Смекни!
smekni.com

Стратегія ефективного використання прибутку на підприємстві (стр. 3 из 9)

Метод екстраполяції ґрунтується на припущенні про незмінність факторів, що визначають розвиток об'єкта, який вивчається, і полягає в розповсюдженні закономірностей розвитку об'єкта в минулому на його майбутнє. Залежно від особливостей зміни рівнів у ряду динаміки прийоми екстраполяції можуть бути простими і складними.

Першу групу складають методи прогнозування, засновані на припущенні щодо постійності в майбутньому абсолютних значень рівнів, середнього рівня ряду, середнього абсолютного приросту, середнього темпу росту.

Друга група методів екстраполяції ґрунтується на виявленні основної тенденції, тобто застосуванні статистичних формул, які описують тренд (тенденцію). Цю групу методів можна поділити на два основних типи: на адаптивні та аналітичні (криві зростання). Адаптивні методи прогнозування базуються на тому, що процес їхньої реалізації полягає у вирахуванні послідовних в часі значень прогнозованого показника з урахуванням ступеню впливу попередніх рівнів. До них належать методи власних та експоненціальних середніх, метод гармонійних ваг, метод авторегресивних перетворень. В основу аналітичних методів (кривих зростання) прогнозування покладено принцип одержання за допомогою методу найменших квадратів оцінки детермінованої компоненти ft, що характеризує основну тенденцію.

Основними методами екстраполяції є методи рухомого середнього, експоненційного згладжування, регресійний аналіз тощо.[13]


2. СУЧАСНИЙ СТАН ЕКОНОМІКО-ФІНАНСОВОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

2.1 Природно-економічна характеристика ТОВ «СПП ЛАНА»

Товариство з обмеженою відповідальністю «СПП ЛАНА» є правонаступником сільськогосподарського виробничого підприємства «ЛАНА». Товариство з обмеженою відповідальністю «СПП ЛАНА» засновано відповідно до рішення загальних зборів засновників сільськогосподарського виробничого підприємства «ЛАНА», зареєстрованим розпорядженням Михайлівської районної ради держадміністрації № 427 від 27 листопада 1993 року. Товариство є юридичною особою, створеною шляхом реорганізації СПП й ТОВ.

Раціонально організованим сільськогосподарським підприємством можна рахувати таке, в якому максимально враховані і використані місцеві умови, так важливо дати правильну оцінку природним умовам і місцеположенню господарства.

Адміністративно-господарський центр ТОВ «СПП ЛАНА» розташований в с. Плодородне Михайлівського р-ну Запорізької області.

Якісна характеристика клімату і ґрунтового покриву дозволяє обробляти всі районуючі культури за інтенсивними технологіями.

Територія землекористування є рівнинною, яка знаходиться в зоні степової рослинності і відноситься до Михайлівського агрогрунтового району Північного Лівобережно-дніпровського степу.

За підприємством закріплено 2128,5 га землі в постійне користування. З них с/г угідь (рілля) - 2067,5 га і багаторічні насадження - 61 га, а також орендовані землі пайовиків - 1870,82 га орних земель

На території землекористування проходять дороги загального користування з твердим покриттям, що забезпечують під'їзди до сівозмінних масивів.

Транспортні умови є достатньо сприятливими для здійснення автоперевозок (підприємство знаходиться в 4 км від траси Москва-Сімферополь), але не достатньо вигідні з погляду збуту і постачання, оскільки найближчі пункти промислових центрів знаходяться в 40 км (м. Мелітополь) і в 100 км (м. Запоріжжя) від даного господарства.

Економічно вигідні перевезення залізничним транспортом, оскільки через с. Плодорідне проходить залізниця і є станція Плодорідне, де є майданчики для вантаження і вивантаження вагонів.

2.2 Організаційний устрій ТОВ «СПП ЛАНА»

ТОВ «СПП ЛАНА» є підприємством, утвореним на засадах угоди громадян, шляхом об’єднання їх майнових, земельних паїв, власних коштів для підприємницької діяльності відповідно до чинного законодавства з метою отримання прибутку, нарощування виробництва сільськогосподарської та іншої продукції і товарів. Товариство є юридичною особою і здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, статуту і установчого договору. Учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів.

ТОВ «СПП ЛАНА» є власником майна, наданого йому учасниками у власність, продукції, виробленої в результаті господарської діяльності, отриманих доходів, а також іншого майна, набутого на підставах, незаборонених законодавством.

Товариство має власний баланс, розрахункові рахунки в національній й іноземній валюті. В 2002 році ТОВ «СПП ЛАНА» товариство - з іноземними інвестиціями.

Підприємство здійснює свою діяльність на принципах повного госпрозрахунку, самоврядування й самофінансування, самостійно здійснює зовнішньоекономічну діяльність.

Ціль товариства - прискорити впровадження науково-технічних досягнень у сільськогосподарському виробництві; благосприяти найбільш повному задоволенню потреб підприємств, організацій, окремих громадян сільськогосподарськими продуктами, продукцією переробки, будівельними матеріалами, товарами народного споживання, а також надання побутових, торговельних, фінансових, транспортних, посередницьких послуг; поліпшення технологічних, економічних показників, вивчення споживчого попиту, забезпечення гнучкого виробництва товарів, послуг, робіт і підвищення їхньої якості.

Для здійснення поставленої мети товариство забезпечує:

· виробництво, переробку й реалізацію сільськогосподарської продукції /продукція рослинництва/;

· виробництво й реалізація насіння сільськогосподарських культур;

· створення інфраструктурної бази для обслуговування сільгосптехніки, матеріально-технічне забезпечення технікою, паливно-мастильними матеріалами, запчастинами для індивідуальних, фермерських й інших господарств;

· виробництво й реалізацію будматеріалів, а також виконання пусконалагоджувальних і будівельних робіт;

· випуск і реалізація товарів народного споживання;

· вивчення споживчого попиту й надання посередницьких, юридичних послуг підприємствам, організаціям, приватним особам;

· надання кредиту для стимулювання розвитку фермерських господарств, організація посередницьких фінансових послуг;

· організація торговельних точок;

· організація навчання й стажування керівників і фахівців сільгосппідприємств і фермерських господарств за рубежем; участь у зовнішньоекономічній діяльності, здійснення внутрішніх і міжнародних автоперевезень;

· участь в організації міжнародного туристичного обслуговування.

Джерелами формування коштів і майна товариства є:

- грошові кошти, матеріальні внески;

- прибуток, отриманий від господарської діяльності;

- безоплатні або благочинні внески;

- інші джерела незаборонені законодавством.

Учасники товариства мають право:

- на отримання роботи у товаристві з урахуванням можливостей товариства і кваліфікації учасника;

- брати участь у діяльності товариства і в управлінні його справами, обирати і бути обраним до виборчих органів управління, вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності товариства, ліквідації наслідків у роботі його службових осіб тощо;

- на отримання частки прибутку, яка підлягає розподілу між учасниками, відповідно до кількості і якості вкладеної ним праці, а також суми внесених паїв;

- отримувати інформацію про діяльність товариства, в т. ч. ознайомлюватися з даними бухгалтерського обліку і звітності;

- та ін.

Учасники товариства зобов’язані:

- дотримуватись вимог установчих документів, правил внутрішнього розпорядку, статуту, виконувати рішення і розпорядження директора і зборів;

- виконувати свої зобов’язання пере товариством;

- не розголошувати комерційної таємниці товариства.

На підприємстві існує система внутрішнього контролю, яка ефективно попереджує про виникнення недостовірної інформації та ефективно виявляє недостовірність у межах обмеженого часу з моменту, коли така інформація виникла.

Вищим органом управління товариства є збори засновників, що складаються з учасників товариства. Учасник товариства має право передати повноваження іншому учаснику. Учасники мають кількість голосів, пропорційну їх розміру часток у статутному фонді.

Організаційну структуру управління товариства зображено на рисунку 2.1.

Рисунок 2.1. - Організаційна структура управління ТОВ «СПП ЛАНА»

2.3 Рівень забезпеченості та ефективність використання виробничих та фінансових ресурсів в ТОВ «СПП ЛАНА»

Для того, щоб зробити оцінку ресурсного потенціалу підприємства, необхідно зробити аналіз земельного фонду господарства, забезпеченість трудовими ресурсами, забезпеченість господарства фондами, забезпеченість фінансовими ресурсами.

Головним засобом виробництва у сільському господарстві є земля. Земля – головне джерело одержання продукції рослинництва, тобто земля посідає особливе місце серед матеріальних умов надійного забезпечення продуктами харчування і сільськогосподарською сировиною та ін. Забезпеченість ТОВ «СПП ЛАНА» земельними ресурсами можна побачити у таблиці 2.1.


Таблиця 2.1

Динаміка складу і структура земельного фонду ТОВ «СПП ЛАНА»

Показники 2003 рік 2004 рік 2005 рік 2005 рік до 2003 року
Площа, га % Площа, га % Площа, га % +;- %
Загальна земельна площа 2184 100 2622 100 2997 100 813 137,2
Всього с/г угідь 2184 100 2622 100 2997 100 813 137,2
з них: рілля 2117 96,93 2489 94,93 2909 97,06 792 137,4
сінокоси 6 0,27 72 2,75 27 0,9 2,1 450
Багаторічні насадження 61 2,8 61 2,32 61 2,04 - -

Аналізуючи дані таблиці 2.1 можна побачити, що земельний фонд підприємства досить великий. Загальна площа у 2005 р. збільшилась на 813 га (37,2%) порівняно з 2003 р. Це стало можливе за рахунок додаткової оренди земельних угідь. Як бачимо, що всі землі знаходяться під сільськогосподарськими угіддями, що свідчить про більш повне і ефективне використання земельної площі господарства. Значну частину земельних угідь займає рілля, площа ріллі та сінокосів у 2005 р. збільшилися відповідно на 37,4% та 350% порівняно з 2002 роком. Площа, що знаходиться під багаторічними насадженнями на протязі 3-х років не змінювалась.