Смекни!
smekni.com

Розробка стратегії товаророзповсюдження продукції (стр. 3 из 10)

· координація різних напрямів діяльності;

· оцінка слабких і сильних аспектів підприємства, його ринкових можливостей та загроз з боку ринку;

· визначення альтернативних варіантів реалізації напрямів діяльності підприємства;

· створення умов для ефективного розподілу продукції підприємства;

· оцінка маркетингової діяльності підприємства.

Маркетингова стратегія — це раціональна, логічна структура, через використання якої підприємство розраховує вирішити свої маркетингові завдання. Вона складається з визначених стратегій щодо цільових ринків, комплексу маркетингу та витрат на останній.

Маркетингова стратегія визначається залежно від цілей маркетингу. Цілі маркетингу повинні бути чіткі, визначені у кількісному виразі, у часі й просторі. Наприклад, такими цілями можуть бути: в наступному маркетинговому році підвищити прибутковість виробництва на 10 %, збільшити ринкову частку підприємства у сировинній зоні місцевого цукрового заводу до 3 %.

Найвідомішими маркетинговими стратегіями є такі:

· «ціна — кількість» — підприємство орієнтується на помірні ціни та значні обсяги збуту продукції, виробництво великої кількості стандартизованої (масової) продукції на широкому ринку (недиференційований маркетинг) за рахунок використання ефективно опрацьованих технологій, які дозволяють знижувати витрати та ціни;

· «стратегія переваг» — підприємство створює або має стабільну перевагу над конкурентами завдяки можливостям зміни технологій виробництва, розвитку сервісу і логістики, що дозволяє вести нецінову конкуренцію за рахунок товарів, які відомі на ринку своїми унікальними характеристиками (диференційований маркетинг).

Для вибору прийнятної маркетингової стратегії потрібно узгодити цілі маркетингу із загальними цілями підприємства з метою запобігання протиріччям маркетингової стратегії та загальної стратегії розвитку підприємства. На вибір маркетингової стратегії впливає також позиція підприємства на ринку, забезпеченість його ресурсами, рівень витрат на виробництво й маркетинг. Для визначення маркетингової стратегії необхідно відповісти на такі запитання:

Яку продукцію випускає підприємство?

Хто є покупцями цієї продукції?

Де знаходяться покупці продукції?

Де і як покупці купують продукцію підприємства?

В яких якостях продукції підприємства заінтересовані покупці?

Яку кількість продукції та за якою ціною купують покупці?

Як охарактеризувати продукцію підприємства так, щоб отримати за неї вищу ціну?

Чи може підприємство бути лідером з якогось виду продукції у своєму регіоні?

Чи може підприємство випускати іншу, нову продукцію?

Чи задовольняють виробничі потужності підприємства потреби покупців?

Відповіді на питання стосовно покупців надаються в маркетинговому дослідженні. Обрана маркетингова стратегія є основою для розробки маркетингового плану, тобто конкретних дій з реалізації маркетингової стратегії.

РОЗДІЛ 2ХАРАКТЕРИСТИКА ВАТ «ХТЗ»

2.1 Загальна характеристика ВАТ "ХТЗ" та вибір ринків збуту

Харкiвський тракторний завод розпочав виробництво продукцiї першого жовтня 1930 року як державне пiдприємство. У груднi 1994 року пiдприємство перетворено у ВАТ "Харкiвський тракторний завод iм. С. Орджонiкiдзе" ВАТ "ХТЗ" являє собою виробничий комплекс, основнi виробничi, складськi та допоможнi об"єкти якого розташованi на земельнiй дiлянцi площею близько 140 га. Пiдприємство має розвиненi енерго-, тепло та комунiкацiйнi мережi, автономну систему водопостачання, комплекс очисних споруд, зручнi автомобiльнi та залiзничнi колiї. На пiдприємствi встановлено бiльш 13 тис. одиниць металорiзального, ковальсько-пресового, ливарного, зварювального та iншого обладнання. У 2007 роцi керiвництво фiнансово-господарською дiяльнiстю товариства перейшло до Керуючої компанiї "Група ГАЗ", м. Нижнiй Новгород, РФ. Важливi керiвнi посади зайняли топ-менеджери машинобудiвної галузi РФ. У звiтному перiодi змiн не було.

В органiзацiйнiй структурi ВАТ "Харкiвський тракторний завод iм.С.Орджонiкiдзе" за 2008 рiк вiдбулися незначнi змiни, пов'язанi з формуванням структур управлiння за напрямком виробничо - господарської дiяльностi. Станом на 31.12.2008 р. структура управлiння ВАТ "ХТЗ" включала в себе:

- управлiнь - 6,

- виробництв - 6,

- цехiв - 10,

- вiддiлiв - 23,

- департаментiв - 7,

- сервiсний центр - 1,

- пiдроздiли невиробничого персоналу - 5 (рис. 2.1)



Управління Виробництва Цехи основного виробництва Цехи допоміжного виробництва Отделы Соціальна сфера
Головного механіка Інструментальне Збірні – 2 Підготовки виробництва –6 Головного конструктора Відділ робочого постачання
Транспортне Паливної апаратури Літейні – 4 Вспомогательные и обслуживающие Головного конструктора по тягачам Торгово-промисловий відділ
Головного енергетика Пресово–зварювальне Термічний Цех виробничого навчання Головного технолога Житлово-комунальний відділ
Управління реалізації і експлуатації продукції Механозбірне виробництво гусеничних тракторів Кузнечний Воєнізована охорона Головного металурга Відділ побутового обслуговування
Механооброблюване виробництво серійних тракторів Цех товарів народного споживання Друкарня Внедрения прогрессивной технологии Медсанчастина
Механооброблюване малих серій Автоматизованих систем Санаторій «Лісний»
Науково-дослідний Бази відпочинку
Зовнішньоторгова фірма Дитячий оздоровчий табір «Ромашка»
Контролю якості
Охорони праці
Виробничо-економічний
Організації праці та заробітної плати
Фінансовий
По роботі з цінними паперами
Головна бухгалтерія
Матеріально–технічного постачання
Зовнішньої кооперації і комплектації
Юридичний
Канцелярія
Відділ інвестицій
САПР

Рис. 2.1. Організаційна структура ВАТ «ХТЗ»


Основнi види дiяльностi:

- Виробництво тракторiв для сiльського та лiсового господарства;

- Будiвництво будiвель;

- Здавання в оренду власного нерухомого майна;

- Роздрiбна торгiвля в неспоцiалiзованиз магазинах з перевагою продовольчого асортименту;

- Оптова торгiвля сiльськогосподарською технiкою.

Основною продукцiєю ВАТ "ХТЗ" є сiльськогосподарськi трактори рiзних модифiкацiй, зокрема:

- енергонасиченi колiснi та гусеничнi трактори загального призначення класу 3-4 т.с. рiзних модифiкацiй;

- орно-пропаснi трактори потужнiстью 120 к.с,

- запаснi частини для тракторiв виробництва ХТЗ,

- сталевi та чавуннi вiдливки, гарячi штампування для iнших пiдприємств, що постачаються по кооперацiї.

Інформація про основну продукцію, що виробляє ВАТ «ХТЗ», зазначено в табл.. 2.1.

Таблиця 2.1

Інформація про основну продукцію, що виробляє ВАТ «ХТЗ»

Найменування продукції (виду продукції) Торгові марки, під якими здійснюється збут продукції Патентний та інший правовий захист продукції (винаходи та ліцензії, які використовуються в продукції) Код товару (товарної групи) за ТНЗЕД Одиниця ви-міру Обсяг виробництва в натуральних одиницях Обсяг виробництва у грошовому виразі (у діючих цінах) (тис.грн.) Чистий доход (виручка) від реалізації за звітний період) (тис.грн.)

Інші товари (послуги):

д/н д/н д/н д/н 0 13 241 14 530,2
Трактор типу Т-150 Т-150-05-12, Т-150-09, ХТЗ-150-08, Т-150Д, ХТЗ-181, Т-150К-09, Т-150К д/н 870130000 шт 1 386 182 140 172 267
Трактор типу ХТЗ-120, ХТЗ-170 ХТЗ-120, ХТЗ-170, ХТЗ-121, ХТЗ-16331, ХТЗ-16232 д/н 870190390 шт 357 55 111,2 54 806,7
с/г трактор типу ХТЗ-2511 ХТЗ-2511, Т-25ФН, 3510 д/н 870190390 шт 257 7 155,3 5 292
Запчастини до тракторiв д/н д/н 87089990 тис. грн 0 14 627,5 14 171,2
Кооперацiя д/н д/н д/н тис.грн 0 25 375 25 028,2
Усього 297 649,59277344 286 094,89257812

Виробництво зазначеної продукцiї є вкрай необхiдним для сiльського господарства України в зв'язку зi зношуванням машино-тракторного парку держави на 70-90 %, однак продукцiя потребує пiдвищення рiвня конкурентоспроможностi та якостi.

Протягом останнiх п'яти рокiв на пiдприємствi виконано iнвестицiйний проект з автономного опалення виробничих будiвель i примiщень газовими котельними, теплогенераторами i iнфрачервоними випромiнювачами.

За 2008 рiк придбано: в рамках проекту "Органiзацiя серiйного виробництва тракторiв типу ТС 10 укладено договiр на купiвлю камери дрiбоочистки; в рамках проекту "Переоснащення хiмiчної експрес - лабораторiї СЛЦ на ВАТ "ХТЗ" укладено договiр на купiвлю i монтаж пневмопошти; в рамках проекту "Переоснащення хiмiчної експрес лабораторiї СЛЦ на ВАТ "ХТЗ" укладено договiр на купiвлю спектрометра Spectromax X; в рамках проекту "Системи охорони i безпеки бiзнесу проекту ВАТ"Орджонiкiдзе" укладено договiр для встановлення залiзобетонного забору; в рамках проекту "Набуття тепловозу для ЖДЦ ВАТ "ХТЗ" укладено договiр на купiвлю тепловозу.