Смекни!
smekni.com

Стратегічний аналіз та визначення пріоритетних напрямків розвитку підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ (стр. 1 из 4)

Міністерство освіти і науки України

Національний гірничий університет

Кафедра прикладної економіки

Контрольна робота

з дисципліни «Стратегічне управління підприємством»

на тему: «Стратегічний аналіз та визначення пріоритетних напрямків розвитку підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ»

Виконала: студентка групи М-ЕД-09

Тараненко В.В.

Перевірив: Шаполов В.А

Дніпропетровськ

2010

Зміст

Вступ

1. Загальні відомості про підприємство ВАТ Інтерпайп НМТЗ

2. Аналіз ринку трубної продукції України.

3. Аналіз внутрішнього середовища ВАТ Інтерпайп НМТЗ

4. PEST-аналіз ВАТ Інтерпайп НМТЗ

5. Розробка концепції нового товару підприємства ВАТ Інтерпайп НМТЗ

Висновок

Використана література

Вступ

Для кожного підприємства відіграє важливе значення обрана стратегія існування, особливо в наш час в умовах перехідного періоду й економічної кризи, коли в Україні головною метою переважної більшості підприємств є адаптація до умов підвищеної динамічності зовнішнього та внутрішнього середовища. Відтак кожній організації необхідна відповідна стратегія розвитку, яка стала б основою прийняття ефективних управлінських рішень.

При розробці стратегії необхідно мати чітке уявлення про сильні та слабкі сторони діяльності підприємства, а також розуміти структуру національної економіки в цілому та структуру галузі, в котрій працює підприємство.

1. Загальні відомості про підприємство ВАТ Інтерпайп НМТЗ

ВАТ Інтерпайп НМТЗ розташоване у м. Новомосковську Дніпропетровської області. Основна спеціалізація виготовлення та постачання металургійної продукції (труби, швелери тощо...). Для початку треба сказати, що цьому підприємству вже більше 70 років, у радянські часи воно мало не таке велике значення для держави як зараз, тому, що у наші дні не на всіх підприємствах – конкурентах виготовляється така продукція як на ВАТ Інтерпайп НМТЗ, а на деяких цехи, які раніше виготовляли подібну продукцію зовсім ліквідовано. Отже, це не просто велике підприємство а великий потужний завод. На його балансі знаходяться: два дитячих садки, дві туристичні бази відпочинку, курортно-санаторний комплекс, спортивно – тренажерний комплекс, басейн, будинок культури, два дитячих табори відпочинку та ін. Загалом на заводі працює 3500 чоловік. Сьогодні цей завод твердо займає третє місце серед трубних підприємств України. Це - результат постійного вдосконалення виробництва. Сьогодні ми будемо говорити про нову маркетингову стратегію підприємства, яка дасть змогу визначитися з якістю продукції – конкурентоздатної, затребуваної на ринках. Ми говоримо не про кількість, а про якість, необхідну на сучасному ринку. На заводі працює цілий ряд інвестиційних програм, які сприятимуть подальшому поліпшенню якості продукції, що випускається, яка сьогодні має попит споживача, збільшенню об'ємів виробництва . Впевнено і з чітким розумінням кінцевої мети керівництво заводу займається проектом по реструктуризації роботи обладнання заводу. У наш час воно повинно бути реально готовим до виготовлення продукції нового покоління; яке дасть змогу виготовлення продукції за новітніми європейськими стандартами а значить буде направлене на просування реклами стосовно якості продукції та знаходженню нових ринків збуту готової продукції досліджуваного підприємства.

У наш час кожне велике підприємство бореться за участь у міжнародній торгівлі, виробничих відносинах за нові інвестиційні проекти. Все це тісно пов’язано і взагалі залежить від одного найважнішого фактору – якості товару, який виробляється. Для металургів – це питання є співпрацею з постачальниками металу, з якого виготовляються труби. Адже, якщо метал невисокої якості, то й виробництву кінцевого продукту загрожує збільшення браку. ВАТ Інтерпайп НМТЗ працює з трьома основними і надійними постачальниками металу: Запоріжсталь, Маріупольський МК, Криворіжсталь.

2. Аналіз ринку трубної продукції України

Історично склалося так, що гірничо-металургійний комплекс становить основу економіки України, а металургійна продукція є одним з найважливіших стратегічних ресурсів, котрі визначають промисловий потенціал і економічну безпеку держави. Про це красномовно свідчить те, що в 2009 році з 66,8 млрд. грн. виробленої промислової продукції в країні 17,2 млрд. грн. або 25,7% - це частка товарної продукції металургійного комплексу.

В структурі гірничо-металургійного комплексу країни найбільшим динамізмом на даний час відзначається трубна підгалузь. Трубне виробництво є завершальним у чорній металургії. Це одне з перспективніших виробництв в Україні з таких причин:

1. Зосереджений на території України виробничий потенціал ставить її в п'ятірку найбільших країн-виробників трубної продукції з чорних металів.

2. Україна посідає четверту позицію в цьому рейтингу після США, Японії та Росії.

3. Сумарна виробнича потужність України складає близько 6,5 млн. тонн сталевих і 0,4 млн. тонн чавунних труб на рік.

4. Виробництво труб у чорній металургії в Україні є головною экспортоорієнтованою галуззю.

5. Україна є країною нафтового і газового транзиту світового масштабу, тому для підтримки у належному стані мережі трубопроводів необхідні в значних обсягах труби.

6. Транспорт газу по внутрішній транспортній мережі країни займає головну позицію і має найбільше навантаження.

7. Україна зможе розвивати свої нафтові й газові родовища.

8. Значне комунальне господарство потребує водо-, тепло- і газопровідних труб.

9. Труби є важливим елементом конструкцій у машинобудуванні.

10. Україна має широкий зовнішній ринок труб, перш за все, в Росії та країнах СНД - до 3 млн. тонн на рік.

11. Україна буде постійно брати участь у тендерах на будівництво трубопроводів.

В сучасних умовах ринкової економіки країни кожне підприємство повинно періодично аналізувати свою діяльність.

Щоб мати загальну картину стану ринку на якому позиціонує підприємство воно має знати свою позицію, щоб заздалегідь вжити заходів для реалізації певних змін у виробництві продукції для подальшого успішного існування. Ринок потребує особливого підходу до прогнозування обсягів виробництва та збуту, в основі якого, незалежно від виду продукції, перебуває попит кінцевого споживача. До того ж, в умовах невизначеності оточуючого (маркетингового) середовища, нестабільності основних ринків збуту продукції національних виробників, застосування традиційних методів прогнозування ринкового попиту не завжди є коректним. Необхідно розробити такі підходи, за допомогою яких, можливо було б враховувати невизначеність та нестабільність, що є можливими лише за умов використання комплексу різних методичних підходів і розробки на цій основі вірогідного прогнозу. Особливо це важливо для галузей виробництва, з яких країна має спеціалізацію, а підтримка їх – загальна потреба життєздатності національної економіки [24, c. 52].

Однією з таких сфер є металургійна, і в її складі трубна галузь, як одна з небагатьох галузей промисловості, котра завдяки наявності великих сировинних ресурсів і замкнених технологічних циклів зберегла виробничі потужності щодо випуску кінцевої продукції. Важливість гірничо-металургійного комплексу для економіки України виявляється, насамперед, у зовнішньоекономічній сфері діяльності, так як експорт металопродукції перевищує третину загального експорту країни, а частка експорту труб у ньому становить 25%. Водночас, чинники зовнішнього і внутрішнього ринку впливають на структуру виробництва та експорту металопродукції в напрямку підвищення долі продукції більш високого ступеню обробки, а саме: готових виробів з чорних металів таких, наприклад, як сталева трубна продукція.

В той же час внутрішній та стратегічні зовнішні ринки збуту сталевих труб мають значний рівень невизначеності щодо української продукції. Ясно одне – споживач потребує якісно нового продукту. Тому вивчення особливостей формування попиту та його структури і застосування модифікованого інструментарію до аналізу й прогнозування ринку трубної продукції, виходячи з потреб ринку, сприятиме цілеспрямованій та ефективній структурній перебудові металургійного комплексу України. Особливо актуальними в цьому контексті виглядають проблеми визначення основних характеристик ринку металопродукції і, зокрема, сталевої трубної продукції, його чіткої сегментації, системного аналізу методів визначення потреб і прогнозування споживання сталевих труб.

Для приклада наведемо кількість випущеної продукції нашими прямими конкурентами за останні 5 років (див. рис. 2.2). Конкурентами нашого підприємства є такі акціонерні товариства як ВАТ „НТЗ, ЗАТ „Niko Tube” та ЗАТ „НТК”.

Також ( рис 1.1) показує певні переваги щодо випуску металевих труб в періоди з 2005 року по 2009 рік.

Рис.1.1 Виробництво трубної продукції заводами конкурентами у 2005-2009рр. (%)

3. Аналіз внутрішнього середовища ВАТ Інтерпайп НМТЗ

Внутрішнім середовищем ВАТ Інтерпайп НМТЗ насамперед є показники, які характеризують роботу підприємства в цілому.

Таким чином, ми маємо показати яку діяльність вело підприємство до впровадження нової стратегії виробництва. Ми покажемо показники за попередні роки, але у значенні + та - , що означатиме зростання чи занепад виробництва трубної продукції ВАТ Інтерпайп НМТЗ за наступними роками (див. табл. 2.1).

Таблиця 2.1 Аналіз якості прибутку за 2006-2009рр.

Вид зміни прибутку Звітний період
2006рр 2007рр 2008рр 2009рр
Загальна зміна прибутку – зростання (+), зниження (-) 32120,0 174889,1 174387,7 144974,3
У результаті зросту (+), чи зниження (-) об’єму реалізації 22292,82 181712,2 228763,3 135908,6
У зв’язку зі зниженням (+), зростанням (-) собівартості одиниці продукції -9431,93 -1546,93 -14875,2 -8252,02

У нормальній ситуації поточна діяльність підприємства повинна забезпечувати приток грошових коштів, який повністю покриває їх інвестиційний відтік. Платоспроможність підприємства можна розрахувати за такою формулою (2.1):