Смекни!
smekni.com

Облiк виробничих витрат на пiдприємствах плодоовочеконсервної промисловостi (стр. 6 из 15)

Товарно-матеріальні цінності, які виступають в якості сировини й основних матеріалів для виготовлення продукції, відносяться на витрат за їх первісною вартістю. Відпущення запасів, належним чином оцінені, зі складу у виробництво оформлюються такими документами: лімітно-забірними картами, накладними внутрігосподарського призначення, звітами про рух матеріалів на складі. Залежно від призначення та місцезнаходження виробничих запасів їх облік ведеться за однорідними групами у розрізі субрахунків.

Оплата праці нараховується, виходячи з обсягів виконаних робіт чи виходу продукції або відпрацьованого часу на підставі відповідних первинних документів (особисті рахунки виробничих робітників, розрахункові листки, листки непрацездатності тощо) та відноситься на відповідні об‘єкти витрат.

Прямі витрати на ремонт кожного складного об‘єкта (одиниці обладнання, технологічних ліній) групуються в журналі обліку витрат ремонтної майстерні на аналітичних рахунках, відкритих за видами робіт, де роблять записи на підставі відомостей дефектів, лімітно-забірних карток, накладних, нарядів та ін. В цьому ж журналі можуть обліковуватись і витрати з ремонту і технічного обслуговування, проведених безпосередньо в структурному підрозділі підприємства.

Витрати на експлуатацію вантажного автотранспорту групуються в накопичу вальній відомості, записи в якій здійснюються на підставі дорожніх листів, товарно-транспортних накладних тощо. Витрати відносяться на підприємство, що є споживачем послуг автотранспорту, виходячи з обсягу виконаних робіт в тонно-кілометрах та їх фактичної собівартості. У разі ведення окремого обліку витрат на вантажні і пасажирські перевезення і на роботу спеціальних машин виникають цехові витрат автотранспорту, які розподіляються пропорційно машино-дням роботи.

Отже, у процесі первинного документування виробничих операцій знайшов відображення систематичний облік, який відображає стан витрат на виробництво продукції. Але, як вже було зазначено, облік витрат і калькулювання собівартості продукції не можна обмежити простою реєстрацією фактів на папері. Відображені дані необхідно контролювати та аналізувати, опрацьовувати з метою визначення перспектив розвитку виробництва, інакше управлінський облік не виконуватиме своїх функцій. Тому, поряд із систематичним обліком повинен існувати і проблемний.

Проблемний облік витрат, використовуючи фактичні дані обліку, поєднує в собі функції прогнозування, моделювання, програмування, планування, нормування, економічного аналізу, контролю та регулювання. Його методи призначені для вирішення комплексних економічних і виробничих проблем підприємства та орієнтовані на задоволення потреб стратегічного та поточного управління.

Інформація, що надається проблемним обліком витрат повинна використовуватись для:

- планування та прогнозування витрат і доходів;

- складання кошторисів;

- аналізу витрат і відхилень від нормативів;

- аналізу дохідності виробництва продукції;

- оцінки ефективності діяльності структурних підрозділів за критерієм величини витрат і доходів.

Інформація проблемного обліку дозволить, на нашу думку:

1) визначати тенденції і перспективи подальшого розвитку виробництва;

2) визначати стратегію та планування майбутніх операцій;

3) розробляти та приймати економічно обґрунтовані управлінські рішення в галузі виробничої та комерційної діяльності підприємства, реалізація яких розрахована на тривалу перспективу.

Отже, поєднання систематичного та проблемного обліку, тобто якісної первинної реєстрації фактів господарської діяльності із подальшим опрацюванням цієї інформації та зведення її в облікові реєстри, дозволить, на нашу думку, детально аналізувати хід виробничої діяльності підприємства та приймати ефективні управлінські рішення на перспективу.

2.2. Синтетичний та аналітичний облік виробничих витрат промислового підприємства

Випуск продукції, яка в подальшому буде реалізована, і одержання прибутку є головною метою виробничої діяльності підприємства. Процес виробництва здійснюється лише за умови витрачання певних ресурсів підприємства: основних і оборотних засобів (уречевлена праця) і живої праці, яка виражається у формі заробітної плати. Ці складові і формують собівартість продукції.

Стан виробництва характеризується його ефективністю, психологічними параметрами, ступенем використання досягнень науково-технічного прогресу, місцем і роллю працівника у виробничих процесах. В умовах обмеженості ресурсів і досягнення планової ефективності, виникає потреба постійного зіставлення витрат і отриманих результатів. Ця проблема посилюється під впливом інфляції, коли дані про виробничі витрати необхідно повсякденно звіряти з даними майбутніх витрат, що великою мірою залежать від впливу зовнішнього середовища. Можливість усунення або передбачення впливу багатьох негативних внутрішніх та зовнішніх факторів з‘являється завдяки раціонально організованому обліку витрат на виробництво.

Облік витрат на виробництво організовується з метою розподілу витрат на кожну окрему операцію або кожен окремий продукт, що необхідно для оцінки запасів і визначення фінансового результату.

Для обліку витрат промислового підприємства, кінцевим результатом діяльності якого є виробництво певного виду продукції (виконання робіт, надання послуг), призначений один синтетичний рахунок 23 “Виробництво”, на якому обліковують витрати на продукцію, роботи чи послуги. Облік ведеться в розрізі субрахунків за видами витрат. Цей рахунок активний, основний, витратний, призначений для обліку господарських засобів.

По дебету рахунку 23 “Виробництво” відображаються прямі матеріальні, трудові та інші прямі витрати, а також виробничі накладні втрати та втрати від браку продукції (робіт, послуг), з кредиту списуються суми фактичної виробничої собівартості завершеної виробництвом продукції (у дебет рахунків 26, 27), виконаних робіт та послуг (у дебет рахунку 90). За кредитом субрахунків обліку витрат допоміжних (підсобних) виробництв, з виконання некапітальних робіт у кореспонденції з дебетом рахунків 11 “Інші необоротні матеріальні активи”, 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети” та субрахунків обліку витрат основного виробництво списується собівартість виготовлених у допоміжних (підсобних) виробництвах виробів, споруд, робіт, послуг (інструменту, енергії, пари, транспортних і ремонтних послуг тощо).

Основні бухгалтерські проводки з обліку виробництва продукції представлено в таблиці 2.1.


Таблиця 2.1.

Основні бухгалтерські проводки з обліку виробництва

№ пор. Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
1 Нараховано амортизацію основних засобів та нематеріальних активів, що використовуються у виробництві 23 “Виробництво” 13 “Знос необоротних активів”
2 Відпущено зі складу товарно-матеріальні цінності на потреби виробництва 23 “Виробництво” 20 “Виробничі запаси”
3 Відпущено у виробництво МШП 23 “Виробництво” 22 “МШП”
4 Відображено вартість послуг, наданих допоміжним виробництвом цеху основного виробництва (передача продукції з цеху в цех) 23 “Виробництво” 23 “Виробництво”
1 2 3 4
5 Списано на витрати виробництва втрати від технічно неминучого браку 23 “Виробництво” 24 “Брак у виробництві”
6 Використано частину готової продукції на потреби виробництва 23 “Виробництво” 26 “Готова продукція”
7 Оплачено готівкою витрати виробництва 23 “Виробництво” 30 “Каса”
8 Оплачено з поточного або валютного рахунку, з інших рахунків в банку витрати виробництва 23 “Виробництво” 31 “Рахунки в банках”
9 Оплачено з підзвітних сум витрати виробництва 23 “Виробництво” 372 “Розрахунки з підзвітними особами”
10 Списано на собівартість продукції, робіт і послуг суми незадоволених претензій 23 “Виробництво” 374 “Розрахунки за претензіями”
11 Віднесено на витрати виробництва відповідну частину витрат майбутніх періодів 23 “Виробництво” 39 “Витрати май-бутніх періодів”
12 Проведено до оцінку незавершеного виробництва 23 “Виробництво” 423 “Дооцінка активів”
13 Проведені відрахування до резерву на оплату відпусток виробничим робітникам 23 “Виробництво” 471 “Забезпечен-ня виплат відпусток”
14 Акцептовано рахунок постачальника за послуги, надані для потреб виробництва 23“Виробництво” 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”
15 Нараховано заробітну плату виробничим працівникам та проведені відрахування на соціальне страхування від зарплати згідно з чинним законодавством 23 “Виробництво” 66 “Розрахунки з оплати праці”,65 “Розрахунки за страхуванням”
16 Відображено послуги, призначені для потреб виробництва, надані дочірніми підприємствами та внутрішніми підрозділами 23 “Виробництво” 682 “Внутрішні розрахунки”,683 “Внут-рішньо-господар-ські розрахунки”
17 Відображено заборгованість перед іншими підприємствами за надані ними послуги для потреб виробництва (в т.ч. по оренді, транспорту тощо) 23 “Виробництво” 685 “Розрахунки з іншими кредиторами”
18 Оприбутковано лишки незавершеного виробництва, виявлені при інвентаризації в цехах допоміжних виробництв 23 “Виробництво” 71 “Інший операційний дохід”
19 Включено до собівартості продукції, робіт та послуг відповідну частку загально виробничих витрат 23 “Виробництво” 91 “Загально виробничі витрати”
Продовження таблиці 2.1.
1 2 3 4
20 Віднесено на собівартість продукції, робіт і послуг вартість матеріальних цінностей, яких не вистачає в межах норм природного убутку 23 “Виробництво” 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей”
21 Відображено зарахування на баланс інших необоротних матеріальних активів, виготовлених у допоміжних (підсобних) виробництвах 11 “Інші необоротні матеріальні активи” 23 “Виробництво”
22 Відображено вартість послуг допоміжних виробництв, наданих для капітального будівництва 15 “Капітальні інвестиції” 23 “Виробництво”
23 Повернено невикористані у виробництві матеріальні цінності; відображено вартість зворотних відходів 20 “Виробничі запаси” 23 “Виробництво”
24 Списано собівартість виготовлених у допоміж-них (підсобних) виробництвах виробів, споруд, інструменту тощо, що відповідають критеріям визнання їх малоцінними і швидкозношувани-ми предметами 22 “Малоцінні та швидко-зношувані предмети” 23 “Виробництво”
25 Відображено втрати від невиправного браку 24 “Брак у виробництві” 23 “Виробництво”
26 Оприбутковано напівфабрикати власного виробництва 25 „Напів-фабрикати” 23 “Виробництво”
27 Оприбутковано на склад готову продукцію 26 “Готова продукція” 23 “Виробництво”
28 Частину витрат допоміжних цехів включено до суми матеріального збитку, що підлягає відшкодуванню винними особами 375 “Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків” 23 “Виробництво”
29 Включено до складу витрат майбутніх періодів відповідну частину витрат виробництва (в галузях з сезонним виробництвом, при освоєнні нових виробництв тощо) 39 “Витрати майбутніх періодів” 23 “Виробництво”
30 Списано витрати виробництв в частині наданих ними послуг (продукції) дочірнім підприємствам та внутрішнім підрозділам 682 “Внутрішні розрахунки”,683 “Внутрішньо-господарські розрахунки” 23 “Виробництво”
31 Списано на результати діяльності собівартість виконаних робіт або наданих послуг підприємствам, які для обліку витрат застосовують лише рахунки класу 8 791 “Результат основної діяльності" 23 “Виробництво”
32 Відображено суму уцінки незавершеного виробництва 84 “Інші опера-ційні витрати” 23 “Виробництво”
Продовження таблиці 2.1.
1 2 3 4
33 Списано недостачу матеріальних цінностей, які знаходяться в незавершеному виробництві (при одночасному використанні класів 8 і 9) 84 “Інші операційні витрати” 23 “Виробництво”
34 Відображено (списано) недостачу матеріаль-них цінностей, які знаходяться в незавершено-му виробництві (використовують фірми, що застосовують одночасно рахунки класів 8 і 9) 85 “Інші витрати” 23 “Виробництво”
35 Відображено вартість послуг наданих на сторону 903 “Собівартість реалізованих робіт і послуг” 23 “Виробництво”
36 Відображено вартість робіт (основного або допоміжного виробництва), пов‘язаних з дослідженнями та розробками 941 “Витрати на дослідження і розробки” 23 “Виробництво”
37 Відображено собівартість реалізованої частини незавершеного виробництва 943 “Собівартість реалізованих ви-робничих запасів” 23 “Виробництво”
38 Проведено уцінку незавершеного виробництва 946 “Втрати від знецінення запасів” 23 “Виробництво”
39 Відображено виявлену при інвентаризації недостачу матеріальних цінностей в цехах допоміжних виробництв (незавершеного виробництва) 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” 23 “Виробництво”
40 Списано на збиток втрати незавершеного виробництва внаслідок стихійного лиха, пожеж тощо 99 “Надзвичайні витрати” 23 “Виробництво”

Синтетичний облік витрат виробництва ведеться в журналі-ордері №10, форму якого подано в додатку Д.