Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансово-економічної діяльності підприємста (стр. 2 из 5)

Кваліфікація працівника визначається такими чинниками, як рівень загальноосвітньої і спеціальної підготовки, досвід роботи на аналогічних посадах, необхідний для освоєння професії. Передумовою високої кваліфікації є професійна придатність, яка включає сукупність особистих якостей, характеристик і нахилів, потрібних для успішного виконання певних професійних обов'язків. Стосовно керівників різного рівня необхідною складовою кваліфікації є також організаційні здібності та навички.

Рівень кваліфікації визначається та присвоюється працівнику спеціальною кваліфікаційною комісією на основі порівняння його знань та досвіду з вимогами, викладеними у тарифно-кваліфікаційних довідниках (характеристиках), і юридичне закріплюється в документах: дипломах, посвідченнях (дод.1)

ВАТ БМФ «Стрийбуд» здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та Статуту. Статут підприємства (дод.2) – це один з основних документів, які регламентують діяльність підприємства.


2. Фінансова діяльність підприємства

В організаційній та управлінській роботі підприємства фінансова діяльність займає особливе місце. Від неї багато в чому залежить своєчасність та повнота фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності та розвитку підприємства, виконання фінансових зобов'язань перед державою та іншими суб'єктами господарювання. Фінансову діяльність підприємства спрямовано на вирішення таких основних завдань:

· фінансове забезпечення поточної виробничо-господарської діяльності;

· пошук резервів збільшення доходів, прибутку, підвищення рентабельності та платоспроможності;

· виконання фінансових зобов'язань перед суб'єктами господарювання, бюджетом, банками;

· мобілізація фінансових ресурсів в обсязі, необхідному для фінансування виробничого й соціального розвитку, збільшення влас­ного капіталу;

· контроль за ефективним, цільовим розподілом та використанням фінансових ресурсів.

Фінансова робота підприємства здійснюється за таким основним напрямком:

- аналіз та контроль виробничо-господарської діяльності (дод.3).

Для аналізу та контролю фінансової діяльності підприємство має опрацювати таку систему показників, за допомогою якої воно із достатньою точністю оцінює поточні та стратегічні можливості підприємства:

2.1. Структурно- динамічний аналіз майна підприємства

При аналізі майна підприємства застосовують структурний та динамічний аналізи.Динамічний аналіз балансу полягає в порівнянні кожної статті балансу і розрахунку змін абсолютних і відносних величин, а також якісній характеристиці виявлених відхилень.

Структурний аналіз балансу передбачає розрахунок відносних показників. Завдання вертикального аналізу - розрахунок питомої ваги окремих статей у загальній сумі валюти балансу й оцінка змін питомої ваги. За допомогою вертикального аналізу можна здійснювати міжгосподарські порівняння. Крім того, відносні показники пом'якшують негативний вплив інфляційних процесів.

Динамічний аналіз цих показників дає можливість установити абсолютні відхилення й темпи зростання за кожною статтею балансу, а структурний аналіз балансу - зробити висновки про співвідношення власного й позичкового капіталу, що свідчить про рівень автономності підприємства за умов ринкових відносин, про його фінансову стабільність.

Стабільність фінансового стану підприємства залежить від правильності і доцільності вкладання фінансових ресурсів у активи,

Тому найперше слід вивчити структуру майна і вияснити причини змін його складових.

Використовуючи дані підприємства ВАТ БМФ «Стрийбуд» визначити та оцінити динаміку і структуру майна та оцінити його вплив на фінансовий стан за 2008 рік.

Таблиця 1

Статті балансу На початок року На кінецьроку Відхилення (+;-)
Тис. грн.. % Тис. грн % По сумі По питомій вазі
Необоротні активи 20152 80 35895 89,3 15743 9,3
В тому числі:
Основні засоби 20117 79,9 35859 89,2 15742 9,3
Оборотні активи 5031 20 4301 10,7 -730 -9,3
З них:
Виробничі запаси 1919 7,6 2906 7,2 987 -0,4
Незавершене виробництво 1455 5,8 129 0,3 -1326 -5,5
Дебіторська заборгованість за товари роботи та послуги 180 0,7 94 0,2 -86 -0,5
Грошові кошти на розрахунковому розрахунку 408 1,6 449 1,1 41 -0,5
Витрати майбутніх періодів - - - - - -
Баланс 25183 100 40196 100 15013 100

Як свідчать розрахунки майна підприємства за досліджуваний період збільшилось на 15013 тис. грн.. і на кінець року складало 40196 тис. грн. проти 25183 тис. грн.. на початок року. Таке збільшення майна пояснюється розширеним відтворенням.

У підтвердження цієї думки свідчить зменшення оборотних коштів на 730 тис. грн., як самої мобільної частини майна, збільшення необоротних активів на та відсутність витрат майбутніх періодів.

Збільшення необоротних активів відбулося за рахунок зменшення нематеріальних активів та незавершеного виробництва.

В той час як основні засоби підприємства збільшились на 15742 тис. грн.

Відсутність витрат майбутніх періодів також свідчить про зменшення вкладення коштів у незавершене виробництво.

Відбулося збільшення виробничих запасів на 987 тис. грн. та зменшення дебіторської заборгованості на 86 тис. грн.

Якщо розглядати структуру, то вона відрізняється від оптимальної , а саме: необоротні активи у структурі майна збільшилися на 9,3 і на кінець року становили 89,3, а оборотні активи відповідно зменшилися на 9,3 і на кінець року становили 10,7. При такій структурі майна підприємство не є конкурентоспроможним і платоспроможним.

2.2.Аналіз прибутковості

Прибутковість - відносний показник економічної ефективності. Прибутковість комплексно відображає ступінь ефективності використання матеріальних, трудових і грошових ресурсів, а також природних багатств. Коефіцієнт прибутковості розраховується як відношення прибутку до активів або потоків, які його формують. Може відображатися як і в прибутку на одиницю вкладених засобів, так і в прибутку, який несе в собі кожна отримана грошова одиниця.

Використовуючи метод «затрати коштів в розрахунку на 1 гривню реалізованої продукції» дослідимо вплив факторів на валовий прибуток підприємства.

Таблиця 2

Показники М. р. Реаліз. Зв.р. за цінами структ. і собі варт. М. р. Реаліз. Зв. р. за цінами і структур. М.р. Зв. Р.
ВРП 13942 3954 17896 17896
Повна собівартість реаліз. Продукції 11580 3288,7 14853,7 15019
Валовий прибуток 2362 665,4 3042,3 2877
Затрати в розрахунку на 1 грн. реаліз. продукції 0,83 0,83 0,83 0,83

Застосувавши вище вказаний метод впливу факторів на валовий прибуток слід відмітити, що позитивний вплив у звітному році на збільшення валового прибутку, тому всі три фактори – кількість виробництва і продажу, ціна реалізації і вартість реалізованої продукції.

Не зважаючи на те що у звітному році виручка від реалізації продукції збільшилася на 28,4% підприємство недоотримало свій прибуток у розмірі 1696,6 тис. грн. ; в результаті збільшення ціни реалізації підприємство одержало 2376,9 тис. грн. валового прибутку; в результаті збільшення затрат на 1 грн. реалізованої продукції на 1 копійку підприємство недоодержало 165,3 тис. грн.. валового прибутку.

2.3.Аналіз рентабельності

Прибуток показує абсолютний ефект діяльності підприємства без урахування використаних при цьому ресурсів, тому його слід доповнювати показником рентабельності. Ступень прибутковості підприємства і характеризує рентабельність.

Рентабельність – це якісний, вартісний показник, що характеризує рівень віддачі витрат або ступень використання ресурсів, що є в наявності, в процесі виробництва і реалізації продукції.

Підприємство рентабельне, якщо суми виторгу достатньо не тільки для сплати витрат на виробництво, але і для утворення прибутку. Таким чином, рентабельність характеризує ефективність роботи підприємства, дає уявлення про спроможність підприємства збільшувати свій капітал.

Для дослідження впливу факторів на рентабельність найчастіше використовують такі методи аналізу:

- Метод ланцюгових перестановок.Суть методу ланцюгових підстановок полягає у послідовній, почерговій заміні у функціональній моделі, яка описує базисний рівень економічного показника, базисних параметрів на звітні, в обчисленні умовних результатних показників та їх порівнянні для визначення впливу факторів.

Застосовуючи метод ланцюгових перестановок дослідимо вплив факторів на рентабельність реалізації продукції.


Таблиця 3

Валовий прибуток Повна собівартість Рентабельність Відхилення (+;-)
М. р. З. р. М. р. З. р. М. р. Розра-хунок З. р. Зага-льне В тому числі
При-буток Собі-вартість
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2362 2877 11580 15019 20,4 24,8 19,2 -1,2 4,4 -5,6

Розрахунки наведені в таблиці свідчать, що зменшення прибутковості реалізації у звітному році порівняно з минулим на 1,2% вплинув один фактор – рентабельність. Не зважаючи на те що собівартість у звітному році була більшою на 3439 тис. грн. проти минулого року. Другий фактор валовий прибуток позитивно вплинув. Враховуючи те що у звітному році валовий прибуток був порівняно більшим з минулим роком на 515 тис. грн., прибуток збільшився на 4,4 %.