грошових коштів для безперебійного здійснення поточних розрахунків;

- врахування діапазону сезонних змін залишку грошових коштів;

- створення резерву вільних грошових коштів на випадок можливого розширення обсягів діяльності;

- формування резерву грошових коштів для компенсації непередбачених витрат і можливих втрат у процесі фінансово-господарської діяльності;

- своєчасна трансформація вільних грошових коштів у високоліквідні фінансові інструменти та їх зворотна конвертація для поповнення залишку грошових коштів.

В умовах кризи неплатежів особливо зростає роль ефективного управління дебіторською заборгованістю, своєчасного її повернення та попередження безнадійних боргів. Основна мета управління дебіторською заборгованістю полягає в мінімізації її обсягу та строків інкасації боргу. В процесі управління вирішуються такі завдання:

- визначення обсягу інвестицій у дебіторську заборгованість за комерційним і споживчим кредитом;

- формування принципів та умов кредитної політики щодо покупців продукції;

- визначення кола потенційних дебіторів;

- забезпечення інкасації дебіторської заборгованості;

- прискорення платежів за допомогою сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості.

Шляхи покращення використання оборотних активів полягають у забезпеченні безперебійності виробничого процесу, прискоренні обертання оборотних засобів, забезпеченні ліквідності та платоспроможності, підвищення рентабельності оборотних активів, мінімізації ризиків і втрат у процесі їх формування і використання.

Висновки та пропозиції

Оборотні активи фермерського господарства – це сукупність матеріальних та грошових цінностей підприємства, що знаходяться в постійному кругообігу, змінюють свою матеріальну форму протягом одного операційного циклу та в повному обсязі переносять свою вартість на товари, що реалізує підприємство.

Селянське (фермерське) господарство «Оріон» створене з метою найбільш ефективного використання свого майна, воно самостійно визначає напрями своєї діяльності, обсяги та структуру виробництва, на свій розсуд розпоряджається отриманою продукцією, сировиною, товарами і коштами, в тому числі від користування орендованими майном та землею, і будує свої взаємовідносини з юридичними та фізичними особами на договірній основі.

Вивчення показників бухгалтерських балансів у динаміці дає змогу простежити не тільки загальні зміни фінансового стану, а й напрями розвитку підприємства.

В ході проведення аналізу основних показників господарської діяльності селянського (фермерського) господарства «Оріон», було виявлено, що підприємство є фінансово стійким. Про це свідчить динаміка більшості обчислених показників. Отже, як ми вже визначили наше підприємство має нормальний рівень фінансово-економічної роботи господарства.

Аналізуючи склад і структуру оборотних активів ми бачимо, що станом на кінець 2008 року підприємство володіло оборотними активами вартістю 1375,4 тис.грн. Порівняно з минулим роком вона зросла на 53,3%. Отже, господарство останнім часом розширює свої обсяги діяльності. Підвищення частки оборотних активів при ефективному їх використанні призведе до прискорення оборотності сукупних активів підприємства.

Аналізуючи стан оборотних активів підприємства, не можна обійти увагою питання ліквідності балансу, яка відображає можливість швидкої мобілізації власних коштів для своєчасної і повної сплати боргів. Негативним показником протягом аналізованого періоду є зміни в бік зниження ліквідності оборотних активів підприємства.

Раціональне формування джерел оборотних активів має значний вплив на процес реалізації, фінансові результати, фінансовий стан, сприяє досягненню мети з мінімально необхідними за даних умов оборотними активами. Джерела формування і принципи різного режиму використання власного і позикового капіталу впливають на ефективність використання як оборотних активів, так і всього капіталу підприємства. Як ми бачимо джерела формування оборотних активів в основному сформовані за рахунок власного оборотного капіталу, що у 2008 році зріс на 57,2%. Позитивним показником є відсутність у підприємства довгострокового позикового капіталу, і низький рівень зобов’язань. Що свідчить про незалежність даного господарства від зовнішніх факторів.

В процесі його виробничої діяльності відбувається постійна трансформація окремих елементів оборотних активів. Підприємство закуповує сировину і матеріали, виготовляє продукцію, після чого продає її, як правило, в кредит, в результаті чого утворюється дебіторська заборгованість, яка через деякий проміжок часу перетворюється в грошові засоби. Дебіторська заборгованість даного аналізованого підприємства зростає і це свідчить про необачну кредитну політику господарства щодо покупців та труднощі з реалізацією виробленої продукції.

Найбільш важливою і значною частиною активів підприємства є - запаси, вони займають особливе місце у складі майна та домінуючі позиції у структурі витрат підприємств різних сфер діяльності. Запаси відносяться до складу оборотних активів, тому що можуть бути перетворені на грошові кошти протягом року або одного операційного циклу. Аналізуючи склад та структуру оборотних активів селянського (фермерського) господарства «Оріон», можна сказати, що найбільшу частку їх складають запаси які протягом трьох років зросли з 486,7 тис.грн. до 1083,3 тис.грн., що свідчить про збільшення виробництва.

У процесі контролю фінансового стану підприємства насамперед перевіряється достовірність даних про наявність коштів підприємства, відображених у бухгалтерському балансі на звітну дату, які беруться до розрахунку обігу коштів. Для цього використовується Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затверджене Кабінетом Міністрів України, та інші нормативні акти з питань обліку і звітності. Негативним показником є зниження грошових коштів, що веде до зменшення ліквідності підприємства.

Шляхи покращення структури та ефективності використання оборотних активів полягають у забезпеченні безперебійності виробничого процесу, прискоренні обертання оборотних засобів, забезпеченні ліквідності та платоспроможності, підвищення рентабельності оборотних активів, мінімізації ризиків і втрат у процесі їх формування і використання.

Підсумовуючи вищезазначене можемо стверджувати, що оборотні активи підприємства використовуються ефективно. Необхідно зазначити, що наявність у підприємства оборотних активів, їх склад та структура, швидкість обороту досить суттєво впливають на фінансовий стан підприємства, а саме на платоспроможність, ліквідність, можливість подальшої мобілізації фінансових ресурсів.

Список використаної літератури

1. Господарський кодекс України від 16.01.2003р., №436 – IV // Відомості Верховної Ради України 2003р., № 18-22;

2. Закон України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року № 973-ІV;

3. Про затвердження Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку: 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»; 2 «Баланс», 3 «Звіт про фінансові результати», 4 «Звіт про рух грошових коштів», 5 «Звіт про власний капітал»: Затв. наказом Міністерства фінансів від 31.03.1999 р., № 87 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.06.1999 р. № 397/3690 // Бухгалтерський облік і аудит. – 1999. – № 6. – С. 14–25;

4. Бланк И.А. Стратегия и тактика управления финансами. – К.: МП "ИТЕМ Лтд", СП "АДЕФ-Украина", 2000. – 534 с.

5. Бригхем Е. Основи фінансового менеджменту: Пер. з англ. – К.: Молодь, 2003. – 1000 с.

6. Верига Ю.А. Бухгалтерський облік: нормативно-правові документи. Коментар: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2009. – 656 с.;

7. Дедіков О.І., Дєєва Н.М. Фінансовий аналіз: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 328с.;

8. Кірейцева Г.Г. Фінанси підприємств: Навчальний посібник: Курс лекцій. – К.: ЦУЛ, 2002. – 268 с.;

9. Коваленко Л.О. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник – 3-тє видання, виправлення і доповнення – К.: Знання, 2008. – 483с.;

10. Коновалова О.В. Аналіз оборотних активів підприємства: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003.;

11. Кузьмін В.В. Фінансові основи підприємництва: Навчальний посібник – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 192с.;

12. Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз сільськогосподарських підприємств: Навчальний посібник – К.: КНЕУ, 2005. – 365с.;

13. Мазаракі А.А. Економіка торговельного підприємства. Підручник для вузів. – К.: «Хрещатик», 1999. – 800с.;

14. Подольська В.О., Яріш О.В. Фінансовий аналіз: Навчальний посібник – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 488с.;

15. Салига С.Я., Дацій Н.В. Фінансовий аналіз: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 210 с.;

16. Ситник Л.С. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 352с.;

17. Шегда А.В. Економіка підприємства: Підручник. – К.: Знання, 2006. 614с.

18. Шиян Д.В., Строченко Н.І. Фінансовий аналіз: Навчальний посібник – К.: Видавництво А.С.К., 2003. – 240 с.;


Додатки

Статут А

Баланс