Смекни!
smekni.com

Стандарти якості сертифікація продукції та товарів (стр. 4 из 5)

технологічне обладнання для харчової і м’ясо-молочної промисловості;

медична техніка;

іграшки;

синтетичні мийні засоби.

малогабаритні трактори та мотоблоки;

двигуни тракторів і сільськогосподарських машин;

метало- і деревообробне обладнання;

зварювальне обладнання;

електричні машини;

велосипеди і дитячі коляски;

технічні засоби охоронної та охоронно-пожежної сигналізації;

апаратура зв’язку;

кіно- і фототехніка;

посуд з чорних і кольорових металів, фарфору та фаянсу;

засоби механізації та автоматизації контрольно-касових операцій і конторське обладнання;

побутова апаратура, що працює на твердому, рідкому та газоподібному паливі;

дорожні транспортні засоби, їх складові та приладдя;

машини сільськогосподарські для рослинництва і кормовиробництва;

джерела світла;

хіміко-фотографічна продукція;

зварювальні матеріали;

товари легкої промисловості;

харчова продукція та продовольча сировина;

нафта та нафтопродукти.

будівельні матеріали, вироби та конструкції.


Рис. 4. Порядок проведення сертифікації продукції в системі УкрСЕПРО

При обов’язковій сертифікації перевірці підлягають такі групи показників:

а) безпеки;

б) сумісності;

в) взаємозамінності;

г) енерго- та ресурсозбереження.

Розгорнутий перелік показників наведених груп подано в додатку Е.

Для отримання сертифіката відповідності товаровиробник (заявник) повинен подати до акредитованого у Системі органу з сертифікації продукції заявку, на яку не пізніше, ніж через місяць, він отримує рішення, що містить основні умови проведення сертифікації.

Отримавши рішення за заявкою, Заявник повинен укласти договір на проведення робіт з органом з сертифікації продукції, а також випробувальною лабораторією (центром) і органом з сертифікації систем якості (у разі необхідності) вказаними у рішенні за заявкою.

Встановлений в ліцензійній угоді строк дії сертифіката відповідності на серійну продукцію не продовжується. Порядок надання нової ліцензії визначає орган з сертифікації продукції у кожному конкретному випадку.

Згідно з чинним законодавством за реалізацію продукції, яка підлягає, але не пройшла обов’язкової сертифікації, виробник (продавець) сплачує штраф у розмірі 25 відсотків вартості реалізованої продукції: за реалізацію імпортних продовольчих і непродовольчих продуктів, які не відповідають вимогам нормативних документів, що діють в Україні, стосовно безпеки для життя, здоров’я і навколишнього природного середовища штраф становить 50 відсотків вартості реалізованих товарів.

Випуск (реалізація) продукції, у т.ч. імпортної, без сертифіката відповідності, якщо його наявність передбачена чинним законодавством України, тягне за собою накладення штрафу на службових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, громадян-власників підприємств чи уповноважених ними осіб, громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, від двадцяти до ста мінімальних розмірів заробітної плати.

Атестація виробництв у системі сертифікації УкрСЕПРО. Атестація виробництва здійснюється з метою оцінки технічних можливостей підприємства в забезпеченні стабільного випуску продукції, яка відповідає вимогам нормативних документів, що на неї розповсюджується.

Атестацію виробництва у Системі проводить орган з сертифікації продукції, а при його відсутності – організація, що виконує функції органу з сертифікації продукції за дорученням Держстандарту України. Допускається за дорученням органу з сертифікації продукції (або організації, що виконує його функції) здійснення атестації виробництва органом з сертифікації систем якості. При цьому вся відповідальність за обґрунтованість видачі сертифіката відповідності на продукцію, що випускається атестованим виробництвом, залишається за органом з сертифікації продукції (або за організацією, що виконує його функції).

Підприємство, що має намір атестувати виробництво продукції, повинно мати такий комплект документації:

1) Технічні умови на продукцію, виробництво якої атестується.

2) Конструкторську документацію (або документацію, що визначає склад продукції).

3) Технологічну документацію.

4) Стандарти підприємства на:

а) проведення періодичних випробувань, включно випробування на надійність;

б) класифікацію дефектів;

в) контроль точності обладнання та оснастки;

г) організацію повірки засобів вимірювань, контролю та випробувань;

д) організацію та порядок здійснення технічного контролю;

е) застосування статистичних методів контролю;

ж) приймально-здавальні випробування.

з) контроль технологічної дисципліни;

и) технічне обслуговування та ремонт обладнання;

к) реєстрацію та облік дефектів під час виготовлення продукції;

л) аналіз причин виникнення дефектів та відмов.

5) Структурну схему підприємства, що включає основні та допоміжні виробничі підрозділи, інженерні та адміністративні служби з наведенням зв’язків між ними.

6) Інструкцію з атестації технічних можливостей (згідно з КНД 50-006-93 “Система сертифікації УкрСЕПРО. Атестація виробництв. Порядок здійснення).

Порядок виконання робіт з атестації виробництва в загальному випадку передбачає такі етапи:

а) подання заявки (якщо атестація проводиться за ініціативою підприємства);

б) попереднє оцінювання;

в) складання програми та методики атестації;

г) перевірка виробництва і атестація його технічних можливостей;

д) технічний нагляд за атестованим виробництвом.

У випадку, коли атестація виробництва проводиться за ініціативою підприємства, останнє складає заявку, яку направляє до органу з сертифікації продукції разом з технічною документацією на продукцію та її виробництво, включно з двома примірниками інструкції з атестації технічних можливостей.

Якщо атестація виробництва проводиться за вимогою органу з сертифікації продукції, необхідна технічна документація надається до органу з сертифікації продукції на його запит.

Попереднє оцінювання виконується комісією експертів органу з сертифікації продукції шляхом експертизи отриманих від підприємства документів.

За результатами попередньої оцінки складається висновок, в якому вказують готовність підприємства до атестації виробництва та доцільність продовження подальших етапів робіт.

У разі негативного висновку підприємство може вдруге направити заявку з доопрацьованою технічною документацією.

Програма та методика атестації виробництва розробляються комісією експертів, що виконували попередню оцінку, та містить об’єкти перевірки, процедури перевірки, правила прийняття рішень.

При необхідності в програмі та методиці роблять посилання на інструкцію з атестації технічних можливостей.

Перевірка виробництва та атестація його технічних можливостей проводяться безпосередньо на підприємстві тією самою комісією експертів з залученням фахівця-технолога.

На цьому етапі оцінюють відповідність інформації, що наведена в технічній документації на продукцію та її виробництво, фактичному стану, а також проводять необхідні випробування для атестації технічних можливостей виробництва.

За результатами перевірки комісія протягом місяця складає звіт, який містить аналіз результатів перевірки та обґрунтовані висновки.

На підставі позитивних висновків комісії орган з сертифікації продукції оформляє атестат виробництва за затвердженою формою, реєструє його у Системі і видає підприємству. Підприємству передається також один примірник затвердженої керівником органу з сертифікації продукції інструкції з атестації технічних можливостей (другий примірник інструкції зберігається в органі з сертифікації продукції).

Строк дії атестата виробництва встановлюється органом з сертифікації продукції але не більше, як на три роки. Для продовження строку дії атестата виробництва підприємство повинно не пізніше, ніж на три місяці до закінчення його дії, звернутися до органу з сертифікації продукції, що видав його. Необхідність і обсяг виконання окремих робіт визначає орган з сертифікації продукції в кожному конкретному випадку з урахуванням результатів технічного нагляду за атестованим виробництвом.

Орган з сертифікації продукції може анулювати або зупинити дію атестата виробництва в таких випадках:

а) виявлена невідповідність виготовленої продукції вимогам нормативних документів;

б) до конструкції або технології виготовлення продукції без погодження з органом з сертифікації продукції внесені зміни, які можуть призвести до зниження її якості;

в) під час технічного нагляду виявлені невідповідності виробництва атестованим технічним можливостям.

У випадку, якщо дію атестата виробництва зупинено, поновлення його дії може бути здійснено за рішенням органу з сертифікації продукції після усунення підприємством причин виявлених невідповідностей.

Сертифікація системи якості щодо виробництва певної продукції проводиться з метою засвідчення відповідності системи якості вимогам стандартів на системи якості (наприклад, ISO 9001 – ISO 9003) і забезпечення впевненості в тому, що виробник здатний постійно випускати продукцію, яка відповідає вимогам нормативних документів, продукція незадовільної якості своєчасно виявляється, а виробник вживає заходів щодо запобігання виготовлення такої продукції на постійній основі.

Об’єктами перевірки та оцінки при сертифікації систем якості та технічному нагляді за сертифікованими системами є:

а) діяльність з керівництва якістю відповідно до вимог ISO 9001 – ISO 9003 та іншої нормативної документації щодо оцінки системи якості;