Смекни!
smekni.com

Серцеві захворювання (стр. 4 из 5)

- стенокардія;

- інфаркт міокарда;

- аритмії серця;

- серцева недостатність.

Стенокардія проявляється в сильній загрудинній болі при стресі, фізичному навантаженні, переїданні або виходу на холод.

Інфаркт міокарда - серйозне ускладнення ішемічної хвороби серця, при якому закупорка коронарної артерії викликає омертвіння ділянки серцевого м'яза - некроз. Зупинка серця - раптова серцева смерть, викликана різким зменшенням кількості крові, що поставляється серцю. Тільки негайні реанімаційні заходи можуть у цьому разі повернути хворого до життя.

Хронічна серцева недостатність розвивається при відсутності правильного лікування ішемічної хвороби серця. Постійне кисневе голодування серцевого м'яза призводить до порушення його діяльності і до недостатнього кровопостачання життєво важливих органів.

Причиною ішемічної хвороби серця є звуження просвіту і закупорка коронарних судин внаслідок утворення на внутрішніх стінках судин атеросклеротичних бляшок. При незначному звуження просвіту коронарних судин ішемічна хвороба серця проявляється загрудинними болями (стенокардія). Руйнування бляшки призводить до того, що уламки закупорюють звужені судини, утворюються тромби, які викликають омертвіння - некроз - ділянки серцевого м'яза, тобто інфаркт міокарда. Запалення коронарних судин або їх спазм може бути причиною порушення коронарного кровопостачання. Крім того, згадані вище причини ішемічної хвороби серця можуть бути в свою чергу спровоковані артеріальною гіпертензією, курінням, ожирінням, гормональними дисфункціями і т.д.

Порушення серцевих функцій після обширного інфаркту і при важкій стенокардії призводить до хронічної серцевої недостатності. Порушення ритму серцевих скорочень і блокада серцевої провідності також є одним з ускладнень ішемічної хвороби серця.

На долю ішемічної хвороби серця припадає 30% причин смертності, особливо часто зустрічається ішемічна хвороба серця в розвинених країнах, де вона є самою частою причиною інвалідності і смерті. Ішемічна хвороба серця найчастіше є причиною раптової смерті і зустрічається у кожної третьої жінки і у половини чоловіків. Ці гендерні відмінності пов'язані з тим, що жіночі статеві гормони - естрогени - захищають кровоносні судини від атеросклеротичного ураження. Тому вірогідність інфаркту у жінок після менопаузи зростає.

Діагностика ішемічної хвороби серця проводиться різними методами. За допомогою ехокардіографії, як і за допомогою ізотопного сканування (сцинтиграфії міокарда) можна отримати зображення серця і скласти уявлення про дефекти його клапанів та порушення в роботі серцевого м'яза. Електрокардіографію необхідно проводити при фізичному навантаженні або із застосуванням холтер-моніторингу, при якому пацієнт добу носить датчик, що фіксує роботу серця. Кардіоангіографія, тобто рентгеноконтрастне дослідження, що дозволяє побачити стан коронарних судин, локалізацію місця їх звужень або закупорки, дає можливість поставити остаточний діагноз.

Комплексне медикаментозне лікування ішемічної хвороби серця направлено на весь діапазон проявів захворювання. Існують препарати, що знижують артеріальний тиск і відновлюють серцевий ритм, судинорозширювальні препарати, а також препарати, що знижують рівень холестерину в крові і тим самим перешкоджають утворення бляшок на внутрішніх стінках судин. Метод стенокардії, при якому просвіт судини коронарного розширюється і закріплюється за допомогою металевої вставки - стента, дозволяє надійно розширити коронарні артерії.

Однак лікарі вважають за краще стентування консервативне лікування. У складних випадках при хірургічному лікуванні ішемічної хвороби серця застосовують аорто-коронарне шунтування, коли закорковані судини замінюють на добре прохідні "нові" судини, що взяті з вен кінцівок.

У 97-98% випадків ішемічна хвороба серця є наслідком атеросклерозу коронарних артерій серця і недостатністю кровопостачання міокарда. Ішемічна хвороба серця проявляється в різних клінічних формах. Гострими формами є стенокардія та інфаркт міокарда, а хронічною формою - коронарогенний (атеросклеротичний) кардіосклероз. Форми прояви ішемічної хвороби серця спостерігаються як ізольовано, так і в різних поєднаннях, супроводжуючись всілякими ускладненнями. Серед ускладнень - порушення серцевого ритму і провідності, тромбоемболії, серцева недостатність та ін. Розмаїтість форм ішемічної хвороби серця та ускладнень хвороби визначає стратегію лікувального впливу та профілактики захворювання.

Під час ремісії показано санаторно-курортне лікування. Прогноз захворювання залежить від ступеня порушень функцій серця, частоти загострень та характеру ускладнень захворювання.

8. Ревматичні хвороби серця

Ще не так давно ураження серцево-судинної системи при ревматизмі розглядали як ускладнення суглобового синдрому. Лише після опублікування робіт французького лікаря Буйо (1836 р.) і російського лікаря І.Г. Сокольского (1838 р.) ревматизм був виділений в самостійне захворювання, що передбачає ураження серця.

Хоча в XX ст. частота захворюваності ревматизмом повільно, але вірно йшла на спад, все ж таки до цих пір приблизно 10 відсотків операцій на серці виробляється саме з приводу його хронічного ревматичного ураження. Реально більш ніж у половині випадків ревматоїдний артрит викликає ревматичну ваду серця.

Сам ревматизм виникає як пізніше ускладнення стрептококової інфекції (зазвичай горла), наприклад ангіни або фарингіту. Проте не варто лякатися: на ревматизм хворіють лише 0,3-3 відсотки людей, які перенесли гостру стрептококову інфекцію. Для виникнення ревматизму за все є індивідуальна підвищена імунна реакція організму на стрептококові антигени і тривалість цієї відповіді.

Проміжної стадією між первинним ревматизм і вадою серця є ревмокардит - це коли в запальний процес втягуються оболонки серця. Він може виникати як на фоні хвороби суглобів, так і без неї. Під терміном "ревмокардит" розуміють спільне ураження серцевого м'яза - міокарда (міокардит) і внутрішньої оболонки серця - ендокарда (ендокардит). Розділити ці дві стану дуже важко, особливо при першій атаці ревматизму. На жаль, про перенесені ендокардити частіше можна говорити, коли вже з'являються ознаки вади серця.

Зв'язок між ревматизмом і ураженням серця найбільш точно відображена в афоризмі французького лікаря Ласега: "Ревматизм лиже суглоби і кусає серце". Rheuma - в перекладі означає плинність. І, дійсно, ревматизм демонструє свою плинність, то даючи важкий перебіг зі швидким ураженням серця, то ховаючись, і, як ніби зникаючи.

За вибіркове ураження клапанів серця і міокарда в процесі розвитку запалення відповідальні протистрептококові антитіла, які перехресно реагують з тканинами серця, а ця ситуація є прямим наслідком порушення імунітету, або, точніше, збоєм імунної відповіді організму на стрептококову інфекцію.

Хронічне ревматичне ураження серця викликає тяжке порушення його функцій, часто настає слідом за гострим приступом ревматизму. Міокардит в основному виліковується, але деформації клапанів, особливо мітрального та аортального, звичайно залишаються. У 85% випадків при ревматизмі уражається мітральний клапан, рідше зустрічається двухклапанні поразки, і ще рідше - ізольоване ураження аортального клапана. Причому аортальні вади серця можуть тривалий час (іноді протягом 20-25 років) протікати безсимптомно, але далі у людей з ревматичними вадами серця розвиваються найбільш грізні ускладнення - тромбоемболії, аритмії та хронічна серцева недостатність. Дещо рідше спостерігаються серцева астма та набряк легенів.

При ревматичному вальвуліті стулки клапанів товщають і стають пухкими по краю. Через 6 місяців-1 рік розвивається фіброз тканин - це потовщення і поява рубцевих змін до сполучної тканини, часто виникає в результаті її запалення або травми - аж до обмеження рухливості задньої стулки мітрального клапана.

Симптоми ураження серця визначаються в 70-85% випадків на початку захворювання і дещо частіше при подальших атаках, а залежать від того, де власне протікає процес - в міокарді, ендокарді або перикарді.

При ревмокардиті (запальне ураження серця) людина скаржиться на слабкі болі і неприємні відчуття в області серця, невелику задишку при фізичному навантаженні, серцебиття, перебої. Однак, далеко не всяке серцебиття та болі в серці - симптоми ревмокардіта. Наприклад, схожі симптоми в підлітковому віці зовсім необов'язково говорять про ревматичні ураженні серця, а є природним наслідком різниці у швидкості розвитку скелета, мускулатури і внутрішніх органів дитини.

Діагностикою ревмокардита займається кардіолог. Метод ехокардіографії дозволяє за допомогою ультразвуку дослідити стан серцевих м'язів і клапанів та оцінити швидкість руху крові в порожнинах серця. При дослідження діяльності серця обов'язковим методом є електрокардіограма (ЕКГ), тредмілл-тест - запис електрокардіограми при фізичному навантаженні і холтер-моніторинг ЕКГ - це запис ЕКГ, що проводиться протягом доби.

Лікування зводиться до профілактики повторних інфекцій з допомогою антибіотиків, активного застосування фізіотерапевтичних методів при перших симптомах ревматизму і до хірургічного відновлення або заміні пошкоджених клапанів серця. Для лікування аортальних вад серця використовують метод балонової вальвулопластики. Якщо у людини вражені і мітральний і аортальний клапани - так звана сполучена мітрально-аортальна вада серця - виконується операція мітральної коміссуротоміі. При неможливості лікування пошкоджень клапанів серця проводять, яка стала дуже популярною в останні роки, операцію з протезування клапанів серця.