Смекни!
smekni.com

Історія створення кінотехніки (стр. 2 из 3)

Також був реалізований кіноатракціон, званий "кругорамою". У Радянському Союзі "кругорама" демонструвалася в спеціально побудованій круглій будівлі, усередині якої розташовувалися по кругу 11 кіноекранів, що складали круглий єдиний екран. Зверху над ними знаходилися ще 11 кіноекранів для показу окремих кінокадрів під деяким кутом до підлоги будівлі. Багатоканальний звуковий супровід відтворювався гучномовцями, що розташовувалися по периметру залу в підлозі і стелі. Глядачі стоячи розглядали фільми, довільно розміщуючись в кінозалі. У американській системі використовувалося на чотири екрани менше, ніж в радянській, і зображення проектувалося з 16-мм фильмокопії.

З початку 70-х років за кордоном широко застосовуються стереофонічні фотографічні фонограми. Це стало можливим після розробок фірми Dolby Laboratories Inc. Перша система - Dolby A, була застосована для запису фотографічної фонограми до фільму "Заводний апельсин". У цій системі при виготовленні фонограми використовувався пристрій шумопониження Dolby A, за рахунок чого досягли поліпшення параметрів якості звуку: збільшилося відношення "сигнал/шум" і був розширений частотний діапазон.

За "Заводним апельсином" в 1975 р. послідував фільм "Лістоманія", при виготовленні фонограми якого була використана система шумопониження Dolby B. Дану фонограму назвали Dolby Stereo. По цій системі дві звукові доріжки розташовуються на місці звичайної фонограми на кінострічці. Звук прочитується оптичним відтворюючим пристроєм і поступає на кінопроцесор, що складається з пристрою шумопониження, матричного декодера, еквалайзера і регулятора гучності для всіх каналів. Завдання матричного декодера Dolby MP - розшифровка чотирьох каналів звуку, які закодовані і записані на дві доріжки кіноплівки. Після декодування три канали поступають на центральні, праві і ліві заекранні гучномовці, а четвертий (канал оточення для спецефектів) - на гучномовці, розташовані по периметру залу. Крім того, з каналів за допомогою фільтрів виділяється низька частота і поступає на низькочастотний гучномовець.

У 1986 р. Dolby Laboratories Inc. створила нову систему запису звуку Dolby SR, яка, подібно Dolby Stereo, проводила кодування чотирьох каналів в два, але володіла покращуваними показниками якості. Перший фільм, із записаним звуком по цій системі, вийшов на екрани в 1987 р. і називався "Роботом-поліцейським".

Велика гідність описаних вище звукових аналогових систем полягає в тому, що собівартість фільмокопій з фонограмами, записаними по цих системах, не набагато дорожче звичайною фільмокопії. Крім того, досить-таки просто модернізувати кінопроекційну апаратуру під ці системи. У 1981-1985 роках в СРСР наукові інститути, виробничі підприємства і кіностудії країни (НИКФИ, ЛОМО, "Мосфільм", "Ленфільм") провели науково-дослідні роботи, розробили технічну документацію на вітчизняну багатоканальну систему відтворення звуку в кінотеатрах "Суперфон". Були створені стереофонічні звуковідтворюючі комплекси "Суперфон-70" і "Суперфон-35". Ними було обладнано 20 кінотеатрів в СРСР.

Система "Суперфон-70" призначалася для 70-мм широкоформатних фільмів і базувалася на стандартній шестидорожній магнітній фонограмі. Канали розподілялися таким чином: 3 з них поступали на заекранні гучномовці (правий, лівий, центральний), 2 - на настінні гучномовці (правий і лівий), і 1 - на гучномовець наднизьких частот.

Система "Суперфон-35" призначалася для 35-мм фільмів і базувалася на 2-канальній фотографічній фонограмі. У ній, як і в системах Dolby, використовувалася матрична стереофонія. Два канали при відтворенні декодувалися в шість: центральний, правий центральний, лівий центральний, правий бічний, лівий бічний, канал наднизьких частот.

Система "Суперфон" в порівнянні з попередніми радянськими системами володіла кращими показниками якості: було підвищено відношення "сигнал/шум", розширений частотний діапазон, зменшені нелінійні спотворення. Це було досягнуто за рахунок розробки нових технічних засобів для цієї системи. Система "Суперфон" була використана для показу в 1985 р. на 14-му Московському міжнародному кінофестивалі в рік 40-летия Перемоги у Великій Вітчизняній війні 4-серійної широкоформатної епопеї "Битва за Москву" і фільму "Прорив".

На жаль, розвал СРСР, що відбувся в наступні роки, і криза, що наступила після цього, поклали всім спробам розвитку і впровадження подібних вітчизняних систем.

Час йшов, і в кінці 80-х років у всьому світі набули поширення цифрові технології. Це не могло не торкнутися і кінематографа. У 1992 р. Dolby Laboratories Inc. представила новий цифровий формат - Dolby Digital у фільмі "Бетмен повертається". У форматі досягнута підвищена інформаційна місткість носія за рахунок застосування кодера AC-3, що стискає інформацію в 12 разів. Використовувана частота дискретизації звуку - 44,1 КГц. Гідність цієї системи полягає в тому, що на фільмокопії, окрім цифрової фонограми, розташованої між перфораціями, зберігається і звичайна, аналогова, записана у форматі Dolby SR. Це забезпечує сумісність з попередніми форматами Dolby, а також безперервне відтворення у разі виходу з ладу цифрового тракту. Цю систему охрестили також системою 5.1, оскільки вона забезпечує відтворення в кінозалі шести незалежних один від одного каналів (правий центральний, центральний, лівий центральний, правий бічний, лівий бічний, канал наднизьких частот).

У іншому напрямі по розвитку цифрового кінозвуку пішла фірма Digital Theater System Inc., створивши цифровий формат DTS 5.1 Відмінність від інших систем полягає в тому, що, окрім звичайної аналогової фонограми Dolby SR, на фільмокопії між нею і кадрами розташований часовий код. Під час демонстрації фільму він прочитується спеціальною головкою і поступає на процесор DTS, синхронізуючи його і кінопроектор. Процесор відтворює фонограму, яка записана на лазерний диск в цифровому вигляді з коефіцієнтом стиснення 4:

1. Розрядність сигналу - 16 битий, частота дискретизації - 44.1 КГц. Перший фільм з фонограмою, створеною по цій системі, - "Парк Юрського періоду", 1993 р.

У 1993 р. були продемонстровані фільми "На лінії вогню" і "Останній кіногерой", в яких фонограма була записана за системою SDDS, створеною фірмою Sony. Звукові доріжки цієї системи розташовані на обох краях плівки за межами перфораційних доріжок. На відміну від інших систем, формат SDDS має 8 каналів (7.1): 5 заекранних гучномовців (лівий, лівий центральний, центральний, правий центральний, правий), 2 канали оточення і 1 канал наднизьких частот. Оскільки багато фільмів в SDDS записано за системою 5.1, то декодер здатний при необхідності створювати правий і лівий центральні канали. Розрядність звуку - 16 битий, частота дискретизації - 44.1 КГц. Коефіцієнт стиснення інформації (використовується кодек Atrac, той же самий, що і в мінідисках) невеликий (3:

1), але за рахунок використання простору за перфораціями вдається записати все 8 каналів.

кіно звук сінематограф формат

Система SDDS одна з найнадійніших, оскільки при відтворенні звуку пошкодження на одній стороні плівки коректуються інформацією, узятою з доріжки на іншій стороні плівки. Крім того, є аналогова фонограма Dolby SR і у разі неполадки під час відтворення відбувається перемикання на неї. Ще в SDDS використовується код корекції помилок, що дозволяє навіть при склеюваннях точно відтворювати звукову інформацію.

У системи 5.1 є істотний недолік: наявність всього двох каналів оточення, за допомогою яких важко повністю передати задуманий звукорежисером звуковий образ. Тому фірма Dolby Laboratories Inc. створила новий формат Dolby Digital-Surround EX, представлений в 1999 р. в знаменитому фільмі "Зоряні війни. Епізод 1". У цій системі використовується додатковий тиловий канал, який кодується в двох каналах оточення. При відтворенні відбувається їх розшифровка, і з них виділяється сигнал тилового каналу і поступає на гучномовці, розташовані на задній стіні кінозалу. Цей формат охрестили форматом 6.1.

Перераховані вище системи фірм Dolby Laboratories Inc., Digital Theater System Inc. і Sony несумісні один з одним. Вони знаходяться в стані конкуренції. На даному етапі в Росії більшість кінотеатрів, які були модернізовані, оснащені звукотехнічними комплексами фірми Dolby. Для того, щоб демонструвати фільми з фонограмою, записаною по системах Dolby, треба пройти сертифікацію, яку проводять фахівці фірми. Особливі вимоги пред'являються до параметрів кінозалу.

Ось такий довгий шлях пройшла кінозвукотехніка за час, що охоплює період менш одного сторіччя. В майбутньому очікується розвиток цифрового звуку в кіно у бік збільшення числа каналів і поліпшення параметрів якості за рахунок підвищення інформаційної місткості носіїв і створення нових кодерів.

"Дивовижний шлях розвитку формату"

Своїм розвитком протягом ста років кіно зобов'язано стандарту. Не дивлячись на те, що кіноустаткування зазнала значна зміна впродовж цих 100 років, дивом є збереження універсального професійного формату фільму - 35 мм. Якби кіно пішло по шляху відео і телебачення з постійною зміною систем і форматів запису, його розвиток постійно б відкладався і не був би таким успішним. За цей єдиний формат ми вдячні генієві Едісона (Edison). Стандарт 35 мм називається стандартом Едісона. У травні 1889 Томас Едісон замовив камеру Кодак (Kodak) у компанії Істман (Eastman) і використовував в своїх дослідах кіноплівку 2 3/8" (69,6 мм - прототип сучасної кіноплівки 70 мм).

Надалі Діксон (W. K. L. Dickson) в своїй лабораторії замовив у Істман плівку 34,8 мм. Ця була половина стандарту, використовуваних в камерах Істмен. Для її відтворення було потрібно новий тип проектора - Кинетоськопа (Kinetoscope) для проглядання рухомих зображень, записаних на целулоїдну плівку. Кинетоськоп був призначений тільки для перегляду однією людиною.