Смекни!
smekni.com

Аналіз фінансово-економічної діяльності підприємста (стр. 4 из 5)

2.7.Аналіз оборотного капіталу

Оборо́тний капіта́л — частина виробничого капіталу, яка переносить свою вартість на знову створений продукт повністю і повертається до виробника в грошовій формі після кожного кругообігу капіталу. Величина оборотного капіталу свідчить про те, наскільки основна діяльність забезпечена власними фінансовими ресурсами. Однак за недостатністю власних, в обіг можуть бути залучені спеціально для цього позичені кошти (кредити), а іноді (і навіть дуже часто) - кошти, призначені для погашення заборгованості по поточних зобов'язаннях, що є цілком нормальним.

В даній таблиці ми визначимо і оцінимо показники ефективного використання оборотного капіталу та його вплив на фінансовий стан.

Таблиця 10

Статті оборотного капіталу Залишки оборотного капіталу ВРП Коефіцієнт обертання Тривалість обертання (дні) Відхилення (+;-)
М. р. Зв.р. М.р. Зв.р. М.р. Зв.р. М.р. Зв.р. К об. Т об.
А 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Всього оборотних активів 5031 4301 17449 21475 3,5 5 103 72 1,5 -31
В тому числі:
Виробничі запаси 1919 2906 9,1 7,4 40 49 -1,7 9
Дебіторська заборгованість за товари роботи та послуги 180 94 96,9 228,5 4 2 131,6 -2
Грошові кошти 408 449 42,8 47,8 8 8 5 0

Розрахунки наведені в таблиці свідчать, що у звітному році оборотний капітал використовувався ефективніше ніж у минулому році про це свідчить збільшення коефіцієнту обертання на 1,5 і пришвидшення обертання на 31. Аналогічне становище спостерігається з дебіторською заборгованістю за товари роботи і послуги обертання яких прискорилось на 2. Дещо гірше використовувались виробничі запаси так як коефіцієнт обертання знизився на 1,7.

2.8.Оцінка використання майна та вкладеного капіталу

На сучасному етапі відбулась трансформація системи бухгалтерського обліку, що призвело до необхідності аналізу об’єктивності та доцільності показників за сучасних умов. Тобто виникла необхідність в перегляді методики обчислення показників фінансового стану підприємства.

Результати оцінки майнового стану дадуть змогу визначити ступень ефективності використання майна підприємства, проаналізувати процес оновлення основних засобів та устаткування, а також виявити потенційні можливості підвищення ефективності використання майна підприємства.

Визначимо і оцінимо показники стану майна та їх вплив на фінансовий стан.


Таблиця 11

Показники Початок року Кінець року
ПВАЧОФ 9,8 6,7
Коефіцієнт зносу 0,1 0,07
Коефіцієнт придбання 0,9 0,93
Коефіцієнт оновлення 0,7
Коефіцієнт вибуття 0,0001

Визначивши показники майнового стану слід відмітити, що досліджуване підприємство має дуже поганий стан основних фондів. Зокрема низька питома вага активної частини основних фондів, яка протягом року має тенденцію до зниження свідчить, що виробничі процеси є мало механізовані, а значить збільшується питома вага ручної праці, що негативно впливає на зниження її продуктивності.

Крім того, низький коефіцієнт зносу свідчить про те, що підприємство має нові основні засоби, що сприяє запровадженню новітніх технологій, а це забезпечує випуск конкурентоспроможної продукції. Позитивним є те що за рік підприємство оновило свої основні засоби на 70% і при таких темпах оновлення матеріально-технічна база може бути заміщена протягом 1 року і 4 місяців.

Отже, майно підприємства сприяє поліпшенню фінансових процесів і фінансового стану.

Вкладений капітал - це капітал, внесений власниками підприємства (статутний капітал, пайовий капітал, додатково оплачений капітал). Сума вкладеного капіталу може збільшуватися також унаслідок конвертування боргових зобов'язань підприємства в акції або частки (паї).

Дослідимо ефективність використання вкладеного капіталу.

Таблиця 12

Показники М. р. Зв. р. Відхилення
Чистий прибуток 167 574 407
Загальний капітал 25183 40196 15013
Власний капітал 21318 37367 16049
Позиковий капітал 3865 2829 -1036
Основний капітал 20152 35895 15743
Оборотний капітал 5031 4301 -730
Рентабельність:
Загальний капітал 0,76 1,4 0,64
Власний капітал 0,8 1,5 0,7
Позиковий капітал 4,3 20,3 16
Основний капітал 0,8 1,6 0,8
Оборотний капітал 3,3 13,3 10

Визначивши і оцінивши показники ефективного використання капіталу розрахунки наведені в таблиці переконливо свідчать, що у минулому році загальний капітал і всі його складові використовувались ефективніше.

Зокрема на кожну гривню вкладену підприємством у загальний капітал у минулому році було одержано 76 коп. прибутку. Прибутковість власного капіталу складала 80 копійок, позиковий капітал – 4,3 коп., оборотній капітал – 3,3 коп., основний капітал – 80 коп.

У звітному році підприємству вдалося збільшити свій прибуток, що безпосередньо позитивно впливає на фінансовий стан.

2.9.Аналіз дебіторської заборгованості

У процесі діяльності підприємство не завжди здійснює розрахунки з іншими підприємствами або фізичними особами одночасно з передачею майна, виконанням робіт, наданням послуг тощо. У зв'язку із цим у нього виникає дебіторська заборгованість.

Дебіторська заборгованість визначається як сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату. Дебіторами можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, які заборгували підприємству грошові кошти, їх еквіваленти або інші активи. За даними бухгалтерського обліку можна визначити суму заборгованості на будь-яку дату, але звичайно така сума визначається на дату балансу. Оскільки відповідно до вимог національних стандартів бухгалтерського обліку підприємства подають також проміжну(квартальну) звітність, то суму дебіторської заборгованості підприємства слід визначати щоквартально.

Визначимо і оцінимо структуру дебіторської заборгованості.

Таблиця 13

Статті аналізу На початок року На кінець року Відхилення
Тис. рн... % Тис. рн... % По сумі По питомій вазі
Дебіторська заборгованість за товари роботи і послуги 180 15 94 12 -86 -3
Резерв сумнівних боргів - - - - - -
Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом - - - - - -
За видами авансів - - - - - -
З нарахування доходу - - - - - -
Із внутрішніх розрахунків - - - - - -
Інша поточна заборгованість 1034 85 699 88 -335 3
Всього ∑ 1214 100 793 100 -421

Розрахунки наведені в таблиці свідчать, що підприємство має хорошу структуру дебіторської заборгованості, так як заборгованість за товари роботи та послуги та поточна заборгованість зменшилися відповідно на 86 тис. рн.. та 335 тис. рн.. Це суттєво покращує фінансовий стан підприємства.

2.10.Оподаткування ВАТ БМФ «Стрийбуд»

Діяльність ВАТ БМФ «Стрийбуд» підлягає оподаткуванню, тому зареєстроване як платник податку за місцем знаходження в податковому органі.

ВАТ БМФ «Стрийбуд» за здійснення своєї діяльності є платником таких видів податків і зборів:

· податок на додану вартість;

· податок на прибуток;

· прибутковий податок;

· податок на землю;

· податок на воду;

· комунальний податок;

· податок на транспорт;

· збір на геологорозвідні роботи;

· збір за використання природних надр;

· збір за забруднення природного середовища;

· збір на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства;

· збір на обов’язкове державне соціальне страхування ( в тому числі збір на страхування на випадок безробіття);

· збір на обов’язкове державне пенсійне страхування;

· збір до інноваційного фонду;

· плата за торгові патенти;

· держмито.

Податок на додану вартість - непрямий податок, який сплачується до державного бюджету на кожному етапі виробництва продукції, надання робіт, послуг при імпорті товару або під час митного оформлення.

Отже, згідно із ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість»(дод.25), ВАТ БМФ «Стрийбуд» є платником податку, так як:

· обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) протягом будь-якого періоду з останніх 12 календарних місяців перевищує 1200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і здійснює на митній території України підприємницьку діяльність з торгівлі за готівкові кошти незалежно від обсягів продажу;

Об’єктом оподаткування є операції ВАТ БМФ «Стрийбуд» з: продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України; ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання або споживання: вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України та надання послуг (виконання робіт) для їх споживання за межами території України.

Не є об’єктом оподаткування операції ВАТ БМФ «Стрийбуд» з: