Смекни!
smekni.com

Культура як суспільне явище (стр. 2 из 3)

“більш правильний" англійський, ніж інші. У Америці є буквально тисяча і одна різновидів англійської мови. Крім того, соціальні групи відрізняються один від одного своєрідністю жестикуляції, стилю одягу і культурних цінностей. Все це може стати причиною конфліктів між групами.

Структура культури.

На думку антропологів, культура складається з чотирьох елементів.

1. Поняття (концепти). Вонимістяться головним чином в мові. Завдяки їм стає можливим впорядкувати досвід людей. Наприклад, ми сприймаємо форму, колір і смак предметів навколишнього світу, але в різних культурах світ організований по різному.

У мові жителів Тробріандських островів одне слово означає шість різних родичів: батька, брата батька, сина сестри батька, сина сестри матері батька, сина дочки сестри батька, сина сина брата батькабатька і сина сина сестри батькабатька. У англійській мові навіть відсутні слова, вказуючі чотирьох останніх родичів.

Ця відмінність між двома мовами пояснюється тим, що для жителів Тробріандських островів необхідне слово, що охоплює всіх родичів, до яких прийнято відноситися з особливою повагою. У англійському і американському суспільствах склалася менш складна система родинних зв'язків, тому у англійців немає необхідності в словах, які вказують на таких далеких родичів.

Таким чином, вивчення слів мови дозволяє людині орієнтуватися в навколишньому світі шляхом відбору організації свого досвіду.

2.Відносини. Культури не тільки виділяють ті або інші частини світу за допомогою понять, але також виявляють, як ці складові частини пов'язані між собою - в просторі і часі, за значенням (наприклад, чорне протилежне білому), на основі причинної обумовленості . У нашій мові є слова, що вказують наземлю і сонце, і ми упевнені, що земля обертається навколо сонця. Але до Коперника люди вірили, що справа йде навпаки. Культури часто по-різному тлумачать взаємозв'язки.

Кожна культура формує певні уявлення про взаємозв'язки між поняттями, що відносяться до сфери реального світу і до сфери надприродного.

3. Цінності. Цінності - це загальноприйняті переконання відносно цілей, до яких людина повинна прагнути. Вони складають основу етичних принципів.

Різні культури можуть віддавати перевагу різним цінностям (героїзму на полі бою, художній творчості, аскетизму), і кожний суспільний устрій встановлює, що є цінністю, а що не є.

4. Правила. Ці елементи (в тому числі і норми) регулюють поведінку людей відповідно до цінностей певної культури. Наприклад, наша законодавча система включаєбезліч законів, забороняючих вбивати, ранити інших людей або загрожуватиїм. Ці закони відображають, наскільки високо ми цінуємо життя і добробут особистості. Точно так само у нас існують десятки законів, забороняючих крадіжку зізломом, привласнення чужого майна, псування власності і ін. У них відображене наше прагнення до захисту особистої власності.

Цінності не тільки самі потребують обгрунтування, але і, в свою чергу, самі можуть служити обгрунтуванням. Вони обгрунтовують норми або очікування і стандарти, що реалізовуються в ході взаємодії між людьми.

Норми можуть являти собою стандарти поведінки. Але чому люди схильні підкорятися їм, навіть якщо це не відповідає їх інтересам? Під час здачі екзамена студент міг би списати відповідь у сусіда, але боїться отримати погану відмітку. Це одинздекількохчинників, що потенційно стримуються. Соціальні заохочення (наприклад, повага) стимулюють дотримання норми, що вимагає від студентів чесності. Соціальні покарання або заохочення, сприяючі дотриманню норм, називаються санкціями. Покарання, які стримують людей від певних вчинків, називаються негативними санкціями. До них відносяться штраф, позбавлення волі , догана і інш. Позитивними санкціями ( наприклад, грошова винагорода, наділення владою, високий престиж) називають заохочення за дотримання норм.

Роль мови в культурі і житті суспільства.

У теоріях культури завжди важливе місце відводилося мові.

Мову можна визначити як систему комунікації, здійснювану за допомогою звуків і символів, значення яких умовні, але мають певну структуру.

Мова - явище соціальне. Нею не можна оволодіти поза соціальною взаємодією, тобто без спілкування з іншими людьми. Хоч процес соціализації в значній мірі заснований на імітації жестів - кивків, манери усміхатися і хмуритися, - мова служить основним засобом передачі культури. Іншою його важливою рисоює те, що на рідній мові практично неможливо розучитися говорити, якщоїї основний словниковий запас, правила мови і структури засвоєні у віці восьми або десяти років, хоч багато які інші аспекти досвіду людини можуть бути повністю забуті. Це свідчить про високу міруприспособленнямови до потреб людини; без нього спілкування між людьми здійснювалося б значно примітивніше.

Мовавключає правила. Вам, звичайно, відомо, що існує правильна і неправильна мова. У мові є безліч і формальних правил, що визначають способи поєднання слів для вираження потрібного значення. Граматикою називається система загальноприйнятих правил, на основі яких використовується і розвивається стандартна мова. Разом з тим часто спостерігаються відхилення від граматичних правил, пов'язані з особливостями різних діалектів і життєвих ситуацій.

Мова бере участь також в процесі набуття досвіду людей. Антрополог чи Бенджамін Уорф показав, що багато понять здаються нам звичайними тільки тому, що вони вкоренилися в нашій мові. “Мова ділить природу на частини, формує поняття про них і надає їм значення головним чином тому, що ми прийшли до згоди організувати їх саме таким чином. Ця згода... закодовано в моделях нашої мови". Особливо виразно вона проявляється при порівняльному аналізі мов. Ми вже знаємо, що кольори і родиннівідносини в різних мовахозначаються по-різному. Іноді в одніймові є слово, яке повністю відсутнє в іншому.

Привживаннімови потрібне дотримання її основних граматичних правил. Моваформує досвід людей. Тому, як і вся культура загалом, він виробляє загальноприйняті значення. Комунікація можлива тільки лише принаявностітермінів, які приймаються, використовуються її учасниками і зрозумілі їм. Дійсно, наше спілкування між собою в повсякденному житті багато в чому обумовлено нашою впевненістю, що ми розуміємо один одного.

Трагедія розумових розладів типу шизофренії полягає передусім в тому, що хворі не можуть спілкуватися з іншими людьми і виявляються відірваними від суспільства.

Спільна мова також підтримує згуртованість суспільства. Вона допомагає людям координувати свої дії завдяки переконанню або засудженню один одного. Крім того, між людьми, говорячими на одніймові, майже автоматично виникають взаєморозуміння і співчуття. У мовізнаходять відображення загальні знання людей про традиції, що склалися в суспільстві, про поточні події. Коротше кажучи, вона сприяє формуванню почуття групової єдності, групової ідентичності. Керівники країн, що розвиваються, де існують племінні діалекти, прагнуть до того, щоб була прийнята єдина національна мова, щоб він розповсюджувався серед груп, не говорячих на ній, розуміючи значення даного чинника для згуртування всієї нації і боротьби з племінним“розсуспільненням”.

Хоч мова є могутньою об'єднуючою силою, в той же час воназдатна і роз'єднувати людей. Група, що використовує дану мову, вважає всіх, хто розмовляє на ній, своїми, а людей, що говорять на інших мовах або діалектах, - чужими.

Мова - головний символ антагонізму між англійцями і французами, що проживають в Канаді. Боротьба між прихильниками і противниками системи викладання на двох мовах (англійськійі іспанській) в деяких районах США свідчить, що мова може бути важливою політичною проблемою.

Культурні конфлікти.

Бенедикт (1934) і інші антропологи XX в. твердять, що формування різних моделей однієї культури здійснюється на основі єдиних принципів.

Істина, напевно, десь посередині. культури дійсно мають переважаючімежі, але ними не вичерпується жодна культура, є ще і різноманіття, і конфлікти.

Можна виділити принаймні три види конфліктів, пов'язаних з розвитком культури: аномію, культурне запізнення і чужий вплив.

Термін “аномія", вказуює на порушення єдності культури в зв'язку з відсутністю ясно сформульованих соціальних норм, був уперше введений Емілем Дюркгеймом ще в 90-ті роки минулого сторіччя. У той час аномія була викликана ослабленням впливу релігії і політики про підвищенням ролі торгово-промислових кіл. Ці зміни спричинили розпад системи етичних цінностей, яка в минулому відрізнялася стійкістю. Відтоді науковці неодноразово зазначали, що ріст злочинності, збільшення числа розлучень відбувалися в результаті порушення єдності і культури, особливо в зв'язку з нестійкістю релігійних і сімейних цінностей.

На початку століття Уїльям Філдінг Огборн (1922) ввів поняття культурного запізнення. Воно спостерігається, коли зміни в матеріальному житті суспільства випереджають трансформацію нематеріальної культури (звичаї, переконання, філософські системи, закони і форми правління). Це приводить до постійної невідповідності між розвитком матеріальної і нематеріальної культури, і в результаті виникає безліч невирішених соціальних проблем. Наприклад, прогрес в деревообробній промисловості пов'язаний із знищенням обширних лісових масивів. Але поступово суспільство усвідомлює життєву необхідність їх збереження. Той же винахід сучасних машин привів до значного ростунещасних випадків на виробництві. Пройшло багато часу, перш ніж було введене законодавство, що передбачає компенсацію за виробничу травму.